Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Januar 2017 - II dekada  (Pročitano 78485 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.199
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2017 - II dekada
« Odgovor #960 poslato: 17. Januar 2017. u 11:32 »
Ma slabo je to sve, sneg i što pada, zadržava se samo na zaleđenim površinama i tamo na već postojećem snegu.

Trenutno je i kući prestao sneg.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.398
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2017 - II dekada
« Odgovor #961 poslato: 17. Januar 2017. u 11:34 »
Na aerodromu stao vetar i već neko vreme pada umeren sneg. Temperatura je skliznula u minus i ponovo se sve beli. Za to vreme u gradu samo provejavanje i temperatura u plusu.
Eto koliko blizu je granica.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.5mm
Miljakovac - 19.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2017 - II dekada
« Odgovor #962 poslato: 17. Januar 2017. u 11:38 »
Auuu ala kod mene sada trpa. Umeren do jak sneg. Ovo je već iznenađenje. Samo je GFS u ovom terminu davao ovakve padavine juče.

Još je dosta ojačao od fotkanja. Gust krupan pada.





Van mreže Paun79

  • **
  • Poruke: 893
  • Starost: 44
  • Lokacija: Borča
Odg: Januar 2017 - II dekada
« Odgovor #963 poslato: 17. Januar 2017. u 11:39 »
Docekasmo da u jednoj situaciji i severni i SZ delovi grada prodju "bolje" sa snegom..Pretezno je obrnuto :)
GFS-u je malo falilo da pogodi,jedno je granicu jacih padavina postavio istocnije(zanemario uticaj vetra)  :)
Nista sem provejavanja slabog snega ovde

Risbo, ako mislis na ona 2 (dva) cm od sinoc koji su se nocas otopila, onda smo bolje prosli...  :rotf: :rofl:

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.185
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Januar 2017 - II dekada
« Odgovor #964 poslato: 17. Januar 2017. u 11:41 »
Evo 2 slike od pre 5 minuta iz mog stana u zgradi,prelepo je napolju,pada lepo sneg kao sto se i vidi.Juce se maltene skroz otopio sneg,a danas je super.Nadam se da ste zadovoljni mojim slikama danas:

















Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Januar 2017 - II dekada
« Odgovor #965 poslato: 17. Januar 2017. u 11:42 »
Kod mene upravo malo pojacao sneg, sve do sada je samo provejavao.

EDIT: Umeren sitan sneg.

Van mreže MaxeLL

  • *
  • Poruke: 180
  • Starost: 36
  • Lokacija: Borovo, Hrvatska
  • Sneg Je Život, Sve Drugo Su Sitnice.. :)
Odg: Januar 2017 - II dekada
« Odgovor #966 poslato: 17. Januar 2017. u 11:47 »
Kod mene upravo malo pojacao sneg, sve do sada je samo provejavao.

Kod tebe pojačao, a kod mene skoro prestao. :) Tako to ide, dok jednom ne smrkne, drugom ne svane. :D :D :D
Ja Volim Život, Kafane I Žene.. :D

Van mreže Paun79

  • **
  • Poruke: 893
  • Starost: 44
  • Lokacija: Borča
Odg: Januar 2017 - II dekada
« Odgovor #967 poslato: 17. Januar 2017. u 11:47 »


Ali pogledajte ovu BSR koja stoji iznad grada iz izlaza u izlaz...

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Januar 2017 - II dekada
« Odgovor #968 poslato: 17. Januar 2017. u 11:49 »
Kod tebe pojačao, a kod mene skoro prestao. :) Tako to ide, dok jednom ne smrkne, drugom ne svane. :D :D :D

Da, ali kod tebe ima skoro 10cm snega a kod mene isto toliko samo bez ove nule na kraju.  :laught:

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2017 - II dekada
« Odgovor #969 poslato: 17. Januar 2017. u 11:50 »

Ali pogledajte ovu BSR koja stoji iznad grada iz izlaza u izlaz...

To je greška. U malom prečniku oko radara nikad nema refleksije sam primetio.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.458
  • Lokacija: Niš
Odg: Januar 2017 - II dekada
« Odgovor #970 poslato: 17. Januar 2017. u 11:54 »
 ^^ Mislim da vam sada za ove padavine je najpouzdaniji onaj radar sto stalno koristimo ili hrvatski...
T 0.6C, vetar 3.5m/s

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.319
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Januar 2017 - II dekada
« Odgovor #971 poslato: 17. Januar 2017. u 12:02 »
To je greška. U malom prečniku oko radara nikad nema refleksije sam primetio.

Citat
Why does the radar image show a gap or clear area near the radar?

    There are usually no echoes displayed very close to the radar because the radar beam does not scan directly above itself. This is commonly referred to as the "cone of silence".

http://www.bom.gov.au/australia/radar/about/radarfaq.shtml#
http://www.radartutorial.eu/18.explanations/ex47.en.html

Citat
The Doppler Radar's maximum tilt elevation is 19.5 degrees. So when a storm is near or over the radar site, data is unavailable and shows up as hole.

This is the "cone of silence."
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"


Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Januar 2017 - II dekada
« Odgovor #972 poslato: 17. Januar 2017. u 12:02 »
Sneg se bas muci,ubija ga dosadna kosava.

Do pre nekih 10tak minuta padao je umeren,ali se nije zadrzavao nigde jer je tepm u plusu.
Onaj cm sto je sinoc pao se istopio i sad je opet gola zemlja.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Januar 2017 - II dekada
« Odgovor #973 poslato: 17. Januar 2017. u 12:04 »


Ali pogledajte ovu BSR koja stoji iznad grada iz izlaza u izlaz...

Taj radar sa Košutnjaka "ne hvata" uzano područje oko Beograda (sasvim logično) i zato je slika takva kakva je -to nije "kompozitna" slika.

Zamolio bih eksperta za radarske slike (on zna da se ja ne šalim kada ovo pišem), mog dragog prijatelja a istovremeno i zaposlenog u RHMZu da napiše (makar kratak) tekst o radarskim slikama dostupnim na sajtu RHMZa jer čini mi se da mnogi tumače pogrešno neke slike -svakako NE mislim na Paunov komentar u vezi slike koju je postavio već generalno na radarske slike a posebno na kompozitni radar jer "neke boje" na radarskoj slici svakako ne znače "automatski" određeni intenzitet padavina koje "stignu" do zemlje... Da ne dužim, mladi ali uspešni gospodin koga spominjem (i jedina osoba iz RHMZa sa kojom sam u kontaktu) će to moći stručno da objasni, koristeći lako razumljive rečenice.

Hvala ti prijatelju (znam da pratiš forum i da ćeš se lako prepoznati)!  :) :tu:

Van mreže Paun79

  • **
  • Poruke: 893
  • Starost: 44
  • Lokacija: Borča
Odg: Januar 2017 - II dekada
« Odgovor #974 poslato: 17. Januar 2017. u 12:12 »
 ^^ Hvala na objasnjenju, Joe, Profi, Sofronije. Nisam razmisljao o tome kad sam gledao radarsku sliku, a bilo mi je sumnjivo zasto je to tako. Ali onda mi stvarno nije jasno zasto na RHMZ sajtu pise animirana slika Beograd, ako radar ne prikazuje refleksiju u krugu od 15km od Kosutnjaka.

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.355
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Januar 2017 - II dekada
« Odgovor #975 poslato: 17. Januar 2017. u 12:18 »
Trenutno sam u gradu ima jedva 2 cm kod zeleznicke stanice .Pada umeren sneg .Oko 10 i 30 sati  gore je bilo skoro 7 cm novog snega ...I padao je umeren sitan sneg nista navijam da kod mene predje 10 cm a svi delovi grada bar 5 cm.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.995
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Januar 2017 - II dekada
« Odgovor #976 poslato: 17. Januar 2017. u 12:27 »
Risbo, ako mislis na ona 2 (dva) cm od sinoc koji su se nocas otopila, onda smo bolje prosli...  :rotf: :rofl:
Ti si Severoistocno heheh tvoj kraj ne racunam  :) Inace napisah juce da ne gledate te "rupe" po kartama vec samo Zapad-Istok bez racunanja Negotinske i Timocke krajine :)
Nista se ne menja,vetar i slab sneg

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.319
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Januar 2017 - II dekada
« Odgovor #977 poslato: 17. Januar 2017. u 12:31 »
^^ Hvala na objasnjenju, Joe, Profi, Sofronije. Nisam razmisljao o tome kad sam gledao radarsku sliku, a bilo mi je sumnjivo zasto je to tako. Ali onda mi stvarno nije jasno zasto na RHMZ sajtu pise animirana slika Beograd, ako radar ne prikazuje refleksiju u krugu od 15km od Kosutnjaka.

Tako su u Blicu nasli "dokaz" da kisa obilazi oko Kragujevca u vreme kisa 2014 - radar sa Jastrepca je naravno imao krug/prazninu oko sebe, a svuda okolo oblaci :) Kod nas jos zovu "radarska rupa" sto je krug odredjenog precnika oko mesta na kome je radar i koji je manji ili veci zavisno od elevacije antene:

https://en.wikipedia.org/wiki/Antenna_blind_cone

To se eliminise "ukrstanjem" dve radarske slike sto se moze videti na kompozitnoj radarskoj slici (F.Gora + Jastrebac) i onda nema "radarske rupe"...

Inace ovde ams na aerodromu pokazuje +2 C, vetar i dalje duva a malopre sam video i dve (2) pahulje ;)
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Januar 2017 - II dekada
« Odgovor #978 poslato: 17. Januar 2017. u 12:35 »
Kod mene se ustalio umeren ali dosta sitan sneg, ali je temperatura dosla do nule pa se ovakav sneg jako slabo zadrzava, tacnije, na zemlji ostaje svuda vrlo lakoali travnate povrsine su problem, onaj sneg od sinoc se delimicno i istopio.

Van mreže krstivoje

  • **
  • Poruke: 831
  • Starost: 40
  • Lokacija: Рача Крагујевачка
  • volim lepo vreme samo kad pecam...
Odg: Januar 2017 - II dekada
« Odgovor #979 poslato: 17. Januar 2017. u 12:43 »
i ovde je plus 2c, sneg je provejavao u toku noci, ovde ne da nece biti povecanja pokrivaca, vec ce i ovih 2cm sto je preteklo da se istopi..., jedva cekam da ovo prodje, da otopli kao sto javljaju sledece nedelje, da se prepakuju cikloni i anticikloni, pa ce valjda da se podesi da i ovde padne neki dobar sneg....