Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: AMS Subotica  (Pročitano 72891 puta)

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: AMS Subotica
« Odgovor #20 poslato: 27. April 2010. u 17:53 »
Stanica je postavljena u potpunosti, nažalost u parku nije bilo mesta, pa sam raščistio jedino preostalo moguće mesto i tu posadio kućicu. Sad se već polako i trava zeleni u okolini, osunčano je tokom celog dana i nijedan zrak sunca ne ulazi direktno u kućicu tokom dana. Evo slika od danas:










Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: AMS Subotica
« Odgovor #21 poslato: 27. April 2010. u 19:26 »
Ma super je to Dejo. Ono što je najbitnije nemaš u blizini betonske i asfaltne površine. Ja to na žalost ne mogu da izvedem nikako. Oko zaklona je travnjak dimenzija oko 5x5 metra ali odmah pored je ulica i betoniran ulaz u dvorište. To sigurno ima malo efekte pogotovu leti.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: AMS Subotica
« Odgovor #22 poslato: 28. April 2010. u 09:46 »
Deluje OK. Vetrulja je, doduše, malo nisko, ali daje dosta dobre rezultate.
Što se poređenja tiče, biće vreme za novo poređenje uskoro, tokom leta, ali treba da pretamburam i podatke sa Palića, jer vetar koji daju u SYNOPu nije realna srednja brzina, već maksimalna brzina u terminu osmatranja (u trajanju od 10 minuta pre punog sata). To je otprilke dvostruka vrednost od realne. Bar kad su u pitanju male brzine. Sva sreća, pa kao insajder, imam uvid u realno stanje.
Mnogo mi se dopada rešenje za kišomer. ;D
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: AMS Subotica
« Odgovor #23 poslato: 28. April 2010. u 20:37 »
Dejo kako tvoja AMS ocitava padavine od 0,1mm, kada je 1impuls=0,7mm.





ili si to rucno softverski ubacio.
« Poslednja izmena: 28. April 2010. u 22:03 rade »



Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: AMS Subotica
« Odgovor #24 poslato: 28. April 2010. u 22:44 »
Ubacujem ručno manje količine da bi zabeležio broj kišnih dana.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: AMS Subotica
« Odgovor #25 poslato: 09. Jul 2010. u 16:22 »
Hej, pa tebi od danas radi vetar... što ne ćutiš?
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: AMS Subotica
« Odgovor #26 poslato: 10. Jul 2010. u 00:18 »
Ne radi već 40-ak dana :( nemam ni informaciju kad će stići zamenski, a rekli su mi da je naručen... Podaci za vetar koji se povremeno prikažu su iz Szegedina (LHUD)... A vide se samo na sajtu i to pre nego što se osveže podaci...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: AMS Subotica
« Odgovor #27 poslato: 12. Jul 2010. u 10:52 »
Lepo si se snašao... Samo, mislim da bi bilo korektno da staviš kako su podaci za vetar preuzeti sa okolnih stanica.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: AMS Subotica
« Odgovor #28 poslato: 15. Jul 2010. u 15:29 »
Posle duže pauze, IPAK SE OKREĆE! :D

Ovaj put nema solarni senzor, radi isključivo na baterije, nadam se da neće biti problema.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: AMS Subotica
« Odgovor #29 poslato: 16. Jul 2010. u 08:08 »
Da, baš nešto pogledah od jutros... radi!

Sve što radi htelo bi da radi,
Neka radi, i treba da radi!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže STANIVUKOVIĆ

  • *
  • Poruke: 37
Odg: AMS Subotica
« Odgovor #30 poslato: 29. Jul 2011. u 11:29 »
Stanivukovic
Vec duže vrijeme imam AMS NEXUS koja je podešena da snima podatke svakih 30 min. Termometar se nalazi u meteorološkom zaklonu koji je napravljen po skici zaklona u meteorološkim stanicama. Nalazi se na 2 m visine iznad travnate površine, nije zaklonjen drvećem ni objektima. Za očitane vrijednosti mi se učinilo da su nešto više, u zavisnosti od vremenskih prilika i trenutne temperature vazduha. Kako bih izvršio kontrolu nabavio sam profesionalni termometar živin sa podjelom na 0.2 C isti koji koriste u HMZ Republike Srpske. Termometar je smješten u meteorološki zaklon na udaljenost od 5cm od elektronskog. Nakon toga se vidjelo da razlike postoje. Te razlike se krecu od 0c kod očitavanja o 08 časova , 0.9c kod očitavanja u 15 časova i 0.8c kod očitavanja u 22 časa. Ove razlike su prosjeci na osnovu većeg broja uporednih mjerenja. Međutim, pošto su ova očitavanja prilično podložna naglim promjenama, ova dva termometra sam postavio u prostoriju sa stalnom temperaturom ( amplituda kod očitavanja tokom više časova nisu veće od 0.2c) tada je elektronski termometar pokazivao višu temperaturu za 0.6c. Isto tako, u termometarskom zaklonu je vodoravno smještem alkoholni minim. termometar sa podjelom na 0.5c opsega mjerenja do -43c, ovaj termometar pokazuje nižu vrijednost za 0.9c od elektronskog kada su u pitanju vedri dani i pozitivne temperature vazduha, ako se radi o temperaturama ispod -20c onda ta razlika premašuje 2c. Ako neko ima podatako o ovakvim poređenjima volio bih da mi ih pošalje pa da vidim da li je zaista moguća tolika razlika u potpuno istim uslovima osmatranja. Pozdrav

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: AMS Subotica
« Odgovor #31 poslato: 29. Jul 2011. u 12:57 »
Razlike su moguće, zaista. Rezultati do kojih si došao su po meni dosta dobri. Čini mi se da i deklaracije na instrumentima upravo daju te mogućnosti.
Ti si, kao retko ko, napravio neophodan korak, a to je poređenje sa nekim instrumentom u koji se ima više poverenja. Za svaku pohvalu!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...


Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: AMS Subotica
« Odgovor #32 poslato: 24. Oktobar 2011. u 17:28 »
Novina na stanici: Poboljšano merenje padavina i merenje snežnih padavina u realnom vremenu.

Posle neuspešnih pokušaja prošle zime da improvizujem neki toplotni izvor koji će otapati sneg za vreme snežnih padavina, zamolio sam radeta da mi pomogne, na šta je on pristao. Napravljen je sličan mehanizam kakav je on isprobao prošle zime sa levkom i grejačima. Levak je već postavljen dok su mi još potrebne neke sitnice kako bi omogućio i rad grejača, no sve će biti spremno do prvog snega.

Sada sa levkom, umesto dosadašnjeg impulsa pri padavinama od 0,7mm radi sa impulsom 0,22 što je puno bolji rezultat i pokazao se vrlo preciznim u poslednja 3 kišna dana kada su padavine uglavnom slabog intenziteta.



Još jednom želim da se zahvalim radetu na vremenu i trudu koji je uložio u ovaj projekat. Hvala.  :-*

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: AMS Subotica
« Odgovor #33 poslato: 24. Oktobar 2011. u 17:34 »
odličan projekat , samo još sneg da padne :) pa nam javi kako radi :D

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: AMS Subotica
« Odgovor #34 poslato: 24. Oktobar 2011. u 17:46 »
Drago mi je da si zadovoljan Dejo sa prvim rezultatima i visom rezolucijom merenja padavina.
Za predstojecu zimu imacemo "direktan prenos" sneznih padavina za Suboticu. :super:



Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: AMS Subotica
« Odgovor #35 poslato: 24. Oktobar 2011. u 18:26 »
Super Dejo!!!  :jupi:

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: AMS Subotica
« Odgovor #36 poslato: 24. Oktobar 2011. u 20:55 »
super društvo, ja imam negde u glavi da trebam bar povećati frekvenciju impulsa za padavine ali nikako da mi obaveze dozvole da se tome ozbiljnije posvetim. Svakako ću vas kontaktirati oko toga!

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: AMS Subotica
« Odgovor #37 poslato: 20. Januar 2015. u 22:28 »
Posle 5,5 godina (više od 46.000 radnih sati), laptop (server) je otišao u penziju. Pravio je probleme poslednjih mesec dana, najčešće da se ugasi program sam od sebe i onda se podaci ne ažuriraju, reinstalacija sistema nije pomogla, tako da sam uzeo zamenu.

Nije bio nov ni kad sam ga uzeo, jer je sestra već koristila 2-3 godine.

HP-500


Od večeras je moj adut Intel-DN2820FYKH-NUC



Od pre godinu dana, tu je i UPS koji drži oko 2 sata računar i internet ruter. Ako i to ne bude dovoljno, novi računar ima i opciju da se po povratku struje sam uključuje, tako da ne treba da se čeka moja intervencija. Nadam se da će i ovaj služiti isti vremenski period. :)

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: AMS Subotica
« Odgovor #38 poslato: 21. Januar 2015. u 13:26 »
Nek je sa srećom nov hradware! :) Da radi dugo i pouzdano!!!

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: AMS Subotica
« Odgovor #39 poslato: 10. Maj 2018. u 10:19 »
Od 21. aprila 2018. u funkciji je nova stanica Oregon Scientific WMR89 sa dodatkom UV senzora.













Kišomer je modifikovan sa levkom 4x veće prijemne površine, tako da u odnosu na originalnu rezoluciju 1,00 mm, dobio sam 0,25 mm. A za zimu ćemo videti kako ćemo ovaj put rešiti  :D