Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Mart 2015.  (Pročitano 76396 puta)

Van mreže zlyu

  • *
  • Poruke: 327
  • Lokacija: Nova Crnja
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #120 poslato: 04. Mart 2015. u 15:00 »

Van mreže cikajowa

  • *
  • Poruke: 75
  • Lokacija: Ljubovija
    • DzoPhotography Tim
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #121 poslato: 04. Mart 2015. u 15:36 »
Ljubovija, Zapadna srbija, granica sa R.Srpskom



Mi smo u maju nagrabusili sa poplavama, bojim se da opet ne bude haosa, a ovde kao po obicaju niko nista ne preduzima niti preventivno deluje..
Mi dosta razgovaramo, glasno se smejemo, mnogo radimo, malo spavamo, ali zato mnogo sanjamo :-)
Nekada smo kao rogovi u vreći, ali u ovome se slažemo- tri stvari odaju čoveka: njegove oči, njegovi prijatelji i njegove fotografije.
http://www.dzophotography.com

Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.149
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #122 poslato: 04. Mart 2015. u 15:53 »
Ewo i za moj kraj ako sam dobro namestio jel moze neko da pojasni :D

Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 10,0мм
Година:76.7mm

Van mreže cikajowa

  • *
  • Poruke: 75
  • Lokacija: Ljubovija
    • DzoPhotography Tim
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #123 poslato: 04. Mart 2015. u 16:03 »
Dobre su koordinate :) Skoro sve kisa  :bang:
Mi dosta razgovaramo, glasno se smejemo, mnogo radimo, malo spavamo, ali zato mnogo sanjamo :-)
Nekada smo kao rogovi u vreći, ali u ovome se slažemo- tri stvari odaju čoveka: njegove oči, njegovi prijatelji i njegove fotografije.
http://www.dzophotography.com

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #124 poslato: 04. Mart 2015. u 16:18 »
Gubimo sneg.  :sos:

Za Novi Sad jedan po jedan model odustaju od snega. Sada je i Crnogorac podigao temperaturau na +2, +3 za vreme padavina i skoro ukinuo sneg. Ovo je rezultat jako lošeg prethodnog izlaza GFS-a.

Za Beograd mnogo bolji meteogrami.

Auuu ala će ovo biti povuci potegni.   :popcorn:

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #125 poslato: 04. Mart 2015. u 16:48 »
Novi GFS nastavlja sa sličnom pričom. Što se tiče Vojvodine sneg kreće odmah na početku padavina, ali sutra posle podne prelazi u kišu i sutra uveče isto nastavlja da pada kiša dok svuda okolo veje sneg.  :-\ Beograd na snežnoj granici. U petak ujutru opet sneg, ali padavine polako prestaju na severu.  Dva veoma zanimljiva izlaza GFS-a koji pričaju totalno drugačiju priču. Sve mi nekako deluje da Vojvodina sada ima najmanje šanse za sneg.

Van mreže sabac

  • **
  • Poruke: 1.367
  • Starost: 34
  • Lokacija: Sabac
  • 2024
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #126 poslato: 04. Mart 2015. u 16:51 »
Kakva je situacija za Sabac, moze li neko da kaze? Sta po sadasnjim izlazima ce padati?
Svak je rođen da po jednom umre,
čast i bruka žive dovijeka.

Van mreže December_m

  • *
  • Poruke: 94
  • Lokacija: Нови Сад
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #127 poslato: 04. Mart 2015. u 16:52 »
Ma boli me uvo,bolje ni da ne pada kad ce se otopiti za dan,dva

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #128 poslato: 04. Mart 2015. u 16:57 »
Dva veoma zanimljiva izlaza GFS-a koji pričaju totalno drugačiju priču. Sve mi nekako deluje da Vojvodina sada ima najmanje šanse za sneg.

Meni se čini da se to dešava zbog toga što ciklon sveukupno ima nešto južniju - jugozapadniju putanju nego što je izgledalo da će imati juče ili prekjuče. Prema najnovijem GFS-u još više padavina za centralne i južne predele...

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #129 poslato: 04. Mart 2015. u 17:15 »
Zapadna Srbija moze dobiti stvarno ogromne kolicine snega,polozaj ciklona je takav da se tamo ocekuje najvise padavina ali i nahladniji vazduh,Beograd takodje u ovoj situaciji moze proci sa dosta snega ali vlaznog...
Naravno jugozapad Srbije u gotovo svakoj zimskoj situaciji po pravilu bi trebao dobro da prodje,ali pored toga sto ce biti manje padavina i nesto vise temeprature nego na zapadu,ja se uzdam u mikroklimu mog kraja i ako ce u pocetku zapad Sribije dobijati vise snega od Ivanjice,modeli vide dosta padavina u mom kraju i u petak i u subotu na nizim temperaturama pa na kraju kada se sve sabere mozda i najbolje prodjem,videcemo,borice se zapad i jugozapad u ovoj situaciji :D Ali ipak vece sanse za sada na starni zapadne Srbije  :D

Sto zapadnije to u prizemlju hladnije :)

 ALI  nikako se ne bih slozio da ce svi predeli iznad 500 mnv u Srbiji dobiti obilan sneg,mozda na zapadu i jugozapadu,verovatno i na Avali ali u istocnijm centralnim prdelima Srbije,juznim  i jugoistocnim granica sigurnog obilnijeg snega ce biti dosta  visa tek negde iznad 900 mnv pa i 1000 mnv ali tamo se ocekuju i nesto manje kolicine padavina... pitanje je da li ce i u predelima iznad te visine pasti obilan sneg u tim krajevima,ali nije sigurno ni da ce svi predeli na jugozapadu iznad 500 mnv poput Novog Pazara kdobiti obilan sneg ,sigurnost za obilniji sneg i na jugozapadu bih pomerio granicu za siguran obilan sneg na iznad 700 mnv... Sto ne znaci da ne postoji velika sansa da i u nizim predelima na jz i zapadu padne obilan sneg,sli to nikako nije sigurno...

Na primer  ne verujem da ce na Fruskoj Gori pasti nikakav obilan sneg...

naravno kada se kaze obilan sneg to je sneg preko 40,50 cm (sneg od 30 cm jeste veliki,ali nikako obilan,sve ispod toga spada u umerene i male snezne pokrivace),a ne verujem da ce u mnogim predelima Srbije koji su preko 500 mnv pasti ni blizu toliko, kao sto je na primer i Dimitrovgrad koji je iznad 500 mnv tesko da ce tamo pasti preko 20tak cm sto je relativno simbolican sneg,lep ali nista spektakularno ...

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.805
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #130 poslato: 04. Mart 2015. u 17:53 »
Dobro je što ovih 40/50mm što se crtaju za ova tri dana neće pasti sve u obliku kiše pogotovo to važi za više predele inače bi sigurno bilo problema sa poplavama, zbog prezasićenosti zemlje svaka kiša od 10+mm na širem području utiče na porast vodostaja, za petak krajem dana i subotu uz dalji pad temperature sneg se očekuje i u nižim predelima jugoistočne srbije.

Van mreže Josip

  • **
  • Poruke: 731
  • Lokacija: Štitar-Županja, Hrvatska
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #131 poslato: 04. Mart 2015. u 18:02 »
Modeli smanjili oborine za županjsko područje. Kažu da će većim dijelom padat kiša, vidjet ćemo sutra šta će bit, ali ne nadam se ničem posebnom. Ako i bude snijega, vjerojatno će bit dekorativno.
Na Jadranu buretina i pol', puhat će momački, na području Karlobaga podno Velebita mogući udari do 70 m/s.


Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #132 poslato: 04. Mart 2015. u 18:04 »
To kad se kaze centralne to kaci i Bg ali takodje i tu juzniju stranu Vojvodine, mislim krajnji juzni banat na ovakvim ciklonima dobro prodje a za ostatak Vojvodine bice rizicno. Snezna granica je bas Beograd ali celi je u granici, a i moj kraj, nadam se da ce male promene gotovo nijanse, fale da se ta granica prebaci do Zrenjanina ali to je naj krajnije mislim da; backa, severni,srednji banat, kao i krajnji jugoistok gube sneg, dok je za zapad, i centralne bas veselo, videcemo radar sad ima svoju rec ali sve je sigurnije da ce veci deo Vojvodine i jako to kazem teskog srca ostati u kisi , a za Bg sam siguran da ce dobit 30+cm snega :kafa:
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #133 poslato: 04. Mart 2015. u 18:50 »
GFS je značajno smanjio padavine za Beograd i Vojvodinu, ali su zato snižene temperature po visini. Dakle, sve je pomjereno malo istočnije i južnije. U Beogradu prema GFS-u nema snijega, temperatura bi za vrijeme padavina bila tačno 3°C bez nekih većih oscilacija, a padavine su snižene na samo 30-ak mm. Vidjećemo šta će reći večerašnji EC, jutros je davao znatno više padavina i niže temperature od aktuelnog GFS-a.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #134 poslato: 04. Mart 2015. u 19:37 »
Nekako nisam obracao puno paznje na ovaj dogadjaj, nije mi bas mio martovski sneg iako ponekad zna lepo da iznenadi.
Ovoga puta to nece biti slucaj, osim kise i eventualno malo mokrog snega ne ocekujem nista.
Bice sigurno predela gde ce sneg napadati ali to ce potrajati dan-dva, ne vise.

Sto se planina tice to je druga prica, kako bih voleo da tamo provedem sledecih par dana. Snegopad ce biti neverovatan, mislim da kao iz sale moze pasti preko 50cm snega na visim planinama. To je vec nesto...

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #135 poslato: 04. Mart 2015. u 19:57 »
Ja cekam nas WRF od njega ocekujem da ponovi jutrosnji izlaz za BG i eto nama 30 + cm snega sad dal ce biti vlazan neznam pitanje je .

Van mreže ice

  • **
  • Poruke: 1.271
  • Lokacija: Крагујевац
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #136 poslato: 04. Mart 2015. u 19:59 »
Висина снежног покривача до Суботе по последњем ГФС излазу.



Метеограм за Крагујевац


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #137 poslato: 04. Mart 2015. u 20:05 »
Poslednji WRF-NMM je sve pomjerio južnije u skladu sa GFS-om. Beograd na samoj granici jačih padavina, u Vojvodini jako malo padavina ostalo i zbog slabijeg intenziteta, teško da bi to bio snijeg u Bačkoj i Banatu. Zapadna i centralna Srbija definitivno u centru pažnje.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #138 poslato: 04. Mart 2015. u 20:11 »
 ^^
Raw ECMWF 12UTC za BG i dalje daje dosta padavina.
Pod tim ne mislim na ono što će se pojaviti na yr.no, gde se interpolacija radi na najjednostavniji mogući način a i ne mislim samo na količinu padavina već i na ostale parametre koji ulaze u bilo koji model koji radi post-processing pa i u WRF-NMM.
Iz ovakvih podataka ukupna količina padavina će u WRFu sigurno biti preko 50mm (za četv. i petak), što je bitno veće od poslednjeg GFSa koji za BG daje oko 30mm u čet. i petak. Verujem da će RHMZ-ov WRF podići temp. za sutra popodne sa 0C koliko je imao jutros na bar +1C jer sam EC 12 za prizemlje daje višu temp. nego 00z run (ne znači da će tako i biti i da će uz jake padavine sutra sredinom dana biti +4C).

EDIT: upravo videh da je RHMZ WRF-NMM dao tih 50+ mm ali je temp. podignuta i u 13h daje +4C, popodne +2.5C a uveče +1.5C.
Prethodni run tj. 00z je za Beograd davao +1C u 13h i potom 0C celo popodne i veče.
Modeli nam više ne trebaju, promena vremena je ušla u 12h...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #139 poslato: 04. Mart 2015. u 20:16 »
Da, došlo je do naglog preokreta na kartama, centar akcije je pomjeren južnije i to je definitivno. U Novom Sadu nema ni govora o snijegu po tom meteogramu, Beograd je isto uglavnom u kiši, ali se zato odjednom ucrtao veliki snijeg za Kraljevo i Kragujevac. Loznica u kojoj se crtalo najviše snijega do sada je sada uglavnom na granici susnježice i snijega tokom većeg dijela padavina.

Ja ću u petak definitivno vidjeti dosta snijega, ali opadaju šanse da će me dočekati u Beogradu. Teško je dati preciznu prognozu, ali ovo bi moglo biti orijentaciono:



padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm