Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Sta bi se desilo...  (Pročitano 30818 puta)

Van mreže Covek

  • *
  • Poruke: 96
  • Lokacija: Banat
Sta bi se desilo...
« poslato: 20. Mart 2011. u 00:23 »
...ako bi neki asteroid ili drugo telo (nebitno) vece 20ak puta od Zemlje proletelo izmedju Zemlje i Sunca? Da li bi izazvalo neke posledice po Zemlju i kakve?

Na mreži Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Sta bi se desilo...
« Odgovor #1 poslato: 20. Mart 2011. u 00:34 »
to je nemoguce... asteroidi su precnika od nekoliko desetina metara do nekoliko desetina kilometara, a neko drugo vece telo (planeta) ne krece se slobodno svemirom

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Sta bi se desilo...
« Odgovor #2 poslato: 20. Mart 2011. u 03:36 »
 ^^
Kao shto kaze Stefano,moguce je samo da asteroid ili kometa prodju blizu nashe  planete,a vecinu asterodida i kometa iz nasheg sunchevog sisetma prikupljaju Jupiter i Saturn svojom gravitacijom. Nashu planetu od udara dalje shtiti mesec kao prirodni satelit zemlje. Ako bi se desilo da i najveci asteroid prodje u blizini nashe planete(a pritom ga zemljina gravitacija ne privuche ka potpunom udaru) onda b i se u najgorem slichaju promenila putanja zemlje oko sunca....

Dugi niz godina pratim astronomiju i zanimaju me takve stvari,ali moje mishljenje je krajnje amatersko...

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Sta bi se desilo...
« Odgovor #3 poslato: 20. Mart 2011. u 03:53 »
Mislim da postoje programi na netu koji mogu da simuliraju svakave stvari, pa bi u njih trebalo uneti ovakve podatke....
Ovako napamet, toliki objekat bi malo izmenio putanju Zemlje, mada nisam siguran i ovo kazem za velikom rezervom....
U svakom slucaju, kao sto kaze Stefano - takvi mamuti ne zevaju slobodno po Svemiru.....bar do sada nisu primeceni....

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Sta bi se desilo...
« Odgovor #4 poslato: 20. Mart 2011. u 10:13 »
Takav scenario je nemoguć! Svi odnosi između planeta i njihovih satelita su u najboljem redu!  ;) Da nije tako ne bi bilo ni nas ovde gde smo!
Bolje se malo informiši o mogućim udarima meteora i asteroida u Zemlju ... ta tema je mnogo zanimljivija i realnija! Npr. asteroid Apofis ... ima putanju koja nama na Zemlji nikako ne odgovara. Međutim, dobra vest je da su proračuni pokazali da u narednih 20-ak godina Apofis neće udariti u Zemlju ... za dalje ... ko zna ...
Eto i sinoć je Brus Vilis spasio planetu ... ostaje da se nadamo da će nam Brus poživeti još dugo!  ;D

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Sta bi se desilo...
« Odgovor #5 poslato: 21. Mart 2011. u 02:36 »
koliko ja znam, apofis će prvo proći između zemlje i meseca i pod uticajem gravitacija okrenuti se nazad uz moguć udar 2029. godine..

pogledaću malo na internetu sad, ali se sećam da sam to imao na astronomiji

EDIT: bio sam blizu..

Citat
99942 Apophis (previously known by its provisional designation 2004 MN4) is a near-Earth asteroid that caused a brief period of concern in December 2004 because initial observations indicated a small probability (up to 2.7%) that it would strike the Earth in 2029. Additional observations provided improved predictions that eliminated the possibility of an impact on Earth or the Moon in 2029. However, a possibility remained that during the 2029 close encounter with Earth, Apophis would pass through a gravitational keyhole, a precise region in space no more than about 600 meters across,[6] that would set up a future impact on April 13, 2036. This possibility kept the asteroid at Level 1 on the Torino impact hazard scale until August 2006, when the probability that Apophis will pass through the keyhole was determined to be very small. Apophis broke the record for the highest level on the Torino Scale, being, for only a short time, a level 4, before it was lowered.[7] Its diameter is approximately 270 meters (885 ft).[2] As of October 7, 2009, the odds of an April 13, 2036 impact are considered to be 1 in 250,000.

http://en.wikipedia.org/wiki/99942_Apophis

sve u svemu, biće vremena da se i o ovome više sazna..

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Sta bi se desilo...
« Odgovor #6 poslato: 21. Mart 2011. u 10:08 »
koliko ja znam, apofis će prvo proći između zemlje i meseca i pod uticajem gravitacija okrenuti se nazad uz moguć udar 2029. godine..
Nisam najbolje razumeo ... kako će se "okrenuti nazad"?
Apofis će u petak 13. aprila 2029. godine proći na udaljenosti između 30.000 i 33.000 km od Zemlje. S tim da bi ponovo 13. aprila 2036. godine bio potencijalna opasnost po Zemlju. Međutim, ovi podaci se menjaju nakon novih osmatranja i procena položaja i kretanja ovog asteroida. Ono što je zanimljivo vezano za ovaj asteroid je to što će se 2029. godine moći videti golim okom. Tog 13. aprila nakon sumraka stanovnici Evrope, Afrike i dela zapadne Azije moći će u sazvežđu Raka da uoče novu zvezdu srednje jačine, čime će Apofis postati prvi asteroid u novijoj ljudskoj istoriji koji ćemo moći da vidimo golim okom.
Inače, Apofis je asteroid veličine nekih 270 metara i jedan je od opsnijih asteroida po našu planetu.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Sta bi se desilo...
« Odgovor #7 poslato: 21. Mart 2011. u 10:44 »
Eto i sinoć je Brus Vilis spasio planetu ... ostaje da se nadamo da će nam Brus poživeti još dugo!  ;D

Koji? Brus Li? Brus Blic? :lmao:

... u petak 13. aprila 2029. godine ...

Tan-dann... petak trinaesti! :-[ :lmao:

Sad za ozbiljno... nisam znao za ovo. Sva sreća pa nisam baš toliko mator, te imam razloga da se nadam da ću to i da doživim da vidim. A ako nam bude suđeno... 'kud svi, tu i mi'.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Sta bi se desilo...
« Odgovor #8 poslato: 21. Mart 2011. u 12:28 »
Sva sreća pa nisam baš toliko mator, te imam razloga da se nadam da ću to i da doživim da vidim.
Šta mator ... ma ima da trčiš u brda zajedno sa svima nama! :P
Tan-dann... petak trinaesti! :-[ :lmao:
Šta kažeš, koja slučajnost? Sreća pa je 13.april 2036. godine nedelja!

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Sta bi se desilo...
« Odgovor #9 poslato: 21. Mart 2011. u 13:39 »
Šta mator ... ma ima da trčiš u brda zajedno sa svima nama! :

Nema potrebe, ja sam već tamo! :-*
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Na mreži Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Sta bi se desilo...
« Odgovor #10 poslato: 21. Mart 2011. u 15:53 »
Tan-dann... petak trinaesti! :-[ :lmao:
Ufff vec zamisljam kad prodje 21.12.2012 kako ce "apokalipticari" da predvidjaju nov smak sveta 13.4.2029 :) ima da nadju gomilu simbolike, Nostradamusova prorocanstva, ma ko zna sta sve ne :)

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Sta bi se desilo...
« Odgovor #11 poslato: 21. Mart 2011. u 20:52 »
Nisam najbolje razumeo ... kako će se "okrenuti nazad"?

kao što piše u tekstu ispod što sam okačio, jedini razlog što bi ponovo bilo šanse za udar 2036. jeste to što bi apofis 2029. prošao između meseca i zemlje i time upao u gravitacionu ključaonicu koja bi ga vratila nazad tj. obrnuo bi još jedan manji krug i ponovo bi se okrenuo ka zemlji

nisam mislio na rikverc,naravno :)


Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Sta bi se desilo...
« Odgovor #12 poslato: 21. Mart 2011. u 23:21 »
hehe, ko bi rekao da će biti ovako simpatična replika ovde na ovoj novoj temi. Malo sam se nasmejao, pa reko da se pridružim. Što se mene tiče tema ove teme je nemoguća, ne može ni jedno telo veličine planete slobodno da se kreće, i tu se slažem sa svima vama.
Jedina opcija - asteroid.. E sad taj Apofis je vrlo zanimljiv ali 240m nije mnogooo strašno, ali jeste prilično, međutim šanse da bude i prilično strašno su male... 8)
Međutim u Kosmosu postoji toliko mnogo tela koji se slobodno kreću iz čijih će redova jednog dalekog dana u budućnosti doleteti neki ogroman asteroid i raniti Zemlju sigurno, ako je pre toga ne ranimo mi ljudi sami..

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Sta bi se desilo...
« Odgovor #13 poslato: 21. Mart 2011. u 23:53 »

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Sta bi se desilo...
« Odgovor #14 poslato: 22. Mart 2011. u 00:01 »
 ^^
Mnogo intresantna stvar :)

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Sta bi se desilo...
« Odgovor #15 poslato: 22. Mart 2011. u 15:57 »
ako uopste dodje do udara, ako je verovati proracunima nece biti posledica po nas (barem ne direktnih)



a udar procenjuju na...
NASA initially estimated the energy that Apophis would have released if it struck Earth as the equivalent of 1480 megatons of TNT. A later, more refined NASA estimate was 880 megatons, then revised to 510 megatons.

sto je skoro 10x jace od najjace nuklearne bombe ikad testirane (Tsar bomba - 57 megatona)
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Sta bi se desilo...
« Odgovor #16 poslato: 22. Mart 2011. u 17:01 »
kao što piše u tekstu ispod što sam okačio, jedini razlog što bi ponovo bilo šanse za udar 2036. jeste to što bi apofis 2029. prošao između meseca i zemlje i time upao u gravitacionu ključaonicu koja bi ga vratila nazad tj. obrnuo bi još jedan manji krug i ponovo bi se okrenuo ka zemlji

nisam mislio na rikverc,naravno :)
A to, onda ok, međutim ne vraća njega gravitaciona ključaonica, Apofis će se u svakom slučaju vratiti (uvek se vraća ... dok jednom ne zvekne o Zemlju), takva mu je putanja. Ako sam ja dobro razumeo, ako Apofis prođe kroz gravitavionu ključaonicu, Zemlja će uticati na njegovu buduću putanju, tako da bi se on 2036. godine ponovo pojavio kao potencijalna opasnost. Zadnji put kada sam gledao neke podatke, čini mi se da je verovatnoća da Apofis prođe kroz gravitacionu ključaonicu 40000 prema 1. Kako se bude bližila 2029. godina imaćemo i sve sigurnije i preciznije podatke o svemu!
E sad taj Apofis je vrlo zanimljiv ali 240m nije mnogooo strašno, ali jeste prilično, međutim šanse da bude i prilično strašno su male... 8)
Varaš se ... to telo je dovoljno za prilično veliku kataklizmu. Veruj mi, u kosmičkim merama, prolazak asteroida pored Zemlje na 30.000 km je gotovo ravan sudaru.   :o

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Sta bi se desilo...
« Odgovor #17 poslato: 22. Mart 2011. u 21:08 »
Ukoliko bi se ovo desilo, eventualno bi se pretumbalo prostor-vreme, ako bi udaljenost kamena bila dovoljna da nas promasi.
Jer svi objekti u kosmosu se krecu pravolinijski...ali kroz zakrivljen prostor i malcice dilatirano vreme, pa otud deluje da se krecu kruzno, elipticno...

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Sta bi se desilo...
« Odgovor #18 poslato: 23. Mart 2011. u 19:24 »
Ove godine u novembru ćemo imati još jedan zanimljiv događaj na nebu. Dakle, 8. novembra asteroid "2005 YU55" (Yugo55  :lmao:) veličine 400 metara će proći blizu Zemlje. "2005 YU55" spada u asteroide opasne po Zemlju, međutim, za sada u narednih 100 godina ne postoji mogućnost udara.
Putanja asteroida...

Izvor: http://neo.jpl.nasa.gov/news/news171.html

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Sta bi se desilo...
« Odgovor #19 poslato: 23. Mart 2011. u 19:34 »
 ^^

Da li ce moci da se vidi golim okom ?