Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Kontrola podataka  (Pročitano 70575 puta)

Van mreže TRSTENIK

  • ***
  • Poruke: 2.959
  • Lokacija: TRSTENIK, centralna Srbija
    • TRSTENIČKI BAROMETAR
Odg: Kontrola podataka
« Odgovor #60 poslato: 24. Septembar 2010. u 15:29 »
Kragujevac je jutros u 03 UTC (u synop-u) dao nerealnu temperaturu od svega +1°C... zna li neko pravu vrednost? Hvala!

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Kontrola podataka
« Odgovor #61 poslato: 24. Septembar 2010. u 15:36 »
Kragujevac je jutros u 03 UTC (u synop-u) dao nerealnu temperaturu od svega +1°C... zna li neko pravu vrednost? Hvala!

Greška u kucanju SYNOPa. Kako je sat ranije bilo oko 8, a sat kasnije tačno 10 stepeni, pretpostavljam da će biti da je u SYNOPu trebalo da stoji 10.0°C. Ako ovo bude i dalje jako važno, podseti me polovinom oktobra da pogledam papire.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže TRSTENIK

  • ***
  • Poruke: 2.959
  • Lokacija: TRSTENIK, centralna Srbija
    • TRSTENIČKI BAROMETAR
Odg: Kontrola podataka
« Odgovor #62 poslato: 25. Septembar 2010. u 02:57 »
Naravno, Kragujevac je bio i te kako jasan sa 10°C.... gledam noćas Smederevska Palanka (00 UTC) iskazuje SLP od 1019 mb,,, Verovatno "otkucana" jedinica umesto "nule", jer je u celoj Srbij pritisak ispod normale, pa bi i u Smed. Palanci bio realan pritisak od oko 1009 hPa  (mb). Nije mi jasna neažurnost osmatrača, pre svega zbog toga jer se celog svog života borim za tačnost "osmotrenih podataka". Rodjeni sam osmatrač instrumenata! :)  Ja to ne radim profesionalno, otuda i moja primedba da profesionalci to rade - kako treba! Jednom otkucano, ide u ceo svet i WMO (Svetsku meteorološku organizaciju)... dakle malo pažnje za osmatrače na meteorološkim stanicama Srbije!!!! To je plaćeni posao!!!
« Poslednja izmena: 25. Septembar 2010. u 03:09 TRSTENIK »

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Kontrola podataka
« Odgovor #63 poslato: 27. Septembar 2010. u 09:29 »
Nije mi jasna neažurnost osmatrača, pre svega zbog toga jer se celog svog života borim za tačnost "osmotrenih podataka".

Tebi svaka čast, Dragane, ali moraš da shvatiš da ko radi, taj i greši. Ne možeš da tražiš perfekcionizam, jer to ne postoji.
Kao nekadašnjem i višegopdišnjem osmatraču, meni su apsolutno jasne sve te greške koje osmatrači čine. Ne opravdavam ih, ali ih razumem, i zato ću stati u njihovu odbranu, ali samo dok su te greške slučajne. Znam i za mnoge namerne greške, izmišljena osmatranja... eto, i toga ima u istoriji, verovali ili ne.

Što se tiče onog šta ide u svet, ne brini se, takve greške se bez problema hvataju i otklanjaju. Može se u šumi kvalitetnih podataka i odbaciti poneki koji ne ispunjava kriterijume kontrole podataka, nikakva šteta se neće naneti. Šteta ugledu? Ah, pa mi u Srbiji smo na to navikli... Ali, ako misliš da smo mi jedini koji grešimo, grdno se varaš. Koliko lupetanja mogu da primetim u izveštajima iz drugih zemalja... to je najblaže rečeno strašno. Ovakve greške (tzv. omaške, kad ti se omakne, pa otkucaš susedni broj i ne primetiš, jer te brojeve kucaš u nenormalnim količinama) spadaju u lakše i zaista nikom od korisnika ne predstavljaju ozbiljan problem (osim možda perfekcionistima, ali i ponegde u regularnoj kontroli podataka).

Odavno razmišljam da predložim povlačenje ove teme, jer je ona započeta sa potpuno drugom iejom (naša 'baza' koja je mrtva već dve godine), a pretvorila se u uočavanje grešaka zvaničnih meteoroloških službi (što nam ovde nije ni posao ni zadatak, a to ima ko da radi). Čak i sama tema je dobrano atrofirala, pa koga briga za sve te greške (čast izuzecima)?
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Vozd

  • *
  • Poruke: 134
  • Lokacija: Beograd-Vozdovac
  • Geek
Odg: Kontrola podataka
« Odgovor #64 poslato: 20. Oktobar 2010. u 00:29 »
Greska u SYNOP za juce (19.10) Surcin 106mm  :-[

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Kontrola podataka
« Odgovor #65 poslato: 20. Oktobar 2010. u 08:54 »
Sam SYNOP od 06 UTC dao je 96 mm. Grupa je izgledala 60962, umesto 69992, što bi označavalo 0.2 mm.
Dešava se.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Kontrola podataka
« Odgovor #66 poslato: 16. Novembar 2010. u 22:01 »
A što poslednjih dana stanica Zaječar nema  Tmax u synopu od 18UTC?

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Kontrola podataka
« Odgovor #67 poslato: 17. Novembar 2010. u 09:06 »
Slomljen maksimalni termometar. Dok ne dođe rezervni iz BGDa, biće ovako.
Shit happens...
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Kontrola podataka
« Odgovor #68 poslato: 17. Novembar 2010. u 10:40 »
pa što ne pozajme od mene, meni ionako ne treba pošto mi je automatika sa istim vrednostima kao i klasični maksimalni termometar  ;D
kad će početi da koriste podatke sa AMS koje su plaćene ko naših 15 komada?

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Kontrola podataka
« Odgovor #69 poslato: 17. Novembar 2010. u 10:53 »
Eh, kolega, nije to tako jednostavno kada treba zvanično da se urade neke stvari.
Podaci sa AMS se koriste (znam po ličnom iskustvu). Međutim, treba da dođe do sledećih stvari:
Prvo i osnovno, potrebno je izvršiti poređenje svih vrednosti sa AMS i klasične stanice, i to na svim stanicama. Neophodno je imati nizove od minimum dve godine, a poželjno je imati nizove od pet godina (prema najnovijim preporzukama WMO).
Drugo, ali ne i manje važno, jeste da se obezbedi nesmetan rad AMS, što znači obezbediti napajanje, rezervne delove i tehničku podršku za AMS. Kako nije svuda isto, to je prilično pozamašan posao (da ne veruješ kakvih sve problema ima u mreži AMS). Nešto mi govori da će tehnika masovno da riknjava kada prođe tih dve do pet godina.
Da ne pominjem probleme zaposlenih na stanicama, kojih je sve manje, a negde i kritično malo.
Posle toga treba da sledi odluka o zvaničnom prelasku na AMS, i to od nekog lepog datuma (tipa 1. januar u ponoć, samo ne znam koje godine - 2011-te svakako ne).
A to što je plaćeno k'o 15 naših komada, bez naših komada nema posla. S druge strane, da znaš kuda idu koje pare... potpuno je nebitno koliko je šta plaćeno. Nisam platio ni ja, a ni ti, pa zato to nije ni važno. Ima ko to plaća.

Dakle, ne lipši magarče do zelene trave. U se i u svoje kljuse. Kada bude maksimalnog termometra, biće i podataka. Opusti se i uživaj, onaj ko treba da zna problem, za problem i zna.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Kontrola podataka
« Odgovor #70 poslato: 07. Januar 2011. u 19:32 »
Danas tmax u Sremskoj Mitrovici 18.2 stepena! nema šanse da je tolko bilo možda je bilo 8! jel to synop opet luduje?

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Kontrola podataka
« Odgovor #71 poslato: 07. Januar 2011. u 21:11 »
ja u synopu nađoh da je Tmax=5.9°C za Sremsku Mitrovicu


Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Kontrola podataka
« Odgovor #72 poslato: 21. Februar 2011. u 01:06 »
Mislim da je greska u synopu za Cupriju 14.2.2011. za kolicinu padavina. Pise 8mm a nigde nije palo ni priblizno toliko, a kod mene tad padavine nisu ni zabelezene.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Kontrola podataka
« Odgovor #73 poslato: 21. Februar 2011. u 09:48 »
Da, sjećam se i ja toga. Vjerovatno je bilo 0.8mm. Dešavaju se takve greške.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm