Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Mart 2015.  (Pročitano 76122 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Mart 2015.
« poslato: 28. Februar 2015. u 11:07 »
S obzirom da je nastupajuća promjena vremena o kojoj smo dosta pričali u temi "Proleće 2015" već uveliko ušla u 180h, red je da se polako prebacujemo u ovu temu.

Što se tiče perioda do srijede, biće povremenih padavina, ali i dužih perioda suvog vremena. Biće zanimljivo ispratiti front u noći između ponedjeljka i utorka kog niko do sad nije pominjao, a mogao bi da donese pljuskovite padavine i na udare olujan vjetar, a na planinama i novi snijeg.

Od srijede gotovo izvjesno kreće da se formira novi ciklon u Jadranu koji će se brzo produbljivati i jačati, ali uglavnom će stacionirati. Modeli su složni da četvrtak donosi obilne padavine uz zahlađenje. Globalni modeli GFS i ECMWF za sada crtaju kišu u nižim predjelima uz temperature oko 5°C i snijeg na planinama. Uveče bi uz još jače zahlađenje kiša polako prelazila u snijeg i u nižim predjelima.

Od četvrtka se već globalni modeli razilaze. GFS daje brzo prelijetanje ciklona dalje prema istoku, dok EC crta ciklon koji bi praktično stacionirao nad Balkanom i donosio obilne padavine u petak i za dane vikenda i to gotovo sve u obliku snijega.
Dakle, do petka je prilično poznat razvoj situacije, a od petka se još ništa ne zna.

Jedino što treba naglasiti da je dovoljno da dođe samo do malih izmjena na kartama kod položaja ciklona u četvrtak, pa da se sva ta kiša pretvori u snijeg.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže ivanb

  • *
  • Poruke: 186
  • Lokacija: Arilje
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #1 poslato: 28. Februar 2015. u 11:37 »
Baš je veliko razilaženje između EC i GFS od četvrtka uveče. Teško je i sabrati koliko padavina daje EC za moj kraj. Mislim da je realniji GFS scenario, inače...

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #2 poslato: 28. Februar 2015. u 15:35 »
Jedva cekam vecerasnji Ec , mislim da ako spusti temperaturu a 1 C imamo cist sneg od cetvrtka .

off : Jel neko video meteogram za BL oko 50 mm u cetvrtak :o

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #3 poslato: 28. Februar 2015. u 19:24 »
Pitanje je u kom obliku ce biti padavine u ponedeljak vece od fronta T po GFS-u na oko 4 C ali pogledajte kolicinu padavina



Uz jake padavine moze i da presnezi bar na kratko .

A sto se tice perioda od cetvrtka GFS drzi oko 35 - 40 mm kod mene pri T oko 2 C , cekamo EC od kog naravno ocekujem da daje vise padavina .

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #4 poslato: 28. Februar 2015. u 21:16 »
Vrlo zanimljiv period je pred nama. Pozicija i dubina ciklona (kao i njegovo kretanje) će se još menjati, ipak ima još četiri dana do njegovog formiranja. Nijanse mogu da odlučuju da li će pasti obilna kiša ili obilan sneg u nizijama, a za planinske predele ovo za sada deluje kao prilično izvesna dobra "porcija" snega.


Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #5 poslato: 28. Februar 2015. u 21:49 »
Biće zanimljiva prva dekada , počevši od 4 marta...samo da hladnije jos koji stepen!

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #6 poslato: 01. Mart 2015. u 09:20 »
Koliko vidim sad je GFS postao zimski dok , Ec izgleda malo slabije , GFS spustio T za moj kraj a povecao za 10 mm



Razlika je sto Ec daje padavine samo u cetvrtak, dok u ovoj situaciji imamo padavine do subote uvece .

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #7 poslato: 01. Mart 2015. u 11:36 »
 ^^  Aco, moram da ti sugerišem da unosiš pogrešne koordinate kad praviš meteogram, a to je zato što se koordinate unose u obliku decimalnog zapisa stepena, a ne u obliku "stepen, minut, sekund". To znači ako je tvoja lokacija na 44° (stepena) 51' (minuta), to je otprilike 44.85° (stepeni), a i za geografsku dužinu treba da promeniš na isti način tj. 20° 20' = 20.33°.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #8 poslato: 01. Mart 2015. u 12:51 »
Aco,mani se tih suvoparnih meteograma,pokušaj malo da naučiš karte da "čitaš".Nije to toliko teško :)

Moram da pohvalim italijane zaista,bravo bravo:

Citat kolege Ciklona od 20 februara:



NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #9 poslato: 01. Mart 2015. u 19:40 »
^^  Aco, moram da ti sugerišem da unosiš pogrešne koordinate kad praviš meteogram, a to je zato što se koordinate unose u obliku decimalnog zapisa stepena, a ne u obliku "stepen, minut, sekund". To znači ako je tvoja lokacija na 44° (stepena) 51' (minuta), to je otprilike 44.85° (stepeni), a i za geografsku dužinu treba da promeniš na isti način tj. 20° 20' = 20.33°.

 ^^ Hvala Srks , matematika mi je losa strana :)

Aco,mani se tih suvoparnih meteograma,pokušaj malo da naučiš karte da "čitaš".Nije to toliko teško :)


Hvala Kimi na savetu , sad sam citao u temi tumacenje prognosticarskih karata i polako kapiram :)

Van mreže Josip

  • **
  • Poruke: 731
  • Lokacija: Štitar-Županja, Hrvatska
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #10 poslato: 01. Mart 2015. u 20:40 »
Nisam baš optimističan oko ove promjene vremena. EC i GFS za moj kraj daju obilne oborine, eh sad, bilo bi dobro da glavnina padne u obliku snijega kako to crta GFS, ali ako bude ovako kao na slici, dakle većinom u obliku kiše, ne piše nam se dobro zbog Save koja je već sada visoka, a valja uzeti u obzir da se obilne oborine očekuju u dolini rijeke Bosne, od izvora do ušća, mada će tamo padati snijeg pa možda neće bit tako strašno. Nisam pametan i ne mogu bit, a da mi je svejedno, nije!!
« Poslednja izmena: 01. Mart 2015. u 21:09 Josip »

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #11 poslato: 01. Mart 2015. u 22:34 »
Vecerasnji EC idalje zimski, uz ove kolicine padavina i prognozirane temperature oko 1°C bi bio sve sneg u cetvrtak, moze da padne i do 10cm snega, a kad bismo krenuli da razmisljamo o tome sta bi bilo da je temperatura samo stepen-dva niza, koliko bi tu bilo snega onda. I bilo bi bolje da sto vise padavina bude u obliku snega i da se sto vise zadrzava, tako bi bila koliko toliko povoljnija situacija sa vodotocima.


Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #12 poslato: 01. Mart 2015. u 23:00 »
Neverovatno je kakva je sličnost ciklona koji dolazi sa ciklonom Tamara iz maja meseca prošle godine. Barički sistemi gotovo identično postavljeni:

Maj 2014.



Mart 2015.



I tada i sada imamo brzopotezni front sa severozapada koji za kratko vreme donosi obilne padavine. Dva dana posle fronta stiže ciklon. Naravno potencijal Tamare i ovog ciklona sada (Ćana) nije isti. Ipak je Tamara imala čime da se hrani. Mada i Ćana u najavi može da izazove velike probleme.

Maj 2014.



Mart 2015.


Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.146
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #13 poslato: 01. Mart 2015. u 23:19 »
Ja se samo nadam se da ce sto vise padavine biti u obliku snega,da ako je moguce izbegnemo izlivanje bujicnih potoka,koji su i sada puni vode,a i po njivama su se formirala jezera.

Van mreže ivanb

  • *
  • Poruke: 186
  • Lokacija: Arilje
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #14 poslato: 02. Mart 2015. u 00:32 »
S obzirom na sličnost situacije možda bi već sad trebalo da se počne sa objavljivanjem upozorenja. Mada postoji velika razlika, s obzirom da će u planinama padavine uglavnom biti u obliku snega. Čak i u nižim predelima kod mene po zadnjem izlazu Gfs bi većina padavina bila na 0C. Inače Gfs iz izlaza u izlaz daje tendenciju povećanja padavina za razliku od EC koji je juče bio mnogo izdašniji.

Van mreže Zeli

  • **
  • Poruke: 1.000
  • Starost: 61
  • Lokacija: Brcko
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #15 poslato: 02. Mart 2015. u 02:49 »
Vidim na mnogim sajtovima i upozorenje za obilne padavine večeras uz jak vetar, što će zasigurno povećati nivoe na svim vodotocima, dok posle srede, odgovorno tvrdim, da će se sva količina eventualnog snega u ravnicama rapidno istopiti, a to će vrlo verovatno uzrokovati, lokalne pa i poplave širih razmera. Znam da se naša upozorenja možda i neće ozbiljno shvatiti, ali trebamo učiniti onoliko koliko možemo.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #16 poslato: 02. Mart 2015. u 08:51 »
Definitivno će biti obilnijih padavina. Slažem se da bi najbolje bilo da padnu u obliku snega, inače ne bih isključio opet problem sa poplavama. Što se tiče vrste padavina, opet na samoj granici. Nijanse će odlučiti. I opet mi deluje da Banat ima najmanje šanse za sneg.

Van mreže mikan74

  • *
  • Poruke: 200
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #17 poslato: 02. Mart 2015. u 09:29 »
Bogami ovo je već ozbiljna količina padavina za moj kraj a da li će biti samo čiste kiše ili će barem 30% biti u vidu snega ostaje da se vidi i da se :pop: da bude što niža prizemna temperatura inače u protivnom biće tu i poplava sasvim sigurno jer se ovih dana intezivno topi sneg na planinanma pa još kad se doda i ova prognozirana kiša, eto nama nevolja.



A evo i sta kaže GFS sto se tiče snegopada, po ovom očekuje se nekih 10-15cm snega za istok Srbije no videćemo.


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #18 poslato: 02. Mart 2015. u 09:42 »
Mikan74 gde nalazis ovaj meteogram i ovo za sneg? hteo bi ja to za Nish da vidim...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #19 poslato: 02. Mart 2015. u 10:19 »
Četvrtak deluje potencijalno za izotermiju u centralnim krajevima,brdo padavina uz tek slabasan vetar.

Jak vetar bi bio prava nocna mora,jer bi stalno fenirao prizemni sloj.

Na krajnjem severu zemlje se ocekuje zestok vetar,ali on bi gurao konstatno toplotu iz Madjarske pa bi tamo bilo najtoplije (uz puno manje padavina nego u ostatku zemlje).
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*