Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Februar 2017  (Pročitano 46676 puta)

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Februar 2017
« Odgovor #100 poslato: 06. Februar 2017. u 11:46 »
 ^^ Nije prvi put da se modeli drasticno smanje,ukinu ili padavine ispare pred sam pocetak delovanja ciklona..
U 70 do 80% slucajava ce pre smanjiti nego povecati :) Koliko puta se desi da se kao juce ucrta 30 do40mm pa se sutradan smanji na 10 i na kraju se dodje do brojke od 5mm ;) Nista novo za modele ali i za nas koji pratimo  :grin:
E sad ostaje zagonetka da li je veca greska da se najavi 5mm a padne 40mm ili obrnuto? Za mene nema dileme,ovo je standard  :tu:  Ko razume shvatice ;)

Van mreže Podrinjac

  • *
  • Poruke: 406
  • Starost: 31
  • Lokacija: Goražde, BiH
Odg: Februar 2017
« Odgovor #101 poslato: 06. Februar 2017. u 13:18 »
Od ove ciklone ništa posebno ne očekujem. Ali što mi pažnju plijeni to su situacije iza 12.02. Od tada su mogući svakakvi scenariji, od kiše do obilnog snijga i to svakodnevno. Mada je prva verzija najbliža.  To je gledajući GFS ense.
Što se EC-a tiče sušta suprotnost. Od 192h vidi uspostavljanje AC iznad nas i baca nas u ranu jesen. Ako bude ovakav slučaj kao kod EC-a, možemo se pozdraviti sa zimom i sa snijegom ovog mjeseca. Ko će biti u pravu, vidjet ćemo. Mada je anticiklonalno vrijeme znantno lakše za prognozu od drugih situacija.

Zima 2015/16. - 1.5/5
Zima 2016/17. - 3.0/5
Zima 2017/18. - 1.0/5
Zima 2018/19. - 3.0/5

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Februar 2017
« Odgovor #102 poslato: 06. Februar 2017. u 18:24 »
Gfs uporan sa onom lepom zimom, idealne temperature a i kolicina je ok za zimski ambijent... Ovo pricam za pocetak sledece nedelje sada padavine smanjene verovatno zbog kosave a i ciklon bezi na jug...
« Poslednja izmena: 06. Februar 2017. u 18:51 Bart »

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Februar 2017
« Odgovor #103 poslato: 06. Februar 2017. u 21:20 »
Samo da sumiram prognozu za nocas i sutra. Modeli su dosta usaglaseni sto se tice nekih delova zemlje, kao sto su zapad i severozapad gde daju uglavnom neto vise od 10mm padavina. Za ostale krajeve uglavnom GFS daje nesto vise padavina. Konkretno kod mene GFS daje oko 8mm padavina, dok EC "vidi" oko 2mm. Prema GFS-u najjace padavine bih mogao (kao i veci deo Vojvodine) ocekivati u drugom delu noci i sutra prepodne, dok EC "zadrzava" jace padavine nocas na severozapadu pokrajine pa bi tek sutra prepodne bilo nesto malo kise juznije i istocnije u Vojvodini. Prema GFS-u imamo sanse da vidimo sneg sutra popodne, mada padavine bi bile slabe kako sada stvari stoje, i sumnjam u takav razvoj situacije. Sve u svemu, po GFS-u bi veci deo zemlje imao izmedju 5 i 10mm padavina do sutra uvece, osim dobrog dela Pomoravlja, gde bi bilo manje od 5mm, i osim zapada i severozapada gde bi palo nesto vise od 10mm, na zapadu i do 15mm, dok je EC umereniji sa padavinama, i kolicinski se priblizno slaze sa GFS-om najvise za, upravo zapad i severozapad zemlje. Takodje, mislim da bi severozapad i zapad Vojvodine do sutra uvece mogli dobiti centimetar-dva snega, tj. bljuzgavice, koja se, naravno, ne bi dugo zadrzala na zemlji.
« Poslednja izmena: 06. Februar 2017. u 21:31 Mile94 »

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Februar 2017
« Odgovor #104 poslato: 07. Februar 2017. u 09:22 »
Po svemu sudeći narednih desetak dana ćemo biti pod vladavinom antickilona koji neće dozvoliti prilaz bitnijim padavinama Balkanu.
Istok Srbije će imati dosta hladnije vreme sa temperaturama uglavnom ispod 0°C.
U ostatku Srbije dnevne temperature kretaće se par stepeni u plusu.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Februar 2017
« Odgovor #105 poslato: 07. Februar 2017. u 14:32 »
I hladnu kosavu da ne zaboravimo, krece da duva od cetvrtka i kako stoje stvari duvace do kraja nedelje:


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2017
« Odgovor #106 poslato: 07. Februar 2017. u 18:25 »
Kad se samo setim... da je došlo nešto ovakvo slično, ovo bi bila zima za pamćenje od mene.





Moram da se prisetim, jer me kao velikog zaljubljenika u zimu bole ovakve propuštene šanse. Ovo jeste jedna dobra zima, ali draže bi mi bilo da se ova nada nije ni pojavljivala, jer ovako samo više boli.

.... a na kraju, eto jedan potpuni debakl svega. Situacija realna za taj 10-ti februar. Kome i čemu je trebala ovo usamljeno hladno jezgro u Severnom Moru i dalje mi nije jasno. Koga i šta da aktivira ? Kakav debilizam



A i za dalje, 144-ti sat, kakva glupost i ko uopšte ima koristi od ovoga ?  Zakopavanje u zemlju... Sve se taman postavilo da niko u Evropi nema korist od ovoga nikakvu  :ranting:

Uh....



Ma jednostavno i lepo da ispizdiš i oteraš sve u mp3. Bolje da se ništa nije ni crtalo..

Hvala ti za sve do sada, ali imala si šansu zimu da zasijaš kao nijedna pre... i to kakvu. Zašto si je propustila  :cry:
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Februar 2017
« Odgovor #107 poslato: 07. Februar 2017. u 18:44 »
I od cetvrtka nedelju dana kosave nam sledi bar po gfs-u i naravno moze se promeniti... Dobro bar temperaturno bice onako kako treba za ovo doba godine... Ostalo za zaborav...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2017
« Odgovor #108 poslato: 12. Februar 2017. u 14:21 »
Još sutra druženje sa košavom, mada će od popodneva ona brzo gubiti na snazi. U utorak ujutru može biti prilično jakih mrazeva, ako vetar skroz prestane kao što karte i daju.

U sredu će vetar prolazno biti do umeren, severnih pravaca.

Zatim vreme bez značajnijeg vetra reklo bi se, jutra hladna sa mrazevima a dani sunčani i topli. Nešto ne verujem u inverzije, moguće je čisto u jutarnjim i prepodnevnim satima lokalno.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Februar 2017
« Odgovor #109 poslato: 13. Februar 2017. u 10:12 »
Nešto ne verujem u inverzije, moguće je čisto u jutarnjim i prepodnevnim satima lokalno.
Nisi Kimi u pravu kada je u pitanju cela Srbija. Mozda u tvom kraju nece biti inverzije, ali na zapadu Srbije (u mom kraju) i BiH inverzija traje jos od petka popodne. Juce i prekjuce je ovde bilo tmurno i hladno kao sredinom decembra, a mirise mi i danas celodnevna inverzija kod mene. Inace jos sutra hladno tokom dana, ali ocekujem razbijanje inverzije. Jutarnji mrazevi do cetvrtka i to bi bila druga najava proleca posle prvih sest dana februara. Za vikend se nazire neki prodor fronta sa severozapada, a u terminu posle sedam dana se nazire zonalno strujanje sto sluti na pravo prolecno vreme tokom trece dekade. Bice zanimljivo u temi "Dugorocne prognoze" pratiti da li ce zonalno strujanje pocetkom i sredinom trece dekade doneti pravo prolecno vreme.

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Februar 2017
« Odgovor #110 poslato: 13. Februar 2017. u 10:37 »
 ^^ Kimi je upravo to i rekao. Sam sebe si demantovao u istoj poruci. On je rekao da ne veruje da ce biti inverzije nakon srede, sto si ti i sam potvrdio kada si rekao da ocekujes razbijanje inverzije.  :)

Nista novo nema da se kaze za naredne dane. U toku dana bi bilo suncano i toplije.

Van mreže Zeli

  • **
  • Poruke: 1.000
  • Starost: 61
  • Lokacija: Brcko
Odg: Februar 2017
« Odgovor #111 poslato: 13. Februar 2017. u 16:57 »
^^ Kimi je upravo to i rekao. Sam sebe si demantovao u istoj poruci. On je rekao da ne veruje da ce biti inverzije nakon srede, sto si ti i sam potvrdio kada si rekao da ocekujes razbijanje inverzije.  :)

Nista novo nema da se kaze za naredne dane. U toku dana bi bilo suncano i toplije.

Mile ja sam u BH Posavini, relativno blizu zapadnom delu Srbije i skoro 100% sam ubedjen (prema informacijama kojima raspolazem) da mi slede dani inverzije i to najmanje do petka, a jako bih voleo da ne bude tako, jer mi je inverzija apsolutno najmrza meteo situacija. To mi je tipicno u februaru u drugoj i trecoj dekadi, kada druga mesta imaju 10+ ja ne predjem peticu :(
Moram naravno kao i drugi clanovi foruma da naglasim da su mi tvoje prognoze, pogotovo u "dugorocnim prognozama" izuzetno temeljite, odlicne, kao i interesantne. Svaka ti cast na tome (Y) Pozdrav :)


Van mreže Zeli

  • **
  • Poruke: 1.000
  • Starost: 61
  • Lokacija: Brcko
Odg: Februar 2017
« Odgovor #112 poslato: 14. Februar 2017. u 14:03 »
Postoje naznake da ce od sutra inverzija poceti da slabi, ali sam jos uvek ubedjen da se, na mom uzem podrucju, ista nece predati bas lako, te samim tim ostaje mi jos 2-3 hladnih noci i dana. Ipak se nadam znacajnijem zatopljenu u petak ili subotu :)

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Februar 2017
« Odgovor #113 poslato: 14. Februar 2017. u 14:37 »
 ^^ Misim da jos sutra postoje sanse za inverziju u toku celog dana ponegde ali to je to. Ono sto sam odgovorio na Stefanovu poruku se odnosilo na njegovu konstataciju da Kimi nije upravu, iako je u nastavku poruke napisao da ocekuje razbijanje inverzije nakon srede, tako da je to ustvari, isto ono sto je i Kimi napisao u svom postu.

I hvala ti na pohvalama, drago mi je zbog toga!  :tu:

Samo da dodam da bi za vikend mogli da ocekujemo prolaznu, slabu kisu, prvo na jugozapadu, a u nedelju uvece i u noci na ponedeljak i u ostatku zemlje, osim u Vojvodini.

Van mreže Zeli

  • **
  • Poruke: 1.000
  • Starost: 61
  • Lokacija: Brcko
Odg: Februar 2017
« Odgovor #114 poslato: 14. Februar 2017. u 16:50 »
Daj Boze da kod nas (severnije) padne koja kap, bicu srecan ako to bude i 1 celi milimetar. Meni je najvaznije da ima padavina u bilo kom obliku, naravno zbog svakodnevnih potreba za domacinstvo.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2017
« Odgovor #115 poslato: 16. Februar 2017. u 12:24 »
Niko ne piše...

Modeli su se "našli" za subotu i nedelju, sledi talas da kažem malo konkretnijih padavina u južnoj i delu centralne Srbije.

Na planinama sneg, ali uz jače padavine i priticanje hladnijeg vazduha na visini sneg bi mogao krenuti i u nizijama tamo u nedelju pred jutro, zbog povoljnih uslova u vidu izostanka bilo kakvih strujanja (tj. vetra) koji bi fenirao niže slojeve.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Februar 2017
« Odgovor #116 poslato: 16. Februar 2017. u 13:19 »
Da, od subote popodne do nedelje uvece ce pasti par mm, kako sada stvari stoje, uz temperature u nizim predelima od svega 1-3 stepena iznad nule u toku noci na nedelju i u nedelju ujutru, pa ce postojati sansa da kisa prelazi u susnezicu i sneg i u nizim predelima, kao sto je Kimi vec rekao. U odnosu na neke od prethodnih izlaza GFS je "skratio" trajanje padavina pa bi nedelja uvece donela slabljenje padavina, dok je u ranijim izlazima tada "davao" padavine u vecini krajeva centralne i juzne Srbije. EC je, sa druge strane, povecao kolicinu padavina vikend, te su modeli sada prilicno usaglaseni.

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Februar 2017
« Odgovor #117 poslato: 17. Februar 2017. u 09:04 »
Sta nacrta EC za sledeci vikend. Bio bi to ubedljivo najveci snegopad ove zime. Sto se Beograda tice.






Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2017
« Odgovor #118 poslato: 17. Februar 2017. u 13:29 »
Pahulje su izvesne, videćemo uz jače padavine možda i bude manjeg pokrivača.

I zahlađenje je uranjeno, pa bi sneg mogao krenuti već malo posle ponoći.

Meteogram negde približno za moje krajeve:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.096
  • Starost: 32
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Februar 2017
« Odgovor #119 poslato: 17. Februar 2017. u 14:53 »
Prvo potop pa zatrpavanje..Ali kakvi smo pehovi sto se tice snijeg izmjenit ce 100 puta ovo do slijedeceg vikenda..