Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Protivgradna zaštita  (Pročitano 177267 puta)

Van mreže radnik pgz

  • Poruke: 1
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #80 poslato: 17. Februar 2010. u 15:42 »
Tema zanimljiva. A posao zanimljiv ........

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #81 poslato: 15. Maj 2010. u 19:20 »
vest na b92 /ima tamo vec 20 komentara/:

Ukidanje protivgradne zaštite?
15. maj 2010. | 15:10 | Izvor: B92

Beograd -- Racionalizacijom državne uprave u ovoj godini u Republičkom hidrometeorološkom zavodu je predviđeno smanjenje broja zaposlenih za oko 20 posto.

U Sektoru protivgradne zaštite je planirano da se njihov broj prepolovi.

Sindikalci u ovom Sektoru upozoravaju da to znači ukidanje sistema protivgradne zaštite i veliku štetu za stotine hiljada hektara oranica u Srbiji. Republičkom hidrometeorološkom zavodu, kao budžetskom korisniku, naloženo je da smanji broj zaposlenih za 21 posto.

Na najvećem udaru je Sektor za protivgradnu zastitu.

Od 221 zaposlenog planirano je da u službi ostane stotinak ljudi, što dovodi u pitanje, kažu u ovom sektoru, opstanak celokupnog sistema odbrane od grada.

"Mi inače funkcionišemo u nekim krajnjim granicama rastegnutog sistema da ne možemo više i ovde, nas je apsolutni minimum. Znači nema šanse nikako ničim da nas smanje jer mi onda tog trenutka prestajemo da funkcionišemo. Fizički ne možemo drugačije. Mi moramo imati po 7 ljudi na radarskom centru svakog trenutka", rekla je predsedavajuća zbora radnika RHMZ-a Ružica Radovanović-Bulić.

Iako su strahovali da će optuštanja već biti završena, sindikalci veruju da su ih za sada stopirali zahtevom vladi da preispita nacrt sistematizacije.

Nisu videli spisak, ali su od pomoćnika direktora protivgradne zaštite saznali da su kao klasična administracija viđeni operativci-radnici sa najnižim platama.

"Vidite, ako se protivgradna ugasi a ugasiće se, ako vi ukinete kuvarice, vozače i radar mehaničara i ostavite samo meteorologe i meteorološke tehničare, oni neće moći da obavljaju svoje poslove, postoji problem vezan za rakete. Protivgradna neće raditi i neće biti potrebni ni strelci. To je jedna logika stvari", izjavila je predsednica samostalnog sindikata u RHMZ-u Olivera Jovanović.

Direktor Zavoda kaže da je u skladu sa svojom zakonskom obavezom krajem godine dostavio Vladi sistematizaciju na usvajanje, ali da se u međuvremenu intenzivno bavio pitanjem kako da se zavodu pomogne.

"Prvi draft ideje kako da se reši problem koji je nemoguće rešiti je bio da se vrši preusmeravanje prema spoljnim saradnicima”, kaže direktor RHMZ-a Milan Dacić.

Kako je reč o službi sa velikim terenskim radom, direktor sada kaže da zavod teško može da izdrži takav udar na broj zaposlenih.

Nada se da bi u Vladi moglo doći do dogovora da se ovaj sektor organizaciono smesti u sektor za vanredne situacije.

"Ja tvrdim odgovorno kao direktor RHMZ-a da, bez obzira na kvalifikacionu strukturu, svi oni su u ovakvom sistemu koji podrazumeva i visoko stručan i operativan rad, svi su oni potrebni”, rekao je Dacić.

Strahujući da će usevi biti prepušteni vremenskim prilikama, ratari iz pojedinih krajeva Srbije, oglasili su se peticijama.

Ipak, stručnjaci upozoravaju da mora doći do promene u finansijama protivgradne odbrane jer je Srbija jedina zemlja koja odbranu useva od grada finansira iz budžeta.

----------
/ovo mozda treba prebaciti u zanimljivosti, izgleda da se samo prepucavaju oko novca/

Van mreže zrenjaninac

  • *
  • Poruke: 69
  • Starost: 46
  • Lokacija: zrenjanin
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #82 poslato: 15. Maj 2010. u 19:24 »
citam i neverujem ... bruka i sramota

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #83 poslato: 16. Maj 2010. u 21:18 »
Bolje da otpuste 100 poslanika u skupstini i taj novac preusmere u finanisranje potrebnih radnika koje planiraju da otpuste. Ustvari, tim novcem bi mogli da zaposle hiljadu novih radnika...
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #84 poslato: 16. Maj 2010. u 21:49 »
Jeste strašno da toliki broj ljudi ostane bez posla, ali mislim da je činjenica da ovakav sistem PGZ-a nema smisla. I sa finansijske strane a i sa strane funkcionalnosti. Naravno da ima 1000 prečih mesta gde treba racionalizovati zaposlene u našoj državi, ali kod nas postupak poteza uvek ide naopako.

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #85 poslato: 16. Maj 2010. u 22:35 »
Ako se dobro secam, ovde je bilo price kako PGZ postoji samo kod nas i u okolini jer je u princpiu takav sistem neefikasan. Usevi i ostala dobra se uvek mogu osigurati kod osiguravajucih drustava. Jeste to jos jedan finansijski udar na poljoprivrednika ali je zato obezbedjen. Ovako ako mu grad satre useve moraju da se uzdaju u pomoc drzave.
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže Mili-CQ

  • **
  • Poruke: 720
  • Starost: 38
  • Lokacija: - Novi Sad -
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #86 poslato: 16. Maj 2010. u 22:44 »
Meni vise lici da drzava oće da led potuce rod da bi mogla da uveze jeftinije... :)
storm spotter/chaser

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #87 poslato: 18. Jun 2010. u 09:24 »
Nov sam na forumu i prosto ne znam od koje teme da krenem! Vaaau ... toliko informacija, slika, tema za diskusiju ... A ja mislio da sam "ludak" pošto mi proradi adrenalin kada krene grmljavina, grad, vetar ...
Na kraju sam se ipak odlučio da krenem sa "Odbranom od grada" jer sam i sam strelac radarskog centra Samoš! Stanica br. 85 Čestereg (opština Žitište)!
Kasnije ću da se uključim i u ostale diskusije, pošto vidim da ima različitih mišljenja o efikasnosti PGC.

P.S. Prosto se pitam gde sam bio do sada!

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #88 poslato: 18. Jun 2010. u 11:54 »
Dobrodošao Ljubiša !  :-*


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #89 poslato: 18. Jun 2010. u 12:24 »
To sa osiguravajućim društvima "ne pije vodu"! Konkretan primer, drug je prošle godine uložio oko 1000 evra u podizanje plastenika. Nije prošlo ni mesec dana, naiđe nevreme i sve mu uništi. Šteta 100%!!! Sve je bilo osigurano kod jedne (neću reći koje) velike osiguravajuće kuće! Dobio je odštetu od nekih 200 evra!!! Još su mu rekli da je dobro prošao!  :blahblah:
Dakle, Srbija nije Nemačka pa da osiguravajuća društva rade kao njihova. U principu to bi bilo najbolje rešenje, ali trenutno nije!
Drugo, "dejstvovanje" po gradonosnim oblacima iz aviona (kako je to predložio jedan naš ministar) je takođe preskupo za Srbiju jer dva tri aviona ne mogu da "pokriju" celu Srbiju, pogotovo kad krene da "puca" na sve strane.  :sos:
Protivgradna zaštita ovakva kakva je, nije idealna ali je trenutno najbolje rešenje za Srbiju! Već skoro 10 godina sam strelac RC Samoš i verujte mi, ako se ispoštuju komande centra, uspešnost je velika. Svih ovih godina sam se svega nagledao i odgovorno tvrdim da je "raketiranje" oblaka dosta dobro rešenje. E sad, naravno da svaki sistem ima svoje mane. Glomaznost je glavni problem protivgradne odbrane. Često se spominju i mala izdvajanja države za strelce. Iz svog primera mogu reću da se slažem da su izdvajanja mala, ali isto tako svaki put i na vreme se odazivam na pozive iz RC da se ide na PGS! Takođe, veliki su problem rakete. Svaka stanica bi trebalo da ima najmanje 10-ak raketa. Trenutno je to upola manje!
Primer. Dešavalo se recimo da kolega koji treba da dejstvuje sa druge stanice nije na PGS, onda dejstvuju okolne stanice ili one na koje oblak ide. U tim slučajevima skoro je obavezna sugradica ili grad (bez štete). Ukoliko svi odradimo komande na vreme, još se nije desilo da je bilo grada!  :super:

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #90 poslato: 18. Jun 2010. u 13:53 »
dobrodosao Ljubisa...

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #91 poslato: 18. Jun 2010. u 14:26 »
Hvala!  :-*


Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #92 poslato: 19. Jun 2010. u 20:39 »
Jeste da dugo niko nije pisao na ovu temu, ali evo da probam da je malo oživim pošto sam strelac PGC Samoš! :)
Uglavnom je sve što ste napisali tačno, ali...
Mislim da nismo poslednji Mohikanci, pošto sam negde čitao da i Bugari i Argentinci takođe imaju PGC! Nešto sam načuo i za Grčku, ali nisam siguran. Neka me neko ispravi ako grešim.
Ja bih voleo da se neko uključi u diskusiju ko je imao pozitivno iskustvo sa osiguravajućim kompanijama. Ja još nisam čuo da je neko izašao zadovoljan od njih. Već sam pisao o tome, najsvežiji primer: drug je uložio 1000 evra u plastenik, naišla oluja sve uništila, a on dobio 200 evra i još mu rekoše da je dobro prošao.
Postojala je priča da bi trebalo da se iz aviona dejstvuje po gradonosnim oblacima, ali se za sad odustalo od te ideje! (verovatno zbog novca). Mada, ako gledamo iz ugla "trovanja" srebro-jodidom, način uticaja na oblak je isti. Ako sam dobro razumeo, to nisu mlazni avioni. Da bi Srbija bila "pokrivena" avio zaštitom, trebalo bi nam dosta aviona. Nemamo mi para za to "planinarenje"!!!  :D
Mane PGC su glomaznost, mala ulaganja države (ali stvarno mala), mnogo karika u nizu koje treba da savršeno funkcionišu da bi se došlo do uspeha itd. Poslednjih godina stičem utisak da neko namerno iz vrha države lobira da se PG ugasi. Strelci su sve slabije snabdeveni opremom, raketa je sve manje, radari ostaju mesecima u kvaru ... Ma staršno. Rezultat svega je: AHA, pao je led, jel vidite da je opet zakazala PG! A niko ne pita žašto i kako je zakazala! :-\

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #93 poslato: 19. Jun 2010. u 22:59 »
Citat
Ja još nisam čuo da je neko izašao zadovoljan od njih. Već sam pisao o tome, najsvežiji primer: drug je uložio 1000 evra u plastenik, naišla oluja sve uništila, a on dobio 200 evra i još mu rekoše da je dobro prošao.
Znas kako, ne znam kako funkcionise osiguranje za poljoprivrednike, ali osiguranje generalno funkcionise na bazi osigurane sume i ucesca u steti.
Za neka vrsta osiguranja nemoguce je osigurati 0% ucesca u steti. Veoma je moguce da je tako i kod osiguranja za poljoprivrednike, posto je stopa rizika da se desi osigurani slucaj u uslovima nase klime ipak relativno velika.

Druga stvar, mozda osiguravajuca kuca stetu nije procenila kao totalnu i shodno tome nadoknadila samo onoliko koliko oni misle da je neophodno za popravku plastenika.

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #94 poslato: 19. Jun 2010. u 23:09 »
Stefano, previse si optimista.Ne da nisu ta drustva nesto procenila, niti bilo sta, nego su lopovi.Znam kako ovo zvuci demagoski, ali ko ostane citav u ovom vremenu, taj je heroj.Nisu ljudi ludi.

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #95 poslato: 20. Jun 2010. u 16:30 »
Pa ja i govorim za osiguranje u poljoprivredi, za ostalo ne mogu reći. Pa i PGC su uglavnom bazirani na poljoprivredu! A što se tiče procene štete, nema tu šta, dečku je vetar prvo iskrivio konstrukciju plastenika, pa je probio u plastenik i pocepao kompletan najlon, a od rasada u plasteniku nije ostalo ništa. Nema tu šta da se procenjuje kad ništa od toga nije za upotrebu, dakle 100% šteta, nema popravke nego kao što je i uradio, kupio sve novo i ponovo podigao plastenik!   :(

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #96 poslato: 21. Jun 2010. u 01:50 »
pa jbg, samo cu to reci :(

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #97 poslato: 21. Jun 2010. u 09:32 »
Lopovluk je svuda, samo je pitanje kojem ćeš se lopovu morati okrenuti. Zloupotreba i manipulacija na sve strane, ponekad mislim da mi je lepše da ne znam za njih. Uštedeo bih živce.

Međutim, par reči o metoologiji u praksi.
PGZ je nešto što izumire. Metodologija koja je usvojena 60ih je došla iz SSSR, a uveo ju je Dr Đura Radinović. Iz najboljih namera, jer je teorijski prilično dobra. Danas je poznato mnogo više od mikrofizike oblaka, pa se zna kakvi mehanizmi mogu da zaustave rast zrna grada. Teorijski, kažem.
Praksa je, međutim, pokazala suprotno. Dok se oblak uoči, led je već formiran. dok se alarmiraju strelci (par minuta), oblak može dobro da naraste. Još par minuta da se zatraži odobrenje za dejstvo od kontrole leta, i to sve pod idealnim uslovima da je strelac na vreme otišao na PG stanicu. Ljubiši je relativno lako, jer nema brda i planine. Zamisli to isto, samo sa preskakanjem jendeka i vododerina, probijanjem kroz šumu ili penjanjem uz brdo po vetru i nevremenu pred oluju, a čovek recimo ima 65-70 godina. A sada, šlag na tortu: Raketa je (recimo) na vreme ispaljena. Kuda li je otišla? Istina je da poleće nadzvučnom brzinom, kako bi došla do svojih 10 km visine pod elevacijom 80 stepeni (fitzičari, gde vam je jednačina kosog hica?). Međutim, to je projektil težak manje od 5 kilograma, te malo jače smicanje vetra u Cb-u ga može smaknuti sa putanje i baciti ko zna gde.
Najzad, veliko je pitanje da li su razmere upotrebe reagensa dobre. Koliko reagensa je potrebno da se Cb zaseje? Ne znate? Odgovor je - nikad dovoljno. Dejstvovala PGZ ili ne, reagensa neće biti dovoljno. Treba zasejati stotine kubnih kolimetara, a imaš na raspolaganju stotinak raketa. U idealnim uslovima, možda bude dovoljno za neki bitniji procenat. Međutim, u realnosti je zasejano možda 10% sve te mase, jer je nemoguće da raketa prođe po ivici oblasti zasejavanja. Nije to teledirigovani projektil, već nešto što leti kao kamenica. Uz to, treba imati na umu da je svaka PG raketa relativno skupa (jedna moja mesečna plata, odnosno pola RC računara standardnih performansi). Zamislite koliko se raketa ispali, i koliko to košta! U koštanje održavanja PG sistema ulaze i izgradnja objekata (par hiljada PG stanica, 13 regionalnih centara, plaćanje zaposlenih (oko 250 radnika, od kojih je oko 100 sa visokom školskom spremom + par hiljada honorarnih saradnika - strelaca), plaćanje i održavanje elektronske (radar) i telekomunikacione opreme (radio stanice, releji), prevoznih sredstava (terenska vozila koja razvoze te rakete, njihova cena i odravanje - gorivo, mazivo, vozači)... Još se bojim da nisam naveo sve šta treba platiti u PGZu... Ma nismo dovoljno bogati da sebi priuštimo ovako nešto. To je možda moglo 70ih da se radi, ali danas?

Ipak, poštujem svaki pošteni rad. Ljubiša, tvoj rad je važan, ali podjednako je važan i rad ljudi sa kojima sarađuješ, neposredno (radnici RC Samoš) ili posredno (aktivnost strelaca sa susednih PG stanica, rad tehnike itd). Zato mi je drago da se interesuješ za sve ovo.

Zapamtite jednu stvar: Svaki sistem radi jačinom najslabije karike.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #98 poslato: 23. Jun 2010. u 09:14 »
Drago mi je da je ova tema opet oživela!  :)
Ok, svako ima pravo na svoje mišljenje! Moja praksa (10 godina strelac), je pokazala da svaki put kada smo (strelci) ispoštovali RC Samoš, nije bilo grada, tj. bilo je samo sugradice koja nije pravila štetu. E to je praksa a ne teorija! Ne mogu drugačije da kažem jer bih onda lagao! Koliko reagensa je potrebno ne znam niti želim da ulazim u tu tematiku jer mi je strana. Verujem da je tako kako je ptprince napisao, ali stanje na terenu to demantuje! Znači ja samo govorim ono što sam doživljavao u proteklih 10 godina i ništa više.
Još jednu stvar bih da objasnim...
Praksa je, međutim, pokazala suprotno. Dok se oblak uoči, led je već formiran. dok se alarmiraju strelci (par minuta), oblak može dobro da naraste. Još par minuta da se zatraži odobrenje za dejstvo od kontrole leta, i to sve pod idealnim uslovima da je strelac na vreme otišao na PG stanicu.
Strelci se UVEK šalju na PGS mnogo ranije, tj. pre formiranja oblaka na koji treba dejstvovati. Najčešće se dešava da uopšte i nije potrebno da dejstvujemo, jer se oblak nije formirao itd. Dakle, svi strelci imaju dosta vremena da stignu na PGS!
Glomaznost i ljudska nemarnost su glavni protivnici PGZ-a!
Eto, jednom kad budem imao više vremena objasniću detaljno kako izgleda dan strelca PGC Samoš!  :D

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Protivgradna zaštita
« Odgovor #99 poslato: 02. Avgust 2010. u 19:53 »
opet vest:::

Malo raketa za protivgradnu zaštitu
2. avgust 2010. | 19:00 | Izvor: B92

Ovog leta, grad u Srbiji je naneo veću štetu nego ranijih godina, a pogođeni ratari za to krive nedovoljnu protivgradnu zaštitu.
Poslednji takav slučaj desio se u subotu - krupan grad, čija su zrna bila kao omanje jabuke naneo je ogromnu štetu povrtarima u Gruži.
Ledena tuča je za pola sata uništila kupus, papriku paradajz i bostan u povrtnjacima oko Gružanskog jezera.
Grad u Srbiji je naneo veliku štetu na 40.000 hektara, više nego ranijih godina, a na mnogim mestima je šteta stopostotna.
Naročito su stradili usevi na poljima u dolini Zapadne Morave - atari u okolini Čačka, Kraljeva i Knića.
Pogođeni ratari, koji još nisu stekli naviku da osuguravaju useve, kažu da je zatajila protivgradna zaštita, jer su strelci na 1.600 lansirnih mesta imali samo po pet raketa.
To je bilo nedovoljno da se spreči formiranje krupnih komada leda.
Dragan Spakić, direktor preduzeća “Poljoflora”, kaže da zbog grada neće biti u stanju da ispuni preuzeti odgovor i na jesen isporuči 1.500 tona kiselog kupusa na tržišta Švajcarske, Nemačke i drugih zemalja Evropske unije.
Republička uprava za protivgradnu zaštitu preuzima deo odgovornosti za nastalu štetu.
Njeni predstavnici izlaze na tučena polja da vide tužan prizor i čuju izjave oštećenih poljoprivrednika, ali navode da iz Ministarstva finansija, zbog nebrojenih rebalansa budžeta, nisu ove godine dobili novac da početkom godine kupe dovoljno raketa.

Zoran Babić, jedan od direktora Protivgradne zaštite kaže da su ove godine podelili samo 8.000 raketa što je za 30 odsto manje nego prethodnih godina.
"Štednja" na raketama je dokaz da Vlada Srbije još nema strateški plan kako da poljoprivrednici od grada štite svoja polja i useve.
Gradonosni oblaci mogu da se pojave i u nastavku leta, ali njih čekaju goloruki strelci, koji ovog časa, u proseku, raspolažu sa manje od tri projektila.

izvor: b92.net