Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Gljive  (Pročitano 204562 puta)

Van mreže kiki77

  • Poruke: 2
Odg: Gljive
« Odgovor #140 poslato: 14. Novembar 2020. u 10:42 »
Imam jos nekih vrsta pored ovih

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Gljive
« Odgovor #141 poslato: 14. Novembar 2020. u 21:23 »
Prva je neka puza (Armillaria sp), druga je verovatno starija gnojištarka (Coprinus comatus).


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Cedogares

  • *
  • Poruke: 147
  • Starost: 38
  • Lokacija: Sremska Kamenica/Mišeluk, Srbija
Odg: Gljive
« Odgovor #142 poslato: 16. Novembar 2020. u 17:49 »
   
  
   

Mrzim kosavu.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Gljive
« Odgovor #143 poslato: 13. April 2021. u 19:30 »
Došlo je proleće, došlo je i vreme da se ponovo oživi ova tema.
Ovog proleća su prvi nalazi smrčaka prijavljivani još u martu, ali mene su zaobilazili sve do danas. Danas je konačno došlo do tog dugo čekanog susreta.
Na prethodnoj stranici sam vas upoznao sa stepskim smrčkom (Morchella steppicola) i koničnim/crnim smrčkom (Morchella conica). Ovog proleća je došao na red i pravi smrčak (Morchella esculenta). Ova vrsta je još i teža za pronaći od pretodne dve pomenute, gotovo da nema pravila gde raste. Bez saveta i instrukcija iskusnijih kolega gljivara, potraga bi se verovatno produžila u nedogled.
Već sam vam pominjao da ovu gljivu smatraju jednom od najukusnijih, a i najskuplja je nakon tartufa. Ovih dana je na beogradskim pijacama njena cena dostigla astronomske cifre, do 5000 dinara po kilogramu.
Elem, da ne dužim sa pričom, evo i slika. Nadao sam se tek ponekom za fotografiju, a na kraju je ispao vrlo obilan ulov.









Boja može značajno da varira, a nije definitivno ustanovljeno da li su u pitanju različite vrste ili više varijacija iste vrste.
Na ovom terenu su većina tamno braon boje.
Ali bilo je i ovih žućkastih i sivih varijacija:









Jedan trofejni primerak:



I na kraju ulov  :D



« Poslednja izmena: 13. April 2021. u 19:52 Milosh »


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.301
  • Lokacija: Beograd
Odg: Gljive
« Odgovor #144 poslato: 13. April 2021. u 20:52 »
Odlicno @ Miloshe! :comeon:

A gde je to ubrano?

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Gljive
« Odgovor #145 poslato: 13. April 2021. u 20:53 »
Baci fotku i kako izgleda u tanjiru. :)

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Gljive
« Odgovor #146 poslato: 13. April 2021. u 22:07 »
Mare, u pitanju je jedna od beogradskih šuma. Ne mogu da kažem koja tačno, jer je ovih dana velika pomama za smrčcima. A ovaj forum i tema su javno vidljivi i prati dosta ljudi koji nisu članovi foruma, pa bih rizikovao da izazovem pravu najezdu na tu lokaciju narednih dana.
Druga je stvar kad npr. krenu sunčanice na jesen. Tada nemam problema da kažem da ih berem u Miljakovačkoj šumi, jer ih bukvalno bude svuda.

Stef, više volim da fotkam gljive u prirodi, ali potrudiću se ovoga puta da ovekovečim sutrašnji specijalitet. :)


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Gljive
« Odgovor #147 poslato: 14. April 2021. u 17:22 »
Evo, s obzirom da sam obećao. Ne izgleda to naročito atraktivno na fotkama, ali verujte da je ukusno.  :)
Taljatele sa smrčcima:






padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Gljive
« Odgovor #148 poslato: 14. April 2021. u 17:31 »
Lepo izgledaju te taljatele u kućnoj varijanti. Obzirom da sam tartufe probao nekoliko puta (ne računam namaze i prelive u kojima se samo nazire ukus tartufa), a spomenuo si da je smrčak "odmah posle" tartufa, pretpostavljam da je i vrlo ukusna! Svakako si me inspirisao da ih probam. :)

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 38
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Gljive
« Odgovor #149 poslato: 14. April 2021. u 23:39 »
@ Milos - Sjajni poslednji postovi a pogotovo ovaj poslednji  :tu:
Pusti i Maretu u PP gde ih beres . Ne moram samo ja sa foruma da znam tajno mesto  :grin:
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Gljive
« Odgovor #150 poslato: 23. April 2021. u 21:58 »
Sezona smrčaka i dalje u punom jeku.  :) Dosta padavina u prethodnom periodu i umerene temperature im očigledno pogoduju. Danas sam uz Dunav našao baš lepe i reprezentativne primerke koničnog/ritskog smrčka (Morchella conica/elata).











padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Brankoveskovic

  • Poruke: 2
Odg: Gljive
« Odgovor #151 poslato: 28. Maj 2021. u 14:22 »
Pozdrav,

Da li neko moze da mi pomogne u idetnifikaciji gljiva koje sam brao u toku predhodne nedelje (17-23.05.2021) u okolini Cacka, nadmorska visina oko 320m, to je period posle dva-tri dana blage kise sa malo padavina. Pecurke lice na vrganj, ali definitivno nisu. Nesto su starije i nisam nalazio mladje primerke, najbolja pretpostavka da su iz porodice Leccinellum, siguran sam da u mom kraju nema pravih vrganja a i senoza im nije pocela. Posto sam nov i tek pocinjem da istrazujem i ucim o gljivama i pecurkama, molim za pomoc.
Linka za slike koje sam uploadovo:

https://imgbox.com/g/fVgMD74Rxq


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Gljive
« Odgovor #152 poslato: 29. Maj 2021. u 16:30 »
Dobrodošao na forum, Branko!  :)

Ima tu više vrsta vrganjevki na fotografijama. Za onu na prvih 5 slika bih rekao da je neki Leccinum, a ove kasnije su neke od "obojenih" vrganja, ali nažalost previše stari i nereprezentativni primerci da bi se moglo nešto pouzdanije reći. Najbliži sam da su Butyriboletus sp.
Kojeg drveća ima u blizini?


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Brankoveskovic

  • Poruke: 2
Odg: Gljive
« Odgovor #153 poslato: 01. Jun 2021. u 07:10 »
Hvala na dobrodošlici, Miloše! :nnc:

U pitanju je hrastova suma(cer i lužnjak), ponegde grab i glog, divlje trešnje...   Juce i danas je bilo kiše, uprkos niskoj temperaturi nadam se da ću ako budem imao vremena za obilazak šume pronaći još zanimljivih gljiva. Na linku su su slike gljive koje sam zatekao u istom periodu kao sa predhodnog posta (nisam bas nadaren za kvalitetne fotografije a i kamera je loša :D, izvinjavam se):

https://imgbox.com/g/sJDhFOf2Te

Može li ovo biti Đurđevka - Calocybe gambosa?

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Gljive
« Odgovor #154 poslato: 02. Jun 2021. u 19:09 »
Nije đurđevača, ona je sad već u prolazu, može da se nađe još na planinskim livadama. Ova vrsta sa fotografija je česta po svim šumama, ali stalno joj zaboravljm ime jer mi nije interesantna.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Gljive
« Odgovor #155 poslato: 01. Oktobar 2021. u 22:17 »
Preključe, na lokalitetu oko izvora Grze:



NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.771
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Gljive
« Odgovor #156 poslato: 02. Oktobar 2021. u 20:53 »


Zanimljiva izložba beše danas u "Jevremovcu"

Mislio sam da ove crvene postoje samo u crtanim filmovima  :D

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Gljive
« Odgovor #157 poslato: 03. Oktobar 2021. u 09:12 »
^^ Baš mi je drago što si bio, Naume. Takve izložbe su super, meni je žao što nisam bio u mogućnosti da idem ove godine.
Meni se ovaj duži sušni period poklopio sa deficitom slobodnog vremena, pa ima već skoro puna četiri meseca kako nisam gljivario. Ako je verovati aktuelnim prognozama, druga polovina oktobra bi mogla da nadoknadi barem deo propuštenog.

Kimi, super je sunčanica! :tu:


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Gljive
« Odgovor #158 poslato: 01. Novembar 2021. u 07:04 »
Milose jel i ovo suncanica?  I jel se samo šešir jede u bilo kom trenutku njenog rasta? Naišao sam na 50-ak takvih za vikend...




Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Gljive
« Odgovor #159 poslato: 15. Novembar 2021. u 20:11 »
 ^^ Barte, jeste sunčanica. Tek sad videh poruku, slabo sam bio akivan na forumu u poslednje vreme.

Prethodno leto je bilo jako loše u gljivarskom smislu, zbog previsokih temperatura i prdugih sušnih perioda. Ni jesen nije bila ništa bolja, pogotovo prva polovina. Prekasno je pala prva ozbiljna kiša, a posle nje bilo previše hladno i vetrovito. Tako da, što se tiče Beograda, ova jesen nije bila ni blizu prethodne, ali je ponešto moglo da se nađe. Evo nekoliko nalaza iz Beograda od kraja oktobra.

Martinčica (Infundibulicybe geotropa):













Sunčanica (Macrolepiota procera):













Reklo bi se da je i ona obilna kiša početkom novembra stigla prekasno, jer su temperature već previše niske za veliku većinu vrsta. Verujem da će se naredni dana bukovača moći naći u solidnim količinama.

Prvu polovinu novembra sam proveo u Baru i tu je situacija bila dosta bolja, pogotovo po toplijim osunčanim šumama.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm