Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1347414 puta)

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2980 poslato: 10. Avgust 2017. u 00:45 »
Eo kako WRF 12z vidi moguće razdvajanje superćelija u subotu negde u okolini Požege i na granici južne pokrajine. GIF sam postavio da se vidi šta možemo očekivati, modeli jedva prognoziraju lokaciju formiranja Cba a kamoli njegovu dalju evoluciju (u ovom slučaju deljenje superćelije).
Biće negde skoro pa neminovno baš gadnih nepogoda.

Još jedna meni zanimljiva stvar na GIFu je kako su levo skrećuće daleko slabije razvijenije od ovih desno skrećućih, što se vidi padavinski na ovom GIFu. Iskreno nisam imao pojma o tome. Malo sam čeprkao po internetu da saznam da li postoji tu neki razlog ili je puka slučajnost xD. Ispostavi se da je caka u tome je što su uzlazna strujanja kod desno skrećućih jača nego kod levo skrećućih. To je posledica toga što vazduh kod desnog mezociklona nakon razdvajanja uveliko rotira u pozitivnom (ciklonalnom) smeru u okolini gde postoji pozitivna zavojitost, odnosno atmosfera u kojoj se pravac vektora brzine vetra sa porastom visine menja u smeru kazaljke na satu (što je ubedljivo najčešća situacija). Levi mezociklon nije te sreće kao desni jer nakon razdvajanja rotira u negativnom smeru (anticiklonalnom) a nalazi se u sredini pozitivne zavojitosti. Ispade da + i - ne idu baš najbolje u dinamici oblaka pa ovaj slabi dok drugi jača. :) Neka me ispravi neko ako sam se izlupetao, ovo je neko moje razumevanje koristeći google.

« Poslednja izmena: 10. Avgust 2017. u 01:56 Miki »

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2981 poslato: 10. Avgust 2017. u 11:50 »
Citat: Milosh
Baš tako, ne može svaka sezona biti jednako zanimljiva.
A meni ova sezona jedna od najboljih. Imao sam čak 3 munjolova, 4-5 puta vozio kroz lightshow. Samo neka pegla ovako. :D

Sent from my LG-H850 using Tapatalk

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš

Van mreže Gagi_Bg

  • *
  • Poruke: 400
  • Lokacija: Vidikovac - JZ Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2983 poslato: 13. Avgust 2017. u 09:16 »
Ne znam da li je neko pratio šta se dešavalo u Poljskoj prethodnih dana. Mislim da su neka 3-4 dana trajala nevremena. Neko je čak i ovde prokomentarisao munjolovac nad Poljskom u petak u noći.
Bilo je mislim petoro poginulih i više povređenih. U ovom mestu je nevreme protutnjalo u petak oko 22:30
Koliko sam pročitao, nigde ne navode da je to bio tornado, ali je vetar bio ko zna koje jačine.
Ono što je meni fascinantno jeste šta uopšte može da uništi šumu na ovaj način?! Koja li je to jačina vetra  :oboze:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=U14z5gc_rhs" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=U14z5gc_rhs</a>

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2984 poslato: 13. Avgust 2017. u 22:17 »
Nisam baš detaljno pratio pa me interesuje koji je od modela najbolje prognozirao ove padvine?
Po meni ec... I prvi je nanjusio i bio konstantan sa malim promenama...

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2985 poslato: 14. Avgust 2017. u 00:02 »
Cuvao sam radarske u subotu, pa evo animacije:


Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv

Van mreže Gagi_Bg

  • *
  • Poruke: 400
  • Lokacija: Vidikovac - JZ Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2987 poslato: 20. Avgust 2017. u 12:20 »
WTF???  :O

https://www.rt.com/viral/400159-brazil-cloud-video-photo/

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=dS6QcPNJx44" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=dS6QcPNJx44</a>

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2989 poslato: 22. Avgust 2017. u 19:00 »
Sta nas sve ove godine nije pogodilo u negativnom smislu a evo sada i dim iz Kanade... A neki ciklon sa obilnijom kisom nikako...

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2990 poslato: 22. Avgust 2017. u 19:53 »
@ Bart

Hoces ko u Skopje u avgust prosle godine? :grin:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2991 poslato: 22. Avgust 2017. u 19:57 »
@ Bart

Hoces ko u Skopje u avgust prosle godine? :grin:
Ako vec mogu da biram onda onaj kao u Srbiji sredinom jula prosle godine...  :)  :tu:

Uz ispravku ove tabele Veliko Gradiste 60.3mm, Vrsac oko 44 i Zlatibor 46.5mm


Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2992 poslato: 22. Avgust 2017. u 20:18 »
 ^^ Ih to bi bilo idealno...  :grin:

A jel se secas na sta mislim za Skopje za prosli avgust? :oboze:

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2993 poslato: 22. Avgust 2017. u 20:25 »
Sta je bilo u Skoplju u avgustu prosle godine , nista nisam nasao na ogimetu za stanicu Skopje(Petrovec) zanimljivo ?

Kad smo vec kod Avgusta 2016 to je po meni jedan od prijatnijih avgusta jos od avgusta 2005 u Beogradu i u vecem delu Srbije:



Ni jedan dan sa tmax 35 a samo jedan sa tmax 34 stepena , dani sa temperaturama oko 30 ili jedva malo iznad 30 stepeni koliko ti dusa hoce , ali zato je ovaj avgust 2017 doneo milo za drago u odnosu na avgust 2016 , prokuvali smo ovaj avgust , ne bih sad da kacim ogimet posto jos avgust nije prosao.
« Poslednja izmena: 22. Avgust 2017. u 20:36 Darko_9 »

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2994 poslato: 22. Avgust 2017. u 20:32 »
Sta je bilo u Skoplju u avgustu prosle godine , nista nisam nasao na ogimetu za stanicu Skopje(Petrovec) zanimljivo ?
^^ Ih to bi bilo idealno...  :grin:

A jel se secas na sta mislim za Skopje za prosli avgust? :oboze:
Ovo
http://www.blic.rs/vesti/svet/nezapamceno-nevreme-u-makedoniji-21-osoba-poginula-u-poplavama-sutra-dan-zalosti-u/95z53dn

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2995 poslato: 22. Avgust 2017. u 22:05 »
Druga polovina ovog meseca uopste nije niti ce da bude tako losa.

Van mreže Niksic 3

  • **
  • Poruke: 570
  • Starost: 24
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2996 poslato: 23. Avgust 2017. u 00:03 »
Sta bi bilo od BG da ima padavina kao Niksic?

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2997 poslato: 23. Avgust 2017. u 08:20 »
Sta je bilo u Skoplju u avgustu prosle godine , nista nisam nasao na ogimetu za stanicu Skopje(Petrovec) zanimljivo ?

Bile su baš neravnomerno raspoređene padavine ( neko je pisao o tome ali ne mogu da nađem te poruke ) pa je verovatno na stanici palo mnogo manje nego u drugim delovima grada.

Van mreže Paun79

  • **
  • Poruke: 893
  • Starost: 44
  • Lokacija: Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2998 poslato: 24. Avgust 2017. u 09:39 »
Дужине ноћи и не баш превисока температура по висини ће мало амортизовати врућине које нас чекају до краја овог месеца, али понека "тридесетпетица" (посебно у понедељак), и мало јаче од тога, нам не гине :facepalm:. Како се, у последњој деценији, лако нижу године са топлотним рекордима, а како ретко са оним супротним, везаним за екстремне хладноће! Равнотежа ових појава тренутно не постоји и тешко да ће бити успостављена.

Evo jedne od teorija vezane za tvoju konstataciju.
http://www.b92.net/zivot/nauka.php?yyyy=2017&mm=08&dd=23&nav_id=1296271
"Globalno zagrevanje je potpuno prirodno"

Zanimljivi su i komentari...

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2999 poslato: 25. Avgust 2017. u 19:52 »
Meteorological Technology World Expo Conference  (10-12 Oct,2017 Amsterdam) -Call for papers
http://www.meteorologicaltechnologyworldexpo.com/call_for_papers.php

Prošle godine mi niko sa foruma nije pravio društvo na MeteoExpo u Madridu (doduše nikog iz Srbije nisam ni sreo na Expo-u) ... možda ove godine ipak ima zainteresovanih?

http://www.meteorologicaltechnologyworldexpo.com/

Prošlogodišnji MeteoExpo je bio interesantan a tada je u Madridu bilo divno vreme pa se sve lepo uklopilo.
Naravno, veće su šanse za lepo vreme u Madridu u septembru nego u Amsterdamu u oktobru ali ima Amsterdam šta da ponudi nevezano za vremenske prilike  ;)
Ako neko planira odlazak na Meteo-Expo, neka se javi  :) Na forumu ima pravih meteo-profesionalaca (osim nas amatera ili "profiamatera"  ;)), neki od njih uveliko rade u struci (a neki su vrlo mladi pa "tek" studiraju) i verujem da ovo može da im bude zanimljivo iskustvo.

Bitno je da napomenem da je registracija obavezna i iako je ulaz "slobodan" niko ko se prethodno ne registruje neće moći da poseti Meteo-Expo.