Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jesen 2011.  (Pročitano 85191 puta)

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Jesen 2011.
« Odgovor #120 poslato: 28. Novembar 2011. u 21:20 »
Voda u svakom obliku je dar s neba, jesen je godisnje doba kad treba da se izluci najvise padavina. Pogledaj nam rijeke kroz Srbiju i pogotovo Cg, svakoj vodostaj na minimumu, skoro da presuse.. predivno  :crutch: Jedno je kad bude lijepih dana pa onda padne dobra kisa i nakvasi, ali ovako kad preko mjsesec dana pojedine oblasti nisu jednu kap dobile, a pritom inverzija dere danima, ne bi se bas slozio da je ovo jesen za pozeljeti.

ON topic. EC vidi neku akciju nakon 200 sata. jako daleko, ali svakako vise vjerujem od ovih GFS romanticara

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Jesen 2011.
« Odgovor #121 poslato: 28. Novembar 2011. u 21:58 »
 ^^
Stvarno sam i ja hteo da kazem da ako kada treba da pada kisha to je jesen i naravno novembar a za to vreme povremeno i sneg u nizim predelima a na planinama da se oformi vec pristojan snezni pokrivach... al poslednjih godina... pogotovu ove katastrofa...

E da ne zaboravite,npr profiamater ili neko da proveri samo koliko puta i da li se ikada desilo da prodje ceo novembar bez padanja snega ni na jednoj jedinoj planini u Srbiji... ? To me bash zanima...

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Jesen 2011.
« Odgovor #122 poslato: 28. Novembar 2011. u 22:12 »
 ^^ Srbine ne znam da li je nekad neke godine Kopaonik ostao bez ijednog dana sa snegom u novembru kao ove godine , čekamo nekog stručnijeg da nam kaže!

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jesen 2011.
« Odgovor #123 poslato: 28. Novembar 2011. u 22:17 »
 ^^ ^^ Kiša je preko potrebna,Zapadna Morava ovde može da se pregazi maletene kao za vreme onih najgorih letnjih suša,

Nadam se da će konačno pasti nešto što će oživeti izvore  :pop:  :pop: ...i na planinama naravno sneg,pa kad se taj sneg pomalo topi da teče ona zelenkasta voda u Moravi kao u Limu ili Drini  :)

I generalno,i sami vidite da hidroelektrane jedva da uopšte rade,tako da....

Što reče Fraka,nešto je konačno na vidiku :) nebitan je tip padavine,samo nek pada  :)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Jesen 2011.
« Odgovor #124 poslato: 28. Novembar 2011. u 22:23 »
Kimi i Fraka krivo je i meni sto je ovako sušna jesen , ali ne volim ni svaki dan kišu to sam hteo da kažem

Poljoprivrednici se žale na sušu

Citat
Problemi u poljoprivredi zbog suše
Izvor: B92

Užice -- Jesenja suša izazvala je mnogo problema poljoprivrednicima, a ako ne bude bilo padavina mnoga sela suočiće se s problemom vodosnabdevanja.


U nekim užičkim selima stočari su počeli vodu da dopremaju u cisternama, a zbog suše je odloženo i tradicionalno pečenje rakije.

Retkost je da u užičkim brdsko-planinskim krajevima pozna jesen prođe bez kiše ili snega. Međutim, to se ove godine desilo i izazvalo nove probleme, svakako neuobičajene za ovo doba godine: presušile su vodene zalihe i bazeni sa pijaćom vodom.

Time je posebno ugrožena stoka, za koju su potrebne ogromne količine vode

Voleo bih da decembar u početku donese kiše pa tek kasnije sneg , zemlja je željna vode!

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Jesen 2011.
« Odgovor #125 poslato: 28. Novembar 2011. u 23:20 »
Svetu se nikada ne moze ugoditi!

Dva meseca zaredom hladnija od proseka kod nas se ne desava bas tako cesto, ja volim sto se to desilo!  :first:
Kad je bila susa letos neki su pisali da je dobro da imamo sto vise sunca,lepih dana i da ce uskoro tmurna i kisovita jesen a sad im smeta velika susa. Meni smeta letnja susa ali ne i jesenja.  :rofl:

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Jesen 2011.
« Odgovor #126 poslato: 28. Novembar 2011. u 23:24 »
 ^^ Bolje sušna jesen nego sušna zima ,  nema šanse zima da bude ovako suva kao ova jesen , ovakve jeseni su retkosti ne verujem da će ih biti narednih godina!

Van mreže martin

  • *
  • Poruke: 459
  • Lokacija: Skopje
Odg: Jesen 2011.
« Odgovor #127 poslato: 28. Novembar 2011. u 23:30 »
^^ Bolje sušna jesen nego sušna zima ,  nema šanse zima da bude ovako suva kao ova jesen , ovakve jeseni su retkosti ne verujem da će ih biti narednih godina!
Ma najbolje e kad je se u  prosjek kako padavine tako i temperature,novembar mora da bude kisni jesenski poseve(pcenica,jacmen) i to kako im je potrebna kisa,vlaga u zemja.

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Jesen 2011.
« Odgovor #128 poslato: 29. Novembar 2011. u 00:54 »
^^ Bolje sušna jesen nego sušna zima ,  nema šanse zima da bude ovako suva kao ova jesen , ovakve jeseni su retkosti ne verujem da će ih biti narednih godina!

Sve je moguce pa i susna zima u nastavku.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Jesen 2011.
« Odgovor #129 poslato: 29. Novembar 2011. u 01:17 »
Svetu se nikada ne moze ugoditi!

Dva meseca zaredom hladnija od proseka kod nas se ne desava bas tako cesto, ja volim sto se to desilo!

Mozda hladnija u nizijama shto je sve posledica jakog AC-a nad nama al u vishim planinskim predelima i nije toliko ispod proseka(na kopu je sad npr +1)... mozda i nije uopshte... Mnogo bi bilo i AC i iznad proseka temp pogotovu shto je to bio sluchaj sa letom i toplije i sushnije od proseka.....

I ako me vec pitate ja bih vishe voleo da je + 18 sunce (pa i nek je novembar) kad je tu AC u sred kishnog meseca, nego magla minus i AC srecom kod mene i nema magle... Ja volim sneg i hladnocu umerenu u kombinaciji a ne suvu golomrazicu pogotovu kada nema sneznog pokrivacha... tu nema nicheg lepog ni intresantnog....

A normalno da bih najvishe voleo neku noormalnu jesen i zimu a ne ovako ekstremno sushnu...

Dosadan jesam ali bih stvarno voleo da znam da li se ikada desilo ovako neshto da prodje novembar bez i jednog dana sa sneznim padavinama nigde pa ni na planinama(padavinama iz ciklona)...

Znam da je teshko tako neshto proveriti i utvrditi ali eto ako je nekako moguce ja bih voleo da znam....

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Jesen 2011.
« Odgovor #130 poslato: 29. Novembar 2011. u 01:32 »
Kopaonik je u oktobru bio ispod proseka za 0.5C, a u novembru iznad proseka za 0.9C

Radi poredjenja Paracin za sada u novembru ispod proseka za 2.8C

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Jesen 2011.
« Odgovor #131 poslato: 29. Novembar 2011. u 01:47 »
 ^^
Pa to sam hteo da kazem :D eto za dva meseca Kopaonik je iznad proseka za 0.4 C Znachi da nije toliko hladna vazdushna masa iznad nas,nego je to posledica jakog AC-a  koji nemilosrdno vlada... i to je hladnije u nizijama,a ni tu ne bi bilo da nije kraci dan i manje sunca ne bi bilo magle,tako da sve je to samo zavaravanje u neku ruku....

Zavaravanje jel samim tim shto su kraci dani mora i da bude hladnije pa ako je josh AC u nizijama se stvara magla i normalno da je hladnije...  Josh samo fali da zemlja pochne da se naginje u drugu stranu i da nam produzi dane pa bi videli kako stoje stvari :D

preterujem malo vishe ali moram :D mislim ovo je shala xD
« Poslednja izmena: 29. Novembar 2011. u 02:48 Srbin »


Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Jesen 2011.
« Odgovor #132 poslato: 29. Novembar 2011. u 07:30 »
Srbine i toplije leto i hladnija jesen su posledica dominacije AC nad većimk delom Evrope, tako da nema tu sad ovo se ne važi ili ovo je zavaravanje. Ne mogu se upoređivati klimatski podaci na planinama sa podacima u gradovima. To su dva posebna sveta i u njima se retko kad podudaraju odstupanja od proseka.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Jesen 2011.
« Odgovor #133 poslato: 29. Novembar 2011. u 10:36 »
 ^^
Nznm ja nekako mislim da je ciklonalna aktivnost i plus pritom hladnije od proseka na planinama slichno bi bilo i u nizijama.. ovako mrka kapa za planine :D

Samo se bojim da ne bude ova zima ispod proseka temp. i  Ili da se ispostavi da je prosechna zima a da planine prodju onako bedno kao proshle god, kada se uspostavilo da je zima sasvim prosechna...

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Jesen 2011.
« Odgovor #134 poslato: 29. Novembar 2011. u 17:03 »
Ove jeseni je izuzetno jak uticaj ac