Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Verovali ili ne  (Pročitano 35511 puta)

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Verovali ili ne
« Odgovor #20 poslato: 17. April 2016. u 20:46 »
Upozoravao sam prethodnih dana

http://www.kurir.rs/planeta/planeta-u-rasulu-posle-niza-snaznih-zemljotresa-sledi-mega-potres-jaci-od-8-stepeni-clanak-2226711

Definitivno se dosta toga promenilo a tek ce da se menja .

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Verovali ili ne
« Odgovor #21 poslato: 17. April 2016. u 21:00 »
Naravno da se menja svakog dana sve i mi se menjamo i zemlja i klima su se od postojanja menjale... Sve je moguce, al kad vidim ovakav naslov u kuriru planeta u rasulu smuci mi se zivot...Koliko su reciti kad opisuju katastrofe...   :computer:

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Verovali ili ne
« Odgovor #22 poslato: 17. April 2016. u 22:24 »
Ma ja njihove naslove ni ne zapazim jer su oni vezani za paniku ali istina je da sve ide na gore .

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Verovali ili ne
« Odgovor #23 poslato: 17. April 2016. u 22:48 »
Potpuno je normalno da planeta povremeno uđe u geološki aktivniji period, to se nebrojeno puta dešavalo kroz istoriju Zemlje i dešavaće se  i u budućnosti...

Pored loših strana koje izazivaju zemljotresi i vulkani s druge strane je i dobro što se dešavaju jer se na taj način oslobađa pritisak koji se stalno nagomilava u zemljinoj kori.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Verovali ili ne
« Odgovor #24 poslato: 17. April 2016. u 23:20 »
A čim ima uticaj na biosferu onda automatski ima uticaj i na hidrosferu, litosferu i atmosferu. Bilo koja promena u jednoj od komponenti Zemlje dovodi do promene u drugoj jer su sve apsolutne povezane uzročno-posledičnim vezama.

Hteo sam da kažem da kada govorimo o litosferi, čovek ima uticaj na površinski sloj, gradeći objekte, krčeći šume itd. Međutim čovek nema nikakve veze sa zemljotresima. Aca kaže da se Zemljina kora zagreva, što apsolutno nije tačno. Jezgro i sva ostala masa, idući ka površini Zemlje, se vrlo sporo ali sigurno hlade. Milionima godina unazad, aktivnost zemljotresa i erupcija je bila mnogo snažnija i učestalija nego danas.
Na hidrosferu čovek ima uticaj zagađujući, usušujući vodene površine, takođe i plavljenjem je menja.
Atmosfera je znatno manje podložna uticajima čoveka nego što se to zapravo čini. Produkti industrije ne bivaju dovoljno visoko izbačeni u atmosferu da bi izazvali neke šire globalne promene većih sinoptičkih razmera. Zagađenje ima neki mikroklimatski uticaj do neke male visine koja ima neznatan uticaj na temperaturu. Racionalno gčedano, čovek je u atmosferi odgovoran najviše za pojavu kiselih kiša, ili oštećenja ozonskog omotača materijama male mase, ali CO2 na nekim većim visinama nema nekog uticaja jer su te količine smešne u odnosu na sveukupnu zapreminu atmosfere. Pored toga, velika molarna masa CO2 čini da isti vrlo brzo padne na tlo. Vulkanske erupcije znatno snažnije izbacuju produkte sagorevanja visoko u atmosferu, pa jedino one mogu imati uticaj na vreme u nekom kratkoročnom vremenskom periodu. Ako se vodimo logikom, da li čovek zaista misli da proizvodi dovoljno energije da utiče na formiranje ciklona i anticiklona, kao glavne nosioce vremenskih prilika u troposferi?! Naravno da ne.

Vfemenske nepogode i njihovu rasprostranjenost u svetu ne želim ni da komentarišem. Ne povećava se broj oluja u svetu, već tehnologija rapidno napreduje, pa svako može da zabeleži i podeli to što je uslikao/snimio sa celim svetom.
Tornado svi vezuju za Ameriku jer je to kod njih biznis, a malo ko zna da se najjače oluje i tornada javljaju u slabo razvijenim oblastima podnožja Himalaja ili Bangladeša, recimo.

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Verovali ili ne
« Odgovor #25 poslato: 18. April 2016. u 00:01 »
Nisam ni ja mislio da će čovekove aktivnosti intezivirati ili modifikovati atmosferske procese velikih razmera čije bi posledice osetili po klimu, moja poenta je bila da  da čovek IMA uticaj na sve Zemljine komponente(u manjoj ili većoj meri). Ti si rekao da utiče jedino na biosferu. Mislim da se jednostavno nismo lepo razumeli  :grin:!

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Verovali ili ne
« Odgovor #26 poslato: 18. April 2016. u 00:32 »
Nešto sam drugo hteo da kažem, pa sam na brzinu upotrebio termin biosfera, a nije se direktno na tebe odnosio post.  :)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Verovali ili ne
« Odgovor #27 poslato: 18. April 2016. u 21:48 »
Ovo je definitvno za ovu temu. Prava wtf cinjenica...
Mart je 6. uzastopni mesec koji je oborio rekord za najtopliji mesec kada se gleda globalna prosecna temperatura... Kako kazu u tekstu ne samo oborio rekord nego razbio...
http://www.slate.com/blogs/bad_astronomy/2016/04/16/march_2016_was_the_hottest_march_on_record.html

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Verovali ili ne
« Odgovor #28 poslato: 18. April 2016. u 22:02 »
Da ja ocekujem da ce ovo leto biti pakleno , osecam , ali nevolim leto da se razumemo .

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Verovali ili ne
« Odgovor #29 poslato: 19. April 2016. u 01:47 »
Za veći broj zemljotresa su izgleda krivi navijači Lestera  ;) http://www.bbc.com/news/uk-england-leicestershire-35752099