Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: April 2023  (Pročitano 27809 puta)

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.161
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: April 2023
« Odgovor #20 poslato: 31. Mart 2023. u 10:42 »
Pre toga, sutra može biti još jedan zanimljiv konvektivni dan u južnoj polovini Srbije. Nakon talasa natapače kroz noć i jutro, frontalna zona sa severozapada se spušta uz konvekciju, moglo bi tu ponovo biti veoma lepih formacija oblaka.
I prošle godine je 1. april bio konvektivno zanimljiv i to pre podne čime je počela konvektivna sezona 2022.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: April 2023
« Odgovor #21 poslato: 31. Mart 2023. u 18:20 »
 ^^ Da da, sećam se.

Muke žive za prognozu samo za sutra a kamoli za naredne dane. Sad se tu ubacilo i dosta slojastih padavina kao rezultat plitke prolazne sekundarke u Jadranu. Svi imaju neki različit raspored padavina.

Za ovo sledeće sedmice ja i dalje nekako u sebi mislim da će pobeći jugoistočnije ka Bugarskoj, vrlo sam pesimističan prema tim scenarijima kada se dole od Bogu iza nogu iz Grčke pokrene naglo ciklon ka severu i severoistoku. Približnija mi je ARPEGE ili GEM varijanta.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.815
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: April 2023
« Odgovor #22 poslato: 31. Mart 2023. u 18:42 »
Za manje od pola dana prilično toga se promenilo u viđenju kod numeričkih modela. Kao što reče Kimi pomera se to ka istoku. Kao po običaju menjaće se to možda i do nedelje.

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока


Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: April 2023
« Odgovor #23 poslato: 01. April 2023. u 07:31 »
I kako su u početku bile temperature nerealno niske, pa se juče pre podne nerealno se podigle i otišle i u plus, sada je otprilike došlo na to je to, od beograda na dole mrazevi su tu od srede do petka sigurni biće i -4 možda i -5c. I sneg je sve izvesniji.
ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: April 2023
« Odgovor #24 poslato: 01. April 2023. u 08:33 »
Ne, nije prvoaprilska šala, i gotovo svi modeli su na tom tragu jutros. Kada je pretprošle godine postavljen aprilski rekord od 10cm snega, pitao sam se hoće li se ikada tako nešto ponoviti. A sad već 20+ cm izgleda sasvim realno.



padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: April 2023
« Odgovor #25 poslato: 01. April 2023. u 09:17 »
 ^^ Mislim da je i pre neki izlaz davao takav raspored... Inace ec jutros kao da oslabio malo hladnocu, pre svega zbog mraza to gledam... Ali sve se to i dalje menja i i dalje su tu minusi... Ali oni sinoc izlazi su bili katastrofa...

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.355
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: April 2023
« Odgovor #26 poslato: 01. April 2023. u 11:35 »
sneg kada se zalepi na cvetove  na minusu ,nece to biti mala steta gde god da se dogodi i nije lako primeniti mere zastiti ..Ako bude posle i umeren mraz steta ce biti 100 posto.. :cf:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: April 2023
« Odgovor #27 poslato: 01. April 2023. u 12:00 »
EC je realno najbolji konstantno, ICON a evo sada i GFS ublažavaju dotok hladnoće, džaba što su padavine severnije kada je to sve na knap sada. Očigledno drugačije ne može.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: April 2023
« Odgovor #28 poslato: 01. April 2023. u 12:15 »
Samo nek ublazavaju, kome treba ovo u aprilu...Video i ja jutros icon al nisam bas poverovao...

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: April 2023
« Odgovor #29 poslato: 01. April 2023. u 12:33 »
Gfs ko gfs, u 18h. biće -4. Nema šta ko može da šta zaštiti neka kreće na vreme sa pripremama. Opasno je što će brzo da izvedri a biće sneg prisutan i šta se tu može ništa. Ja krenuo, moram nekoliko hiljada saksija da vratim unutra na police.




Sent from my DN2103 using Tapatalk

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Божидар

  • *
  • Poruke: 323
  • Lokacija: Младеновац
Odg: April 2023
« Odgovor #30 poslato: 01. April 2023. u 15:40 »
У својој околини не познајем никог да воли снег и зиму као ја. Али кад јој је време. Чему сад ово? Ужас. Али као што ништа нисмо могли да променимо зимус не можемо ни сада. Надам се ублажавању. Ако овако остане да ли ће то бити рекордниснег за април месец? Болесно заиста.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: April 2023
« Odgovor #31 poslato: 01. April 2023. u 17:10 »
Crni ICON , neka se po ušima pokrije. Ovo baš nije karakteristično za njega.

Alal vera EC-u istaje li još malo po svome.

U nastavku, svi su sada manje-više prihvatili EC scenario. Jedino mi gledajući sinoptiku i putanju ciklona nije baš najjasnija količina koji pojedini modeli daju skroz severnije. Naravno, ima tu veliku ulogu i sama jačina i položaj visinskih strujanja, ali uz ovakvu putanju ciklona od Grčke ka jugu i istoku Bugarske ne bi se očekivalo 30-ak mm skroz do juga Vojvodine kao što daje GFS, pre negde dole južnije. Nekako mi to dođe "prenaduvano":
« Poslednja izmena: 01. April 2023. u 18:21 Kimi »
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: April 2023
« Odgovor #32 poslato: 01. April 2023. u 18:47 »
Opet glavni i kontrolni medju najhladnijima... To kao neko pravilo postalo...Razlika sve oko 2,3 stepena po visini u odnosu na prosek... Ovo za gfs prvenstveno pricam...

Van mreže koleZmn

  • *
  • Poruke: 144
  • Lokacija: Zemun
Odg: April 2023
« Odgovor #33 poslato: 01. April 2023. u 19:00 »
Koliko snega možemo otprilike očekivati mi u Bg-u? znam da još nije ništa sigurno al eto šta očekivati otprilike  :)

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.355
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: April 2023
« Odgovor #34 poslato: 01. April 2023. u 19:01 »
Icon odlican GFS los to je 15 do 20 cm kod mene mada gradu samo 5 cm ali ne predvidja bog zna kakav mraz sto je  eto nesto ipak  dobro u tom izlazu.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: April 2023
« Odgovor #35 poslato: 01. April 2023. u 20:19 »
Koliko snega možemo otprilike očekivati mi u Bg-u? znam da još nije ništa sigurno al eto šta očekivati otprilike  :)

Pa sad već možemo reći da je prilično izvesno jer su se modeli složili oko obilnog snega. U Beogradu to deluje kao 20-30cm maks u utorak u 14h. Biće tu i preko 30mm u obliku snega do prestanka padavina, ali u utorak od drugog dela dana okreće na plus, pa i sleganje, toplo tlo. Čak i kad se sve stvari uzmu u obzir, mislim da je barem 15cm snega skoro pa zagarantovano u celom gradu. Jer za razliku od zime kada je sneg padao na nekim graničnim temperaturama u blagom plusu, sada je izvesno da će veći deo biti na nuli ili negativnoj nuli, jer ipak je april. Nije ovo januar pa da temperatura ne može da ode u minus.
Strašno je u šta nam se klima pretvorila. Dokle će to da ide? Ako ovako nastavi, za koju godinu ćemo imati sneg u julu, a na letovanje ćemo ići u januaru.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: April 2023
« Odgovor #36 poslato: 01. April 2023. u 21:31 »
Мрзи ме сада да тражим по прогнозама још средином зиме да ме не би чудило да највећи снег падне у Марту/Априлу. Невероватно да кад не треба и није му место, тада све што се црта без проблема се оствари и у 10 дана унапред. Већина модела колико видим даје 30ак мм снега на Т око 0ц. Наградно питање је зашто се овакве ситуације никад не наместе у Новембру па и Децембру.
Не знам дал је већа штета снег или мраз, али ако мора да се бира и шта биљкама мање смета то је свакако снег. Од два лоша , боља је варијанта снег на минималном минусу/плусу него два јутра са -3ц. Мада бар у мом крају пре неколико дана  мраз је већ доста оштетио цветове на воћкама...

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 751
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: April 2023
« Odgovor #37 poslato: 01. April 2023. u 23:10 »
Sta mislite da li ce da bude nekog jaceg mraza u sokobanji? A kolicina snega

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: April 2023
« Odgovor #38 poslato: 02. April 2023. u 08:58 »
Bez neke bitne promene, treba čestitati EC-u što je istrajao na ovome:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: April 2023
« Odgovor #39 poslato: 02. April 2023. u 09:04 »
Ovo izgleda Grocka u centru sneznih desavanja     :grin: