Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Januar 2014.  (Pročitano 48094 puta)

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #20 poslato: 21. Januar 2014. u 14:59 »
Nazalost Joe ovo je u Vojvodini pokrivac na 800-900m visine, a znamo da ne postoji nista tako visoko u Vojvodini:)

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #21 poslato: 21. Januar 2014. u 15:07 »
Meni ovo lici na to da ce Slovenija i Hrvatska proci dobro,a mi prilicno lose...

Inace nemam nikakvu zelju da mi ova zima malo popravi utisak,posto ce u svakom slucaju biti u mom kraju zapamcena kao najblaza u poslednjih dostaa decenija...

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #22 poslato: 21. Januar 2014. u 15:56 »
Nazalost Joe ovo je u Vojvodini pokrivac na 800-900m visine, a znamo da ne postoji nista tako visoko u Vojvodini:)

Otkud ti to?  :-\ 


Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #23 poslato: 21. Januar 2014. u 16:00 »
Sve mi više liči da će predstojeći vikend biti sličan onom novembarskom snegu.. Nista spektakularno  :-\ Od onog suvog pravog januarskog snega ni traga ni glasa   ::) Ali bolje i ovo nego nista....

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #24 poslato: 21. Januar 2014. u 16:40 »
Nazalost Joe ovo je u Vojvodini pokrivac na 800-900m visine, a znamo da ne postoji nista tako visoko u Vojvodini:)

Kolko vidim, sneg je gotovo siguran u celoj srbiji u Nedelju, samo je pitanje koliko...

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #25 poslato: 21. Januar 2014. u 16:57 »
Eto rekao sam da je najpametnije sacekati utorak-sredu i onda davati neku ozbiljniju prognozu za naredni vikend.

Medjutim ja po pitanju prognoze nisam nista pametniji kako se ovaj period blizi.
Jasno je da u petak stize promena vremena i da ce ciklon u Sredozemlju uticati na vreme u nasoj zemlji ali sta ce on doneti to ne znam.
Modeli crtaju svasta i moracemo jos da cekamo na konacnu prognozu.

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #26 poslato: 21. Januar 2014. u 17:10 »
Otkud ti to?  :-\ 


100% je tako,  i ja nekad nisam obracao paznju..pa su mi rekli i od tada znam.
Inace 12Z GFS snegopad opasan od petka noci na severu zemlje.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #27 poslato: 21. Januar 2014. u 17:19 »
100% je tako,  i ja nekad nisam obracao paznju..pa su mi rekli i od tada znam.
Inace 12Z GFS snegopad opasan od petka noci na severu zemlje.

Ako je tako onda žestoko greši jer je Fruška Gora sa 500m često dobijala više snega nego što se tu crta (primer i novembar). Prognozirane visine snežnog pokrivača na toj karti su uvek bile najsličnije upravo stvarnim visinama nakon padavina koliko pratim, ukoliko se ostvari temperatura i količina padavina koju prognozira GFS.

Da, trenutno strašan snegopad crta GFS12Z ali samo na severu Vojvodine.  :) Kod mene je po ovom izlazu konstatna temperatura u plusu za vreme padavina.  8) Čini mi se GFS12Z dosta zanimljivi i za početak naredne sedmice.

Pratimo naredne izlaze. Čekamo i ECMWF12Z.

Van mreže danijel

  • **
  • Poruke: 1.494
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #28 poslato: 21. Januar 2014. u 17:37 »
Primera radi ja sam u novembru dobio u centru grada Vrsca od 5-10 cm,dok je recimo vise grada na Vrsackom bregu za 150m-200nv vise palo lokalno i preko 25cm a u nekim delovima brega i do 35cm tako da i ovo sad jos nista se nezna,i upravo je to zanimljivo,ono sto je takodje intresantno i upada u oci da bi tamo od srede moglo biti i veceg snega,i da je ovaj samo najava veceg pokrivaca,mozda gresim al videcemo...Znam samo da Vrsacki deo brega ide od 400-641nv i da ce tamo sigurno biti snega... :)

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #29 poslato: 21. Januar 2014. u 18:23 »
Nazalost Joe ovo je u Vojvodini pokrivac na 800-900m visine

Na toj karti koju je Joe okačio postoje linije na kojima pišu brojevi koji označavaju nadmorsku visinu na kojoj je snežna granica. Pogledajte npr. Englesku na toj karti - u severnim i centralnim predelima će biti neznatnog snežnog pokriuvača (tek koji cm), a na jugu Engleske će snežna granica biti na visini od 200-600 m. Čim postoje linije od 200, 400, 600 itd metara, nije mi logično Gabesz da je tako kao što si rekao...

Što se tiče potencijale snežne situacije krajem nedelje, još će nama modeli tanjiti živce oko položaja i kretanja ciklona (a samim tim i količine i rasporeda padavina)...treba biti strpljiv.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #30 poslato: 21. Januar 2014. u 20:24 »
EC veoma dobar, pravi zimski. Prostrani AC na severoistoku bi nam omogucavao dotok hladnog vazduha sa istoka od vikenda pa nadalje.

Sto se tice vikenda i dalje su sve karte otvorene, nista se jos ne zna.
Ovaj izlaz EC-a daje zapadnim predelima Vojvodine dobre padavine petak na subotu, tu oko 10mm ali je temperatura i dalje previsoka. Koji stepen nize i sve bi izgledalo drugacije.
Subota mi nije bas najjasnija, mislim da yr.no ne daje bas realne podatke s obzirom na sinopticku situaciju. Juzniji predeli bi morali da dobiju padavine od ovoga ciklona u subotu.

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #31 poslato: 21. Januar 2014. u 20:54 »
Jako dobar izlaz EC... Ali vec odavno su se uloge zamijenile te je EC postao model koji pise bajke.. No, ovo je sad bas blizu, ne bi trebalo puno da omane.


Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #32 poslato: 21. Januar 2014. u 21:02 »
Najhladniji EC je za Timocku krajinu gde su po njemu od subote zagarantovani ledeni u tom delu Srbije...

Van mreže Deni

  • *
  • Poruke: 141
  • Lokacija: Skopje-Kozle
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #33 poslato: 21. Januar 2014. u 21:31 »
Interesantna situacija bar prema EC, mnogo manja temperaturna razlika izmedju BG i SK na 850 hPa nego li na 2m gde su razlike drastichne!

Sto se prognoze tiche, moguch je neki snezni pokrivach i u Skopje u nedelju, dalje od toga biche povuci-potegni kako sto sam i pisao pred neki dan. Bash smo na granici.

Za ovaj prodor hladnog vazduha moj favorit je Zagreb gde je moguch snezni pokrivach vishi od 25cm!

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #34 poslato: 22. Januar 2014. u 00:06 »
GFS slican onome sto je EC u poslednjem terminu nacrtao s tim sto ciklon gura malo severnije pa je padavina jos vise ali i dalje je sve to na granici snega i kise bar sto se severa zemlje tice za period petak vece i subota ujutru.

Taj ciklon se premesta prema Grckoj, tu ce jos malo ojacati iznad Egejskog mora i u subotu-nedelju bi mogao da daje solidne padavine vecem delu nase zemlje al narocito tu mislim na predele juzno od Beograda. Mislim da ce to onda biti cist sneg.

Evo kako Italijani vide putanju tog ciklona, oni su veoma dobri u tome.


Prva ozbiljna situacija posle dva meseca je pred nama a forum spava... :)

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #35 poslato: 22. Januar 2014. u 00:20 »
Sto se tice GFS-a i ne izgleda to sve tako lose ali je nista kakav se snegopad crta za Hrvatsku.

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #36 poslato: 22. Januar 2014. u 00:44 »
Сутра ће све бити јасније, када то уђе у термин 72 часа и када будемо гледали моделе високе резолуције, ја у суботу очекујем крајем дана онај прави сув снег на негативној температури и неколико центиметара белог покривача.

Као што циклон рече с обзиром на положај циклона очекујем и више падавина, иоко их нема на метеограмима, ако се предвиђање оствари то би био прелеп зимски угођај после дуго времена.

Sto se tice GFS-a i ne izgleda to sve tako lose ali je nista kakav se snegopad crta za Hrvatsku.

Па не бих се баш сложио са тобом, биће обилнијих падавина, али ће ситуацију кварити ветар, такође већина падавина ће отићи на позитивним температурама.

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #37 poslato: 22. Januar 2014. u 00:56 »
Naravno da to moze jos bolje ali kakva nam je situacija bila do pre par dana ja bih bio prezadovoljan samo kad bi se jos samo vrlo malo popravilo. A Zagreb zato preko pola metra snega naredne nedelje. :-[

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #38 poslato: 22. Januar 2014. u 01:16 »
Po meni (sudeći po poslednjem izlazu GFS-a i EC-a),to je sneg u skoro čitavoj zemlji već od subote ujutru (jedino na jugu još kiša).

Uz ovakvu hladnu košavu prizemlje će očas posla da se ohladi.

Ima tu potencijala na osnovu položaja i putanje ciklona za znatno više padavina (u nedelju).
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #39 poslato: 22. Januar 2014. u 01:32 »
Jel ce kosava praviti problem sto se padavina tice a i T?
U tim varaijantama snega i kosave najbolje prodje sever zemlje.