Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Januar 2017  (Pročitano 101388 puta)

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Januar 2017
« Odgovor #440 poslato: 12. Januar 2017. u 23:59 »
Nema kukanja, ali ni mesta optimizmu. Jel večerašnji GFS, za sever ne valja. I ako ima još dosta padavina, one su se umanjile za čak 15mm, što nije ni malo dobro, a u isto vreme jug opet prolazi najbolje, sa obzirom šta se crta za jug do 25 januara glat 1 m snega u nizinama bi se skupilo sa ovim starim, lokalnoo više. Koliko god da sam snegoljubac, a pritom sam na jugu zemlje, ne bi voleo da bude situacija brutalnih po pitanju ugrožavanja ljudskih života.   :oboze:
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.894
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Januar 2017
« Odgovor #441 poslato: 13. Januar 2017. u 00:15 »
Jedan izlaz i već znam šta da očekujem od komentara. Daleko je to i biće pomeranja, još ko zna koliko, a pritom je ovo izlaz koji koliko znam nema kompletne ulazne podatke tako da nekada pretera sa padavinama, a nekada ih ukine ili smanji, ugavom često luta. Svi će dobiti sneg sledeće nedelje i to taman koliko treba, ni previše ni premalo, eto to je moje mišljenje  :)

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Januar 2017
« Odgovor #442 poslato: 13. Januar 2017. u 02:08 »
Што се тиче сутрашњег дана у овим крајевима, по моделима је све то ублажено по питању захлађења и падавина, што се њих тиче и даље их има само у склопу хладног фронта, тако да не очекујем кишу, можда мало суснежице на почетку и након тога влажан снег, али то нису значајне количине, све укупно 4-5 mm у просеку.

Чини се да Војводини не гине мало кише, али крајњи север би могао боље проћи од остатка земље по питању снежних падавина.

Сутра у Мачви и Срему пред захлађење температурe могу ићи и до 7-8 C.
« Poslednja izmena: 13. Januar 2017. u 03:53 Медо »

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Januar 2017
« Odgovor #443 poslato: 13. Januar 2017. u 08:06 »
Sto se tice modela i jutrosnje situacije stanje za narednu se nije puno promenilo. Naravno osim sto se ne daju "epske" kolicine snega. Prema GFS-u bi to bilo nekih 10-15mm snega, a ni EC ne bezi puno od te cifre cini mi se.

A sad, za one koji zele nesto vise snega da kazem da "bitka" jos nije izgubljena naravno.  ;) GFS-ov model je u sustini blago ubrzao premestanje AC-a nad Skandinaviju i dalje na istok i time sprecio dalji dotok hladnog vazduha i prestao da hrani nas ciklon, zbog cega bi on izgubio na snazi vrlo brzo. A AC se spustio juznije prema Crnom moru. I EC je slican, tu bismo mi verovatno na kratko imali otopljenje. Ali sve to o cemu ja pricam je jos uvek daleko i trebalo bi komentarisati prvenstveno ponedeljak i utorak sada, a za dalje kada stvari budu malo jasnije.
« Poslednja izmena: 13. Januar 2017. u 08:36 Mile94 »

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Januar 2017
« Odgovor #444 poslato: 13. Januar 2017. u 09:03 »
Šteta što se gotovo nimalo pažnje ne obraža na današnji dan, biće izuzetno dinamičan. Pre svega količina padavina 15-20mm koja se očekuje ovde, a koje nije bilo u poslednja dva meseca (11mm u poslednjih 60 dana).

Počelo je sa kišom koja se ledi u dodiru sa tlom, kiša će jačati poslepodne, a sa jačanjem padavina i prodorom hladnijeg vazduha po visini trebalo bi da pređe u sneg, sigurno ne pre 15h, a ni kasnije od 18h. Dobro je što najmanje 5mm treba da padne i posle 18 časova, tako da treba očekivati formiranje snežnog pokrivača.

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Januar 2017
« Odgovor #445 poslato: 13. Januar 2017. u 10:43 »
 ^^ Da, to smo juce vec spominjali u prognozama, krajnji sever zemlje bi trebao da ima prelazak kise u sneg vec oko 16-17h, uz nesto vise padavina danas popodne ali i u vecernjim casovima u odnosu na ostatak Vojvodine pa je sasvim izvesno formiranje sneznog pokrivaca do sutra ujutru. Kod mene pak ne ocekujem prelazak kise u sneg pre 21-22h veceras.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2017
« Odgovor #446 poslato: 13. Januar 2017. u 11:48 »
Što se tiče Beograda, ovde malo koji model i vidi neke značajnije padavine danas. Međutim, ta 2-3mm što se daju za period od 21UTC do 00UTC, stižu praktično istovremeno sa jakim zahlađenjem na 850mb, tako da nije isključena mogućnost da ovamo kiše ni ne bude, već da sve prođe sa nekim mokrim snegom ili susnežicom.

Kad je u pitanju naredna sedmica, ništa se tu značajnije nije promenilo na kartama. Ciklon je tu, tu je i hladnoća, tu je i hladna košava. Eto, treba pomenuti da kad su padavine u pitanju i GFS i EC sada forsiraju sredu sa nekih 5-10mm, a u ostalim danima bi moglo biti slabog snega. Naravno, ovo pričam samo na osnovu aktuelnih izlaza. Ali gledano sinoptičku situaciju, mislim da su šanse 90% da makar jedan dan naredne sedmice dobijemo lep sneg, jer to su situacije koje obećavaju.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2017
« Odgovor #447 poslato: 13. Januar 2017. u 12:44 »
GFS ne vidi košavu do narednog petka. Uz padavine duva umeren severoistočni vetar uglavnom. Jačanje košave tek u naredni petak.  ECMWF gotovo identičan jedino što vidi jačanje košave za 6 dana (dan ranijie). I jedan i drugi model vidi padavine u različitim terminima.

Dakle nova ciklogeneza u sredozemlju je sigurna početkom naredne sedmice, takođe i jačanje košave deluje sve izvesnije krajem naredne sedmice. Padavina će biti najverovatnije, samo kada gde i koliko još ne možemo predviditi za sada.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2017
« Odgovor #448 poslato: 13. Januar 2017. u 12:47 »
Kolege veoma ste optimisticni za sledeca tri dana kada je sever zemlje u pitanju.
Prvo sto je gotovo sigurno da se niz ledenih dana zavrsava sutra a temperatura ce u najtoplijem delu dana prelaziti nulu sve do subote.
Pitanje je sta ce ostati od ovog tankog sneznog pokrivaca, ja mislim da nece ostati nista bar kod mene.
Nove padavine u petak nece biti zanemarljive ali pitaje je koliko ce se snega zadrzati jer ce u subotu temperatura opet biti u plusu.
Jednostavno se nije mogao izbeci ovaj scenario uz fenski efekat koji imamo. Modeli predvide otopljenje ali gotovo uvek temperature budu vece od prognoziranih pa me ni najmanje ne cudi sto su negde cak i dvocifrene. Ima dosta primera iz nekih prethodnih zima kada smo slicno prolazili. Analiziranje modela tu ne pomaze puno.

Kasnije poslepodne i uvece ocekujem sneg ali ne i stvaranje sneznog pokrivaca. Krajnji sever Vojvodine ima najvise sansi da se zabeli.
Temperatura u pojedinim delovima nece prelaziti u minus ni tokom noci i dobrim delom sutrasnjeg dana pa ce se nastaviti topljenje snega.



Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2017
« Odgovor #449 poslato: 13. Januar 2017. u 14:02 »
 ^^

Možda sam optimističniji od tebe, ali očekujem u Novom Sadu da će ostati oko 4cm snega do zahlađenja. 
Večeras očekujem novih oko 5cm, tako da bi ujutru trebalo da bude od 8-10cm zvanično. Temperatura gotovo sigurno ide opet u minus do večeras u 22h.

Aj da vidimo koliko ću pogoditi.  :)

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Januar 2017
« Odgovor #450 poslato: 13. Januar 2017. u 14:15 »
Ja sam tek optimista, na travi ima između 6-8cm snega, tu baš slabo topi. A i ovde se nadam zahlađenju već kroz sat-dva.
Crta se i lep sneg na temp oko 0C..
Pa videćemo..:)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2017
« Odgovor #451 poslato: 13. Januar 2017. u 14:20 »
 ^^

Sombor može dobiti i oko 10cm novog snega.


Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Januar 2017
« Odgovor #452 poslato: 13. Januar 2017. u 14:28 »
Pa zato i kažem, mislim da će 10ak cm preživeti sutrašnji dan sigurno iako bude blagi plus. A onda od nedelje nemamo problema..:)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2017
« Odgovor #453 poslato: 13. Januar 2017. u 15:32 »
^^
Možda sam optimističniji od tebe, ali očekujem u Novom Sadu da će ostati oko 4cm snega do zahlađenja. 
Večeras očekujem novih oko 5cm, tako da bi ujutru trebalo da bude od 8-10cm zvanično. Temperatura gotovo sigurno ide opet u minus do večeras u 22h.

Aj da vidimo koliko ću pogoditi.  :)
Nije nemoguce da bude bas kao sto si naveo Joe.
Narocito se slazem za krajnji sever zemlje gde postoje najbolji uslovi da dodje do formiranja novog pokrivaca ali za ostale predele nisam optimista i prognoziram da ce temperatura stvarati dosta problema do sutra vece. Mada ne mogu najboje da odredim tu granicu.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Januar 2017
« Odgovor #454 poslato: 13. Januar 2017. u 17:45 »
... a početak (i/ili sredina) naredne sedmice verovatno donosi vreme koje "zimska deca" i snegoljupci vole: povremeni sneg bez prevelike hladnoće... Ima vremena do tada da se situacija još promeni, ni za petak nismo sigurni koliko će padavina biti.

Situacija se uglavnom ne menja kada se pogleda očekivana sinoptička situacija za narednu nedelju, pa bih ponovo mogao samo da napišem vrlo sličan komentar kao i ranije.
Pretpostavljam da će neki ljubitelji snega koji prvenstveno "sabiraju mm padavina ili cm snega"  ;) biti zadovoljni GFS 12z modelom za određena područja (npr. za Beograd daje više snega i to u kraćem vremenskom periodu nego neki od prethodnih izlaza ali to su normalne "varijacije"; uzgred, GFS ima blagi porast temp. i pored intenzivnih padavina u sredu ali kada bi padavine zaista bile takve, govorim za BG, ne bi temp. bila problem uz istočni-severoistočni vetar) ali u suštini i ovaj izlaz kao i mnogi prethodni (i GFS i ECMWF) daje sličnu situaciju koja je povoljna za ono što sam naveo "povremeni sneg bez prevelike hladnoće".

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Januar 2017
« Odgovor #455 poslato: 13. Januar 2017. u 17:54 »
Da, GFS 12Z je idealan za "sabiranje cm", bilo bi tu nekih 30-ak mm snega. :D

Sneg je izvestan, kao i to da bi u ponedeljak prvo na jugozapadu poceo da pada sneg koji bi se do uvece prosirio na celu Srbiju. Za kasnije kolicina i raspored padavina jos uvek nisu konacno definisani.

Van mreže cikajowa

  • *
  • Poruke: 75
  • Lokacija: Ljubovija
    • DzoPhotography Tim
Odg: Januar 2017
« Odgovor #456 poslato: 13. Januar 2017. u 18:24 »
GFS 12z izgleda lepo za moj kraj za pocetak sledece sedmice, dobre padavine na lepom minusu i po visini i u prizemlju.



ali zato crnogorski WRF .... ni par cm u istom periodu   :facepalm:

« Poslednja izmena: 13. Januar 2017. u 18:44 cikajowa »
Mi dosta razgovaramo, glasno se smejemo, mnogo radimo, malo spavamo, ali zato mnogo sanjamo :-)
Nekada smo kao rogovi u vreći, ali u ovome se slažemo- tri stvari odaju čoveka: njegove oči, njegovi prijatelji i njegove fotografije.
http://www.dzophotography.com

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.184
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Januar 2017
« Odgovor #457 poslato: 13. Januar 2017. u 18:30 »
Ja bih da sabiram centimetre.30 mm snega pocev od ponedeljka  :comeon:.Jedva cekam ponedeljak.Imam godine,al sta cu kad ga volim.


Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Januar 2017
« Odgovor #458 poslato: 13. Januar 2017. u 19:26 »
Kad smo kod GFS evo meteograma za Surdulicu :D lepo izgleda i ciklona ce definitivno biti, ali polako po meni je jos rano za davanje preciznih mm\cm
Samo da ne hvali hladnoce sledece nedelje inace ostalo je sve kako treba

Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Januar 2017
« Odgovor #459 poslato: 13. Januar 2017. u 19:35 »
Koliko je GFS dobar za predstojeci ciklon toliko je EC los, po njemu bi tu veoma brzo pobeglo na zapad.Bas mi cudno  ovo sto je EC ucrto  :confused: