Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Maj 2017- II dekada  (Pročitano 37071 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.167
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #100 poslato: 13. Maj 2017. u 12:23 »
Stvarno se lepo zakumulusalo po Bosni, ali i po Slavoniji.

A i realno, što smo mogli mi sami razvojima da pružimo, pružili smo. Dakle vedro je faktički od samog jutra u toj "izvorišnoj" oblasti za razvoje, nikakve smetnje u vidu razvoja s mora/visoke oblačnosti nema. Dakle, ili će atmosfera da odreaguje kako se i očekuje ili opet nešto nije u redu sa modelima.

Sve više Sunca u Bg, baš se oseća sparina.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #101 poslato: 13. Maj 2017. u 12:28 »
Nastavlja se slično vreme u Beogradu kao i tokom mog prethodnog javljanja, samo je sada pokrivenost neba oblačnošću još malo manja. Delimično je oblačno sa dužim sunčanim periodima. Iako svežije nego juče, ugodno je toplo i pomalo sparno. Vetar je slab i umeren, jugozapadni. Temperatura iznosi 20,6ºC prema AMS Vračar, odnosno 20,1ºC prema AMS Košutnjak.

Kao što već rekoše kolege, s obzirom da su se Bosna i Hercegovina i Slavonija na vreme "očistili" od "beskorisne" oblačnosti koja koči razvoje, tamo već sada ima intenzivnog razvoja kumulusa i kratkotrajnih lokalnih pljuskova, u Slavoniji praćenih grmljavinom. Strujanje je neko zapadno-severozapadno:



« Poslednja izmena: 13. Maj 2017. u 12:39 Srđan »

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #102 poslato: 13. Maj 2017. u 12:32 »
I ovde je jutros bilo dosta kise, a kasnije se delimicno razvedrilo pa je bilo dosta suncanih intervala i kao sto su kolege vec pomenule bilo je sparno. Sada je oblacnost koja je izrazenija severnije od mene uspela da zakloni sunce I pojacao je vetar malo pa je sparina malo smanjena ali ce ubrzo doci do novog razvedravanja. I ovde je, pre ovog kratkotrajnog naoblacenja, bilo dosta manjih kumulusa tamnih baza koji su vec poprilicno isli u visinu. Naravno, I bilo je za ocekivati da se oblaci ovako brzo krecu. Sa nestrpljenjem cekam nastavak dana.

Trenutna temperatura kod mene tacno 20C uz vlaznost vazduha preko 80%.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.341
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #103 poslato: 13. Maj 2017. u 12:37 »
Očekivano, žurka u Beogradu rano jutros. Kolege su to fino ispratile, ja sam spavao, pa me jak pljusak probudio prvo oko 6h, a zatim i ponovo nešto jača kiša oko 7h. To sam iskoristio da na brzinu sačuvam radarske slike i priložim animaciju. Opet je jači deo prošao malo južnije od Beograda, ali je zaista pala lepa kiša, slična kao i prošle nedelje, 14mm zvanično.



Od Jadrana do Rumunije:



Polako se "priprema teren" za eventualnu novu turu popodne. Vidim da su mnogi ovde optimisti da će biti nešto, mada dosta modela je suvo ko barut za danas poslepodne (tu prednjače EC, ICON i naravno WRF-NMM koji se odavno posvađao sa prognozom padavina). Scenario sa popodnevnom turom jačih nestabilnosti forsira GFS, a pridružio mu se i GEM. Ajde da im verujemo.  :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 11.4mm
Miljakovac - 11.7mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #104 poslato: 13. Maj 2017. u 12:53 »
Slojevita oblačnost koja se premešta preko Beograda i Vojvodine je ušla u fazu disipacije, dok iza nje nema praktično nijednog oblaka osim konvektivnih. I ovde doduše ima sve više kumulusa. Strujanje varira od NW i W do blagog SW u južnim i jugoistočnim krajevima zemlje.
Naravno u toku dana kako se kratkotalasna dolina bude premeštala dalje ka istoku strujanje će svugde biti NW.
Toplo je, temperatura na Košutnjaku 20.1 °C.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #105 poslato: 13. Maj 2017. u 12:59 »
Evo i prvih ozbiljnijih odraza u nasoj zemlji severno od Cacka:



Bas je upeklo sad, uz puno sunca temperatura izgurala na 20.1C.

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #106 poslato: 13. Maj 2017. u 13:10 »
Vedrina sa zapada dosla i do mene. U Slavoniji zanimljivo. Lepo je pocelo.

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.094
  • Starost: 32
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #107 poslato: 13. Maj 2017. u 13:11 »
Evo me trenutno u Priboju u Srbiji..Oblačno je i sparno a jutros je bilo jakih pljuskova..

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #108 poslato: 13. Maj 2017. u 13:55 »
Delimično oblačno (4/8), umereno toplo i vetrovito sa dužim sunčanim periodima. Vetar je slab i umeren, na udare povremeno i pojačan, zapadni. Trenutna temperatura iznosi 23,2ºC prema AMS Vračar, odnosno 21,4ºC prema AMS Košutnjak.





Kako je ekspresno krenulo sa razvojima, očekivao sam da će se do sada već razviti nešto organizovanije, kao na primer na jugu Mađarske. Ili sam možda previše nestrpljiv? U svakom slučaju, munjolovac beleži veoma malo grmljavine u odnosu na odraze na radarskim slikama, dok je, sa druge strane, satelitski snimak dosta optimističan za nastavak dana. Pratimo dalje...
« Poslednja izmena: 13. Maj 2017. u 14:08 Srđan »

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.167
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #109 poslato: 13. Maj 2017. u 13:57 »
Napokon početnog optimizma, odmah imam problem sa satelitom...  :grin:

Nešto se kao razvija na zapadu, ima tu crvenkastih odraza na radaru, ali mi se ne sviđa što to na satelitu ama baš nikakvu stukturu nema pravih Cb-ova (kao što su npr. ovi sada na jugoistoku Mađarske) nego to liči kao na neku raspadnutu kašastu masu...
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.575
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #110 poslato: 13. Maj 2017. u 13:57 »
Različita  strujanja po slojevima su primetna. Baš lepo deluje kada se sve ubrza na snimku. Inače trenutno je vedro uz modro plavo nebo. Idealno za izgoreti na suncu :)

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=okAG3sxG_h8" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=okAG3sxG_h8</a>

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.445
  • Lokacija: Niš
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #111 poslato: 13. Maj 2017. u 14:02 »
 ^^ Bas se lepo vide razlicita strujanja, zanimljiv video  :tu:
Bas me zanima sta ce sondaza reci...Od pocetka mi ova subota cudno deluje, nejasno, ali ajde da vidimo sta ce biti...  T 21.8C


Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #112 poslato: 13. Maj 2017. u 14:08 »
Takodje, sada bi vredelo videti sondazu, ali treba docekati dok ona bude dostupna. :) Ovo sto se priblizava sa zapada ne deluje ni na radaru vise toliko zanimljivo, a Kimi je vec pomenuo kako to izgleda na satelitu, i ukoliko se nesto ne promeni nisam bas uzbudjen. Mada, ima sada nesto vise razvoja po zapadu Backe, pratimo dalje. Inace, suncano je uz dosta kumulusa koji se brzo krecu ka istoku i vrlo je sparno. Temperatura 21C.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #113 poslato: 13. Maj 2017. u 14:18 »
Iako bude nesto to ce sve juznije od mene da se spusti usled jacanja severozapadne struje. Tako i na radaru deluje sudeci po odrazima. Ali da sacekam jos malo da budem uveren u to. Ove konvektivne sezone je uzlaud bilo sta cekati. Za sada je nula, ali tek je pocetak.

Van mreže Borisha

  • Poruke: 4
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #114 poslato: 13. Maj 2017. u 14:35 »


Sremska Kamenica ka Futogu..

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 2.971
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #115 poslato: 13. Maj 2017. u 14:43 »



Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #116 poslato: 13. Maj 2017. u 14:57 »
Pretežno sunčano (sitni, bezopasni kumulusi) i vetrovito. Vetar je uglavnom umeren, na udare povremeno i pojačan, zapadni. Trenutna temperatura prema AMS Vračar iznosi 23,0ºC, a prema AMS Košutnjak 22,7ºC.

Za sada ni blizu Beograda nema nikakvih nagoveštaja da bi u nastavku dana moglo nešto da se razvije. Ali, ima još vremena.

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #117 poslato: 13. Maj 2017. u 15:00 »
Ovaj razvoj sto mi prilazi sa zapada slabi, ali jos uvek "odrzava u zivotu" pa ima sanse da nesto dodje i do mene, trenutno se zapad zatamneo, ali vidi se da je dobar deo oblaka u raspadanju, posebno juzni "krak". Severnije od Vrbasa ima lepih razvoja, tamo ima i elektricnih praznjenja a i na satelitu to malo bolje izgleda, ali za sada nista spektakularno.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.167
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #118 poslato: 13. Maj 2017. u 15:02 »
Par krupnih kapi kiše kući, oblak se otvorio tamo na Goču i iza njega, čuje se grmljavina.

Ovaj drugi jači oblak sa druge strane Morave će ostati severnije.

Inače u toku jutra i prepodneva palo 5,2mm.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.341
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #119 poslato: 13. Maj 2017. u 15:02 »
Konkretizuju se razvoji u Bačkoj konačno, razgrmelo se iz toga i deluje da se organizuje u neku liniju. Moguće da to malo repom zakači i Beograd, ali još je daleko:





Generalno, deluje da je atmosfera malo stabilnija, nego što smo očekivali, razvoji južnije i zapadnije od Beograda se prilično muče. Jutrošnji front je stabilizovao atmosferu na neko vreme. E sad, pitanje je hoće li doći do ponovne popodnevne destabilizacije na širem području kako to GFS vidi.

Temperatura u Beogradu je dostigla očekivanih 23°C. Tačka rose prilično niska, 13°C.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 11.4mm
Miljakovac - 11.7mm
prosek - 48.7mm