Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Komercijalni letovi u svemir  (Pročitano 27929 puta)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Komercijalni letovi u svemir
« poslato: 03. Oktobar 2010. u 02:46 »
Ne znam koliko ste upoznati kompanija Virgin Galactic (u okviru kompanije Virgin Atalntic) od 2012 godine organizuje komercijalne letove u svemir...

Cena leta... "sitnica", 200000 $, u to je ukljuceno 2 sata boravka u svemiru i 5 minuta beztezinskog stanja.

Letelice (ne znam kako da ga nazovem, avion nije, a nije ni raketa) letece brzinom od oko 4000 km/h, a let se planira na 110 km visine.

Spacedrom se nalazi u Novom Meksiku...

U ceo projekat je ulozeno 450 miliona $, letelice se testiraju, a planira se proizvodnja 6 letelica.
Letelice su predvidjene za 6 putnika i 2 clana posade...

Ono sto je meni jos interesantno je to da su i 2 osobe iz Srbije uplatile i bookirale let...

Da budem iskren nije me skoro nesto ovako prijatno iznenadilo iz sveta nauke...
Jos jednom mi je potvrdilo koliki je vizionar Ser Richard Branson, vlasnik kompanije Virgin Group, u okviru koje uspesno posluje 360 kompanija u celom svetu, pocev od 1970, od kada je Ser Richard Branson krenuo u svet biznisa.

Koliko je bilo potrebno da se od prvog leta u kosmos dodje do komercijalnih letova... samo oko 60 godina. Sto je po meni veliki veliki uspeh. Nesto sto je ranije bila privilegija samo astronauta, sada ce biti dostupno svakom ko moze da finansira "kartu".

Cena od 200000 $ je mozda subjektivno velika, ali let u svemir je ionako priceless.

Siguran sam da je Virgin Atlantic pokrenuo jedan sasvim novi vid turizma, svemirski turizam i kako bude konkurencija i u toj oblasti bila veca, tako ce i ovo biti pristupacnije. Verovatno ce proci mozda i 100 godina dok to ne bude pristupacno bas svakom... ali mislim da ce za cenu nekog polovnog automobila srednje klase (~10-tak hiljada evropskih ili americkih novcanica) moci da se leti u svemir vec za 10-15 godina...

Koga vise interesuje, korisni linkovi

http://www.virgingalactic.com/
http://en.wikipedia.org/wiki/Virgin_Galactic
http://en.wikipedia.org/wiki/Boundary_of_space
« Poslednja izmena: 03. Oktobar 2010. u 02:59 Stefano »

Van mreže Mili-CQ

  • **
  • Poruke: 720
  • Starost: 38
  • Lokacija: - Novi Sad -
Odg: Komercijalni letovi u svemir
« Odgovor #1 poslato: 05. Oktobar 2010. u 23:15 »
Nesto slicno ruska vojska radi odavno. Samo sa vojnim avionima (mislim da je MIG-31).
zam manje para.

Evo linka:
http://www.jetdiscovery.com/discover_the_edge_of_space.html
storm spotter/chaser

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Komercijalni letovi u svemir
« Odgovor #2 poslato: 06. Oktobar 2010. u 15:37 »
i to rusko deluje zanimljivo, ali se pitam da li se sa te visine od oko 22-23 km na koliko lete ti Migovi 31 "oseti" svemir? Da li se sa te visine vidi zakrivljenost zemlje (na tom linku pise da se vidi), da li je nebo oko tebe plavo ili mracno i crno? Nekako mi deluje da je ta visina oko 22-23 km nedovoljna za osecaj da si u svemiru... to je svega dvostruka visina letova putnickih aviona...

edit: malo sam istrazio youtube i dosao do ovog klipa :) uzivajte!! ovo treba doziveti

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=kJoMDq4AyLc" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=kJoMDq4AyLc</a>
« Poslednja izmena: 06. Oktobar 2010. u 19:49 Stefano »

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Komercijalni letovi u svemir
« Odgovor #3 poslato: 06. Oktobar 2010. u 21:34 »
Najveći deo vremena, mi smo ophrvani različitim mislima koje nam nameće naša okolina i život kakav želimo. U tom konstantnom zaobilaženju svega racionalnog, mi više ne vidimo istinu ni kada nam je pred očima. Ljudi počinju da misle samo kako da provedu vreme, bez pogleda na gore; ko ima kakav talenat, da vreme iskoristi.
Međutim, kada bi većina mogla da se samo jedan trenutak otisne u svemir, verovatno je da bi se vratio na zemlju kao sasvim drugačija osoba. U pozitivnom smislu naravno... a uz razočarenje svih onih, koji još uvek čekaju na red.

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Komercijalni letovi u svemir
« Odgovor #4 poslato: 06. Oktobar 2010. u 22:00 »
avanturisti ;)

/ja ne bih sad sela ni na ringišpil, a kamoli u spejs šatl/

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Komercijalni letovi u svemir
« Odgovor #5 poslato: 04. Novembar 2010. u 18:56 »

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Komercijalni letovi u svemir
« Odgovor #6 poslato: 24. Februar 2011. u 22:34 »
Nije komercijalan let, ali ako nekoga zanima lansiranje satla moze da gleda uzivo. Polece za 7 min :)

http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/index.html
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Komercijalni letovi u svemir
« Odgovor #7 poslato: 25. Februar 2011. u 14:07 »
ehhh zakasnio sam :(

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Komercijalni letovi u svemir
« Odgovor #8 poslato: 28. Februar 2011. u 20:46 »
Nema veze. Ostala su jos dva leta do penzionisanja satlova :)
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Komercijalni letovi u svemir
« Odgovor #9 poslato: 28. Februar 2011. u 23:34 »
pa sto ih penzionisu? to nisam imao pojma...

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Komercijalni letovi u svemir
« Odgovor #10 poslato: 01. Mart 2011. u 01:14 »
Pretpostavljam da su preskupe igracke. Verovatno prelaze na neki jeftini oblik transporta kao ruski Sojuz/Proton
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Komercijalni letovi u svemir
« Odgovor #11 poslato: 02. Mart 2011. u 10:52 »
pa sto ih penzionisu? to nisam imao pojma...
Pretpostavljam da su preskupe igracke. Verovatno prelaze na neki jeftini oblik transporta kao ruski Sojuz/Proton
I skupo i dotrajalo ... Poslednjih nekoliko letova imaju posebne pripreme pred let. Najveći problem pravi termička zaštita sastavljena od pločica koje znaju da popuste ...  :-[


Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Komercijalni letovi u svemir
« Odgovor #12 poslato: 04. Mart 2011. u 11:48 »
Kad smo vec kod lansiranja...

The Glory satellite was a planned NASA satellite mission that would have collected data on the chemical, micro-physical and optical properties—and the spatial and temporal distributions—of aerosols, and would have collected solar irradiance data for the long-term climate record.

The science focus areas served by Glory included: atmospheric composition; carbon cycle, ecosystems, and biogeochemistry; climate variability and change; and water and energy cycles


Malopre je NASA pokusala da lansira ovaj satelit ali se jedan segment nije odvojio i raketa nije uspela da izadje u orbitu.
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Komercijalni letovi u svemir
« Odgovor #13 poslato: 28. April 2011. u 09:17 »
Sutra uvece polece Endeavour na misiju STS-134
http://www.nasa.gov/mission_pages/shuttle/shuttlemissions/sts134/index.html

Vreme 3:47pm EDT, sto bi trebalo da je nasih 21:47

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Komercijalni letovi u svemir
« Odgovor #14 poslato: 29. April 2011. u 01:56 »
:super:

a ko bude hteo da prati prenos lansiranja, moze na >> NASA TV
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Komercijalni letovi u svemir
« Odgovor #15 poslato: 29. April 2011. u 08:03 »
Jos nekih 15 sati :)

Ako bude vedro i ako budemo imali srece, mozda ga i ugledamo:

http://www.space.com/11514-shuttle-launch-endeavour-fuel-tank-skywatching.html

Citat
Favorably placed skywatchers in western and central Europe will get a rare opportunity tomorrow evening (April 29) to watch as the space shuttle Endeavour – on its 25th and final mission into space — appears to fly in formation with its giant external fuel tank shortly after launch.

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Komercijalni letovi u svemir
« Odgovor #16 poslato: 02. Maj 2011. u 00:44 »
Odlozeno lansiranje iza 8. maja zbog problema.

Citat
Teams to Replace APU Heater Power Box; Launch No Earlier than May 8
Sun, 01 May 2011 08:31:06 PM GMT+0200



Technicians and engineers at NASA's Kennedy Space Center in Florida have identified the likely source of what caused heaters on a fuel line for space shuttle Endeavour's auxiliary power unit-1 (APU-1) to fail on Friday, scrubbing the first launch attempt for the STS-134 mission. The failure appears to be a power problem within the aft load control assembly-2 (ALCA-2), a box of switches controlling power feeds.

"That basically means the power is not getting out to the heaters that weren't working on launch day," said Space Shuttle Program Launch Integration Manager Mike Moses.

The plan is to remove and replace the box, but that work and related testing will take several days to complete. Once the new box is installed, the team must verify it's working properly -- at least a two-day process -- and perform forensics on the failed box.

"We can tell you, pretty much, that it's not going to be any earlier than (May 8)," Moses said. "We're really not even setting the schedules today. There's still a whole lot of short-term work that has to be done."

Endeavour's six astronauts have returned to NASA's Johnson Space Center in Houston for a few days of additional training before they report to Kennedy for the next launch attempt, and the crew's families also are going to return home today. The launch team is backing out of launch countdown operations.

"Responding to problems is one of the things we do best around here, and the team always likes a good challenge," said Shuttle Launch Director Mike Leinbach. "I'm sure we're going to be really glad when Endeavour's finally on orbit, but right now, the team is upbeat and ready to execute."

Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Komercijalni letovi u svemir
« Odgovor #17 poslato: 15. Maj 2011. u 22:43 »
Ako sve bude kako treba, poletanje sutra u 17:44 :)

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Komercijalni letovi u svemir
« Odgovor #18 poslato: 16. Maj 2011. u 11:27 »
cek cek

Launch date: 16 May 2011 08:56 AM (EDT)  tj. po nasem, danas u 14:56 -)
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Komercijalni letovi u svemir
« Odgovor #19 poslato: 16. Maj 2011. u 12:40 »
Nesto sam se zaje*o :)