Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jul 2013.  (Pročitano 14726 puta)

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Jul 2013.
« Odgovor #20 poslato: 20. Jul 2013. u 19:51 »
topla leta i umereno hladne zime. Dakle, na takvom smo položaju da bi zapravo odsustvo vrućih prodora predstavljalo anomaliju. A ne prisustvo istih. Ništa strašno ili nepodnošljivo. Nikakva katastrofa ili užas. Tako kažu podaci instrumentalnih merenja. Ove godine je leto za sada "blago". Kako kome, ukusi su različiti. Ja govorim sa aspekta klimatoloških podataka. Još uvek nismo imali ekstra duge nizove vreline. Ni približne prošlom letu.
Pa lepo si napisao topla leta ali temperature preko 30C nisu tople već vrele a prošla godina je bila extremno topla i ne ponovila se više nikada kao ni 2007 to su ogromne anomalije,a ne temperatura od 26C u sred jula,ja više ne znam šta je po vama normalno :neznam: meni ove 35tice koje nas čekaju od nedelje nikako nisu normalne  :o A ono što je loše kod ovakvih toplotnih udara jeste onesvešćivanje po ulicama,kolbiranje,dehidritacija,itd...ima puno.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Jul 2013.
« Odgovor #21 poslato: 20. Jul 2013. u 19:57 »
Ciklon, naravno da sve ovo govorim iz gledanja klimatoloških podataka. Temperature od 35°C su normalne za ovo područje - kao i duga topla leta. Ako se pogledaju kretanja srednjih dnevnih temperatura tokom leta u periodu od 1870. godine, pa sve do 2007. godine, u Beogradu, uočava se smena TOPLIJIH i HLADNIJIH leta. Poslednja leta jesu topla, ali ko kaže da i u prošlosti nisu bila? Najnormalnije amplitude klimatoloških elemenata. Itekako je i u prošlosti bilo nepodnošljivih leta.


Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Jul 2013.
« Odgovor #22 poslato: 20. Jul 2013. u 20:07 »
aha, znači stižu vrućine... pa baš u sred leta...  ;)

/ajte molim vas da sve takve komentare preselite u klimatologiju ili u meteo chat/


Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Jul 2013.
« Odgovor #23 poslato: 20. Jul 2013. u 22:05 »
Što se tiče prvog tropskog talasa ovog jula vrhunac će biti oko 27 jula kada će biti oko 35 stepeni medjutim to nije ništa za tropski talas koji nas čeka krajem jula i početkom avgusta gde sam na jednom sajtu našao za Beograd 41 stepen ali otom potom još je rano za takve prognoze ali logično je da nas očekuju tropski periodi posle dugog perioda sa temperaturama oko 30 stepeni!

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Jul 2013.
« Odgovor #24 poslato: 21. Jul 2013. u 00:11 »
Ove godine je leto za sada "blago". Kako kome, ukusi su različiti. Ja govorim sa aspekta klimatoloških podataka. Još uvek nismo imali ekstra duge nizove vreline. Ni približne prošlom letu.

Pa ne bih rekao da je "blago", pre bih rekao da je ovo leto (do sada) prilično "normalno" (za razliku od većine prethodnih leta koja su bila toplija ili znatno toplija od proseka, pa ljudi normalno leto doživljavaju kao "blago" ili "hladno")  tj. leto kakvo i treba da bude na našem podneblju. Da li zaista misliš da prošlo leto (kao najtoplije u Beogradu i većem delu Srbije od kad se vrše zvanična instrumentalna merenja) može da posluži kao reper toga šta je "normalno"? Uzgred, broj dana sa temperaturom ≥35 u Beogradu u toku leta je u proseku  4-6 dana. Prošlog leta je (ako se ne varam) bilo 24 takva dana u Beogradu.

Naravno da svakom od nas prijaju različite stvari, nekom smetaju velike vrućine, neko u njima uživa. Ali ipak treba znati šta je u klimatološkom smislu "normalno" za naše podneblje. Velike vrućine (35+ °C) na našem području nisu pojave čija učestalost treba da bude velika.

Izneću par interesantnih podataka o maksimalnim temperaturama u toku leta za Beograd (Vračar) "izvučenih" iz niza dnevnih podataka za period od 1981-2010. godine. To je čak period kada su leta u proseku bila toplija nego u periodu od 1961-1990. godine, prevashodno zbog toga što je pojava veoma toplih leta u tom periodu bila ređa.

Prosečan broj dana u toku leta (jun-jul-avg) sa Tmax >=30°C u Beogradu iznosi 32 dana od ukupno 92, što je približno 1/3 dana. Dakle normalno je da broj dana sa Tmax<30°C u toku letnjih meseci bude oko 2 puta veći od broja dana sa Tmax>=30°C. Prosečan broj dana po godini sa Tmax >= 35°C u BG-u iznosi približno 5 dana, od ukupno 92, što procentualno iznosi 5,5% dana u toku leta. Dakle, može da se kaže da maksimalna temperatura od 35°C u Beogradu pripada otprilike 95-om percentilu, što je prilično ekstremna vrednost.  Naravno, uvek ima i takvih vrednosti u određenom procentu, ali nije normalno da učestalost tih vrednosti bude nekoliko puta veća od prosečne učestalosti za neki period, a to smo upravo imali posebno proteklog leta, ali i nekih ranijih, i otud toliko "nezadovoljstvo" letom, pogotovo kod ljudi kojima velike vrućine i natprosečno topla leta teško padaju.

Izvinjavam se za off, saglasan sam sa Beket da sve ovo treba da se prebaci u npr. meteo chat!  :)

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Jul 2013.
« Odgovor #25 poslato: 21. Jul 2013. u 01:58 »
Srks, sve si tačno napisao. ;) Ali, ja drugačije gledam na stvari. Već sam rekao šta mislim o proseku. On je neodrživ - ovo se odnosi na sve u prirodi. Kada se govori o klimatološkom proseku sasvim je nelogično i nemoguće da klimatološki prosek prate u budućnosti  parametri koji su ga izgradili u prošlosti. Dakle, ti parametri se međusobno poništavaju zbog svojih amplituda. Toplo poništava hladno - dobija se prosek. Ako bi smo ovako na sve u prirodi gledali, kao što gledamo na klimatološke podatke, onda u istoj ne bi bilo nikakvih promena, ili bi te promene bile nešto što nije normalno. Uzmimo, recimo, za primer razvoj Vasione i elemenata koji je čine. Ona se širi zatvoreno, ravanski ili hiperbolički. E sada, kada bi se napravile krive širenja iste, kao i neki proseci amplituda njenih činilaca koje izaberemo u nekim tačkama šta bismo zaključili? Isto što i ovde u klimatologiji. Ako nešto odstupi od proseka to nije normalno. Dakle širenje Vasione je nenormalno? Normalno je. Ali, glupo je i porediti klimatološke podatke kojima raspolažemo par desetina decenija sa širenjem Vasione - u vremenskom periodu. Ali nije glupo porediti u smislu praćenja fizičkih zakona i uzročno-posledičnih odnosa koji se manifestuju i upravljaju celom prirodom, pa tako i klimom. Tako mislim, jer razvoj čine skokovite i postepene promene, dok su zapravo uzroci razvoja unutrašnje suprotnosti. Zašto su temperature od 35°C za naše područje (u ovom periodu vremena - mislim na geološko i astronomsko) toliko visoke i retke? Ako se zadubi u podatke neke amplitude na postavljenom grafiku videće se koliko je u nekom momentu ta temperatura bila učestala, ali prosek kaže drugačije. Jel i tada ipak treba zaključiti da su ti prodori za naše područje nenormalni? Ja bih rekao da nisu. To dokazuje upravo ta amplituda. Učestalost tih amplituda, a ne prosek. Sa stanovišta sinoptike nalazimo se na takvom području gde nam vrući prodori stalno prete, ali se nekada ostvare češće, a nekada znatno ređe - što zavisi od samog položaja i kretanja baričkih sistema koji nam i priređuju razne meteorološke predstave, a samo njihovo kretanje, tj. menjanje kroz prostor i vreme uzrokuju mnogobrojni faktori koji su zapravo ne meteorološka, nego filozofska tema. Osvrnuo bih se na najtoplije leto ikada u Beogradu - godina 1848. (pogledajte broj tropskih dana i uporedite sa prošlogodišnjim letom!).



Nenormalno i neprimereno za naše područje? Samo ova amplituda pokazuje da je sasvim moguće. Bacite pogled na broj tropskih noći! Dakle, u daleko ih je manjem broju - iako je to leto sa maksimalnim temperaturama žešće od prošlogodišnjeg leta. Zaključuje se da je danas izražen uticaj gradskog ostrva toplote. Ono rezultuje povećanjem prosečne dnevne temperature - što rezultuje kretanjem same krive više nagore, nego što bi to zaista bilo kada bi izostao uticaj gradskog ostrva toplote. Za svaku amplitudu sa grafika iz mog prethodnog posta postoje ovakvi podaci. A ako bismo pogledali i ove amplitude što idu u "minus", i sračunali sa ovima što idu u "plus" dobili bismo ovaj orosek što je naveo Srks. Time se stvara pogrešna slika! Molim vas, statistika je lepa, ali je treba na pametan način tumačiti i gledati. Potrebno je imati i široke vidike, koristiti mozak i dobro razmisliti pre nego što se donese neki zaključak. Danas se, u vezi ove teme, donose pogrešni zaključci. Primer je "globalno" zagrevanje. A globalno nije! Niti se takav zaključak može doneti, jer je u pitanju brdo šupljina i rupa u proučavanju klime. Tj. nije baš u tome problem, sve se radi s ciljem kako bi se ostvarila korist. Mnogo je glupaka i ljudi bez mozga koji nasednu na današnje lažne priče. Mnogo njih nasedne i širi priču koja im je plasirana, jer nemaju nikakvih dodira sa naukom, tj. fizikom. Dok ovi drugi saklupljaju pare. Tako je svuda, ne samo u ovoj oblasti.

Predlažem da se ovi postovi ne prebacuju. Iako su OFF iz njih se može nešto pametno pročitati. Neka i gosti nešto nauče! Neka prestanu da misle da je sve strašno i užasno, kao i da se nešto dešava sa vremenom. Uskoro očekujte napade medija sa bombastičnim naslovima u vezi toplote koja sledi. ;)

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Jul 2013.
« Odgovor #26 poslato: 21. Jul 2013. u 04:33 »
Već sam rekao šta mislim o proseku. On je neodrživ - ovo se odnosi na sve u prirodi. Kada se govori o klimatološkom proseku sasvim je nelogično i nemoguće da klimatološki prosek prate u budućnosti  parametri koji su ga izgradili u prošlosti. Dakle, ti parametri se međusobno poništavaju zbog svojih amplituda. Toplo poništava hladno - dobija se prosek.

Da bismo mogli da upoznamo karakteristike klime određenog područja, potrebna su nam kvalitetna i standardizovana instrumentalna merenja klimatoloških parametara u periodu od barem 30-40 godina. Ali šta nam te silne brojke koje prikupimo govore? Kažeš, ne govore o budućnosti. O kojoj? O onoj za 50, za 100, za 1000 godina? Normalno, što dalje gledamo u budućnost, sve je manja verovatnoća da će nam klimatološke normale koje smo izračunali na osnovu poslednjih 30 godina značiti u tome šta nas očekuje u dalekoj budućnosti. I to je normalno, jer postoje klimatske varijacije čiji tok ne možemo da predvidimo. Ali tih poslednjih 30 godina ipak predstavljaju neki "reper" za ono što nas očekuje u godinama koje slede, ipak nam nešto ti podaci govore. Ne događaju se drastične promene klime svakog meseca, niti ćemo za godinu dana da se sunovratimo u novo ledeno doba, pa da nam ta statistika i proseci ništa ne znače. Posmatrajući proteklih 126 godina zvaničnih instrumentalnih merenja na Vračaru, vidimo da se klima u Beogradu vrlo malo menjala, tj. bilo je klimatskih varijacija, ali to nije ništa toliko spektakularno. Najčešće kada pričamo o klimi nekog područja,mislimo i  pričamo o tome kakva je trenutno klima na tom području. A kako saznajemo to? Pa upravo na osnovu onoga što smo osmotrili u nekom prethodnom periodu. A kako se klima ipak ne menja svaki dan, iz tih podataka mozemo mnogo toga da naučimo i o bližoj budućnosti.

Ako nešto odstupi od proseka to nije normalno.

Da se razumemo, ako sam rekao za nešto da "nije baš normalno", mislio sam na klimatološku normalu, a ne da je nešto "nenormalno" sa stanovišta prirode.  Dakle izražavao sam se u duhu reči "klimatološka normala".  ;)

Nenormalno i neprimereno za naše područje? Samo ova amplituda pokazuje da je sasvim moguće.

Nisam rekao da nije moguće. Ali kažem da ako je učestalost takvih leta jedno leto na 100 godina, onda to leto ne može sa praktično nikakvim stepenom značajnosti "opisati" leto na ovom području, već se pre može smatrati izuzetkom ili ekstremom.

A ako bismo pogledali i ove amplitude što idu u "minus", i sračunali sa ovima što idu u "plus" dobili bismo ovaj orosek što je naveo Srks. Time se stvara pogrešna slika! Molim vas, statistika je lepa, ali je treba na pametan način tumačiti i gledati.

Naravno, sve zavisi od varijanse (koja  predstavlja kvadratno odsutpanje od aritmetičke sredine) nad nekim podacima. Ukoliko je varijansa veća, aritmetička sredina je lošiji pokazatelj "realnog stanja", odnosno pojedinačnih podataka. U slučaju broja dana u toku leta sa temperaturama većim od 30°C tačno je da se od godine do godine menja broj takvih dana, ali ipak odstupanja od proseka po godinama u većini godina nisu toliko drastična da bi aritmetička sredina bila loš i apsolutno netačan pokazatelj.


Potrebno je imati i široke vidike, koristiti mozak i dobro razmisliti pre nego što se donese neki zaključak.

Apsolutno sam saglasan, ali smatram da kad pričamo o klimi na nekom području, pogotovo u sadašnjem i bližem budućem vremenu, put ka tim "širokim vidicima" moraju biti upravo podaci koje posedujemo- kao čvrst temelj za dublje analize, a ne filozofija i apstraktna misao. ;) Kad kažem dublje analize, mislim na različita tumačenja podataka, još mnogo statističkih parametara treba obuhvatiti da bismo mogli da zaključimo nešto zaista pametno. A ja sam prosto u prethodnom postu samo naveo neke od parametara koje sam  izračunao, i koje ne mogu beskonačno mnogo toga da "kažu", ali ipak mogu da nam služe kao određeni orijentir, tek da zagrebemo površinu.
« Poslednja izmena: 21. Jul 2013. u 04:45 Srks »

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Jul 2013.
« Odgovor #27 poslato: 21. Jul 2013. u 05:05 »
Opet se slažem sa tobom, većinom. Čekao sam do sada da bih video šta ćeš napisati, jer neću biti par dana na forumu. Dakle, zanimalo me je. Ali, ja nigde ne vidim zaključak. Šta si ti zaključio posmatrajući brojke? Ja svoj stav nisam izneo, ali sam samo prokomentarisao ovo žaljenje. Dakle, svoj stav ću izneti neki dan... u odgovarajućem podforumu. Zanima me kakav je tvoj zaključak o vremenu i klimi u ovom dobu godine na našoj teritoriji? Zanima me uopšte tvoj stav o klimi i načinu na koji se proučava? Ipak, u nečemu se ne slažem sa tobom. Poznavanje zakona i prirode (samim tim i klime) je vrlo složen proces koji ide od konkretnog ka apstraktnom mišljenju i od ovoga ka praksi. Filozofija itekako ima značaja u svakoj nauci, ona je temelj svega. Ona obuhvata sveobuhvatnu i najdublju analizu i uopštavanje naučnih podataka. Filozofija je imala uticaja na formiranje svih fizičkih zakona. Opet kažem, statistika je lepa,  ali se mora znati i tumačiti. Džaba suvoparno gledanje u brojke ako nema nikakvog objašnjenja. Dakle, minus za mene - pisao sam, a ništa nisam rekao. U svakom slučaju ok. Svako ima svoj način rada i razmišljanja. Svoj stav o svemu ovome izneću za koji dan...na malo stručniji način.

P.S.

Možda i pljusne danas nešto. Po nebu su raštrkani kumulusi. Ima i altokumulusa koji prerastaju u kumuluse. Miriše na kišu...

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Jul 2013.
« Odgovor #28 poslato: 21. Jul 2013. u 10:58 »
Još jedna divna karta za sve one koji vole da se kupaju u sopstvenom znoju...izvolite pa uživajte,temp na 850hPa se penje i do 25!

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Jul 2013.
« Odgovor #29 poslato: 21. Jul 2013. u 15:58 »
Ali, ja nigde ne vidim zaključak. Šta si ti zaključio posmatrajući brojke? Ja svoj stav nisam izneo, ali sam samo prokomentarisao ovo žaljenje.

Ko je rekao da sam ja uopšte pretendovao da izvlačim "velike zaključke" na osnovu aritmetičke sredine i metode percentila? Naprotiv, nisam iznosio nikakav zaključak veći i dublji od onog koji podaci već sami po sebi intuitivno daju, dakle samo sam interpretirao podatke. Jasno je da aritmetička sredina broja dana sa Tmax>=30°C u toku leta u periodu od 30 godina ne govori o broju tih dana u svakoj pojedinačnoj godini, tj. taj prosek bi mogao biti sredina između ekstrema. Ali sam rekao da veliki broj godina ne odstupa drastično od sredine da bismo potpuno marginalizovali aritmetičku sredinu kao meru "realnog stanja stvari", dakle ne radi se o pukoj sredini između ekstrema, već ta aritmetička sredina (u ovom konkretnom slučaju) zaista može (donekle) da reprezentuje većinu godina iz posmatranog skupa godina. To je već nekakav zaključak. A za dublje analize i zaključke, potrebno je izvršiti još mnogo statističkih proračuna nad podacima, i naravno, na pravi način ih protumačiti.

Ipak, u nečemu se ne slažem sa tobom. Poznavanje zakona i prirode (samim tim i klime) je vrlo složen proces koji ide od konkretnog ka apstraktnom mišljenju i od ovoga ka praksi. Filozofija itekako ima značaja u svakoj nauci, ona je temelj svega. Ona obuhvata sveobuhvatnu i najdublju analizu i uopštavanje naučnih podataka. Filozofija je imala uticaja na formiranje svih fizičkih zakona.

Ne možeš da se ne složiš sa nečim što ja nisam rekao. Naravno da je filozofija temelj nauke i da je apstraktna misao upravo dovela čovečanstvo do današnjeg nivoa razvoja, što u tehnološkom, što u duhovnom smislu. Ali ja nisam rekao da to nije tako. Rekao sam sledeće:

smatram da kad pričamo o klimi na nekom području, pogotovo u sadašnjem i bližem budućem vremenu, put ka tim "širokim vidicima" moraju biti upravo podaci koje posedujemo- kao čvrst temelj za dublje analize, a ne filozofija i apstraktna misao

Dakle, kada se proučava klima, mora se krenuti od osmatranja. Od nečeg što možemo da zasigurno utvrdimo, da izmerimo. Da pođemo od nekog iskustva na osnovu merenja. A tek kada to uradimo možemo da iskoristimo mehanizme logičkog i apstraktnog razmišljanja koja bi nas dovela do nekih zaključaka. Ne možemo pričati o godišnjem kolebanju temperature ili nekog drugog parametra na nekoj lokaciji bez instrumentalnih merenja. Ne možemo pričati o klimi našeg područja bez da imamo dugogodišnji niz podataka iz kojih možemo da izvlačimo određene zaključke.

Filozofija itekako ima značaja u svakoj nauci, ona je temelj svega. Ona obuhvata sveobuhvatnu i najdublju analizu i uopštavanje naučnih podataka.

Upravo tako, o tome i pričam sve vreme kada govorim o klimi - polazna tačka su podaci koji su rezultat osmatranja, pa tek na osnovu njih možemo da uopštimo i "isfilozofiramo" neke stvari, odnosno da izvlačimo "dublje" zaključke.  ;)  Ne može se filozofirati "na suvo".

A evo na šta si se pozvao pre par postova:

Dakle, na takvom smo položaju da bi zapravo odsustvo vrućih prodora predstavljalo anomaliju. A ne prisustvo istih. Ništa strašno ili nepodnošljivo. Nikakva katastrofa ili užas. Tako kažu podaci instrumentalnih merenja.

Pozvao si se na podatke instrumentalnih merenja. I ne samo to, izneo si svoj lični zaključak na osnovu egzaktnih podataka, da bi odsustvo vrlo toplih talasa leti predstavljalo anomaliju. A posle se buniš kada neko drugi upotrebi  izraz da određena pojava "nije normalna" (sa stanovišta klimatološke normale) na osnovu tih istih egzaktnih podataka. I ne slažeš se kada neko (u ovom slučaju moja malenkost i još neke kolege sa foruma) na osnovu raspoloživih podataka tumači da li je neka pojava uobičajna ili ne za određeno godišnje doba ili nije (što si i sam radio), i čitav problem prebacuješ na "viši plan"- na nivo kosmosa, filozofije, apstraktnog poimanja. ;) Pa sve može da bude, a i ne mora. A pričamo o vrlo konkretnim stvarima koje se tiču instrumentalnih merenja.

Zec, zaista mi nije namera da ulazim u raspravu, smatraj ovo samo isključivo kao razmenu mišljenja. Ovde smo svi (bar većina) okupljeni oko zajedničkog interesovanja, i dobro je i zdravo da postoji razmena mišljenja. Nekad i nije lako u pisanoj formi izraziti neki stav - otud može doći do nedovoljnog razumevanja. Čini mi se da si u startu donekle pogrešno protumačio ono što sam hteo da kažem. No nadam se da smo se na kraju ipak razumeli.   :super:

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Jul 2013.
« Odgovor #30 poslato: 22. Jul 2013. u 12:12 »
Ono što postaje skoro pa potpuno sigurno jeste da nas čeka vrhunac toplote ovog leta. Od sredine nedelje temperature polako prelaze 35°C a tendencije govore da su početkom naredne nedelje prilično izvesne temperature i blizu 40°C. Ono što svakako nije dobro jeste da se iz dana u dan period prisustva vrelog vazduha produžava.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2013.
« Odgovor #31 poslato: 22. Jul 2013. u 13:56 »
Esnembli 06Z GFS,i nije to tako strašno.Na glavni izlaz ionako već duže vreme ne obraćam pažnju za period unutar 180h.U petak ima jedan manji pad temperature uz moguće pljuskove.


NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Jul 2013.
« Odgovor #32 poslato: 25. Jul 2013. u 00:26 »
Bas me zanima da li ce GFS biti u pravu, on daje i do 43C u ponedeljak i ne menja pricu uopste. Nakon toga od utorka malo prijatnije, ali temperature verovatno i dalje ostaju iznad 30C u svim krajevima.

A sutra, odnosno sada vec danas su lokalni pljuskovi sa grmljavinom moguci u zapadnim, jugozapadnim i centralnim predelima.

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Jul 2013.
« Odgovor #33 poslato: 25. Jul 2013. u 09:54 »
uf jao

Van mreže mirawa

  • *
  • Poruke: 16
Odg: Jul 2013.
« Odgovor #34 poslato: 27. Jul 2013. u 00:27 »
Ako se ovo ostvari onda cemo stvarno pocrkati od vrucine!!  :sun  :sunce  :jupi:


Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Jul 2013.
« Odgovor #35 poslato: 28. Jul 2013. u 02:13 »
Jedva cekam da dodje septembar...Vrucina mi smeta samo zbog jedne stvari - nemosh se spava kako treba.

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Jul 2013.
« Odgovor #36 poslato: 28. Jul 2013. u 04:14 »
I u septembru zna da ožeži 35 i više stepeni ali su noći daleko prijatnije nego u julu i avgustu recimo , no da se vratimo na temu ponedeljak 29 jul i dalje kritičan za 40 stepeni prvi put od 2007 godine , danas bi trebalo biti oko 37-38 stepeni a sutra 29 jula 40 stepeni! Posle toga malo svezije od 32 do 34 stepena do kraja jula!

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Jul 2013.
« Odgovor #37 poslato: 28. Jul 2013. u 10:28 »
Pa da - lako je preko dana da se rashladis i sta hoces, sem toga noci su duze, pa i beton stigne da se rashladi....

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2013.
« Odgovor #38 poslato: 28. Jul 2013. u 15:59 »
Biće nešto padavina izgleda od ovog fronta krajem dana.Baš bi dobro došla:

GFS:



WRF-NMM:





WRF-ARW:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže skopski

  • **
  • Poruke: 631
  • Starost: 30
  • Lokacija: Skopje
Odg: Jul 2013.
« Odgovor #39 poslato: 28. Jul 2013. u 19:25 »
Dobre šanše za lokalne nestabilnosti ima u utorak popodne i uveče, bar ovde i u južnoj polovini Srbije. Bilo bi super da padne bilo kakva kiša.

Loša vest je da sve izvesnije izgleda da nakon predah od 2-3 dana sa vručinama, oni nakon toga nastavljuju i to nekako na neopredeljeno..