Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Januar 2014.  (Pročitano 48095 puta)

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #100 poslato: 23. Januar 2014. u 10:41 »
Neka bude Kimi i kod tebe i kod mene snega pa neka dolazi odakle hoće ;)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #101 poslato: 23. Januar 2014. u 10:56 »
Naravno :)

Evo GFS vratio padavinski scenario za nedelju.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Danijel-Daca

  • *
  • Poruke: 395
  • Starost: 36
  • Lokacija: Knjazevac
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #102 poslato: 23. Januar 2014. u 11:21 »
Gfs 6z hladniji od prethodnog izlaza a i padavine je povecao i produzio sve do noci nedelja na ponedeljak...

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #103 poslato: 23. Januar 2014. u 11:31 »
Па са оваквим положајем циклона у недељу јужније од Београда је реално очекивати до 5 центиметара снега.

Ја само не знам где РХМЗ види температуре у плусу у недељу, па и у понедељак.  ???

Што се тиче јужине полако са закључцима, све ће бити јасније након овог циклона, а ЕЦ просек казује нам да главни греши.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #104 poslato: 23. Januar 2014. u 11:37 »
U subotu pre podne i posle podne i dalje postoji problem sa temperaturom na 2m, međutim deluje mi sada da je sve to pomereno malo južnije, tako da se problem sa temperaturom proširio i na Beograd i severni deo centralne Srbije. Rekao bih da sada znatni deo Bačke ima nižu temp. Već Vrbas ima dobru temperaturu za formiranje snežnog pokrivača. Jednostavno fen sa Karpata puni Rumuniju toplijim vaduhom i onda istočno strujanje to donosi u Srbiju. Ovaj izlaz je čini mi se okrenuo malo strujanje na severoistočno pa samim tim topliji vazduh iz Rumunije se sliva ka centralnoj Srbiji.

Dobra stvar u tome je što su se padavine produžile u subotu tako da opstaju i kada zahladi za još koji stepen.

Suma sumarum, malo bolji GFS06Z.

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #105 poslato: 23. Januar 2014. u 11:42 »
 ^^ ^^ Medo, baš sam u temi Zima 2013/2014 okačio prosek EC-a u 2 termina, saglasan sam da prosek jeste za nijansu bolji od glavnog run-a EC-a (koji postavlja AC još južnije), ali i dalje je to u suštini loše za nas...  :-\ Naravno, nadam se promeni, vremena za to ima. :)


Da mi za početak ispratimo ovaj ciklon što će nam doneti snežne padavine, i "upišemo" po neki cm snežnog pokrivača ove klimatološke zime (dec-jan-feb), pa posle ćemo lako...  :)

Van mreže Miki-NS

  • **
  • Poruke: 615
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #106 poslato: 23. Januar 2014. u 11:46 »
Mislim da ce i intenzitet padavina igrati ulogu, jer ako budu jace snezne padavine, temperatura ce bez problema biti oko 0 C, sto je dovoljno za kakav-takav pokrivac...

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #107 poslato: 23. Januar 2014. u 11:50 »
Ја сам и даље убеђен да ће у суботу пре подне чим крену јаче падавина, температура отићи у минус, али видећемо, говорим за мој крај.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #108 poslato: 23. Januar 2014. u 11:59 »
Evo malo detaljnije analize novog GFS 06Z za Novi Sad.

Svetlo plava boja je susnežica, tamno plava je sneg. Jasno se vidi da je problem sa temperaturom samo u prizemnom sloju.



Sve u svemu po ovome ne mogu očekivati više od 5cm snežnog pokrivača posle padavina.

Bilo bi sjajno kada bi se i ovde produžile padavine za nedelju, makar u subotu uveče, što uopšte nije isključeno.

Naravno zbirna količina snega znatno bolje izgleda sada.



Po ensemblima dosta je velika šansa za padavine i noć subota na nedelju.

« Poslednja izmena: 23. Januar 2014. u 12:32 Joe »

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #109 poslato: 23. Januar 2014. u 12:52 »
Možda ovaj post nije baš za temu "januar 2014." pa neka ga moderatori premeste ako je potrebno.

U poslednjih nekoliko dana, a svakako i danas, forum je veoma aktivan po pitanju prognoze za naredne dane i očekivanog snega (nakon 2 meseca).
Želim da pohvalim članove koji detaljno i argumentovano iznose svoje svoje prognoze -bilo je dosta kvalitetnih komentara koji se ne zasnivaju samo na tome da je neki model "dobar" ili "loš" u zavisnosti od toga da li "daje" sneg i "povoljnu temp." ili ne. Na ovom forumu komentare uglavnom pišu, uslovno rečeno, "amateri" što se tiče meteorologije ali siguran sam da su posetiocima foruma neki komentari mnogo korisniji nego ako pogledaju sajt "referentne ustanove sa punom odgovornošću za prezentovanje prognoze vremena" na kojem se za subotu za Novi sad i Beograd vidi "legendarna"  ;) ikonica "moguć sneg" -dakle kod njih nema greške: ako bude padao sneg u BGu (a hoće u subotu) oni imaju "pokriven" taj slučaj jer je data "mogućnost" za sneg, a ako sneg izostane onda je opet "legendarna ikonica" dovoljno dobra jer je data "samo" mogućnost za sneg.
Naravno, jedna ikonica nekada nije dovoljna da opiše vreme tokom celog dana ali često se dešava da se u ovakvim situacijama stavi baš ikonica za "moguć sneg" i onda "nema greške"  ;).
Da ne bude da "bacam drvlje i kamenje" na RHMZ -u njihovom operativnom biltenu (a danas i u "upozorenjima i najavama"  :super:, ali često te najave nema dan-dva ranije  :-\ ) je data detaljna prognoza ali većina korisnika RHMZ-ovog sajta uglavnom ima sačuvan link http://www.hidmet.gov.rs/ciril/prognoza/stanica.php?mp_id=13274 i tu ne mogu da vide puno toga (kao na ovom forumu).

Pozdrav vrednim forumašima uz očekivanje da će dosta nas imati prilike da u svom gradu posle 2 meseca vidi  :zima1 (ali ipak ne u svim mestima)!

Van mreže danijel

  • **
  • Poruke: 1.494
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #110 poslato: 23. Januar 2014. u 12:54 »
I sta sad ja kao u Vrscu da se ne nadam snegu,a??Ma kako da ne ja ne verujem u to nista,ni jedan grafikon,ni jedan model,ni glupa kosava nece me ubediti da nece da zabeli...Toliko od mene od ove zime... ;)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #111 poslato: 23. Januar 2014. u 12:55 »
Snijeg je već sad gotovo izvjestan, poslije pauze od puna dva mjeseca. Ne očekujem nešto previše snijega u Beogradu, pogotovo ako se uzme u obzir jaka košava sutra i u noći između petka i subote. Kod takvog strujanja, temperatura u prizemlju nikad ne bude problem, ali moguće da se na visini zadrži neki sloj toplijeg vazduha, pa da u noći između petka i subote bude neki miks padavina. U subotu ujutru košava slabi i okreće na sjeveroistočni smjer, i tu bi već trebalo da pada čist snijeg na negativnoj temperaturi, i vjerujem da može da padne nekih 10-ak cm do kraja dana.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm


Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #112 poslato: 23. Januar 2014. u 14:42 »
GFS u poslednjem izlazu najjace padavine za moj kraj vidi tek u subotu rano ujutru kada ce temperatura vec biti u minusu ali meni je to malo sumnjivo jer vecina drugih modela najjace padavine predvidja pre i oko ponoci.
Takodje po GFS vetar ce okrenuti na severni-severoistocni oko ponoci pa to nece biti problem i tu se slaze sa EC.
I dalje stojim iza prognoze da cu dobiti minimalno 5cm snega.

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 2.973
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #113 poslato: 23. Januar 2014. u 15:20 »
Sto se tice mog kraja, ne nadam se snegu vecem od 5cm, ako bude i toliko. EC i GFS su saglasni da ce temeperatura biti u plusu za vreme padavina, tek pred kraj ide u minus. Sto se mene tice, bolje da ne pada, lepse je suvo vreme nego bljuzgavica krajem januara.

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #114 poslato: 23. Januar 2014. u 16:20 »
Ne znam koliko sam u pravu ali ja kod mene očekujem izmedju 5-10cm...
Tempratura izgleda i neće kod mene praviti toliki problem...

Van mreže danijel

  • **
  • Poruke: 1.494
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #115 poslato: 23. Januar 2014. u 17:36 »
Nzm ja imam osecaj da ce hladnoca mnogo ranije da predje preko nase zemlje,i sad se napolju oseca promena vremena i hladno je... ;)))))

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #116 poslato: 23. Januar 2014. u 17:51 »
Koliko je realno ovo sto yr.no u toku noci kod mene vidi neku slabu susnezicu? :)

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #117 poslato: 23. Januar 2014. u 19:12 »
Poslednji 12Z GFS je najbogatiji padavinama sve do nedelje uveče. U dobrom pravcu se razvija situacija. Od sutra treba pratiti sat snimke i radar. Modeli polako privršavaju svoj posao.
Deluje mi da će posle ciklona sredinom naredne nedelje istok Srbije imati i do 30cm snežnog pokrivača. Planine verovatno i preko 40cm.
Čeka se još i večerašnji EC izlaz.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #118 poslato: 23. Januar 2014. u 20:15 »
Iskreno kada vidim kakva se sinopticka situacija predvidja iznad Evrope od sredine sledece nedelje odmah izgubim volju da pratim ovo sto nas ocekuje sutra i prekosutra. Jednostavno ne volim ta vikend zahladjenja koja traju par dana a ovo ce izgleda biti takvo.

EC povecao padavine i sada po njemu mogu da cekujem oko 20mm ali vecina na pozitivnoj temperaturi.

Evo za kolege sa severa zemlje jedna karta koja moze biti od pomoci u prognozi visine sneznog pokrivaca.
Ovo je prognozirana visina snega za Madjarsku.



Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #119 poslato: 23. Januar 2014. u 20:23 »
Slazem se Ciklon sa tobom u vezi vikend zahladjenja ali polako da ispratimo prvo ovo sto nam se sprema od sutra a  za sredinu sledece nedelje ima vremena da se to lepo okrene u nasu korist.