Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jul 2016.  (Pročitano 32004 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2016.
« Odgovor #40 poslato: 13. Jul 2016. u 14:42 »
Ni meni uopšte nije jasno zbog čega sve to "crkne" maltene ispred nas sutra popodne. Sasvim lepo se organizuje u Bosni i Hrvatskoj, ima van Vojvodine i dalje sasvim dovoljno energije, smicanja koliko hoćeš da takav razvijeni sistem zapadno održi u životu.. i on se batica ladno raspadne  :laught: Da ne poveruje čovek..

To stoji da taj front počne da gubi na snazi tu od nas, jer ga usporava i noforormirajuća cirkulacija u Jadranu, ali baš sada toliko. Jedino ako sve uništava uranjeni front u prizemlju, ali i on kao takav u centralni i južni pojas stiže svuda nakon podneva, a do tada ima vremena da se energija prikupi.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Jul 2016.
« Odgovor #41 poslato: 13. Jul 2016. u 22:00 »
Smanjili malo modeli padavine za petak/subotu narocito za juzniji deo zemlje...Cin mi se Ec ja najbolji sa padavinama. Evo sta kazu italijani...A sutra sve ide ka tome da ne bude nista posebno mozda nesto malo vise nego danas ali ipak to je nista u odnosu kako je pre neki dan izgledalo...Kao da to kad se razvije ispred fronta, front kad dodje pogasi... ne znam, nagadjam...
« Poslednja izmena: 13. Jul 2016. u 22:46 Bart »

Van mreže СрпскиСељак

  • *
  • Poruke: 158
  • Lokacija: Србија
Odg: Jul 2016.
« Odgovor #42 poslato: 14. Jul 2016. u 06:30 »
Данас од кише слаба вајда али ће сутра и прекосутра добро да се испада,таман сам покупио сено и овршао житарице и ова киша за кукуруз долази као наручена  :tu:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Jul 2016.
« Odgovor #43 poslato: 14. Jul 2016. u 11:09 »
 ^^ Da znas da je ova kisa idealna za poljoprivrednike  :)
A pogledajte ovo sta kaze nas Wrf..-  :/  :O Ne znam dal poludeo il stvarno vidi nesto sto drugi modeli ne vide, cini mi se i sinoc bilo slicno, nisam pogledao meteogram za BG, samo animaciju...Aj reko da ubacim kao zanimljivost, naravno moguce je da bude negde ovakva bomba  :)


Van mreže krstivoje

  • **
  • Poruke: 824
  • Starost: 40
  • Lokacija: Рача Крагујевачка
  • volim lepo vreme samo kad pecam...
Odg: Jul 2016.
« Odgovor #44 poslato: 14. Jul 2016. u 11:38 »
odakle sad ova temperatura na rhmz za sutra, kragujevac 34???????

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jul 2016.
« Odgovor #45 poslato: 14. Jul 2016. u 11:44 »
^^ Vjerovatno su greškom napisali 34°C umjesto 24°C, ispraviće uskoro. :) Zapravo sad vidim da su samo prekopirali greškom današnje prognoze za sutrašnje. Nema govora o temperaturi preko 26°C igde sutra.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Jul 2016.
« Odgovor #46 poslato: 14. Jul 2016. u 12:03 »
A pogledajte ovo sta kaze nas Wrf..-  :/  :O

Nikada do sad nisam video ovakav WRF za Novi Sad. To je oko 80mm za sutra poslepodne i uvece.
Mislim da je tako nesto nemoguce...

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Jul 2016.
« Odgovor #47 poslato: 14. Jul 2016. u 13:13 »
Ne razumem čemu iščuđavanje takvim kartama? Pre dve nedelje je za 12 sati u delovima Vojvodine palo preko 100 mm, svake godine imamo ovakve situacije. Prošle godine je za veče baš u Novom Sadu palo preko 100 mm.
Većina finorezolucijskih modela daje za sutra uveče obilne pljuskove sa grmljavinom, globalne modele u ovakvim situacijama ne treba gledati.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jul 2016.
« Odgovor #48 poslato: 14. Jul 2016. u 13:47 »
Zaista se ogromne padavine daju za noć između petka i subote, u svakom izlazu svakog nama dostupnog modela. Imamo razlog da budemo skeptični, jer modeli rijetko kad skinu precizno te padavinske "bombe". Ali neka padne i peti dio toga što se crta, biće to jako lijepa poljoprivredna kiša, očekujem 20-30mm u prosjeku.
I da, nema tu govora o nekim nestabilnostima, eventualno na krajnjem jugu i krajnjem istoku. Hladni vazduh u nižim slojevima ostaje, gore imamo južna strujanja, padavine će biti čistog dinamičkog porijekla, dakle obilne nimbostratusne padavine i poneki kamuflirani Cb.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Jul 2016.
« Odgovor #49 poslato: 14. Jul 2016. u 14:06 »
Aj reko da ubacim kao zanimljivost, naravno moguce je da bude negde ovakva bomba  :)
Mislim da sam ovde sve rekao. A smajlije sam ubacio jer je ipak ovo velika kolicina padavina ako se naravno ostvari i tamo gde je bude...
Hvala Milosu za lepo objasnjenje  :)  :tu:
Ja da bude ovde 20-40mm bicu prezadovoljan :)

« Poslednja izmena: 14. Jul 2016. u 14:31 Bart »

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Jul 2016.
« Odgovor #50 poslato: 14. Jul 2016. u 15:30 »
Ne razumem čemu iščuđavanje takvim kartama? Pre dve nedelje je za 12 sati u delovima Vojvodine palo preko 100 mm, svake godine imamo ovakve situacije. Prošle godine je za veče baš u Novom Sadu palo preko 100 mm.
Prosle godine u avgustu je u NS za tri dana palo oko 80mm kise, to se ne desava tako cesto.
Ovo sto prognozira WRF je oko 80 mm za nekih 10-ak sati a to je jako retka pojava.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Jul 2016.
« Odgovor #51 poslato: 14. Jul 2016. u 16:01 »
Možda za nekoga ko prati izmerenu količinu samo sa glavnih stanica, koje ne daju realnu sliku stanja sa padavinama. Prosto je, Srbija ima malu gustinu mreže glavnih stanica.
Ali kada se u priču uključe radarska merenja, kao i sve ostale padavinske stanice, slika se drastično menja.
Evo jedan primer od pre dve godine (23. avgust 2014.). Imali smo jake oblake od 50 i više dBZ, koji su se jako brzo kretali u vlažnoj atmosferi (PW 30-40 mm) sa jakim smicanjem.
Radarska slika:



Realna slika sumiranih padavina:



Sa padavinskim stanicama:



Donja Orovica 92 mm za jako kratko vreme.

To je prost primer koliko u realnosti donesu padavina jače oluje koje su u Srbiji redovna pojava svake godine.

Kada me zanima realno stanje sa padavinam, ja odem na poljoprivredni forum. Tamo ljudi kažu koliko kiše je palo kod njih. Pre dve nedelje je u Banatu od one linije nestabilnosti palo 100 mm kao od šale.


Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Jul 2016.
« Odgovor #52 poslato: 14. Jul 2016. u 19:33 »
 ^^ Od 24. maja uvece (nakon 17h, dobro se secam tog dana) do 25. maja ujutru (do 8h) 2015. godine u Novom Sadu je prema zvanicnim merenjima iz vise navrata palo cak 121.9mm kise! Najvise je palo u periodu od nakon 17h, 24. maja do 2h ujutru, 25. maja - ukupno (odjedanput) 106mm!

Od nakon 23h (ne secam se dobro kada su tacno pocele padavine, gledao sam prema OGIMET-u, tada su se podaci iz Srbije slali na svaka 3h) 30. juna do 20h 31. juna 2014. godine iz vise navrata u Vrscu je prema zvanicnim merenjima palo neverovatnih 218mm kise! Najvise kise je palo u periodu od nakon 23h, 30. juna do 2h ujutru, 31. juna - ukupno (odjedanput) 74mm, nakon 23h do 8h ujutru narednog dana (ako se dobro secam iz dva navrata, te noci nisam spavao do jutra) - ukupno 160mm! i od nakon 23h do 14h popodne narednog dana (vise navrata) - ukupno 205mm!

I jedna zanimljivost: Tog 24. maja 2015. strujanje oblacnosti (dobro se secam) bilo je jugoistocno, tj. oblacnost koja je na podrucju Novog Sada donela obilnu kisu (taj prvi nalet padavina - posle 17h), pre toga je prosla putanjom blizu Beograda; a tog 30. juna 2014. strujanje je bilo jugozapadno, tada se razvila visecelija koja je (ako se dobro secam) donela celoj Srbije padavine, protezala se u duzini od vise stotina km, i jedan njen deo je nakon sto je prosao Beograd naglo ojacao i doneo Vrscu obilnih 74mm kise odjedanput (prvi nalet padavina).

A sto se tice Beograda, a da se ja secam, najobilnija kisa je pala (izuzimajuci 15. maj 2014. - 107.9mm ('Ajde da spomenem ovom prilikom Loznicu i Valjevo gde je istog dana palo oko 110mm kise)) u toku noci 26. na 27. jul 2014. iz mnogo navrata (bar 5-6) cak 62.5mm kise. Te noci gotovo da nisam spavao, a pamticu je i po tome sto je tad bila najjaca grmljavina koju sam do sada doziveo.

U Surcinu je istog jula (dakle, 2014.) od 8h 27. do 8h 28. palo cak 72mm kise! Tog istog dana u Nisu je palo 73mm kise!


Sve sto sam gore napisao je pouzdano (npr. iz koliko navrata, kad su pocele padavine), secam se svih dana kao da su juce bili i u glavi mi se vrzmaju radarske slike iz tih dana, nemam nameru da bilo sta izmisljam, jednostavno kada su ekstremne vremenske situacije u pitanju - njih ne zaboravljam. A kada su tacne kolicine padavina u pitanju, njih sam prepisao sa OGIMET-a.

I za kraj bih se izvinio ako sam nesto bitno propustio, to je sve cega se secam u poslednje dve-tri godine.

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Jul 2016.
« Odgovor #53 poslato: 14. Jul 2016. u 19:42 »
@ zec

Gde si nasao podatke sa padavinskih stanica i kako si nazvao ,,realnu sliku sumiranih padavina'' ? Ima li to negde dostupno na Internetu?

Hvala unapred. Pozdrav

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Jul 2016.
« Odgovor #54 poslato: 14. Jul 2016. u 20:30 »
Izvinjavam se sto pisem vec trecu poruku zaredom, bilo mi je tako lakse da odgovorim.

Slazem se sa kolegom Milosem. I ja ocekujem u vecini mesta u petak kasnije popodne, uvece i tokom noci 20-30mm kise, mada lokalno moze pasti i mnogo vise. Samo mi nije jasno RHMZ-ovo upozorenje da postoji mogucnost za ''kratkotrajne vremenske nepogode sa gradom i olujnim vetrom''. Da li ste nekad videli grad iz nimbostratusne oblacnosti?!

Evo i meteoalarma:



Ocekujem umerenu i jaku kisu uz mogucu grmljavinu, kao sto rece Milosh, na krajnjem jugu i istoku bice uslova i za lokalne pljuskove sa grmljavinom, ali definitivno bez grada i olujnog vetra. Vetar ce biti umeren i jak, severozapadni i zapadni.


 ^^ Inace, mene ne brine kolicina padavina, vec povrsina koja ce biti zahvacena istim, ali posto je  prethodio susan period - razloga za brigu ne bi trebalo biti, osim mozda u vidu kratkotrajnih lokalnih manjih izlivanja bujicnih vodotoka, ali to je nesto sto se neretko vidja u nasim krajevima. Ipak, tesko je ''natapacu'' porediti sa pljusakom koji obicno zahvata veoma malo podrucje.


Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Jul 2016.
« Odgovor #55 poslato: 14. Jul 2016. u 20:39 »
Ovo zahladjenje u subotu lici na ono 2008 u julu , temperature ce biti ispod 20 stepeni , pocetkom naredne nedelje prijatne temperature , kada ce stici sledeci tropski talas je jos rano prognozirati.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jul 2016.
« Odgovor #56 poslato: 14. Jul 2016. u 21:54 »
Manje više sve jasno za sutra, nema tu nekih odstupanja po globalnim modelima. Nekih većih razlika u količinama na malom prostoru može biti jedino na istoku i jugu, gde će se to sve i oformljivati.

U svom kraju očekujem oko 30-35mm što je sasvim dovoljno.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Jul 2016.
« Odgovor #57 poslato: 14. Jul 2016. u 23:01 »
WRF-NMM daje lokalno i do 100mm u Vojvodini, cinjenica je da ce sistem jacati kako se bude kretao ka severu, svi modeli tamo crtaju najvise padavina:



WRF-ARW:










Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Jul 2016.
« Odgovor #58 poslato: 14. Jul 2016. u 23:22 »
Srđane, RHMZ radi rekonstrujciju događaja u PDF formatu.

ESTOFEX je stavio južni deo Srbije u dvojku:



Južnije od Niša, u Makedoniji, Bugarskoj su moguće superćelije, višećelije koje bi se trebale organizovati u veliki MCS. On bi se sporo kretao ka severu, pa bi na području kroz celu Srbiju trebalo biti opasnosti od velikih padavina.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Jul 2016.
« Odgovor #59 poslato: 15. Jul 2016. u 08:07 »
Aj i ovo da ubacim cisto da ostane pa da vidimo kasnije otprilike koliko je bilo tacno :) Gfs nekoliko izlaza bar sto sam ja pogledao najvise padavina manje vise oko Juzne i Velike Morave... Tu je i najjace strujanje...

Strujanje na 700hpa oko 22h i 02h manje vise se poklapa sa vise padavina tamo gde je jace...