Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Novembar 2013.  (Pročitano 47941 puta)

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Novembar 2013.
« Odgovor #80 poslato: 22. Novembar 2013. u 16:51 »
Gde Sombor spada? Da li i ja spadam tamo gde bi moglo biti problema sa padavinama posle ponedeljka? :-)

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Novembar 2013.
« Odgovor #81 poslato: 22. Novembar 2013. u 17:05 »
Beograd spada u sever Srbije ja bih rekao, dok Subotica spada u krajnji sever Srbije ili sever Vojvodine.

Ja bih rekao da je Beograd baš na granici između severne i centralne Srbije.  :)

Čekamo večerašnje izlaze modela, ali za sad deluje da će biti pahulja u većem delu zemlje. Takođe deluje da bi centralni i zapadni krajevi Srbije mogli najbolje da prođu sa snegom (nadam se uključujuči i Beograd  ;D).

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Novembar 2013.
« Odgovor #82 poslato: 22. Novembar 2013. u 17:06 »
Hehe dobro pitanje. Sombor spada u severozapad Vojvodine verovatno, gotovo sigurno.  :) Mislim da je rano da pričamo o količini padavina pogotovo posle ponedeljka. Evo najnoviji GFS menja priču i samo zapad i jugozapad Srbije dobijaju sneg posle ponedeljka. 

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Novembar 2013.
« Odgovor #83 poslato: 22. Novembar 2013. u 17:07 »
 ^^

Сомборац немој да се љутиш, ништа лично, али нека која која постављаш су по мени  :lmao:

Сомбор припада Бачкој или северу покрајине и има проблема са падавинама, али се модели још нису 100 посто сигурни.


Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Novembar 2013.
« Odgovor #84 poslato: 22. Novembar 2013. u 17:12 »
Evo najnoviji GFS menja priču i samo zapad u jugozapad Srbije dobijaju sneg posle ponedeljka. 

Evo sad videh GFS 12Z. Joe, GFS se toliko "gubi" i menja priču iz izlaza u izlaz da nemam baš neko veliko poverenje u njega u ovom trenutku. Čeka se EC, koji mi deluje ipak dosledniji u ovoj situaciji.  ;)


Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Novembar 2013.
« Odgovor #85 poslato: 22. Novembar 2013. u 17:19 »
Ja mislim da Beograd ipak pripada Beogradu.  :D


Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Novembar 2013.
« Odgovor #86 poslato: 22. Novembar 2013. u 17:25 »
Da ne bude zabune,odlicno razumem geografsku kartu i strane sveta hehehe  :D Sombor je naravno na krajnjem severo-zapadu,ali Bg svako tumaci drugacije pa sam zato postavio pitanje i otiso u off :D Po meni je takodje izmedju Severa i Centrale,mada ni Zapad nije daleko za neka prigradska naselja  :D
Ovaj talas ce da zabeli veci deo Srbije,mada tek je pocetak zime i ne moramo da ocekujemo nesto previse ;)

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Novembar 2013.
« Odgovor #87 poslato: 22. Novembar 2013. u 18:04 »
ako ja dobro kapiram vašu geometeorološku raspravu - u našoj vrloj prestonici se može očekivati u najgorem/najboljem slučaju (kako kome) - samo neka bljuzgavica ???

naravno, mislim na ponedeljak, za ostale dane neću ni da pitam sad -

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Novembar 2013.
« Odgovor #88 poslato: 22. Novembar 2013. u 21:24 »
Joe, jesi siguran?
Temperatura preko dana je na granici. S obzirom da je tlo toplo, tesko ce se hvatati sneg, a modeli jos uvek nisu sigurni oko padavina i kolicine...

Temperatura tla i nije baš toliko bitna, koliko sam intenziet padavina i sama struktura (veličina) pahuljica. Tlo se nakon početka padavina vrlo brzo hladi, tako da to ne predstavlja nikakav problem. Dosta puta se dešavalo da tlo ima relativno visoku temperaturu, a plus bude i prezasićeno vodom - pa se na kraju formira sasvim solidan snežni pokrivač. Najbitniji je intenzitat padanja snega. Ukoliko su padavine umerene/jake, a temperatura vazduha je na samoj granici mržnjenja, padaće dosta krupan, vlažan sneg. Ovakav sneg ima moć da se 'lepi' za sve površine - najpre za travnate površine, krovove, drveće, a kasnije i za betonske. Dakle, vrlo brzo se formira kvalitetna podloga, a dalji pad temperature uslovljava to da pahuljice bivaju sve manje, a gustina padanja veća - snežni pokrivač brzo i neometano raste. Ukoliko je debljina oblačnog sloja manja, padaće slabiji, sitniji, vlažan sneg. Naravno, intenzitet je nedovoljan da bi se brzo formirala snežna podloga, jer se u kontaktu sa bilo kakvom podlogom pahuljice brzo tope (bez obzira da li je temperatura tla +5 ili +7 C). Jedini izlaz u ovakvoj situaciji je da temperatura vazduha nastavi dalje da opada, kako bi sama struktura pahuljica bila kompatibilnija.

Ove izlaze gruborezolucijskih modela ne bih još da komentarišem. Čekam da se termin približi još malo, pa da dane koji slede obuhvate finorezolucijski modeli. Sinoptička situacija ne pogoduje baš nekom obilnom snegu. :neznam:

Van mreže marko79

  • *
  • Poruke: 366
  • Starost: 45
  • Lokacija: bečej
  • carpe diem
Odg: Novembar 2013.
« Odgovor #89 poslato: 22. Novembar 2013. u 21:45 »
u sustnini se slazem sa konstatacijom da je intenzitet padavina najbitniji za stvaranje kakvog takvog pokrivaca, medjutim ne treba ispustiti iz vida da je snežni pokrivač takođe odlican izolator, te da i pokrivac od 4-5 cm odlicno štiti toplo tlo od mogućnosti smrzavanja, čak i ako je temp vazduha dosta ispod nule. no, za novmebarske snegove nakon tople jeseni drugačije i ne može. sinoptička situacija je odlicna za brzo spustanje hladnog vazduha, ali za padavine...i po meni ne bas sjajna. vise mi lice na pljuskove snega, narocito u utorak popodne i u sredu

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Novembar 2013.
« Odgovor #90 poslato: 22. Novembar 2013. u 21:48 »
Da se razumemo, ili ti oni koji su sa severa Backe...posle ponedeljka su sanse za padavine male...zbog polozaja ciklone, oni koji prate godinama u zimskom periodu ciklone nece im biti tesko shvatiti situaciju koja je pred nama.

Van mreže Nikola994

  • *
  • Poruke: 128
  • Starost: 29
  • Lokacija: Beograd
Odg: Novembar 2013.
« Odgovor #91 poslato: 22. Novembar 2013. u 22:13 »
Gfs mnogo seta...Temperature su solidne,al padavine iz dan u dan idu gore dole,mislim da je najbolje sacekati nedelju ujutru tada ce sve biti mnogo jasnije..... :neznam: :neznam: :neznam:mislim da cemo videti kratkotrajne snezne padavine al formiranje sneznog pokrivaca.... :neznam:


Van mreže petarPodgorica

  • *
  • Poruke: 25
  • Lokacija: Podgorica
Odg: Novembar 2013.
« Odgovor #92 poslato: 23. Novembar 2013. u 09:28 »
Nakon ovoga pravog zimskog zahladjenja po modelima ce doci do otopljenja, ali i dalje ce biti hladno vrijeme, nece to otopljenje biti znacajno da li sam u pravu

Van mreže Aleksandar

  • *
  • Poruke: 289
  • Lokacija: Brus
Odg: Novembar 2013.
« Odgovor #93 poslato: 23. Novembar 2013. u 11:10 »
ec ukinuo padavine utorak i sreda... modeli i dalje lutaju... valjda ce sutra ili veceras biti jasno sta ce i kako biti...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Novembar 2013.
« Odgovor #94 poslato: 23. Novembar 2013. u 11:12 »
Ne znam šta da napišem, a da već niste rekli. Od ponedjeljka, pa do kraja sedmice ćemo biti pod uticajem pravog zimskog talasa, kakvog se ne bi ni januar i februar postidjeli. :) Temperatura na 850mb će pasti do -10°C, a u prizemlju u srijedu i četvrtak takođe koji stepen ispod 0°C. E sad, što se tiče snijega, biće ga definitivno u većini krajeva, ali ne vjerujem da mogu pasti neke značajnije količine. Tlo je i dalje toplo, a padavine će biti dosta slabe po modelima. Ipak, vjerujem u neki sniježni pokrivač i u nižim predjelima, ali uglavnom ispod 10cm. Mada, s obzirom kakvo je vrijeme obilježilo prethodnih mjesec dana, i to djeluje nestvarno sada. Zima stiže, preksutra!

Zaboravih da kažem da je danas popodne i uveče vrlo vjerovatan jedan talas umjerene i jake kiše, koji će preći preko većeg dijela zemlje.
« Poslednja izmena: 23. Novembar 2013. u 11:26 Milosh »


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Nikola994

  • *
  • Poruke: 128
  • Starost: 29
  • Lokacija: Beograd
Odg: Novembar 2013.
« Odgovor #95 poslato: 23. Novembar 2013. u 15:01 »
Da li neko moze da mi objasni kakvi su modeli za Beograd,posto jos ucim da gledam karte i sve to... :neznam:  :?:

Van mreže petarPodgorica

  • *
  • Poruke: 25
  • Lokacija: Podgorica
Odg: Novembar 2013.
« Odgovor #96 poslato: 23. Novembar 2013. u 16:31 »
Da li neko moze da mi objasni kakvi su modeli za Beograd,posto jos ucim da gledam karte i sve to... :neznam:  :?:
takodje i ja jos ucim tek sam poceo, al koko sam ja razumijo bice snijega ali u malim kolicinama

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 2.973
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Novembar 2013.
« Odgovor #97 poslato: 23. Novembar 2013. u 17:43 »
Ovo lepo izgleda :D


Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Novembar 2013.
« Odgovor #98 poslato: 23. Novembar 2013. u 18:05 »
Petre u Podgorici neće biti snega , ipak Podgorica ima mediteransku klimu znatno hladniji vazduh treba da bude da bi tamo sneg bio kao recimo onaj u februaru 2012 , ovo će biti klasičan rano zimski prodor , u Beogradu će biti sigurno par cm snega , u utorak uveče i u toku noći kiša će preći u sneg , po EC bi sneg počeo već u utorak sredinom dana , na jugoistoku Srbije vrlo malo snega će pasti po EC , dakle EC za predele južnije od Beograda daje sve manje šanse za sneg!

Van mreže Nikola994

  • *
  • Poruke: 128
  • Starost: 29
  • Lokacija: Beograd
Odg: Novembar 2013.
« Odgovor #99 poslato: 23. Novembar 2013. u 18:25 »
Da li neko moze da izbaci meteogram za Beograd ?Ne znam gde se to gleda... ;) ;)