Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Avgust 2015  (Pročitano 59419 puta)

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Avgust 2015
« poslato: 30. Jul 2015. u 12:25 »
Nedelja je sve interesantnija za istok Srbije po GFS-u. Neće biti čudo ako se javi Ilija Gromovnik na tradicionalni godišnjiu vašar u Knjaževcu. ;)

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #1 poslato: 30. Jul 2015. u 13:24 »
 ^^ Baš tako, nedelje za sad ima potencijala za dobre razvoje jer se daje sasvim visok CAPE i zapadno/jugozapadno strujanje.

Model visoke rezolucije (WRF):





I niže (GFS) koji daje pravu padavinsku bombu na istoku zemlje:




Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.146
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #2 poslato: 30. Jul 2015. u 13:49 »
I ja se nadam nekoj kisi u nedelju,posto je i kod mene vasar,pa obicno bude munja i gromova za Ilindan. :)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #3 poslato: 30. Jul 2015. u 13:55 »
Lepo...


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #4 poslato: 30. Jul 2015. u 19:27 »
Novi izlaz ne bas tako lep...

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #5 poslato: 30. Jul 2015. u 20:19 »
Kada su konvektivne padavine u pitanju nema svrhe uopšte gledati, a kamoli kačiti meteorograme svakog izlaza.

I novi izlaz GFS je jako dobar što se tiče nedelje. Meni je ovo obećavajuća situacija jer je ovoga puta nestabilnost vezana za visinski ciklončić, samo je šteta što će to sve trajati jedan dan, već od utorka stabilizacija.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #6 poslato: 30. Jul 2015. u 20:23 »
sale pn to samo sad teo sam da vide kolko se menja situacija, meni nedelja lici na pre neki dan kad ce glavnina proci oko zapadne morave pa dalje na istok...

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #7 poslato: 30. Jul 2015. u 20:25 »
Zalosno izgleda ovaj GFS-ov meteogram sto je Bart postavio za Nis, ali meni dosta bolji izgleda vecerasnji meteogram WFR-a sa sajta RHMZ, samo da ostane ovako super bi bilo  ;D
 
Nis

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #8 poslato: 30. Jul 2015. u 20:44 »
Darko-Surdulica ja ovaj eta model retko gledam jer mi se uvek cinio da je najslabiji sa padavinama za Nis i bogami pogadjao je ali sada je ovo za mene iznenadjenje sto si ti objavio mada ovo sto daje veceras oko ponoci sigurno promasuje... Ja mislim da rhmz ce azurirati svoje modele veceras oko 22h pa tada cemo imati jasniju situaciju :)
Ako ovo ostalo sa tvog meteograma ispuni bila bi to lepa kisica za Nis :)

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #9 poslato: 30. Jul 2015. u 21:12 »
Mnogo puta se u prošlosti dešavalo da u konvektivnom delu sezone modeli daju po 2-3mm a kao od šale padne po 30-40mm za kratko vreme ili obrnuto,  jednostavno na određenoj lokaciji se oblak istrese a već na sledećoj padne znatno manje ili ne padne ništa. Tu su modeli potpuno nemoćni da predvide tako nešto.

Oni mogu da posluže kao neka orjentacija u nadolazećem nestabilnijem periodu a kao što je Sale rekao padavine nema svrhe gledati ili sabirati i sasvim je normalno da od izlaza do izlaza bude velikih razlika.

Uz vikok CAPE nadam se nekom dobrom pljusku u Nedelju dosta nas je više zaobilazilo :)




« Poslednja izmena: 30. Jul 2015. u 21:28 nele-niš »

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #10 poslato: 30. Jul 2015. u 21:40 »
Nele slazem se ja sa tobom i saletom za to da modeli nisu bas za pracenje kad su konvektivne padavine u pitanju ali iskreno ja ih pratim da mi daju orjentaciju gde su vece sanse za tako neki dobar pljusak i zato gledam koliko prognoziraju padavine gde prognoziraju vece padavine tu je sansa veca itd...
Izgleda da nam se prekida niz tropskih dana, steta moglo je da dodje i do rekorda :)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #11 poslato: 30. Jul 2015. u 22:32 »
Kad vidim ono cudo od ciklona pocetkom sledece nedelje iznad Britanije nije mi dobro.
Odmah mi pozli pri pomisli da opet moze biti onog pakla od 37-38C, bas kako vidi GFS mada malo mi je to cudno jer putanja ciklona je takva da ne bi isao na kopno vec se usmerio severno prema Islandu.
EC vidi slicno tu situaciju ali znatno manji dotok toplote iz Afrike pa bi temperatura bila za 3-5C manja sto je opet mnogo bolje.

Tako da ova kisa u nedelju na mene ne deluje kada znam sta sledi uskoro posle nje.


Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #12 poslato: 31. Jul 2015. u 00:17 »
Може бити ултра занимљиво у недељу, GFS се баш распиштољио са падавинама, конквективна зона се простире преко целе земље.  :)

Биће присутан CAPE, не нарочито велики али сасвим довољан да покрене развоје, чини ми се да је и овога пута и сцимање у игри,ово све пишем на прву лопту, морам подробније да погледам карте, али коначно нешто да се збива овог лета.  :selam:

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #13 poslato: 31. Jul 2015. u 01:37 »
Iako je GFS globalni model, on se sasvim fino može koristiti i za prognozu konvektivnih padavina, ali samo pod uslovom da se znaju prednosti i mane modela. Naravno, tu se podrazumeva i poznavanje svih karakteristika posmatranog područja za koje se radi prognoza vremena.
Kao prvo, potpuno je besmisleno zbrajati milimetre na meteogramu, jer, jednostavno, GFS nije dobar model za prognozu količine konvektivnih padavina. Razlog tome je njegova rezolucija, manja količina podataka koja se unose u model, za razliku od finorezolucijskih modela. Naime, 3D prikaz kopna je grubo urađen, a zna se koliko lokalni uticaji utiču na konvekciju (lokalne turbulencije, prelaženje vazduha preko prepreke,  silazne struje drugih konvektivnih oblaka itd.). GFS radi u domenu prognoze atmosfere iznad kopna, kretanja velikih vazdušnih masa sa svim njihovim karakteristikama, ali se ne bavi toliko uticajima lokalnih meteoroloških činilaca. Već je rečeno, zato što je simulacija kopna loše urađena. A loše je urađena ne zato što ne može bolje, već zato što se GFS bavi slobodnom atmosferom. Kada, recimo, pogledamo prognozu CAPE vredonsti, vidimo da je ona na širem području, gotovo, ujednačena. U praksi to nije tako. Nije tako ni sa ostalim jako bitnim parametrima nestabilnosti. Sve to samo zbog toga što se model ne bavi toliko prizemljem, a većina stvari kod oluja zavisi od toga šta se dešava u nižim slojevima atmosfere. Zbog toga GFS ne može da prognozira da li će više padavina pasti na jednoj ili drugoj planini, a, recimo, nalaze se u neposrednoj blizini. Finorezolucijski modeli mogu, jer obrađuju daleko više stvari od GFSa ili bilo kog drugog globalnog modela. GFS može dobro da prognozira kada se vazduh uzdiže nailazeći na ogromne planinske masive (primorje Jadrana, primer), ali ne može da dobro prognozira kada se vazduh sa planina spušta u ravnicu. Naime, često atmosfera bude nestabilna, ali da ne bude okidača koji će pokrenuti razvoje (front, druga oluja, razilaženje struja). GFS je loš kada imamo severoistočno strujanje, pa ne daje padavine Vojvodini, a bude ih. Šta se desilo? GFS ne prognozira uticaje termičkih oluja na prizemlje (pad temperature, vetrove itd.) Kada je atmosfera nestabilna, okidač za oluje bude vazduh koji se razlije Vojvodinom iz oluja koje su u Rumuniji, pa naglo buknu oblaci, a GFS u tom periodu ne daje ništa. Pored toga, GFS koji gledamo nije u originalnoj rezoluciji. Zapravo, nije dosta modela u originalnoj rezoluciji. Čak i finorezolucijski, toliko potnati, WRF-NMM na sajtu RHMZ nije u punoj rezoluciji. Pogledati samo koliko su prognoze temperatura niže od stvarnih u predelima južnije od Beograda, pogledati padavine. Kao da se radi o nekom globalnom modelu. U isto vreme pogledati lokalne modele na meteoadriaticu, tu se vidi dosta lokalnih parmetara. Vidi se uticaj reljefa na dosta stvari. Ipak, ko hoće da gleda najbolju rezoluciju, neka ide na sajt Consorzio lamma, tamo su odlični WRF modeli, sa dosta parametara, i tamo ima mnogo dobrih prikaza prognostičkih parametara. Dakle, suština priče je ne baviti se sitnicama uz pomoć GFSa, osim ako se ne poznaje dobro klima nekog područja. Ako želimo sitnice, gledamo lokalne modele.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #14 poslato: 31. Jul 2015. u 08:46 »
zec ja kada vidim na gfs meteogramu npr preko 10 litra u jednom danu konvektivnih padavina ja to racunam kao velike sanse za pljusak dal on bio od 3 ili 20 litra nebitno a naravno postoje i male sanse da ne bude nista... kada vidim kao jutros neke mizerne padavine za 2. avgust vidim da su male sanse da bude u Nisu nesto znacajnije ali sanse postoje i to vidim da glavnina desavanja tog dana mozda negde drugde prolazi...Takvo je moje razmisljanje mislim da niste najbolje shvatili...Ja pretpostavljam da Nisu Kopaonik pa  kasnije i Jastrebac mozda smeta kad su u pitanju jugozapadna i zapadna strujanja... E sad dal sam u pravu ne znam al tako mislim...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #15 poslato: 31. Jul 2015. u 14:12 »
Čoveče,kako su samo raspoloženi modeli za  nedelju.A kako i ne bi bili,visinski vrtlog će biti pozicinioniran veoma blizu nas.

I parametri su sasvim pristojni.GFS ide  do 4-ke čini mi se za supercell parametar na jugu Šumadije,nije toga bilo odavno.

Miriše mi na neki prostran linijski sistem pred veče..

Kačile su se karte GFS-a,evo i jedna  na brzinu od finorezolucijskog WRF-ARW-a.Jako jako dobro ovo izgleda,sigurno će se i ostatak članova uključiti u diskusiju:
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #16 poslato: 31. Jul 2015. u 14:20 »
Da, da, nisam neki vjernik ali mislim da nije slučajnost da baš svake godine Sv. Ilija Gromovnik pošalje toliko gromova u našim predjelima. :)

Pratim tu promjenu već danima, vrlo je konstantna. Poslije jače od mjesec dana, biće uključen SM alarm.

Ovamo kod mene u Krajini se manje padavina daje, najvjerovatnije će tu u prijepodnevnim satima krenuti razvoji, pa će kasnije jačati u istočnoj Bosni i Srbiji. Mada, ne može se još ništa precizirati o lokacijama nepogoda. Vjerujem da će Beograd i okolina konačno imati dobru oluju, s obzirom na jugozapadno strujanje.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #17 poslato: 31. Jul 2015. u 22:08 »
Nisam ni obraćao pažnju,ali za prekosutra (odnosno nedelju) se crta poprilično košave tokom dana.Valjda to ne bi poremetilo stvari bitnije.

Simpatičan večerašnji WRF-NMM.Zna biti u ovoj situaciji jako zanimljivo na južnijem delu "repa":



Ovaj linijski sistem bi zapravo bio granica hladnog fronta:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #18 poslato: 01. Avgust 2015. u 00:27 »
Neki modeli daju vrlo izražene pljuskove (PWAT iznad 30 mm), i do 100 mm. Negde će, dakle, biti jakog nevremena.
Mislim da može biti nešto slično ovome:



Modeli daju CAPE između 1000 i 2000 J/kg, uz smicanje između 15-20 m/s. Biće jakog smicanja i u nižim slojevima, lokalno i do 15 m/s. Vrtložnost u nižim slojevima oko 100 m2/s2.
Inače, najveće šanse za ekstremne pljuskove ima Vojvodina, jer se tamo smešta centar ciklona.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #19 poslato: 01. Avgust 2015. u 12:23 »
Potencijal je neosporan za jedan od najuzbuljivijih dana verovatno ove konvektivne sezone u globalu.Teško,sparno,vrlo toplo vreme uz izražene konvektivne parametre.Sve je tu.Jedino na krajnjem istoku i jugoistoku verovatno neće biti ništa.

Ne odustaje se od jakog vetra u košavskom području sutra,mahom u prvom delu dana.Srećom pa bi vetar kasnije popodne relativno brzo oslabio.Zato su se i modeli malo padavinski "opametili",pa nema već u 12Z terminu dosta  padavina,nego je to sve pomereno na večernji i noćni termin.



Karte oblačnosti su povoljne,prethodnica promene u vidu visoke oblačnosti bi prešla preko nas ujutru i prepodne.

Vredi baciti pogled još večeras na modele,a onda ostaje stvarno da se nadamo da nam sutra sledi jedan ultra zanimljiv dan u ovoj dosadnoj sezoni. :)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*