Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jesen 2012  (Pročitano 67659 puta)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #20 poslato: 18. Septembar 2012. u 00:43 »
Sasvim je moguce da ce pocetkom sledece nedelje temperatura u nasoj zemlji ponovo dostici 30C stepeni.
Ukoliko ciklon na Atlantiku bude zaista takav kako ga sada modeli vide onda je to sasvim realan scenario.

Van mreže Slavke

  • *
  • Poruke: 58
  • Starost: 36
  • Lokacija: Nebitno
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #21 poslato: 18. Septembar 2012. u 00:56 »
Skoro svi ensi GFS-a, vide ovakav razvoj sinotpicke situacije od iduceg ponedeljka.
Jeste daleko, ali to je neverovatno koliko se svi slazu oko toga.
Bude li se ovo ostvarilo, kod nas ce krenuti upumpavanje vrlo toplog vazduha sa jugozapada na Balkansko poluostrvo, a glavni krivac je upravo ova azdaja od cikona.

Hehe, baš si me nasmejao večeras  :D  :lmao: (nemoj me shvatiti pogrešno, ali ovo piiii...)  ???
Na kraju će tako i biti, baš je takva situacija...suša u nedogled.
I 18Z je na pragu svojih prethodnika, sve je izvesnije da će 30 biti sigurno, a solidne su šanse da bude i više od toga  :sunce

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #22 poslato: 18. Septembar 2012. u 21:56 »


Dobro bi došao jesenji anticiklon uz hladna jutra i temperature od 22 do 24 stepena kao što timeanddate.com vidi , i on je danas video oko 30 stepeni sledeće nedelje ali sad je večeras uveo jesenji anticiklon! Ne bi me čudilo da sutra promeni ponovo! On svakih 6 sati daje prognoze na svom sajtu! Mislim da je to norveški sajt!

Sve zavisi koliko će biti jak ciklon nad Britanijom...

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #23 poslato: 18. Septembar 2012. u 22:20 »
 ^^Dobro bi dosao ciklon,a ne anticiklon!!!

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #24 poslato: 18. Septembar 2012. u 22:51 »
Veliki uticaj na vreme kod nas u narednom periodu ima ex uragan Nadine.Modeli su složni da će on stići do Azorskih ostrva,ali nakon toga nemaju pojma gde će se ona kretati,i koju će jačinu imati (pa samim tim koliki će eventualni uticaj imati na raspored sinoptičkih sistema u Evropi).
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #25 poslato: 18. Septembar 2012. u 23:00 »
Veliki uticaj na vreme kod nas u narednom periodu ima ex uragan Nadine.Modeli su složni da će on stići do Azorskih ostrva,ali nakon toga nemaju pojma gde će se ona kretati,i koju će jačinu imati (pa samim tim koliki će eventualni uticaj imati na raspored sinoptičkih sistema u Evropi).

Slažem se, pravu stvar si napisao.

http://www.wunderground.com/tropical/tracking/at201214.html

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #26 poslato: 19. Septembar 2012. u 21:55 »
U Oslu 11 stepeni



A kod nas leto

32 stepena



 :(

U prevodu EC uporan u tome da nam sledi anticiklon i topao vazduh u poslednjoj nedelji septembra! Pitanje je koliko će trajati anticiklon ako dodje do njega! Po ACCWEATHER anticiklon će popustiti već krajem septembra videćemo...

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #27 poslato: 19. Septembar 2012. u 22:44 »
Kakav povratak leta kakvi bakrači!

A kod nas leto
32 stepena

 :?: :!:
Uobičajena, nagla promena mišljenja... Ako se desi da GFS u sledećem "izlazu" da malo drugačiju situaciju, pretpostavljam da će se pojaviti tvoj komentar suprotan večerašnjem stavu...

Možda nije bilo potrebe onako "autoritativno" (Kakav povratak leta kakvi bakrači!) odgovarati na najave nekih članova da bi naredne sedmice moglo da bude dosta toplo. Kao što često spominjem, prognoza za npr. 7-10 dana unapred je nepouzdana pa ne treba ništa tvrditi ili odmah osporavati nečije mišljenje. U svojim postovima, kada je u pitanju prognoza za period od 7-10 dana, obično kažem da "deluje da bi...". Iskustvo me uči da se ne vredi "istrčavati" sa nekom "tvrdnjom" samo na osnovu jednog "izlaza" jednog ili dva modela. Za sagledavanje moguće sinoptičke situacije za 7-10 dana unapred, sigurno je potrebno mnogo više od gledanja "gotovih" prognoza ne nekim free sajtovima ili gledanja jednog meteo(ro)grama. Ovo pišem dobronamerno, za manje iskusne članove (sa izuzetkom onih koji imaju "osećaj" kakvo će vreme biti -ja jednostavno takvu sposobnost nemam i moram da koristim razne metode post-processing-a numeričkih modela, i drugih stvari, da bih imao uvid u to kakvo nas vreme očekuje).

Uzgred, ništa čudno i neobično ako u Oslu krajem septembra bude 11C.
Mnogo je šokantnije što će kod nas nakon današnjih 28-30C sutra tokom dana, ponegde, biti slična temperatura onoj koju ti spominješ za Oslo za kraj meseca.

Van mreže Slavke

  • *
  • Poruke: 58
  • Starost: 36
  • Lokacija: Nebitno
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #28 poslato: 19. Septembar 2012. u 22:52 »
 ^^

Stvarno taj post (a i mnogi drugi iznad pomenutog autora) ruku na srce, nemaju veze sa meteorologijom  :neznam:
Nije čitava prognoza u modelima, eh kako bi bilo kada bi se sve odvijalo onako kako to crtaju kompjuteri. . .

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #29 poslato: 19. Septembar 2012. u 23:28 »
 ^^ ^^

Његове прогнозе су за свако поштовање, све је увек лепо објашњено.. и не знам зашто тако причаш, уопште ми није јасно.  :oboze:

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #30 poslato: 19. Septembar 2012. u 23:43 »
Nisu dobre jer danas napise jedno,sutra drugo a prekosutra trece.Nije to uopste pojasnjeno kako drugi clanovi znaju lepo da napisu prognozu.

Van mreže Slavke

  • *
  • Poruke: 58
  • Starost: 36
  • Lokacija: Nebitno
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #31 poslato: 19. Septembar 2012. u 23:48 »
^^ ^^

Његове прогнозе су за свако поштовање, све је увек лепо објашњено.. и не знам зашто тако причаш, уопште ми није јасно.  :oboze:

Na koga ti misliš? I kome repliciraš. S obzirom da mi deluje da meni odgovaraš, pogrešno si razumeo na koga se moj post odnosi  ;) samo polako i bez panike.

Uzgred, meni deluje da ćemo zaista imati 30 sledeće nedelje, a sve preko toga je za sada diskutabilno jer je daleko, a nijanse su (oko pozicioniranja baričkih sistema) u pitanju.


Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #32 poslato: 19. Septembar 2012. u 23:56 »
Очигледно сам погрешио, мислио сам да се твоја критика односи на профиаматера који заиста лепо пише у прогнозама и увек се потруди..уз модераторе и њега сам научио нешто основно о метеорологији... а што се ти тиче Дарка, не бих хтео да коментаришем, јер његове прогнозе уопште и не гледам искрен да будем..

Van mreže Slavke

  • *
  • Poruke: 58
  • Starost: 36
  • Lokacija: Nebitno
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #33 poslato: 19. Septembar 2012. u 23:59 »
Ne, ne. . .na nekog drugog, rekao sam ti na koga.  :) Opušteno (nego nisam hteo javno da imenujem)!

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #34 poslato: 20. Septembar 2012. u 00:10 »
на профиаматера који заиста лепо пише у прогнозама и увек се потруди..уз модераторе и њега сам научио нешто основно о метеорологији...

Potpisujem :D

Van mreže Alekplus

  • Poruke: 1
Odg: Jesen 2012 ... pitanje ... ?! ...
« Odgovor #35 poslato: 22. Septembar 2012. u 09:50 »
... pitanje ... ?! ... ... neprovereno, da se desila ogromna sunčeva reakcija od pre neki dan, u slučaju da jeste oduvaće nas ove zime, naročito severne krajeve koji ostaju bez aurore gde se gubi razlika potencijala vodenog polariteta i oblaci ostaju na mestu ... ?! ...

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #36 poslato: 22. Septembar 2012. u 15:56 »
EC vidi kraj toplog talasa krajem septembra nadam se da neće to ukinuti kako se bude bližio kraj septembra...


Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #37 poslato: 23. Septembar 2012. u 10:15 »
... pitanje ... ?! ... ... neprovereno, da se desila ogromna sunčeva reakcija od pre neki dan, u slučaju da jeste oduvaće nas ove zime, naročito severne krajeve koji ostaju bez aurore gde se gubi razlika potencijala vodenog polariteta i oblaci ostaju na mestu ... ?! ...

Mozes li da pojasnis malo sta ce oduvati ove zime severne krajeve?
Ja sam na severu pa me zanima,mozes malo opsirnije objasniti? :)

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #38 poslato: 23. Septembar 2012. u 10:23 »
Mozes li da pojasnis malo sta ce oduvati ove zime severne krajeve?
Ja sam na severu pa me zanima,mozes malo opsirnije objasniti? :)

Somborac,misli se na severne krajeve Evrope,ne severne krajeve Srbije.Inace RHMZ je rekao da bi ova zima mogla biti u granicama proseka,ali da nije iskljucen ledeni talas,tj ne moze se nista predvideti 4 meseca unapred.

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Jesen 2012
« Odgovor #39 poslato: 23. Septembar 2012. u 19:01 »
Srbija postaje područje mediteranske klime
Neka čeka jesen: Temperatura naredne nedelje do 34 stepena!

Kad se uzme u obzir tropsko leto za nama i topla jesen koju nam predviđaju, Srbija postaje područje mediteranske klime. Miholjsko leto sa temperaturama do čak 34 stepena potrajaće skoro do sredine oktobra. Skok temperatura, međutim, ne prija čak ni građanima dobrog zdravlja, a Hitna pomoć je samo do 13 sati u Beogradu imala 68 intervencija, većinu usled kolapsa na ulicama.


- Jutra su i dalje hladna, a dan je sve kraći. Zato je pre svega poželjno da se građani slojevito oblače i unose što više tečnosti u toku dana. Optimalan dnevni unos tečnosti u organizam je osam čaša od dva decilitra, s tim što jedan deo unesemo i putem voća i povrća. Ujutru pijte čajeve, a u toku dana limunade i spavajte najmanje šest sati dnevno. Takođe, provetravajte prostorije više puta u toku dana zbog povećanog broja virusnih i bakterijskih mikroorganizama - savetuje portparol Hitne pomoći u Beogradu, doktorka Nada Macura.
Sve koji žale za letom obradovaće prognoza da će skoro do sredine oktobra moći da uživaju u toplim danima, sa temperaturama oko 30 stepeni.
- Do oktobra biće sunčano i toplo sa prosečnim temperaturama od 27 do 32 stepena. U utorak su mogući kratkotrajni pljuskovi, ali će do 5. oktobra uglavnom biti suvo sa umerenim jugoistočnim vetrom - kaže Nedeljko Todorović iz Hidrometeorološkog zavoda.

 Najtopliji dan ove jeseni biće petak, 28. septembar, kada će maksimalna temperatura biti tropskih 34 stepena.
Leto 2012 u brojkama

- Leto 2012. godine u Srbiji najtoplije je leto od kada se mere temperature, 1887. godine;
- Zabeleženo 60 dana sa temperaturom od 30 stepeni i 25 dana sa temperaturama koje su prelazile 35 stepeni;
- Najviša temperatura, plus 41,5 stepeni, izmerena je 15.jula u Ćupriji.
- Zabeležena najveća suša ikada, šteta u stočarstvu i poljoprivredi premašila je dve milijarde evra

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/344192/Neka-ceka-jesen-Temperatura-naredne-nedelje-do-34-stepena
A sada ću citirati jedan ok komentar sa sajta i slažem se sa njim.
"Srbija može postati "područje mediteranske klime" samo ukoliko preko zime temperature ne bi padale ispod 0 stepeni Celzijusa odnosno ukoliko ne bi bilo mraza. Tada bismo u našim baštama mogli gajiti mediteranske biljke poput citrusa, nara, maslina... i što se mene tiče to bi bilo više nego lepo. Međutim mi samo možemo da čeznemo za mediteranskom klimom jer nema naznaka da ona može doći u naše krajeve, pošto ovo što sada imamo samo su normalne pojave u okviru kontinentalne klime tipične za ovo područje - topla leta i hladne zime. "