Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Obilne snežne padavine za Zimsku Olimpijadu u Sarajevu, februar 1984. godine  (Pročitano 31375 puta)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Prošlo je punih 25 godina od ovog interesantnog meteorološkog događaja. Štaviše, baš je ovih dana jubilarna, 25-ta godišnjica od velikog snežnog zatrpavanja u tadašnjoj Jugoslaviji. Za sada ću se osloniti na podatke koje trenutno mogu da pregledam, a osvrnuću se i na lične doživljaje.

Pre svega, moram da napomenem da je ovaj veliki sneg zahvatio pre svega Bosnu i Srbiju. U drugim krajevima to je bio jedan manje-više neupadljiv prodor.
Koliko se sećam, otvaranje Olimpijade u Sarajevu je bilo 8-mog februara. Prizor je bio neprimeren za događaj. Planine su se tu i tamo belele, a u Sarajevu ni trunke snega. Takmičari i organizatori su se uznemirili, jer su postojale sve šanse da pri takvim uslovima Olimpijada propadne. Skijališta su imala nešto sintetisanog i dovlačenog snega, a bob staza na Trebeviću je bila potpuno čista. Samo čudo može da izvuče Olimpijadu...
...ali čuda postoje da bi se dešavala. Prognoza vremena je najavljivala manje snežne padavine, što nije bilo mnogo utešno. Pa ipak, prema podacima iz Sarajeva, 9. februara u 10:20 počeo je da pada sneg. Bar se nebo smilostivilo da zapahulja. Međutim, sneg je počeo ozbiljnije da pada u Bosni i Srbiji.
Ujutru, 10. februara, visina snega u Sarajevu je bila 16 cm. Nije loše, borilišta za Olimpijadu mogu da se otvore. Nema više potrebe da se dovlači sneg, jer ga je već bilo dovoljno na stazama. Prognoza je dala nastavak snežnih padavina, pa se odustalo od veštačkog snega i drugih akcija, čekajući nebo da kaže svoje. A nebo se raspričalo... Sneg nije stao 10. februara, neprekidno je padao i padao...
Ujutru 11. februara, sneg koji je osvanuo počeo je da zadaje nevolje. Naime, zvanična merenja u Sarajevu su davala čak 42 cm snega. To je počelo da ometar sve vidove saobraćaja. Sportisti i novinari koji su još pristizali u Sarajevo morali su da budu upućeni na oprez, a aerodrom Butmir je bio zatrvoren. Alternativni aerodrom u Beogradu je takođe imao problema, pa se moralo u Mostar. Međutim, kako odatle u Sarajevo? Sneg je i dalje padao...
Naredno jutro donosi čak 48 cm snega koji je i dalje padao. Međutim, iako nije stao, sneg je usitnio i snežni pokrivač više nije bio u takvom porastu. Gde ćeš više, ima ga skoro pola metra u gradu, a na okolnim planinama i metar novog snega!
Sneg je konačno stao u Sarajevu 13. februara u 07:30. istina, paduckao je od tada svaki dan po malo, ali glavno padane snega se okončalo. Svi su bili prezadovoljni, osim putara. Možda je baš neko od njih i smislio onu čuvenu priču o grtalici (ima je na Chat-u od pre mesec dana).

A sad malo podaci.
Bjelašnica je već imala neki sneg. Naravno, palo je još. Visine snega su bile oko Nove godine tek bednih 20 cm, da bi pre ovog prodora napadalo do 120 cm. U ovomprodoru palo je još 35 cm, tako da ga je 15. februara bilo 155 cm.
Beograd je takođe krenuo od nule. Prvi dan, 10. februar je imao 25 cm, a 11. februar čak 44 cm, da bi 12. februara bilo konačnih 47 cm. Sećam se, bilo je kao iz bajke. Automobili u mom kraju su bili zatrpani tako da ništa nije virilo iz snega. Ni gornja ovoca stakla. Umesto automobila, stajale su gomile snega. Bilo je bolje nego na Bocetovom avataru! ;)
Po Srbiji je bilo i dosta štete od velikog snega. Lomila su se grane, stabla, pa i bandere i dalekovodi. Sneg je padao na idealnim temperaturama od par stepeni ispod nule.
Novi Sad je imao još više snega od Beograda. Na Šančevima je bilo 17 cm (10-ti), pa 39 cm (11-ti), pa 54 cm (12-ti) da bi 13. februara bilo i svih 55 cm. Konačna visina snega je bila 61 cm, a merena je 16. februara 1984. godine.
Nacionalni rekord Srbije upravo potiče od ovog snegopada. No, pođimo redom. Slede podaci o visini snega za 9, 10, 11, 12, i 13 februar za pojedina mesta u Srbiji, kao i beleška o najvećoj visini snega iz ovog događaja.

Palić 0, 7, 28, 26, 28
Sombor 0, 4, 17, 11, 11
Novi Sad (Rimski Šančevi) 0, 17, 39, 54, 55 (61 cm 19. februara)
Novi Sad (Petrovaradin) 0, 15, 21, 24, 22
Zrenjanin 0, 10, 25, 25, 25
Kikinda 0, 6, 25, 20, 20
Vršac 0, 0, 4, 2, 1 (vidite kako ovde skoro da uopšte nije bilo snega!)
Loznica 0, 16, 51, 64, 69
Valjevo 0, 30, 49, 63, 59
Beograd - Surčin 0, 22, 35, 39, 42 (48 cm 14-17. februara)
Beograd - Vračar 0, 25, 44, 47, 44
Kragujevac 0, 38, 45, 52, 51
Smederevska Palanka 0, 17, 29, 31, 33 (34 cm 14. februara)
Veliko Gradište 0, 0, 4, 4, 3 (baš malo, zar ne?)
Crni Vrh 44, 86, 88, 85, 93 (105 cm 15. februara)
Negotin 0, 2, 1, 1, 1 (ovde je tek kasnije bilo snega, pa je 22. februara bilo 22 cm snega)
Zlatibor 30, 63, 76, 92, 90
Sjenica 14, 44, 50, 56, 58
Požega 0, 23, 23, 30, 24
Kraljevo 0, 61, 82, 73, 68 (Ovaj snegopad od 61 cm je za neverovati!)
Kopaonik 120, 150, 170, 180, 187 (198 cm je bilo 15-16 feburara, što je rekord za sinoptičke stanice u Srbiji)
Kuršumlija 0, 25, 19, 14, 12 (već iza Jastrepca nema toliko snega, inače bilo je 29 cm 18. februara)
Kruševac 0, 42, 40, 41, 38
Ćuprija 0, 25, 32, 35, 38 (40 cm je bilo 14. februara)
Niš 2, 24, 19, 18, 17
Leskovac 0, 18, 19, 21, 20 (bilo je i 31 cm, 19. februara)
Zaječar 0, 16, 13, 11, 9 (pa je 19. februara bilo i 21 cm)
Dimitrovgrad 0, 12, 17, 19, 22
Vranje 0, 16, 12, 9, 8
Peć je samo 10. februara imala 1 cm snega, a teko posle 15-og je nešto i padalo...
Prizren 0, 14, 5, 2, 1
Priština 0, 21, 17, 15, 14

Divčibare 32, 56, 88, 114, 148 (da bi 15. februara bilo i 153 cm)
Rudnik nije imao regularna merenja, ali se zna da je pre snegopada bilo 14 cm, a posle 149 cm.
Goč 30, 80, 100, 110, 118 (da bi konačnih 120 cm bilo 14. feburara)
Kaona (na južnoj padini planine Jelice, prema Dragačevu) 5, 56, 95, 114, 126
Ivanjica 0, 75, 101, 120, 117
RC Užice 6, 30, 45, 65, 70 (da bi bilo i 90 cm 16. februara)
RC Bukulja 0, 38, 69, 85, 96
RC Bešnjaja je pre snegopada bila bez snega, a onda je palo 133 cm za ovih 5 dana.
Brzeće 5, 42, 50, 60, 57 (da bi bilo i 70 cm 19. februara)
Mitrovac na Tari je imao 68 cm 7. februara, pa sledi serija: 84, 140, 182, 190, 191 (da bi kasnije pao i nacionalni rekord Srbije od 213 cm, 17. februara).

Sve što je lepo, kratko traje. Pred kraj Olimpijade je ojužilo, i pre kraja februara se sav taj novopali Olimpijski sneg istopio...

Karte i podatke iz drugih krajeva nekom drugom prilikom. Ako neko ima još nešto zanimljivo da doda, slobodno. Meni su lične priče najzanimljivije.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Miki-NS

  • **
  • Poruke: 615
Re: Obilne snežne padavine za Zimsku Olimpijadu u Sarajevu, februar 1984. godine
« Odgovor #1 poslato: 10. Februar 2009. u 15:24 »
Odlicno ptprince,lepo si to opisao... I ja bih voleo da mogu da dam svoju izjavu,ali je taj dogadjaj malo stariji od mene :D

Na mreži Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Obilne snežne padavine za Zimsku Olimpijadu u Sarajevu, februar 1984. godine
« Odgovor #2 poslato: 10. Februar 2009. u 15:43 »
Beograd je takođe krenuo od nule. Prvi dan, 10. februar je imao 25 cm, a 11. februar čak 44 cm, da bi 12. februara bilo konačnih 47 cm. Sećam se, bilo je kao iz bajke. Automobili u mom kraju su bili zatrpani tako da ništa nije virilo iz snega. Ni gornja ovoca stakla. Umesto automobila, stajale su gomile snega. Bilo je bolje nego na Bocetovom avataru! ;)
e baš lepo kolega što me pomenu u ovom kontekstu  :)

ja pamtim Olimpijadu u Sarajevu ali samo po sportskim takmičenjima i navijanju za naše (Slovence) u alpskim sportovima pošto kod mene nije bilo obilnih snežnih padavina. U periodu od  11. do 22. februara 1984 u Knjaževcu je bilo od 10 do 18cm snega. Iz sadašnjeg ugla gledano pristojno ali istok je bio uskraćen VELIKOG SNEGA 1984. godine. ALi je zato 1985. nadoknadila puno toga.  :)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Obilne snežne padavine za Zimsku Olimpijadu u Sarajevu, februar 1984. godine
« Odgovor #3 poslato: 10. Februar 2009. u 15:58 »
Zato ću sada da okačim tvoj avatar, kako bi ova poruka imal asmisla i kad budeš menjao avatar.
Dakle, evo ga:


Ja sam u to vreme bio maturant. Išao sam u srednju hidrometeorološku školu. U okviru škole postojala je meteorološka stanica ma kojoj su osmatranja vršili učenici. Bilo je svega dva osmatranja dnevno, u 7 i 13 sati. Osmatrale su se temperatura suvog i mokrog termometra, maksimalna i minimalna temperatura, oblačnost, količina padavina i visina snega. Postojali su i pisači, termograf i higrograf, pa su se trake menjale svaki dan u 7 ujutru.
Sticajem okolnosti, ja sam menjao svoju školsku drugaricu koja nije mogla da osmatra tokom februara. Živ sam se namučio da dođem na vreme, jer je škola na Voždovcu, a ja na Ceraku. Ipak, dođoh na vreme. Pošto sam osmotrio temperature i zamenio trake, pristupio sam merenju padavina. Uneo sam kišomer u hodnik škole i čekao tri sata da se padavine otope. Pošto nisam dočekao otapanje padavina (tako je, kažu, po propisu), uradio sam dozvoljeno zaobilaženje padavina. Pažljivo sam sipao hladnu vodu u menzuru, izmerio koliko sam sipao i polagano sam 'pomagao' snegu da se otopi. Sav sadržaj se lagano slivao u sabirnu kanticu. jedna menzura nije bila dovoljna, pa sam to uradio tri puta, dok nisam sve otopio. Onda sam regularno izmerio količinu vode iz kišomerne kantice, pa odbio onoliko koliko sam sipao u ovom 'forsažu' i tako dobio količinu padavina. Važno je snaći se!
Inače, toga sam se setio kada sam počeo da radim svoje osmatračke zime. Video sam kako to rade i druge kolege, pa sam zaključio da moj postupak i nije bio loš. Neke male osmatračke tajne se ne ispričaju, već se jednostavno same provaze, naročito onda kada je to neophodno.
Sada, ipak čekam da se padavine otope iz mog kišomera. Postoji jedan jednostavan razlog: ulazni otvor kišomera je na krovu, a kad padne sneg, ne mogu da izađem na krov kroz krovne prozore. Ipak, nije žurba, pa mogu da čekam prirodno otapanje. Valjda zato postoji i to 'nepisano' pravilo.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Obilne snežne padavine za Zimsku Olimpijadu u Sarajevu, februar 1984. godine
« Odgovor #4 poslato: 10. Februar 2009. u 16:12 »
Evo šta sam još našao od podataka, a vezano je za ovu temu. Slede najveće visine snega za februar 1984. godine u mestima u Bosni i Srbiji gde ga je bilo preko 1 metar na planinama, i preko pola metra u nizijama, a gde još nisam pomenuo.

Nizije sa preko pola metra snega:

Bosna i Hercegovina:
Bihać 51
(tada Titov) Drvar 56
Doboj 71
Jajce 72
Tuzla 97
Bijeljina 56
Sajarevo aerodrom 61
Rudo 50

Srbija:
Banja Koviljača 80
Ljubovija 73
Bogatić 69

Planinske oblasti sa preko 1 metar snega u tom mesecu:
Bosna i Hercegovina:
Mlinište 145
Vareš 141
Vlasenica 120
Berkovići 182
Čemerno 118
Nadromanija 170

Srbija:
Jagodići (srednje Podrinje) 122
Gornji Banjani 140

U Crnoj Gori nije bilo nešto naročito puno snega. Žabljak je imao 154 cm, što je daleko ispod nekih rekorda.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Obilne snežne padavine za Zimsku Olimpijadu u Sarajevu, februar 1984. godine
« Odgovor #5 poslato: 10. Februar 2009. u 16:25 »
I još karte sa reanalize:

09. februar u 00 UTC



09. februar u 12 UTC



10. februar u 00 UTC



10. februar u 12 UTC



11. februar u 00 UTC



11. februar u 12 UTC



12. februar u 00 UTC



12. februar u 12 UTC



13. februar u 00 UTC



13. februar u 12 UTC

Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže The_Night_Hawk

  • *
  • Poruke: 248
  • Starost: 52
  • Lokacija: Banjaluka,BiH
  • Nisam ja ovca, ja sam mrav!!! Ovce su mnogo veće!
Re: Obilne snežne padavine za Zimsku Olimpijadu u Sarajevu, februar 1984. godine
« Odgovor #6 poslato: 10. Februar 2009. u 17:39 »
 :P :P :P :P :P :P
 ;D ;D ;D ;D ;D
 :first: :second: :third:
Uh,kako sjećanja naviru...
Tada sam bio đak,pet dana prije toga sam proslavio 12. rođendan...
Jedini put u mom životu nisam otišao u školu zbog snijega,istina samo jedan dan.
Inače,živim u centru Banjaluke,koja je tada zabilježila svoj rekord od 55 centimetara :smartass:!
Na pamćenje koliko je palo prvog dana ne mogu baš da se oslonim :smartass:,ali znam da
je cesta Banjaluka - Jajce bila zatvorena tri dana,što se ne pamti,kako su mi rekli stariji,
ni 50 godina prije toga,kada nije bilo grtalica na kamionima :-[...
Naravno,ti dani su mi donijeli i nezaboravno sankanje,grudvanje i tako to...
Iduća zima je imala više sniježnih dana,ali kako pjeva Đole- prva je ljubav došla tiho,
nezvana,sama...Tako da se snijega iz 85 baš i ne sjećam ;),više plavih očiju i leptirića
u stomaku,ali možda sam baš zato stao na ledenu ploču, :hitna:,i zaradio svoj prvi gips :P...
Odoh sad daleko od tastature,da se sjećam...

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Re: Obilne snežne padavine za Zimsku Olimpijadu u Sarajevu, februar 1984. godine
« Odgovor #7 poslato: 10. Februar 2009. u 18:47 »
Tacno mi je lakse kad vidim da je bar jednom bilo vise snega u NS nego na jugu Srbije, iako tad nisam bio rodjen.Al ima tu nesto,ja sam rodjen tacno 2 meseca posle tog jakog sneznog nevremena,i slusao sam price od roditelja kakva je to bila zima,moze biti da zbog toga toliko volim zimu  :) :) :)