Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Januar 2014.  (Pročitano 48097 puta)

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #40 poslato: 22. Januar 2014. u 01:33 »
Naravno moj kraj će opet po ko zna koji put da izvisi..

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #41 poslato: 22. Januar 2014. u 02:18 »
@ slobopfc

Po EC-u Zagreb ce imati najvise padavina dok ne bude povoljna temperatura za sneg, kako sada stvari stoje, tako da nije to bas tako bajno..meni se vise dopada ovo u Bugarskoj i Rumuniji!  :-[ :super:


@ Somborac

Pa kad samo cistis taj sneg, nemoj da ga cistis vise i on ce ti padati!  ;D ;D :D :D

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #42 poslato: 22. Januar 2014. u 08:05 »
Slažem se sa onima koji tvrde da će Zagreb dobiti najbolji snežni pokrivač. Kod nas je sve to šmrljavo da budem iskren. Granica između snega i kiše. Nije to onaj pravi januarski sneg koga sam ja lično čekao. Naravno da nije još sve izgubljeno, ali ne deluju mi dobro modeli jutros. Ništa, videćemo modele visoke rezolucije pa ćemo znati nešto više, ali sve mi se čini da će Srbija izuzev Timočke krajine čekati sledeći ciklon za neki bolji snežni pokrivač.  :-\

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #43 poslato: 22. Januar 2014. u 08:09 »
Na toj karti koju je Joe okačio postoje linije na kojima pišu brojevi koji označavaju nadmorsku visinu na kojoj je snežna granica. Pogledajte npr. Englesku na toj karti - u severnim i centralnim predelima će biti neznatnog snežnog pokriuvača (tek koji cm), a na jugu Engleske će snežna granica biti na visini od 200-600 m. Čim postoje linije od 200, 400, 600 itd metara, nije mi logično Gabesz da je tako kao što si rekao...

Analizirao sam malo tu kartu i mislim da si u pravu, da linije predstavljaju snežnu granicu u tom terminu. Snežne granice se poklapaju sa promenama temperature po visini. Dok sa druge strane visine snežnog pokrivača su realne na osnovu GFS-a 00Z.

Nažalost prema poslednjem GFS-u Vojvodina jako loše prolazi, dok bi Fruška Gora dobila solidan snežni pokrivač.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #44 poslato: 22. Januar 2014. u 08:31 »
Timočka krajina je jedina sigurna za konkretan sneg ovog vikenda. Niži predeli (ispod 400m) u ostalom delu Srbije teško će imatu pristojan snežni pokrivač. Imam utisak da je situacija sa eventualnim ciklonom sredinom sledeće nedelje još gora za sneg. Naravno Timočka krajina će i u tom slučaju imati najbolje uslove za snežne padavine.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #45 poslato: 22. Januar 2014. u 08:52 »
Ono što je crtao GFS 18Z juče, ne ponovilo se. Nisam komantarisao na forumu, ali je u celoj Vojvodini crtao obilnu ledenu kišu sredinom naredne nedelje.  :o  Sva sreća pa je to bio samo jedan izlaz.
Situacija za sledeću nedelju je poprilično neizvesna, ali izgleda da ćemo vrlo brzo imati još jedan ciklon.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #46 poslato: 22. Januar 2014. u 08:55 »
Na portalu ste stavili sneg u nedelju, a padaće već u subotu.

Evo temperature na 850hpa u subotu ujutru


E sad padavine su solidnog intenziteta tokom celog dana tako da bi trebalo i da dođe do formiranja snežnog pokrivača. Pitanje pristojnog snežnog pokrivača. Za nas ovde na severu je i 2cm više nego do sad cele zime. A oni razmaženi sa 20-30 cm se neće radovati ovog vikenda :P

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #47 poslato: 22. Januar 2014. u 08:56 »
Poprilican sam laik i verovatno gresim, pa ako bi neko strucniji mogao da mi odgovori. Po meteogramima i karti koju je Joe okacio lepo se vidi da Hrvatska ubedljivo dobija najvise padavina od naredna dva ciklona. Kad gledam karte i putanju ciklona nekako mise cini da je situacija malo vise naklonjena nama. Pitam se gde gresim?  Ovo se odnosi na GFS, mada je i EC bolji za Hrvatsku. Da li sad vec nesto konkretnije moze da se kaze da je ovo jutros sto su modeli ponudili to to i koliko ima sanse da se jos sve to promeni u nasu korist. Nadam se da se nece dogoditi situacija od prosle zime kada su cikloni jedan za drugim isli istom stazom zaobilazeci nas ili su nam donosili kisu. Unapred hvala.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #48 poslato: 22. Januar 2014. u 09:10 »
Na portalu ste stavili sneg u nedelju, a padaće već u subotu.

Uzeo sam stvar u svoje ruke i korigovao prognozu još jutros. Samo osveži stranicu.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #49 poslato: 22. Januar 2014. u 09:15 »
Dejo temperatura na 850hPa nije toliki problem koliko u slojevima ispod toga. Moje je mišljenje da će tek u drugom delu subotnjeg dana biti uslova za čist sneg i eventualni snežni pokrivač.

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #50 poslato: 22. Januar 2014. u 09:43 »
ЕЦ јутрос нешто хладнији од ГФС и даје скоро све падавине у лепом минусу, код мене искрено очекујем негде око десетак центиметара снега, али видећемо, јутрос као што смо претпоставили за јужније пределе се цртају неке падавине у недељу.


Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #51 poslato: 22. Januar 2014. u 09:51 »
Ec solidan za Novi Sad. Crta ledene dane od subote pa do daljnjeg. Samo je siromašan sa padavinama.

http://prntscr.com/2lhzsi


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #52 poslato: 22. Januar 2014. u 10:05 »
Ja i dalje ostajem pri onome što sam rekao sinoć,dakle sneg verovatno u većem delu zemlje od ranog jutra.

Ma kad vidim da nam se vazduh ovako nabija sa istoka i severoistoka nema ništa lepše.  :) Timočka Krajina će lepo da se ohladi,fenski efekt je vrlo slabo izražen i na vetru je samo da tu hladnoću ugura odatle.

Evo 2 karte malo bolje rezolucije (925Hpa):

WRF-ARW:


NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #53 poslato: 22. Januar 2014. u 11:22 »
Puno hladniji novi GFS. Ovo sada već ozbiljno liči na formiranje snežnog pokrivača i u Vojvodini. Uz to novi GFS garantuje ledene dane od subote pa nadalje. Liči na EC samo je dosta bogatiji padavinama. Čekamo izlaz do kraja da vidimo šta se dešava sa ciklonom sredinom naredne sedmice.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #54 poslato: 22. Januar 2014. u 11:39 »
Nije mi bas najjasnije zasto pojedine kolege jos od sinoc smatraju da Vojvodina nece proci bas dobro, na osnovu cega?

Sa ciklonom koji ima ovaj polozaj i kretanje Vojvodina ne moze da prodje lose sto se tice padavina, temperatura jeste problem ali mislim da ce padavine ubrzo po pocetku preci u sneg i siguran sam u formiranje sneznog pokrivaca.
Nisam jos pogledao GFS 06Z ali i bez njega tvrdim ovo.
Ostali predeli Srbije dobijaju padavine kasnije pa nece imati problem sa temperaturom, trebalo bi da to bude cist sneg.

EC ce povecati prognozirane padavine to je sigurno. Pogledajte recimo UKMO ili GEM i to su modeli...

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #55 poslato: 22. Januar 2014. u 11:43 »
Na fb stranici Severe Weather Europe je još juče objavljeno:
Citat
Models are shaping up for a classic Genoa low setup on Friday which will likely result in first serious heavy snow event for the northern Balkans.

Source: wetterzentrale

Van mreže ElGatoNegro

  • *
  • Poruke: 140
  • Starost: 36
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #56 poslato: 22. Januar 2014. u 11:44 »

auuuuuuuu noć nedelja na ponedeljak, dvocifreni minus i to dobar. Ovo je bre zima  :zima

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #57 poslato: 22. Januar 2014. u 11:45 »
Nije problem bio sa padavinama već sa temperaturom. Sada već imamo formiranje snežnog pokrivača čistog kao suza u Vojvodini jer su i EC i GFS dovoljno hladni.

Inače GFS06Z  :-[

Usudio bih se da kažem najbolji izlaz ove zime. Puno hladniji od prethodnika, ciklon za ciklonom donosi sneg, a Sibirski anticiklon konretnije dovlači ledeni vazduh.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #58 poslato: 22. Januar 2014. u 11:50 »
06Z GFS što reče kolega Joe drugačiji,ali i hladniji.Sad je ona priča sa košavom i nebitna,jer već u subotu ujutru vetar u većem delu zemlje okreće na severni,odnosno ciklon se centrom brže premešta istočnije.

Za dalje znatno bolji,u početku drži jezgro ledenog vazduha blizu nas (ponedeljak,utorak),a i nakon toga je dobar jer su cikloni južnije a mi smo u hladnom istočnom i severoistočnom strujanju.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Deni

  • *
  • Poruke: 141
  • Lokacija: Skopje-Kozle
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #59 poslato: 22. Januar 2014. u 11:56 »
Kod nas neche biti nista od toga, obrnuto, svaki izlaz je sve topliji a i padavine ukinute za nedelju kad je temp. najniza.

Koja razlika, uzas, za nekih 100-tinjak km...