Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Februar 2011 - I dekada  (Pročitano 80299 puta)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Februar 2011 - I dekada
« Odgovor #60 poslato: 02. Februar 2011. u 12:47 »
OK jasno mi je odakle vetra van ove teritorije koja je pod stratusom, međutim mislim da je u Zaječaru skok temperature pre došao zagrevanjem vazduha od sunca nego feniranjem vetra. U Knjaževcu ima puno više vetra tako da ne može tako lako da se zagreje vazduh i pored toga što sunce sija punom parom.

Ne, kolega. Iako tako ne izgleda prema brzini vetra, inverzije se rasturaju čak i kada u prizemlju nema toliko vetra. Ovo, naravno, ne znači da ga na nekoj visini iznad tla (iznad Zaječara na, recimo 100, 200 metara) nema fena. Naprotiv, taj SW vetar je tu znatno izraženiji (kao u Knjaževcu, recimo), dok do tla dopire samo naznaka da nečeg ima tamo gore.
E sad šta je fora sa inverzijama? One se ponašaju doslovno kao poklopac. U ovom slučaju, kod Zaječara, očigledno je došlo do narušavanja inverzije. Ne potpunog, ali sasvim dovoljno da topliji vazduh ustruji i otopli. Sunčevo zračenje je traljav izvor energije zagrevanja vazduha, naročito u zimskom preriodu. Sve cake sa temperaturom (fenovi i ostali fenomeni) zasluga su uglavnom vetra i prepreka strujanju u vidu reljefa, dok u manjoj meri, i to uglavnom leti, toga ima i od Sunčevog zračenja. Sunce je zubato i nema energiju da ugreje toliku masu vazduha za sat dva vremena, a bogami ni za čitav zimski dan.

Daću ti par 'plastičnih' primera. Jedan letnji i jedan zimski. letnji primer datira iz 24. jula 2007. godine, kada su poobarani svi temperaturni rekordi. Do toga ne bi došlo da se nije javio umeren i mestimično jak SW vetar koji je dodao fenski efekat na već pregrejanu atmosferu. Ovo je najizraženije bilo u dolini Velike Morave i Timoćke krajine (od Šumadijskih planina i južnih Kučajskih planina, tim redom), ali je svakako bilo prisutno u maltene celoj Srbiji. Umesto skromnih 37-40 stepeni, bilo je i do 45 stepeni, upravo zbog fena.
Zimski primer imaš i ovih dana, kad kukaš da je sunce zubato, te da se održava temperatura ispod nule čak i kada sunce sija. Gledaj Babin Zub, tamo nema velikog uticaja reljefa, te se temperatura tamo ponaša skoro kao u slobodnoj atmosferi. Džaba sad ogreje sunce, kada se voda u kišomeru jedva topi.

I još jedan detalj na koji sumnjam u vezi vetra u Knjaževcu. Knjaževac je na samoj granici teritorije koja je pod startusom (dolina Nišave, Južne Morave, čak mislim da niske oblačnosti ima do Svrljiga i Soko Banje) i teritorije koja je bez oblačnosti (Timočka krajina). Verovatno je ta granična teritorija sa izraženijm vetrom zbog razlike između te dve vazdušne mase.

Stratus se prostire prema granicama koje određuju prevoji, kada je u pitanju vetar. Knjaževac je u slivu Timoka, koji nije zahvaćen ovakvim Stratusom, kao slivovi Južne i Velike Morave. U slivu Timoka imaš narušavanje inverzije, izraženije na većim visinama (Knjaževac), dok u slivu Južne Morave imaš Stratus (Aleksinac). Soko banja, ukoliko nema Stratusa, to može da zahvali svojoj visini, gornjem toku reke, jer ne pripada slivu Timoka. Ukoliko Stratusa ima, to je zbog sliva Južne Morave. Potrudiću se da zapamtim ovu diskusiju, te kada stignu dnevnici osmatranja za Aleksinac i Soko Banju i do mojih očiju, znaću da li sam u pravu do tih detalja. Evo, ostaviću moju procenu da Stratusa ima i u Soko Banji. Pa makar pogrešio.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže TRSTENIK

  • ***
  • Poruke: 2.959
  • Lokacija: TRSTENIK, centralna Srbija
    • TRSTENIČKI BAROMETAR
Odg: Februar 2011 - I dekada
« Odgovor #61 poslato: 02. Februar 2011. u 13:02 »
Niska oblačnost i sumaglica u Trsteniku. Ledeni dan.
T: -4.3°C
RH: 77%
Press: 1029.2 mb

Van mreže Zeli

  • **
  • Poruke: 1.000
  • Starost: 61
  • Lokacija: Brcko
Odg: Februar 2011 - I dekada
« Odgovor #62 poslato: 02. Februar 2011. u 13:10 »
Kod mene se već preko 36 sati zadržava niska oblačnost, koja je kudikamo manje neugodna nego magla, ako ostane trenutna temp. -6 danas će biti najhladniji dan ove zime, a oset je čak -10.
Duva "čist" zapadnjak 2 m/s, a to je i jedina promena u odnosu na prošle dane.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Februar 2011 - I dekada
« Odgovor #63 poslato: 02. Februar 2011. u 13:23 »
Sunce je zubato i nema energiju da ugreje toliku masu vazduha za sat dva vremena, a bogami ni za čitav zimski dan...

...Evo, ostaviću moju procenu da Stratusa ima i u Soko Banji. Pa makar pogrešio.

Slažem se za zagrevanje vazduha u zimskom periodu. Naravno i ja sam stava da je stratus sve do prevoja Bezdan (između Knjaževca i Soko Banje). Nego ne dade mi potvrdu ili negiranje stava oko pojačanog vetra u Knjaževcu (prosečna vrednost od 4-6m/s sa udarima do 9.8m/s). Ovde je T=-4.8°C tako da nema govora o SW vetru koji fenira. Praktično nam ovde vetar donosi deo hladne vazdušne mase (stratusa) koji je nadomak Knjaževca. Slično ovoj situaciji Knjaževac ima pojačan NE vetar i kad nadira niska oblačnost iz pravca Zaječara.

I još jedan detalj na koji sumnjam u vezi vetra u Knjaževcu. Knjaževac je na samoj granici teritorije koja je pod startusom (dolina Nišave, Južne Morave, čak mislim da niske oblačnosti ima do Svrljiga i Soko Banje) i teritorije koja je bez oblačnosti (Timočka krajina). Verovatno je ta granična teritorija sa izraženijm vetrom zbog razlike između te dve vazdušne mase.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Februar 2011 - I dekada
« Odgovor #64 poslato: 02. Februar 2011. u 13:47 »
Komšija, kod tebe baš hladno i snežno!  :o


Nznm komshinice shta da ti kazem,taj sneg je padao iz niske oblachnosti bio je krupniji malo nije bio zrnast,ali je bio slabog inteziteta,samo je zabeleo krovove kola :D A shto se tiche temperature znachi dok sam dolazio kuci zzaaledio sam se,i pogledam termometar -18 i  kad sam sledeci put pogledao bilo je -20 posle sam otshao da spavam,stim shto sam tad bio u kuci udaljen od centra mozda kolometar 2,ali mislim da to nema neke uticaje na temperaturu :D Sada trenutno je sunchano i hladno,ali nemam termometar ovde ispred stana tako da nznm koja je temperatura...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2011 - I dekada
« Odgovor #65 poslato: 02. Februar 2011. u 14:10 »
U Beogradu još za nijansu hladnije nego prethodnih dana. Trenutno svega -8°C.
Povremeno provijava snijeg, bez povećanja sniježnog pokrivača, ali je ipak zabilježeno statističkih 0.1mm padavina.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Februar 2011 - I dekada
« Odgovor #66 poslato: 02. Februar 2011. u 14:24 »
Nego ne dade mi potvrdu ili negiranje stava oko pojačanog vetra u Knjaževcu (prosečna vrednost od 4-6m/s sa udarima do 9.8m/s). Ovde je T=-4.8°C tako da nema govora o SW vetru koji fenira. Praktično nam ovde vetar donosi deo hladne vazdušne mase (stratusa) koji je nadomak Knjaževca. Slično ovoj situaciji Knjaževac ima pojačan NE vetar i kad nadira niska oblačnost iz pravca Zaječara.

Kako da ti dam potvrdu, kada se ne slažem? Imaš fen, pa čak i sada. Nije nešto izražen, ali pogledaj malo bolje, kod tebe je ipak 2-3 stepena toplije nego u dolini Južne Morave. Istina, ucureva hladan vazduh, ali (adijabatsko) spuštanje vazduha podiže temperaturu za oko 1 stepen na 100 metara visinske razlike. Imaj na umu da je profil temperature danas prilično komplikovan, da ga nije lako ni uloviti, jer ima najmanje dve pridignute inverzije. Prema radio sondaži Sofije od podneva ćeš videti dotične inverzije. Jučerašnja sondaža daje dve inverzije već do visine Babinog Zuba, pa ti vidi čega sve tu ima.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Februar 2011 - I dekada
« Odgovor #67 poslato: 02. Februar 2011. u 14:39 »
Jesam topliji 2-3 stepena ali ovde je sunčano vreme a tamo je oblačno za desetku. Sigurno sunce pa i zubato ima udeo u višoj temperaturi ovde. Pomenuo sam slučaj kad nadire niska oblačnost iz Zaječara i ovaj današnji su kao da imam hladan front na domak Knjaževcu. Pre neku noć kad je niska oblačnost uspela da prodre do Knjaževca odmah je vetar stao a tako isto bude i kad prodre niska oblačnost sa severa pri košavskoj sitauciji. Siguran sam da nema vetra da bi imao temeparturu iznad nule, tako da ne mogu da smatram ovo nikako fenom.

Van mreže Zeli

  • **
  • Poruke: 1.000
  • Starost: 61
  • Lokacija: Brcko
Odg: Februar 2011 - I dekada
« Odgovor #68 poslato: 02. Februar 2011. u 14:48 »
Vetar je kod mene okrenuo da W na NW, ali se temperatura podigla za jedan stepen pa je -5, što znači de je izjednačen jučerašnji rekord po pitanju hladnoće. Do malo pre je padalo retko inje ali je prestalo pre oko pola sata. Da napomenem da je oset leden -8

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Februar 2011 - I dekada
« Odgovor #69 poslato: 02. Februar 2011. u 15:02 »
Siguran sam da nema vetra da bi imao temeparturu iznad nule, tako da ne mogu da smatram ovo nikako fenom.

Nema šanse, kolega. Da nema vetra, popio bi ti inverziju samo tako, a temperatura bi se zakovala na nekih recimo -8. Veruj mi. Tlo je hladno, sneg ima još kakav uticaj na temperaturu, pa ma kako bio mali. Termičke karakteristike snežnog pokrivača bi otpisale opciju više temperature na suncu i bez vetra, jer bi došlo do otapanja površine snega i jakog ishlađivanja usled trošenja latentne toplote faznog prelaza na višu (tečnu i gasovitu) fazu. Ovako, em vetar to lepo izmeša, em ipak ucureva vazduh koji se adijabatski zagreva spuštanjem niz padinu.
Prati i sam na dalje. Temperatura neće opadati tako intenzivno sve dok duva vetar. Ako (ili kad) stane vetar, temperatura će se srozati na ispod -10, čak i do -15. Vetar će održavati ovu temperaturu na iznad -10, recimo -8.

Bilo kako bilo, stavovi nam se razlikuju kao retko kad. Što, među nama, ne mora ništa da znači.

Edit. Gledam sada Zaječar, AWS. Temperatura neće da opada tek tako. Sada je -2, a vetar je oklrenuo na čist jug i pojačao na oko 5 m/s. Tu pada temperature nema, fen je uključen. Slično jei u Negotinu, a prema podacima sa Crnog vrha, temperatura je u padu, tako da advektira hladan vazduh sa NW. To će dosta da kompenzuje fensko zagrevanje, ali ćeš svakako imati višu temperaturu nego centralna Srbija.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Februar 2011 - I dekada
« Odgovor #70 poslato: 02. Februar 2011. u 15:42 »
Bilo kako bilo, stavovi nam se razlikuju kao retko kad. Što, među nama, ne mora ništa da znači.


To se podrazumeva, kolega!
U većini stvari se mi i ovde slažemo, ali jedino oko tog feniranja ne mogu da imam isti stav sa tobom. Ako sam juče imao za oko 4°C višu temperaturu pri nešto slabijem vetru sličnog pravca, onda ne znam kako ovaj današnji vetar da svrstam u fen. To je jedino mesto gde se ne slažemo.
Sad i ja vidim da Zaječar ima S vetar od 3m/s ali temperatura ide već na -5°C. Kad se samo par sati vratimo u nazad kad je Zaječar bio skoro bez vetra a imao je 0°C.
Inače kod mene je vidljivost dosta manja nego jutros, sad je oko 2km pri pretežno sunčanom vremenu. Jutros je vidljivost bila 10km.

Temperatura -5.8°C
vetar u manjem slabljenju oko 4m/s
pretežno sunčano

Na Babinom Zubu T=-0.2°C

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.379
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Februar 2011 - I dekada
« Odgovor #71 poslato: 02. Februar 2011. u 16:07 »
Jutros je padao sneg solidnim intezitetom i palo je 2 cm novog snega  :o :selam: Sada samo promice po koja pahulja. Cekamo naredno jutro  :P ;D
Temperatura -7'C  :kafa:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina


Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Februar 2011 - I dekada
« Odgovor #72 poslato: 02. Februar 2011. u 16:23 »
Kod mene slično kao kod Zike, s tim da je palo upola manje snega nego kod njega. Ustvari, mislim da sam ja na granici ovih padavina (kakve god da su). Par km severnije od mene sneg gotovo da nije ni padao!
T -7°C, uz po koju pahulju!

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Februar 2011 - I dekada
« Odgovor #73 poslato: 02. Februar 2011. u 17:09 »
Danas najniza Tmax ove zime, svega -7.1C izmerena u ponoc, visina snega 6cm.
Trenutno oblacno -7.3C, duva severozapadni vetar sa udarima do 5.1 m/s, tako da je osecaj i preko -13C

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2011 - I dekada
« Odgovor #74 poslato: 02. Februar 2011. u 19:24 »
Današnja Tmax od -6.5°C u Beogradu mi je malo sumnjiva, s obzirom da u nijednom terminu tokom dana nije izmjerena viša od -7.4°C, a nije bilo nikakvih sunčanih intervala ili bilo čega što bi izazvalo malo veću oscilaciju temperature u kratkom vremenskom intervalu.
Inače, ovo je bio najhladniji dan još od 24. januara 2006. kada je Tmax iznosila -7.8°C.

Provijava snijeg. Visina sniježnog pokrivača nepromijenjena, 9cm.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže srba

  • **
  • Poruke: 1.928
  • Starost: 57
  • Lokacija: Inđija,115m n.v.
Odg: Februar 2011 - I dekada
« Odgovor #75 poslato: 02. Februar 2011. u 20:53 »
Današnja Tmax od -6.5°C u Beogradu mi je malo sumnjiva, s obzirom da u nijednom terminu tokom dana nije izmjerena viša od -7.4°C, a nije bilo nikakvih sunčanih intervala ili bilo čega što bi izazvalo malo veću oscilaciju temperature u kratkom vremenskom intervalu.
Inače, ovo je bio najhladniji dan još od 24. januara 2006. kada je Tmax iznosila -7.8°C.



Provijava snijeg. Visina sniježnog pokrivača nepromijenjena, 9cm.

Znaš da se Tmin i Tmax mere u periodu od 21h prethodnog dana pa do 21h sledećeg dana.Moguće  da je Tmax od sinoć pošto je temperatura bila u sinoptičkom terminu u 22h -6.9C.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Februar 2011 - I dekada
« Odgovor #76 poslato: 02. Februar 2011. u 21:09 »
jeste srbo tako ali kod nas na klimatološkim stanicama
podaci u synopu za Tmax i Tmin se daju za period od 06 utc do 18 utc tj. od 18 utc do 06 utc
ali možda je ipak u synopu data Tmax od sinoć i to se dešava
Kod nas ima stanica (osmatrača) koji daju i ovako i na ovaj drugi način

U Knjaževcu je sa zalaskom sunca naišao i taj čuveni stratus iz centralne Srbije, čak provejava i slab sneg
danas Tmax=-4.4°C i time je izjednačena najniža dnevna temperatura u ovoj zimskoj sezoni (iz 16.decembra 2010)
Takt=-8.2°C
duva slab do umeren vetar SW pravca
visina snega 4cm

Na Babinom Zubu otopljenje stiglo još od prethodne noći
danas Tmax=3.2°C
Takt=-0.7°C

Van mreže PedjaN

  • *
  • Poruke: 408
  • Starost: 32
  • Lokacija: Oplanici,Kraljevo
  • I love snow!
Odg: Februar 2011 - I dekada
« Odgovor #77 poslato: 02. Februar 2011. u 21:43 »
U Kraljevu se sumaglica zadrzala celi deo dana, T=-7.8°C.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Februar 2011 - I dekada
« Odgovor #78 poslato: 02. Februar 2011. u 21:47 »
U Ivanjici -10 u  21h sumaglica...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2011 - I dekada
« Odgovor #79 poslato: 02. Februar 2011. u 22:12 »
ali možda je ipak u synopu data Tmax od sinoć i to se dešava

To je najlogičnije objašnjenje. Dešava se, jer s obzirom na današnju situaciju, šanse da je temperatura u ijednom trenutku od 06UTC do 18UTC prešla -7.0°C su minimalne.

Vrijeme bez promjene, -7°C.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm