Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1368594 puta)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.465
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2960 poslato: 07. Avgust 2017. u 22:58 »
Pa juče odmah iza 20h. Maksimum je vezan za prethodna 24 sata.

I na http://synop.meteos.rs? Ja mislio samo to na ogimetu... Gledam sad kada je prosli put prosao front ujutru sa onim padavinama 25. jula pise da je maksimum 27.4C iako je u 01h bilo 29C...A znam da u godisnjake ide od 21 tj 22h tmax i tmin ali mislio to nije slucaj  na ovim sajtovima...

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2961 poslato: 07. Avgust 2017. u 23:01 »
I Tmin i Tmax se odnose na prethodna 24 sata koliko ja znam. Prva vrednost se daje u 6UTC, a druga u 18UTC.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.465
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2962 poslato: 07. Avgust 2017. u 23:20 »
Evo synopa za Nis i objasnjenja sta znaci ovo je maximum temperature u prethodnih 12 sati, malo sam to lose zaokruzio  :)... Pratio ams i duvao je sz vetar bas danas i ali ko zna mozda je to bio brz skok i onda se vratila nazad ne mogu da znam sigurno :)

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2963 poslato: 08. Avgust 2017. u 01:29 »
Кими је о овоме причао, буквално се афрички ваздух одомаћио над Шпанијом, сем на северу где је утицај Атлантика доминантан.

Зато је и текст реалан, за очекивати је у будућности да се нпр. Андалузија и постане неки облик полупустиње.

http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2017&mm=08&dd=07&nav_id=1290804


Kimi je to odlično zapazio posmatrajući ensemble za neka mesta u Španiji, jednostavno se stiče utisak da su se čitave one crvene, jarke boje (sa karte 500 mb geopotencijala) premestile severnije. I to ne samo nad Španijom, nego sve više i češće u toku nekih leta "zapljuskuju" ostatak južne, pa i delove centralne Evrope.

Apropo teksta, to je možda sadašnji trend - a na osnovu njega se obično zaključuje o budućim trendovima. Ali da li možemo da budemo sigurni da se trend neće menjati, pa čak i obrnuti? Da li bismo na  npr. na osnovu klimatološke normale i leta u periodu od 1961-1990. godine zaključili da nas čekaju ovakva pretopla i sušna leta? Verovatno ne. Tako verujem da ni sad ne možemo da zaključimo ispravno o nekim budućim trendovima, i da sve ostaje (poprilično) u domenu nagađanja.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.410
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2964 poslato: 08. Avgust 2017. u 19:42 »
:facepalm: A samo je rekao da bi mogao da odlozi put  :grin:

A GFS me baš ozbiljno shvatio. :D


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 19.8mm
Miljakovac - 22.1mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.465
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2965 poslato: 08. Avgust 2017. u 20:07 »
A GFS me baš ozbiljno shvatio. :D
12z za razliku od 6z je uracunao i tvoj ostanak i zato su takve karte  ;)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.203
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2966 poslato: 08. Avgust 2017. u 20:15 »
Najpre će profitirati zapad Balkana u četvrtak i petak, a u subotu područje tik istočnije od Srbije, po svemu sudeći. Ove godine svi frontovi prolaze u najgore doba dana. Katastrofa.

Kad bolje razmislim, stvarno imas pravo Zec. Kao i da frontovi, poput ciklona i "utabanih" staza, imaju neko svoje "vreme" kada najcesce prelaze preko neke oblasti.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.410
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2967 poslato: 08. Avgust 2017. u 20:24 »
U suštini, najnestabilniji dani koje pamtim nisu bili vezani za sam prolazak fronta u prizemlju. Uglavnom je to bivalo u okviru predfrontalnih nestabilnosti u toploj vazdušnoj masi, prednjoj strani doline. Setite se samo onog nestabilnog perioda u junu prošle godine, tu nikakvog fronta u prizemlju nije bilo ni u naznakama.
Ono što nedostaje ove sezone su upravo te predfrontalne nestabilnosti koje kao po nekim utabanim stazama prolaze zapadnije, severnije, istočnije... Teško je objasniti zašto je to tako, ali evo npr. pogledajte ovaj sad petak. Namešta se idealna sinoptička situacija za predfrontalnu nestabilnost, ali uvek nešto fali.
I mislim da nije to samo naše nagađanje da oluje u pojedinim sezonama imaju omiljene lokacije. Previše je slučajnosti da je npr. jula 2014. bilo barem 20 veoma nestabilnih dana sa olujama, pljuskovima, kišom u celoj Srbiji uzduž i popreko. Dok se recimo zemlja oluja Mađarska, pa i susedna Hrvatska nisu mogle pohvaliti brojem oluja tada. Ko će ga znati...

Nego, GFS kao da mi namešta neke nestabilnosti u Crnoj Gori u subotu. Ili je to samo zato što je čuo da bih možda ostao toga dana u BKR. :)


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 19.8mm
Miljakovac - 22.1mm
prosek - 51.5mm

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2968 poslato: 08. Avgust 2017. u 21:23 »
Došla je nezanimljiva sezona kod nas. Prethodnih godina, Srbija je odlično prolazila sa nestabilnostima.
Ponovo kačim kartu sa srednjim brojem dana sa grmljavinom za desetogodišnji period:



Ove sezone prolaze najbolje baš krajevi koji nisu imali puno oluja prethodnih godina tj. koji su imali manje grmljavina od nas.


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.410
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2969 poslato: 08. Avgust 2017. u 21:56 »
Baš tako, ne može svaka sezona biti jednako zanimljiva. Isto kao što ni svako leto nije jednako toplo, ni zima jednako hladna.  :tu:
Evo da probam da ocenim prethodnih 10 sezona sa ocenom od 1 do 10, makar kad je Beograd u pitanju:

2008 - 7
2009 - 9
2010 - 8
2011 - 4
2012 - 2
2013 - 4
2014 - 9
2015 - 2
2016 - 7
2017 - 3 (do sada)


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 19.8mm
Miljakovac - 22.1mm
prosek - 51.5mm

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2970 poslato: 08. Avgust 2017. u 22:43 »
Kod mene su zadnje dve sezone nebo i zemlja. Prehodna je za ocenu 10 tu nema sta, a ova zasluzuje 1 kao vrata, ne ponovila se vise nikad. Cak i one predhodne lose sezone su bile bolje, tako da bi zasluzile svakako bolju ocenu, tu govorim o 2015, 2012, i 2011. godini.


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.465
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2971 poslato: 08. Avgust 2017. u 22:54 »
Ova sezona je kod mene cista 0 jer se nista nije desavalo a skoro i kisa da nije padala... Razumem ja da ne moze svaka da bude zanimljiva i kisna ali brate da od 10 potencijalnih situacija svih 10 zavrsi ili na nasim zapadnim granicama ili cesce na nasim istocnim granicama se pokrene to ne mogu da skontam... Sad ce 18z da iscrta neku bajku osecam  :laugh:


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.203
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2972 poslato: 08. Avgust 2017. u 23:04 »
U potpunosti razumem vase ocene Bart i Sale, i vise su nego realne.

Sad nesto i ja razmisljam...ovde sam kuci od 11 jula do 15-og avgusta. Ako racunamo da i u subotu bude bar nesto, ucinak je bednih 3 dana sa nekim desavanjem od mogucih 35 sto je stvarno jadno...

Niko ne trazi 20, 25 kao 2014-te, ali brate mili bar 6,7 je moralo da bude..
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.410
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2973 poslato: 08. Avgust 2017. u 23:06 »
Suština je da, ako pogledamo poslednjih 10 sezona u Beogradu, polovina je onih koje se mogu okarakterisati kao zanimljive, a druga polovina kao nezanimljive. U proseku, svaka druga sezona je zanimljiva.
A zašto sam ovoj sezoni dao ocenu 3, a ne 2 ili niže. Objektivno, izvukao je maj sa mnogo grmljavinskih dana i dva veoma zanimljiva dana u Beogradu. Subjektivno, u junu i julu je izvukoše par situacija sa lepim munjolovom.
A zašto prethodna sezona samo 7, a ne više? Jun je bio za čistu desetku, ali ostali meseci apsolutno ništa posebno nisu doneli, pa kvare prosek.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 19.8mm
Miljakovac - 22.1mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.465
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2974 poslato: 08. Avgust 2017. u 23:21 »
Prosle godine jesmo imali kraci susni period krajem juna ali je kise uvek bilo kada treba i kolicinski taman koliko treba ako ne i malo vise... Taman dodje jedan vreo dan da kazes tesko izdrziv sledeci vec stize zahladjenje i kisa... To je bila godina tj leto gde je sve bilo tacno kako treba...  Ovde nista spektakularno sto se tice nevremena ali dovoljno dobro, secam se onog nevremena koje doslo dolinom Nisave sa 34mm u mom kisomeru...  :)

Edit: Dap to je to...  :)
Sad ce 18z da iscrta neku bajku osecam  :laugh:
« Poslednja izmena: 09. Avgust 2017. u 00:11 Bart »

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.078
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2975 poslato: 09. Avgust 2017. u 00:19 »
Да наставимо праксу коментарисања сваког излаза, као да сте овим кукањем дозвали бољи излаз.  :D

Бољи је GFS 18 z за нашу земљу, поново мало касни промена, рекло би се да фронт стиже у прави час ионако нисам још гледао карте нестабилности, енергије свакако има, тако да би коначно већи део земље имао праву акцију, надам се да ће и тако остати.

Делује да је центар циклон помакнут ка југозападу.

Van mreže chmi

  • *
  • Poruke: 133
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2976 poslato: 09. Avgust 2017. u 10:30 »

Cisto na stoji

P.S. Ne znam ali nece nikako da prikaze sliku
P.S.S. Ipako hoce :-)
« Poslednja izmena: 09. Avgust 2017. u 11:51 chmi »
Miljakovac-Rakovica

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2977 poslato: 09. Avgust 2017. u 10:43 »
Делује да је центар циклон помакнут ка југозападу.

Bas tako, izmedju ostalog zato su ponovo te padavinske "bombe" nad Srbijom a ne istocnije nad Rumunijom. Nama bi i odgovaralo da centar tog ciklona prodje duz Jadrana, od severnog do juznog pre nego sto zadje dublje u kopno.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.465
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2978 poslato: 09. Avgust 2017. u 12:02 »
Gfs vezao treci dobar izlaz...Idemo to je to...  :comeon: Idemo tu je kisa...  :comeon: Hehe salim se  :grin:
Ovo ti je kao kad igras kladionicu a ono 25. minut naravno da je lakse da tvoj tim vodi 1:0 ali ima jos do kraja utakmice, samo da ne primimo autogol...  :grin:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.465
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2979 poslato: 09. Avgust 2017. u 21:43 »
^^ Sve je to počelo da se dešava toga trenutka kada se razrešilo da ću u subotu biti još u Beogradu. :D Pojedini modeli (ICON i GEM posebno) i dalje daju veoma obilne padavine u subotu popodne, po njima kasni front. Ali ima kada da se sve izbriše.
I prosek ensembla GFS-a je bolji od glavnog izlaza.
Znao sam...  :grin:



Ovo bar ja dosta pratim vise nego nas wrf... I imam samo jedno da kazem:
Gasi internet, motaj kablove...