Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: April 2010  (Pročitano 34921 puta)

Van mreže lazar

  • *
  • Poruke: 352
  • Starost: 37
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: April 2010
« Odgovor #40 poslato: 04. April 2010. u 20:15 »
Po misljenju estofex-a sutra se u Srbiji mogu ocekivati jace olujne nepogode, stavio nas je u level 1  :o lokalno ce biti grada i olujnog vetra :-[ ....





DISCUSSION

... Balkan States ... Adriatic Sea ... Ionian Sea ...

It seems that a plume of steep mid-level lapse rates will be advected off the Sahara into the pre-frontal environment, which will mainly act to increase the capping. However, strong DCVA-related ascent should be available ahead of the upper trough, and at least scattered storms are anticipated along and ahead of the cold front. Shear profiles will be more than adequate for severe evolution with DLS in excess of 30 m/s. The strongest cells will be capable of large hail, damaging wind gusts, and probably also of tornadoes given 7 m/s LLS. The only negative is the strong capping and probably overall weak instability. This should limit the convective threat somewhat and a LVL1 threat should be sufficient at this time.

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: April 2010
« Odgovor #41 poslato: 04. April 2010. u 21:33 »
Bas lepo.  :jupi: :jupi:

Ali level 1 vazi do 06:00. Tada ce staviti novo upozorenje. Predpostavljam da ce se sve premestiti na sever i prosiriti na celu Srbiju.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.816
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: April 2010
« Odgovor #42 poslato: 04. April 2010. u 21:37 »
Da do 6 ujutru ali utorak ujutru :)
Sever će ovog puta biti sa manjim šansama za grad, olujni vetar i druge grickalice.
Po Estofexu možda bude grmljavina jedino.

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: April 2010
« Odgovor #43 poslato: 04. April 2010. u 21:43 »
 :cry: :cry: :cry: Znam da je do sutra u 6 ujutru.

Ja se nadam olujama iako ih mozda nece biti.  :pop: :pop: :pop: :tornado :kisa: :tornado Sta cu

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.816
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: April 2010
« Odgovor #44 poslato: 04. April 2010. u 21:51 »
Laky nije do sutra u 6 ujutru već do utorka ujutru. Sutra je ponedeljak. ;)

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: April 2010
« Odgovor #45 poslato: 04. April 2010. u 21:54 »
 ^^ upssss  Greska u pisanju. Izgubljen u vremenu.

Ali ipak mislim da je estofex-a ovaj put malo pogresio. Mozda gresim.
« Poslednja izmena: 04. April 2010. u 22:09 laky »

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: April 2010
« Odgovor #46 poslato: 04. April 2010. u 21:57 »
Sto se mene tice mogu sekire da padaju kad vidim da je temperatura na mestu kao sto ce biti sutra i u utorak.Ne bi trebalo da bude vrucina i temperature preko 20C naredne nedelje.
Lepo prolecno vreme....

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: April 2010
« Odgovor #47 poslato: 04. April 2010. u 22:00 »
 ^^ E ja nisam zadovoljam. Hocu  :kisa: :kisa: :kisa:  A ni temperatura mi nije na mestu.

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: April 2010
« Odgovor #48 poslato: 04. April 2010. u 22:13 »
6 aprila na Kopaoniku najverovatnije čist sneg! a u celoj Srbiji samo oko 10 stepeni! posle toga stiže povratak proleća!

Van mreže lazar

  • *
  • Poruke: 352
  • Starost: 37
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: April 2010
« Odgovor #49 poslato: 04. April 2010. u 23:00 »
Ja cu za pocetak biti zadovoljan i solidnom grmljavinom, po estofexu bi trebalo da je bude u citavoj zemlji, e sad ne ocekujem da tresti i  da pucaju sad neki gromovi ko u sred leta mada nikad se nezna ako se izdvoje malo jace celije mozda i pukne par puta i da bice pojacanog vetra u vecini mesta to se ocekuje od prolaska hladnog fronta, a da li ce lokalno biti olujnog vetra videcemo sutra.... samo da napomenem da je taj isti sistem danas u Italiji donosio pluskove pracene olujnim vetrovima.....

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: April 2010
« Odgovor #50 poslato: 04. April 2010. u 23:02 »
Moguće je da bude grmljavina sutra, ali ne vjerujem da će biti išta spektakularno i mislim da ESTOFEX malo pretjeruje... Neka bude repriza od 31. marta i ja ću biti zadovoljan. Čisto sumnjam da može biti jačih oblaka nego tada, nema uslova za išta jače...


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: April 2010
« Odgovor #51 poslato: 04. April 2010. u 23:10 »
Lazare Italija je druga prica. Ona je okruzena morem. Ona ima uvek dovoljno vlage da bi se stvarali jaci oblaci. Kod nas je to slucaj leti. Sto se tice celija bice ih posle podne, kada stigne hladni front.


 ^^ Milose u potpunosti se slazem sa tobom.

31.3 ESTOFEX je izdao glavo upozorenje na istok, a sever je imao samo 15% sanse za grmljavine. Tog dana je preko severa presla mozda najaca oblacnost koja je kod mene prouzrokovala grad. U Kuli su za 18 sati bila 3 pljuska, 2 jaca i jedan slabiji. Takodje je zapad imao mnogo jace oblake nego istok.


Van mreže lazar

  • *
  • Poruke: 352
  • Starost: 37
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: April 2010
« Odgovor #52 poslato: 04. April 2010. u 23:19 »
 ^^ ^^ Da u pravu si Miloshe  :( ne treba se previse "loziti" na svaku nihovu prognozu, cak i oni kazu koliko sam uspeo da prevedem da je za ozbiljno nevreme ogranicavajuci faktor slaba nestabilnost atmosfere... ali front je nesto jaci od onog koji je bio 31.marta sto daje mogucnost za formiranje jacih celija koje mogu negde da istresu grad da napomenem da je i 31. u Kraljevu bilo grada tako da potencijalna mogucnost za to postoji samo sto ce to biti lokalnog karaktera dok cemo za neku organizovanu akciju i supercelije morati ipak jos malo da se strpimo.... bar do maja meseca - duze ne mogu da cekam......

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: April 2010
« Odgovor #53 poslato: 04. April 2010. u 23:25 »
I maj je vise daleko. Mora nesto biti i pre maja.   :pop: :pop: :selam: :selam:   ;D ;D ;D


Van mreže lazar

  • *
  • Poruke: 352
  • Starost: 37
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: April 2010
« Odgovor #54 poslato: 04. April 2010. u 23:40 »
 ^^ ^^ He he, al si ti zagoreo  :lmao:
Da ne bi isli u off kako ce biti u maju moglo bi se reci da je bas ovo sto modeli najavljuju za april klasicno prolece - nista preterano toplo malo Sunce, malo kisa, malo toplo malo svezije, a ne odma da krenu neki letnji dani praceni teskim susama koje su lose za poljoprivredu a i za organizam - ne valja iz zime uskociti u leto. Znaci bice onako malo "sarenkasto" do 15 -og e  posle ce postepeno da biva sve toplije  :sunce
....klasika.....

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: April 2010
« Odgovor #55 poslato: 04. April 2010. u 23:44 »
zagoreo   ::) ::) ::) ::)   

Jedostavno nevolim klasiku.

Van mreže lazar

  • *
  • Poruke: 352
  • Starost: 37
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: April 2010
« Odgovor #56 poslato: 04. April 2010. u 23:53 »
Ja iskreno mislim da je dosta bilo "neobicnih" godina i treba malo ta klasika koja dolikuje jednom klimatski umerenom podneblju  da dodje na red. Nedostaje mi ta klima iz mog detinjstva ali nazalost ili neciju srecu izgleda da ce je u buducnosti zameniti ona klima koja obara rekorde koja je poslednjih godina poprimila globalni karakter.....

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: April 2010
« Odgovor #57 poslato: 05. April 2010. u 10:55 »
Mogu reci da bas i ne razumem sad, zasto juzni deo zemlje ide pod jedinicu, ali dobro ipak su oni bog za konvektivne prognoze. Ali ajde da vidimo de se to crta nesto. GFS daje nestabilnost pogotovo u Vojvodini, da li je to dosta? Pa naravno da nije, opet kao i prosli put, gde bude sunca oni odma sa vecim sansama ulaze u poslepodneve sate. Da vidimo kako to vidi GFS, pa i drugi:
Cape

Thomson

Vrlo bitna konvergencia

Da li ce biti dovoljno vlage?
Srednji slojevi-Vojvodina u bojoj situaciji


Vetar verovatno nece kvariti stvari. Znaci bitno je sad sunce, treba obratiti paznju na visoku oblacnost, moze to da pokvari stvari.
Da vidimo ECM
Cape

Vise vlage u Vojvodini

Sve ukupno pogledano, za grmljavine najvise sansi ima u Vojvodni,zapad Srbije, Beograd,jedan deo istoka zemlje! Ja bih ovaj put izostavio regione juznije od Kragujevca... mada naravno nije iskljuceno ni tamo nesto! Prve celije kao i uvek verovatno ce se formirati u sredisnjem delu Hrvatske,i u Bosni  oko 14 H poslepodne, da  posle polako se kretale prema nama i prouzrokovale  grmljavine i u nasoj zemlji izmedu od 15 H pa nadaje. Ne ocekujem neke velike stvari, multi celije ce to biti, ali ipak nekad znaju imati veoma lepe oblake i ovi sistemi, tako da vredi imati blizu ruku fotoaparat poslepodne.
« Poslednja izmena: 05. April 2010. u 11:09 gabesz20 »

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: April 2010
« Odgovor #58 poslato: 05. April 2010. u 11:10 »
Sjajna analiza kolega :)

I ja ne shvatam zašto je ESTOFEX južnije krajeve stavio pod 1 stepen,ali dobro.....ESTOFEX je to  :) ;)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: April 2010
« Odgovor #59 poslato: 06. April 2010. u 16:22 »
Modeli izbrisali popodne pljuskove u petak  ::) :evil:

U subotu se i dalju crtaju popodnevni pljuskovi,a u nedelju kiša i pljuskovi tokom čitavog dana.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*