Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jun 2016.  (Pročitano 55041 puta)

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.096
  • Starost: 32
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #40 poslato: 08. Jun 2016. u 23:04 »
Uh za ponedeljak GFS crta jake padavine za BiH moglo bi biti problema sa poplavama ima par jakih bombi prema trenutnim izlazima ali kao i po obicaju kako se bude priblizvao period vjerovatno ce se to ublaziti..










Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #41 poslato: 09. Jun 2016. u 00:25 »
Zanimljiv je taj period nestabilnosti, ali meni su oči uprte u sam kraj iduće sedmice. Sledeće sedmice je izvestan toplotni udar, ali ono što se crta za kraj sedmice je poprilično opasno. Vrlo visok CAPE, mlazna struja direktno preko nas, a najbitnije - vrlo obilne i široko rasprostranjene padavine u kratkom vremenskom periodu. GFS ne odustaje od tog burnog fronta, a nadam se da će i opstati na kartama, ali za sada liči na 25, 25. jun 2014. Zanimljivo je da smo tih dana godinama unazad imali neka od najjačih nevremena na teritoriji Srbije.

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #42 poslato: 09. Jun 2016. u 00:33 »
Добро делује петак, конвективних падавина на картама има, у јужнијем делу земље, црта се солидан CAPE и преко 1500 J/kg, смицање слабо, али присутно, па на картама је уцртана и минимална могућност за суперћелију.



Сутра нестабилности као што је речено на крајњем западу, углавном тамо у планинским крајевима.

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.096
  • Starost: 32
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #43 poslato: 09. Jun 2016. u 01:02 »



Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #44 poslato: 11. Jun 2016. u 06:21 »
A ne znam, ako mene pitate ovo se opet pretvara u pucanj u prazno. Ne gledah 4-5 izlaza, pa se bas razocarah sada...

Nije problem u padavinama, bice ih.... Ali samo ne znam kako ce to sve vrveti od konvektivnih kad smo u oblacima do guse po kartama kompozitne oblacnosti.

Po CAPE-u se jos nedelja i odlicno drzi, ali ni u to ne verujem. Previse se nazalost razmase oblacnost sa Jadrana...
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.096
  • Starost: 32
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #45 poslato: 11. Jun 2016. u 09:32 »

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #46 poslato: 12. Jun 2016. u 21:48 »
Zivnula je energija za sutra i prekosutra, ide CAPE i preko 1000 lokalno po GFS-u, posebno u utorak.

Posebno raduje jer bi i strujanja okrenula na severna u utorak.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #47 poslato: 14. Jun 2016. u 00:35 »
Ne obraćam pažnju više u opšte na sutrašnje nestabilnosti jednostavno od kada je bila super oluja 15. maja od tada me sve promasuje.
Iako su modeli danima davali nagli porast temperature od četvrtka uz veoma visoke temperature, to se sada dosta izmenilo. Biće tu visokih temperatura i dalje ali ne u toj meri i ne u celoj zemlji, a pojavile su se i nestabilnosti uz ozbiljne parametre za oluju. Zanimljivo deluju petak uveče, subota i nedelja popodne i uveče.



Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #48 poslato: 14. Jun 2016. u 00:42 »
Važno je da su vrućine drastično ublažene, taj jezik vrelog afričkog vazduha je pomjeren istočnije, i neće se dugo zadržati nad nama. Ako izuzmemo petak, izgleda da ćemo ostalih dana imati sasvim normalne, pa i da kažem prijatne ljetnje temperature.
A što se tiče nestabilnosti, nešto tu nisam optimističan, mnogo to šeta, CAPE manji sa svakim izlazom, pitanje je može li se šta tu izroditi. Smicanja će biti jakog, tu nema dileme, a i uspostavlja se strujanje koje Beogradu više odgovara. Ove godine sve neka zapadna i sjeverozapadna strujanja, pa odatle nikad ništa nije stiglo do Beograda. Naravno, ako izuzmemo 2014. godinu kada je stizalo sa svih mogućih strana i nije biralo način. :) Eh, ta 2014...


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #49 poslato: 14. Jun 2016. u 01:00 »
Nesto će se sigurno izroditi tih dana. Dovoljno je samo malo da se razbukta u veliku oluju. Sve će se to dešavati u noćnim satima.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #50 poslato: 14. Jun 2016. u 01:15 »
Je l' neko video CAPE-SHEAR parametar za četvrtak? Daju se i stidljive padavine, ako se razvije nešto bilo bi vrlo izolovano i opasno. Petak izgleda još ozbiljnije, ali karte idu do 72 sata. Međutim, nedelja izgleda za level 3. Doduše, i četvrtak-petak su vrlo blizu.



Jeste da se CAPE ublažio kako se približio termin, to je i bilo za očekivati, ali i dalje su to visoke vrednosti. Idealna sinoptička situacija za snažne superćelije. Poklopili su se svi živi parametri, a da li će se nešto i izroditi, pratimo.

Kimi, mislim da takve nevolje uglavnom donose oni snažni, brzi frontovi. Naše područje će se nalaziti na granici stacioniranog fronta koji će se talasati, a upravo na njegovoj liniji pojedini WRFofi daju konvektivne padavine. Bitno je da se daje nešto padavina.
« Poslednja izmena: 14. Jun 2016. u 01:42 zec »

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #51 poslato: 14. Jun 2016. u 01:24 »
Važno je da su vrućine drastično ublažene, taj jezik vrelog afričkog vazduha je pomjeren istočnije, i neće se dugo zadržati nad nama.

Da, ovo je najbitnija stvar od svega. Zna se šta je tu prioritet, nek se pre svega velika žega ublaži. Jer, "žrtovanje" velikim vrućinama zarad buđenja CAPE-a do besvesti zbog oluja koje neće ni doći u većini slučajeva je bespotrebno.

Petak deluje najpapreniji pre svega što je tada u igri bolesni fenjak sa jugozapada.   :ranting: Na našu sreću, od večernjih sati nešto svežiji vazduh kreće  sasim lagano da struji, pre svega u prizemlju, sa severa. Baš to strujanje bi možda moglo dovesti do nekakve "plitke" inverzije, koja bi mogla praviti problem razvojima. Što se njih tiče, kažem, i dalje nisam nimalo optimističan.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #52 poslato: 14. Jun 2016. u 01:36 »
Evo i CAPE-a za danas popodne:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #53 poslato: 14. Jun 2016. u 09:54 »
Ocekivao sam vise za danasnji dan...Al aj mozda ce pogrese u pozitivnom smislu za nas...Al najjace od svega kad pogledam gfs  i prognozirane padavine uvek je tu Niska rupa.... :hm:


Svidja mi se sta kazu italijani...  :)
« Poslednja izmena: 14. Jun 2016. u 10:21 Bart »

Van mreže tachion

  • *
  • Poruke: 66
  • Lokacija: Novi Beograd, blok 45
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #54 poslato: 14. Jun 2016. u 10:26 »
@Bart
kako ti se čini, kako prolazimo narednih dana, sa kolikim temperaturama?
petak glavni udarac, u BGD do 37, jug malo više?
subota, nedelja, ponedeljak...?
The temperature is always perfect.
The Zen masters

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #55 poslato: 14. Jun 2016. u 11:28 »
Moj utisak je da Beograd ide do 35°C, južnije možda i blizu 40°C, ali već u subotu osjetno hladnije.

Sve ljepše izgledaju izlazi globalnih modela za naredne dane. Sve više nestabilnosti, sve manje vrućine. Izgleda da je jedini dan kada će faliti vlage da se pokrenu razvoji četvrtak, a već od petka bi ih bilo u sklopu hladnog fronta. Čak je i EC koji je do danas bio suv ko barut ucrtao svakodnevne konvektivne padavine za BG.
I dalje nisam pretjerani optimista zbog silnih ispala ove sezone. Svaka situacija koja je iole obećavala nešto ozbiljnije par dana unaprijed se na kraju svela na izolovane razvoje i eventualno lokalna nevremena. Od početka sezone ne znam jesmo li ijednom imali pravi razvijeni sistem koji zahvati ogromnu površinu, kakvih je svake sezone bilo barem nekoliko puta.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #56 poslato: 14. Jun 2016. u 12:30 »
 ^^ tachion Milos ti je odgovorio i to je sigurno mnogo pouzdanije od mog odgovora...  :)
 Gledam na yr.no bas se razbacao sa padavinama i ec za Bg, nedelja oko 16mm, ponedeljak preko 20mm, znam da broj nista ne znaci ali ipak izgleda zanimljivo....
Kako su modeli promenili pricu za jedan dan, od onog pakla i vrucine koja bi potrajala ostade samo petak, meni je do 35C super leto sve iznad toga mi bas tesko pada, a gfs davao i vise od 40C... Sever ce jos bolje proci ali dobro to se sve vreme znalo...

Van mreže tachion

  • *
  • Poruke: 66
  • Lokacija: Novi Beograd, blok 45
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #57 poslato: 14. Jun 2016. u 22:25 »
Ne mogu da vidim karte veceras preko fona, nisam pei kompu, kako smo prosli na "zrebanju" po pitanju temperatura i padavina za vikend? Jel se stanje pogorsalo ili popravilo?  :comeon:
The temperature is always perfect.
The Zen masters

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #58 poslato: 14. Jun 2016. u 23:23 »
Ovo sam morao da okacim. Na forumu sam vec 9 godina ali ovakve parametre jos video nisam. Cetvrtak popodne, CAPE do 5000 J/KG, a parametri za superćelije na maksimumu. Braca Hrvati ima da nadrljaju.




Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Jun 2016.
« Odgovor #59 poslato: 14. Jun 2016. u 23:23 »
Četvrtak ima savršene uslove za superćelije, tornada, sve živo, ali su modeli suvi. U petak još bolji parametri, a naš region bi bio u centru pažnje. Zapravo je izgledan i level 3, modeli daju neko liniju nestabilnosti koja bi se formirala u Bosni i Slavoniji, pa išla dalje na istok. Daje se ogroman CAPE, snažno smicanje i vrtložnost u svim slojevima. Moguće su jake superćelije uz opasnost od vrlo krupnog grada i jačeg tornada. Zajedničko je svim modelima da daju konvektivne padavine.