Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Sezonske prognoze... :)  (Pročitano 40084 puta)

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Sezonske prognoze... :)
« poslato: 09. April 2011. u 10:50 »
Jeste da ne treba puno obraćati pažnju na ovakav tip prognoza, ali neka se nađe i ova tema na forumu, eventualno kako bi na kraju nekog godišnjeg doba realnim podacima opovrgnuli iste.., a možda nekad neko i POGODI.. Ipak sezonske prognoze danas, su ništa drugo do puko nagađanje, i tako će biti još dugo dugo..

Evo nekoliko sezonskih prognoza za proleće 2011. u Evropi iz različitih izvora..












Etc. etc., ima ih još pa ukoliko ih pronađete, kačite ih ovde, pa ćemo ih zajedno komentarisati, ako bude potrebe.. :)
« Poslednja izmena: 09. April 2011. u 11:11 freeze »

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Sezonske prognoze... :)
« Odgovor #1 poslato: 16. April 2011. u 16:58 »
In April, WSI predicts regional temperature anomalies as follows:

Nordic Region* – Cooler than normal
UK* – Cooler than normal
Northern Mainland* – Cooler than normal
Southern Mainland* – Warmer than normal

In May, WSI sees the monthly breakdown as:

Nordic Region – Warmer than normal
UK – Warmer than normal
Northern Mainland – Warmer than normal, except Poland
Southern Mainland – Cooler than normal

In June, WSI forecasts:

Nordic Region – Cooler than normal
UK – Cooler than normal
Northern Mainland – Warmer than normal
Southern Mainland – Warmer than normal

Izvor, uz stalan update: http://www.wsi.com/fe0744ce-5919-47ba-bed6-5a6856c6553f/news-scheduled-forecast-release-details.htm

A evo i još jedne ilustrovane:
« Poslednja izmena: 16. April 2011. u 17:11 freeze »

Van mreže skopski

  • **
  • Poruke: 631
  • Starost: 30
  • Lokacija: Skopje
Odg: Sezonske prognoze... :)
« Odgovor #2 poslato: 17. April 2011. u 00:47 »
Šta se tiče padavina, CFS sezonska prognoza več duže vreme prognozira da u sledečim mesecima (Maj-Jun-Jul) biče više padavina od proseka. Ovo važi za Makedonije i veči dio Srbije.

Evo link: http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/people/wwang/cfs_fcst/images1/euPrecMon.gif

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Sezonske prognoze... :)
« Odgovor #3 poslato: 17. April 2011. u 10:38 »
 ^^
Evo i te prognoze. Dosta kiše zaista..


Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Sezonske prognoze... :)
« Odgovor #4 poslato: 17. Maj 2011. u 10:55 »
Sezonska prognoza sa 3bmeteo-a:

Jun i veći deo jula:


Dakle vlažniji i temperaturno oko proseka kod nas,

Avgust:


U avgustu promena sinoptičke situacije, pa bi bilo suvlje i iznadprosečno toplije..




Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Sezonske prognoze... :)
« Odgovor #5 poslato: 17. Maj 2011. u 12:16 »
Po meni, sve te prognoze označavaju kakvo vreme neće biti. 8)
A neće biti ni u bilo kojoj varijanti koja još nije predviđena. :o
Vreme će, kao i uvek, biti neponovljivo. A ovakve sličice mi samo izazivaju osmeh na licu, jer se meteorolozi kao trude da predvide vreme na duge staze. Dugoročna prognoza nije dobro zasnovana, a dobre osnove još dugo neće biti. Upravo zato stižu ovakve zabavno kontradiktorne sličice.
Ne kažem da ja znam kakvo će vreme biti. Ja bar znam da ne znam kakvo će vreme biti. Eto, priznajem, nemoćan sam da to spoznam.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Sezonske prognoze... :)
« Odgovor #6 poslato: 17. Maj 2011. u 12:36 »
 ^^
Hehheh, upravo iz razloga koje si naveo, uz naslov teme stoji i jedan smešak. ;)

Ipak, nek ostane zabeležen trud nekih ljudi da učine ono što za sada nije svrsishodno, i naprave ovakve sličice, ako ništa ono da nekome služi možda kao avatar ili pozadina na desktopu. :D

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Sezonske prognoze... :)
« Odgovor #7 poslato: 18. Maj 2011. u 09:26 »
 ^^
Naravno!
Najzad, te sličice trenutno za bolje i nisu. 8) Možda, jednog dana, ko zna... :uzdah)
(kad nema takvog smajlija, onda ću da ga predstavim ovako)
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Sezonske prognoze... :)
« Odgovor #8 poslato: 18. Maj 2011. u 15:03 »
^^
Evo i te prognoze. Dosta kiše zaista..


Dali je to repriza leta 2005?Isti je kalendarski raspored dana kao te hladne godine.Voleo bih da mi se samo čini.

Van mreže six

  • Poruke: 3
Odg: Sezonske prognoze... :)
« Odgovor #9 poslato: 31. Maj 2011. u 08:27 »
Po meni, sve te prognoze označavaju kakvo vreme neće biti. 8)
A neće biti ni u bilo kojoj varijanti koja još nije predviđena. :o
Vreme će, kao i uvek, biti neponovljivo. A ovakve sličice mi samo izazivaju osmeh na licu, jer se meteorolozi kao trude da predvide vreme na duge staze. Dugoročna prognoza nije dobro zasnovana, a dobre osnove još dugo neće biti. Upravo zato stižu ovakve zabavno kontradiktorne sličice.
Ne kažem da ja znam kakvo će vreme biti. Ja bar znam da ne znam kakvo će vreme biti. Eto, priznajem, nemoćan sam da to spoznam.

Delim ovo mišljenje.

Van mreže skopski

  • **
  • Poruke: 631
  • Starost: 30
  • Lokacija: Skopje
Odg: Sezonske prognoze... :)
« Odgovor #10 poslato: 14. Jun 2011. u 14:13 »
Sada sam video sezonska prognoza za Evropu koja je objavio AccuWeather.  :)

Evo link: http://www.accuweather.com/blogs/euro/story/50834/summer-forecast-2011.asp

Ovako bi to nekako izgledalo grafički:


Več smo ustanovili da ove sezonske prognoze nisu nešto puno verodostojne. Na primer, AccuWeather je po malo promašio zimsku prognozu za ovaj region. Mada interesantno je da ova prognoza daje temperature u okviru proseka i padavina možda i nešto iznad normale - šta je potpuno suprotno na vreme koje nas očito očekuje u narednom periodu(temperature iznad 30C i pretžno suvo vreme)

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Sezonske prognoze... :)
« Odgovor #11 poslato: 14. Jun 2011. u 14:35 »
Realnost je jedno, i videćemo šta nam ovog leta donosi, a accuweather sezonske (i bilo čije druge) su drugo..

No, bilo bi lepo kada bi se ove crtarije ostvarile, jer ne volim vrućine, šušu i poprilične račune za struju koju donose..  :-\


Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Sezonske prognoze... :)
« Odgovor #12 poslato: 27. Jun 2011. u 20:50 »
Evo da okačim neke prognoze, pa u septembru da pričamo kako je bilo ;D

Ibimet - JUL

Odstupanje temperature na 850hPa


Padavinsko odstupanje


Ibimet - AVGUST

Odstupanje temperature na 850hPa


Padavinsko odstupanje


Naravno neće svaki dan biti hladan i kišovit, biće toplijih i hladnijih perioda, ali po ovoj prognozi verovatno ne bi tri nedelje pržilo sunce  :sunce

 :-: Stavio sam ovu prognozu jer je zimus bila nešto upotrebljivija od drugih, koje su promašile  :kick:


Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Sezonske prognoze... :)
« Odgovor #13 poslato: 27. Jun 2011. u 21:42 »
 ^^Eee, to bi za mene bilo leto po meri.

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Sezonske prognoze... :)
« Odgovor #14 poslato: 28. Jun 2011. u 00:19 »
^^Eee, to bi za mene bilo leto po meri.
Ma nek padne jednom kisa u avgustu i bice super :)

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Sezonske prognoze... :)
« Odgovor #15 poslato: 28. Jun 2011. u 07:47 »
Još 5 nedelja i od Svetog Ilije Sunce sve milije ;D

Van mreže pmale

  • *
  • Poruke: 26
  • Starost: 34
  • Lokacija: Selenča
Odg: Sezonske prognoze... :)
« Odgovor #16 poslato: 06. Jul 2012. u 16:38 »
Vidim da pricate o sezonskoj prognozi, a posto meni treba znati kako se radi dugorocna prognoza (sezonska je deo dugorocne), da li neko zna  kako se one prave. Citam knjigu Lazara Lazica - Prognoza vremena, i dosta stvari mi bas nije jasno. Ako neko ima iskustva sa ovim vidom prognoze neka mi odgovori, jer me pitanje ceka na ispitu :). Napr. pojam kao sto je autokorelacija polja visine, vrednost anomalija, kovarijansam.......

p.s. Spomenuta knjiga mi je jako nejasna ko da je pisana na Turskom, autor pocne sa nekim izvodjenjem pa onda ubaci ovo tamo-vamo i da na kraju "cepne"jednacinu......mislim bas super :)

Van mreže dusan

  • **
  • Poruke: 1.049
  • Starost: 47
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Sezonske prognoze... :)
« Odgovor #17 poslato: 18. Oktobar 2012. u 14:27 »
Ledeno doba: Ove zime i do -30?
Izvor: Radio Slobodna Evropa

Beograd -- Balkan će ove zime biti posebno pogođen ledenim vremenom, a iz Evropskog meteorološkog centra prognoziraju temperature i do minus 30, prenosi Slobodna Evropa.


Ruski meteorolozi su pre nekoliko dana prognozirali nahladniju zimu u poslednjih 1.000 godina, a slično upozorenje je ovih dana stiglo i iz Redinga.

Kako navode u Evropskom centru za srednjoročnu prognozu, Evropu čeka neuobičajeno hladna zima kao posledica neuobičajeno toplog leta na severoistoka Evrope i većem delu Sibira. Najhladnije će biti na Balkanu.

Predviđanja su prokomentarisali klimatolozi iz regiona, koji podvlače da je u pitanju referentna ustanova, ali da je još rano za pouzdaniju prognozu.

"Prognoza, što se radi na duže staze sve je manje pouzdana. Još uvek nauka nema tako precizne metode. Ono što se može reći to je da će ova zima verovatno biti hladnija nego prethodne. Slabi uticaj El Ninja, iako je on daleko od nas, on je indikator klime na svetskom okeanu, tako da kažem. Tako da to u stvari znači selidbu toplih površinskih voda sa istoka na zapad. Iz Evrope ka Americi," kaže Željko Majstorović iz Sarajeva za "Slobodnu Evropu".

Beogradski meteorolog Branko Sparavalo je rekao da je prognoza "prilično smela".

"Pitanje je zaista koliko će se ta prognoza ostvariti. Vrednosti koje se navode, da će temperatura stići do minus 30 na Balkanu su dosta niske i takve vrednosti su veoma retke, ne samo u toku jedne decenije već i u toku veka. To je dosta smela prognoza i ne možemo se generalno pouzdati u te prognoze i one su još u eksperimentalnoj fazi", navodi Sparavalo.

Branko Micev, načelnik Centra za analizu i prognozu u Hidrometeorološkom zavodu u Podgorici, navodi da i on očekuje "sibirske talase" sa temperaturama ispod -20, ali da to važi samo za najhladnije dane i najhladnije delove zemlje.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Sezonske prognoze... :)
« Odgovor #18 poslato: 18. Oktobar 2012. u 15:52 »
Svake godine ista prica, jednom ce se mozda i ostvariti...

U nekoliko razlicitih tema se pise o ovom clanku cak se i nova tema otvorila, a ova vest je samo za ovu ili novu temu "zima 12/13".

Van mreže mladen

  • *
  • Poruke: 253
  • Lokacija: Beograd-Bežanijska Kosa
Odg: Sezonske prognoze... :)
« Odgovor #19 poslato: 18. Oktobar 2012. u 16:06 »
U nekoliko razlicitih tema se pise o ovom clanku cak se i nova tema otvorila, a ova vest je samo za ovu ili novu temu "zima 12/13".

Slažem se.
Ja sam otvorio novu temu u zanimljivostima, zaboravio sam da postoji tema "sezonske prognoze", pa neka moderator izbriše moj post jer je bezveze da stoji tamo kao nova tema.
Vratiće se magle u London!