Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zima 2016/2017  (Pročitano 144805 puta)

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #20 poslato: 19. Novembar 2016. u 20:59 »
EC kao sto je neko napisao i veceras dobar. Ono sto ja vidim nije bas da raduje posto su to kasni sati, ali uliva nadu, je to sto prosek EC daje sansu da ukoliku dodje do uzdizanja bloka na atlantiku on bude dovoljno zapadno da hladnoca sa severa ima sanse da upadne u evropu, umesto da ode suvise istocno kao sto su to proslih dana prikazivale simulacije nekih modela. Naravno to nista ne znaci, mozda hladnoca upadne zapadno a ka nama dodje topao vazduh. AO svi vide do daljnjeg negativno, pa je i to ohrabrujuce da nece biti dosadan decembar kao prosle godine.

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #21 poslato: 20. Novembar 2016. u 11:52 »
Neko ovde baguje zestoko. EC i GEM idu i do -10 na visini oko 200og sata i EC gura taj prodor hladnoce vec nekoliko izlaza zaredom. Ostali za to vreme vide "solidan" plus(4). Nece da mi se otvori stranica sa prosecima jutros, pa ne znam kakva je situacija tu. Posto sam nov na forumu, voleo bih da cujem od ostalih clanova, sta vi mislite (iskreno, smatram da je to relevantnije od mene)kakve su sanse da bude zimskog prodora? Pozdrav

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #22 poslato: 20. Novembar 2016. u 12:01 »
Nista ovde nije cudno jer se mi nalazimo na 8-9 dana od potencijalnog prodora.
Cudno bi bilo da se modeli slazu vec sada kada je u pitanju pomenuti termin.
Za neke analize je jos uvek rano bar dok GFS ne namirise ovo sto sad vidi EC.

Van mreže снег

  • **
  • Poruke: 518
  • Starost: 46
  • Lokacija: Партизанов стадион- понекад Врдник Фрушка гора
  • ЈОШ СЕ ЗИМЕ НЕ ПРЕДАЈУ!
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #23 poslato: 20. Novembar 2016. u 13:13 »
Мени овај могући продор 28.11 мирише на неки краткотрајан продор без снежних падавина, ако га уопште буде. Мада, било би то занимљиво.
Небеса казују славу Божију а природа савршену лепоту Творчеву.

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #24 poslato: 20. Novembar 2016. u 13:45 »
GEM je i prošle zime davao neke bajkovite scenarije pa na kraju ništa od toga nije bilo.

Van mreže majstoric17

  • *
  • Poruke: 137
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #25 poslato: 20. Novembar 2016. u 13:51 »
Jako loš početak zime. Ovakva toplina u zadnjoj dekadi ovog mjeseca rijetko se pamti.
Mi praktički od 2.mjeseca 2012. godine nemamo zimu. Ako bi iduća bila topla to bi bila peta zaredom zima koja apsolutno ništa nije pokazala.
To je jako veliki ekstrem.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #26 poslato: 20. Novembar 2016. u 14:40 »
Nema potrebe zaljenje za zimom u Novembru.. To su obicno kratkotrajna zahladjenja, jednodnevni sneg i sl.. Jos I kada bi se desavale takve situacije odrazavalo bi se na "los" zimski Decembar. Miholjskog leta nije bilo i ocekivano je morao doci  i period stabilnog i toplog vremena iznad proseka. Ako je vec moralo onda bolje sad svakako ☺

Van mreže bojan886

  • *
  • Poruke: 257
  • Lokacija: Pirot,jugoistocna Srbija
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #27 poslato: 20. Novembar 2016. u 23:47 »
Sad se posle 29og nazire neko zahladjenje,hladnoca bi se opet iz Skandinavije kretala dalje ka Rusiji,ali bi mogla svojim rubom zakaciti srednju Evropu i Balkan i spustiti dnevne temperature na oko 5 stepeni,videcemo sta ce reci sledeci izlazi.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #28 poslato: 21. Novembar 2016. u 00:49 »
Doste, bre, više lupetanja. Ne pamti se ovo, ne pamti se ono. Nije bilo snega deset godina, dvadeset, pedeset.
Skoro svake zime je u nekim krajevima bilo jakih mrazeva, snežnih oluja, olujnih vetrova. Ne može sneg da pada tri meseca i da bude minus sa AC nad Atlantikom, jer je zapravo to anomalija!

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #29 poslato: 21. Novembar 2016. u 01:09 »
 ^^ A dobro, malo više razumevanja za "zimoljupce"!  :grin: Ko voli sneg i hladnije vreme, svakako da nije bio prezadovoljan sa protekle 3-4 zime kod nas. I baš kao što bi bila anomalija da bude stalno AC nad Atlantikom u periodu decembar-februar, anomalija je i do te mere izražena islandska depresija i ciklogeneza na Atlantiku kakva je bila poslednjih nekoliko zimskih sezona. Neću sad da zamaram sa brojkama, ali npr. Beograd je u poslednje tri zime ukupno sabrao dana sa snežnim pokrivačem koliko je normalno da se nakupi za samo jednu.

A od kukanja što je vreme ovakvo ili onakvo, zaista nema ništa. Na kraju krajeva, ne mali broj ljudi prosto voli što je moguće toplije vreme (i sa što manje snega) u zimskom periodu. Tako da - kakva god da je zima, po nečijoj je meri.  :D 

Van mreže СрпскиСељак

  • *
  • Poruke: 158
  • Lokacija: Србија
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #30 poslato: 21. Novembar 2016. u 05:52 »
Зимољупци,имам решење ѕа вас.
Купите карту у једном правцу за крајни север Сибира,надам се да ће те уживати у прелепим зимама,мразовима и снегу.Шта друго да вам кажем,једино ми је то пало на памет,тако ће те решити вечиту дилему....хоћу ли ове године направити снешка...правиће те га бар 5 месеца а о санкању да вам не причам :rofl: :laught: :rotf:

Van mreže December_m

  • *
  • Poruke: 94
  • Lokacija: Нови Сад
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #31 poslato: 21. Novembar 2016. u 10:44 »
А ја имам предлог за тебе, пажљиво прочитај шта си написао, па ако ти се и тад чини да је све у реду ипак провери и на "Гуглу" граматичку исправност, да би могли људи овде да те разумеју.


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #32 poslato: 21. Novembar 2016. u 11:27 »
 ^^ Mora se priznati da je seljak mnogo napredovao sto se tice gramaticke ispravnosti postova...:grin: Ima pravo na svoje misljenje pa i kad je hejter ili kejter kako on kaze, on je kao neka opozicija ovde  ;) Mada bilo bi dobro kad bi bio neka konstruktivna opozicija a ne samo hocu prolece u sred zime  :confused:
Slabije ovo izgleda sada mada to je samo jedan izlaz i daleko je ... Kraj novembra i pocetak decembra je po meni rano za neku pravu zimu, posle onolike kise uzivanje je na ovako lepom vremenu, doduse ovde kosava je mnogo slabija ali dobro, bolje i to od onih tmurnih dana na nekoliko stepeni u plusu ili kise na toj temperaturi  :) A i ljudi na selu mogu mnoge radove da obave ovih dana...

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #33 poslato: 21. Novembar 2016. u 12:07 »
 ^^ Ne znam koliko je zdravo da prolazimo bez zime,to ce vam svaki (necu reci seljak) vec domacin sa sela reci.. Kao na pr.prosli Februar kada je bio topao i kada se priroda pokrenula pre vremena-kasnije mraz u martu i vocnjaci zavrse pre vremena.Da ne govorim i o virusima koji se tad sire..
Naravno da svako"navija" za ono sto voli,pa ako @srpskiseljak salje zimoljupce u Sibir-mozda je logicnije da on ode u Afriku (oko Ekvatora gde su suse i gde je najtplije)tokom 3 Zimska meseca i resen je njegov problem :grin: Vreme je takvo kakvo jeste i nikad nece biti svima po ukusu..
Kad menjate sat? Redovno se istripujem kad udjem na forum  :D

Van mreže bojan886

  • *
  • Poruke: 257
  • Lokacija: Pirot,jugoistocna Srbija
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #34 poslato: 21. Novembar 2016. u 12:09 »
Sad se prodor crta dosta juznije,a i putanja mu postaje u pravcu ka jugoistoku umesto ka istoku to jest Rusiji,sto nama mozda i donese celodnevni minus oko 1og,ali isto tako moze i zakaciti samo Ukrajinu i Rumuniju i povuce se dalje na istok.

Van mreže СрпскиСељак

  • *
  • Poruke: 158
  • Lokacija: Србија
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #35 poslato: 21. Novembar 2016. u 12:58 »
Бре незнате ни за шалу,ево,одах узеше лупе у руке и гледају граматичке грешке....
Будимо мало парламентарни,ево,на пример,шта ћу ја у Африку,мени не требају екстреми у температури а и оне њине женскиње ме не привлаче нешто много.
Ма знам ја као сељак шта је зима и волим да буде,оно 2 месеца мраза и снега али овде многи већ у Октобру би да праве снешка,све нека размажена деришта.Ајд не мој да сте на крају срца,има места под сунцем...овај под снегом за све нас  :tu:

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #36 poslato: 21. Novembar 2016. u 13:27 »
Bog kada bi učinijo, svakom čoveku od zemlje i kosmosa ne bi ostalo ništa. Ja sam veliuki ljubitelj zime i čarolija njezinih. Ali realnost je takva da, ne možemo menjati vreme ili klimu kako mi hoćemo. Sve ima svoje pa samim time, ni ja ne volim zimu u novembru ili bar do polovine decembra, kao što i ne volim da mi dođe u martu i aprilu i sve voćke mi stuče. Pustimo da sada kada, nije kao predhodnih godina ništavilo na kartama ima se šta pratiti i to je novina koja nas prati od septembra još. ovaj prodor oko 28 i 29 EC, dosta to ublažijo a GFS pa povećao i to je sada dodatno zakomlikovalo za prognozu. A zato je važno da se prati  i manemo se dezinformacija po forumu. Pusti će te starije članove i iskusnije da daju prognoze.
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #37 poslato: 21. Novembar 2016. u 20:44 »
Eto u međuvremenu podigao i ja sebi malinjak i počeo da dišem kao i mnogi paori u zemlji Srbiji. Poslednje što bilo ko želi od poljoprivrednika je blaga zima. Samo bi mi falilo još da krene vegetacija u januaru i da zamrzne u februaru. Ode sav moj trud u propast. Tako da manite se, uvek je najbolje da svako godišnje doba bude onakvo kakvo je vajkada i bilo. Zna se šta se očekuje od zime u umereno kontinentalnoj klimi.
Što se tiče narednog perioda, veliko šarenilo. Istina, EC mnogo raspoloženiji po pitanju povratka hladnoće sa severoistoka.

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #38 poslato: 22. Novembar 2016. u 00:21 »
Pocetak decembra za nase uslove nije neobican ako je sneg i minus, tako da..izvinjavam se..nismo na Kipru i na Malti, ne daj Boze u Libiji ili Egiptu! ;)

Vidim da kako sada stvari stoje ima zahladjenja na vidiku, a padavine, videcemo, to treba partiti dobrano narednih dana..za sada istocnije od nas bolje prolazi sa snegom, jer padvine dolaze tamo kada vec sklizne u minus temperatura...Rumunija, Bugarska za sada..viecemo..  :morning:

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Zima 2016/2017
« Odgovor #39 poslato: 22. Novembar 2016. u 11:02 »
Moje neko misljenje je da uopste nema razloga da mi snegoljupci (ja mislim da nema veceg od mene) kukamo zbog ovakvog vremena. Čini mi se da sve nekako ide svojim tokom primereno kalendaru. Nije ništa neobično da sneg padne u novembru ali ipak mislim da je pravo vreme za to od druge dekade decembra. Vreme je takvo kakvo je i neće ispunjavati naše želje to je sigurno. Meni se ova sinoptička situacija čini skroz ok za ovo doba godine, Atlantik nije toliko aktivan, a i nema neke velike hladnoće na istočnoj Američkoj obali. Takodje NAO i AO indeksi izgledaju sasvim ok. Što se jutrošnjih izlazaka tiče sve ide ka tome da nam se poslednjih dana novembra vraća zima i negativne temperature. Padavina za sad baš i nesšto nema ali još je to relativno dalek period ima dosta mesta za korekcije. EC je nešto povoljniji i mislim da će mu se GFS prikloniti.
ovako to izgleda na kartama.
GFS







EC







NAO i AO indeksi