Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Kosmaj i okolina, 2. oktobar 2015.  (Pročitano 27909 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Kosmaj i okolina, 2. oktobar 2015.
« poslato: 03. Oktobar 2015. u 18:20 »
Riješih da malo osvježim ovaj podforum, žao mi je što forumaši malo više ne putuju, pa makar i na jednodnevne izlete.

Konačno ugrabih slobodnog vremena koje se poklopilo sa prelijepim oktobarskim vremenskim prilikama, pa odlučih juče da po prvi put odem do Kosmaja, poslije Avale najbližu planinu Beogradu.

S obzirom da nemamo automobil u Beogradu, spremili smo se za dugu šetnju od varošice Sopot do Kosmaja. Vozom smo išli do Beograda do sela Đurinci gdje se nalazi željeznička stanica "Sopot Kosmajski". Odatle do Kosmaja stazom koja je ucrtana na mapi. Do tamo i nazad dobrih 30-ak km. :)



Jutro je bilo prilično svježe, uz niske minimalne temperature (svega 8.4°C u Beogradu). Dok smo izašli iz voza već je malo otoplilo, sunce ugrijalo. Nazirao se Kosmaj:



Prelijepi pejzaži, odmor za oči:



Cilj sada već znatno bliže:



Dio sela Nemenikuće, kroz koje smo prolazili dobrim dijelom puta. Legenda kaže da je selo dobilo ime za vrijeme ropstva Srbije pod Turcima. Prolazeći kroz predjele, Knez Miloš je ugledavši selo spaljeno od strane Turaka rekao "Nema ni kuće" i tako selo dobi naziv. :)



Usput smo imali zanimljivo društvo:







Crkva Svetih apostola Petra i Pavla u Nemenikućama. U njoj je za vrijeme velike seobe Srba Arsenije III Čarnojević poslednji put pričestio Srbe prije prelaska u Austrougarsku:





Stijena koja je podsjetila na onu u Americi u kojoj su uklesane glave američkih predsjednika. Ne znam razaznaje li još ko ovdje tri glave, pogotovo se ističe prva s lijeva iz ovog ugla. E sad ostaje pitanje da li je to slučajno, ili je neko pokušao da napravi neku repliku.



Tipičan šumadijski predio:



Dolazimo u samo podnožje Kosmaja:





Na početku strmih obronaka Kosmaja, ušuškan u šumi nalazi se manastir Tresije. Osnovan početkom XIV vijeka, više puta je rušen i obnavljan. Posvećen je svetim arhangelima Mihailu i Gavrilu, a ime je dobio po obližnjem potoku:





Padine Kosmaja su obrasle gustom šumom. Dominira bukva, ali ima dosta i hrasta i četinara.



U takvoj šumi, očekivao sam da bude dosta gljiva, s obzirom da je sada doba godine kad najviše vole da rastu, a bilo je i dosta kiše prethodnih dana koja bi ih pokrenula. Ipak, izgleda da im na Kosmaju nešto ne odgovara, naišao sam tek na par vrsta.
Otrovna Zavodnica:



Šumsko pile, jestiva ali slabog kvaliteta:



Relativno brzo kroz šumu stižemo do prevoja. Odatle smo se zaputili ka jednom od tri vrha Kosmaja, na čijem vrhu se nalazi vidikovac (540mnv).



Pogled na druga dva vrha, lijevo je Spomenik (580mnv.), desno je južni, najviši vrh Kosmaja (626mnv.)



Sa vidikovca fenomenalan pogled ka sjeveru. Vidljivost nije bila perfektna, ali sasvim solidna.
Čitav kraj je prilično gusto naseljen. U prvom planu su Nemenikuće, iza Sopot, zatim Ralja. Jedino uzvišenje koje dominira u daljini je Avala:



Varošica Sopot, centar istoimene opštine. Uz Mladenovac i Lazarevac najjužnija beogradska opština:



Zoom na Avalu. Desno se vidi i radar na brdu Trešnja iznad Ralje. Ne znam da li je uopšte meteorološki radar u pitanju. I ako jeste, vjerovatno nije u funkciji:



Odatle smo se uputili ka spomeniku:



Savršeno mjeso za predah:



Spomenik palim borcima Kosmajsko-Posavsko partizanskog odreda, izgrađen 1971. godine:



Spomenik je ogroman, teško je bilo uhvatiti ugao da čitav stane u kadar:



Došlo vrijeme da se ide nazad...



Manastir Tresije okupan suncem:



Poslednji pogled ka Kosmaju:



Sve u svemu, bio je ovo je jedan lijep oktobarski izlet. Sledeći cilj Fruška Gora ili Vršačka planina, naravno ukoliko vremenske prilike dozvole.

Nadam se da sam ovom reportažom podstakao one koji nisu bili da posjete ovu prelijepu planinu, a i one koji su bili da odu opet, što da ne. Savršeno mjesto za jednodnevni izlet. :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Kosmaj i okolina, 2. oktobar 2015.
« Odgovor #1 poslato: 03. Oktobar 2015. u 20:24 »
Lepe fotografije i poznati predeli  :super:

Tu ispod Tresija ima stočna pijaca, ume da bude zanimljivo.

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Kosmaj i okolina, 2. oktobar 2015.
« Odgovor #2 poslato: 03. Oktobar 2015. u 20:46 »
Super reportaža Miloše, veoma lepe fotografije!  Uzgred, "Zavodnica" deluje baš impresivno!  :D

Bio sam na Kosmaju par puta, poslednji put baš pre nekoliko meseci. Ko nije posetio Kosmaj, svakako bi trebalo to da uradi. :)

Van mreže Blaž

  • *
  • Poruke: 93
  • Starost: 36
  • Lokacija: Slovenija; Tržič (516 m), 12 km od granice sa Republikom Avstrijom
Odg: Kosmaj i okolina, 2. oktobar 2015.
« Odgovor #3 poslato: 03. Oktobar 2015. u 23:21 »
Lepa reportaža Miloše, baš si se potrudio, svaka čast. Nadam se, da jednom posetim vašu lepu Srbiju. :super:
Lep pozdrav, Blaž

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Kosmaj i okolina, 2. oktobar 2015.
« Odgovor #4 poslato: 04. Oktobar 2015. u 22:33 »
Hvala drugari. :)

Uzgred, "Zavodnica" deluje baš impresivno!  :D

Nije slučajno dobila to ime. :) A ozbiljno otrovna gljiva je u pitanju. Koliko sam primijetio, u okolini Beograda je prilično česta, u Bosni i Crnoj Gori je nisam nalazio mnogo puta.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Marko_bg

  • **
  • Poruke: 1.065
  • Starost: 39
  • Lokacija: јужни Београд, Церак - Жарково
Odg: Kosmaj i okolina, 2. oktobar 2015.
« Odgovor #5 poslato: 02. Novembar 2015. u 21:30 »
Одличне слике, ја сам иначе родом из тих крајева, тако да често свраћам на Космај.

Citat
Zoom na Avalu. Desno se vidi i radar na brdu Trešnja iznad Ralje. Ne znam da li je uopšte meteorološki radar u pitanju. I ako jeste, vjerovatno nije u funkciji:

То је војни радар, више пута је гађан током бомбардовања 1999. године. И на највишем врху Космаја је такође стационирана војска, тако да му се не може ни прићи.