Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Radiosondaža  (Pročitano 14827 puta)

Van mreže Mili-CQ

  • **
  • Poruke: 720
  • Starost: 38
  • Lokacija: - Novi Sad -
Radiosondaža
« poslato: 19. Maj 2009. u 03:38 »
Jel se jos uvek koristi? i rec dve o njoj.
storm spotter/chaser

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Radiosondaža
« Odgovor #1 poslato: 19. Maj 2009. u 09:16 »
Još kako se koristi!
I reč-dve o njoj, a za nekoliko dana i više od toga (podseti me).
Radiosondaža ej izraz koji se koristi za osmatranje meteoroloških parametara u višim slojevima atmosfere. Tipično, radiosondaža se vrši dva puta dnevno sa radiosondažne stanice. Negde je to jednom, a negde i do četiri puta dnevno.
Naime, radiosonda je kutijica sa senzorima koja se šalje uvis vezujući je za balon punjen vodonikom (jevtiniji od helijuma). Tako napunjen balon se podiže do srednje stratosfere, do tridesetak kilometara u visinu. Na svakih 6 do 10 sekundi šalje se set signala o poziciji balona, temperaturi, vlažnosti i pritisku. Na konačnoj visini balon puca i sonda pada dole, obavivši svoj posao.
Visinski podaci su svi podaci koji nisu izmereni na meteorološkoj stanici, već iznad tla. Oni su od suštinskog značaja za meteorologiju. Rezultati radiosondaža se koriste za analizu vremena, dajući ulazne podatke za prognostičke modele, kako bi dali i odgovarajući izlaz iz modela (prostorno-vremenska arspodela meteo parametara).
Rezultati radiosondaža se šalju u razmenu podataka. Grafički prikaz merenja sa radiosondaže se predstavlja emagramom, o čemu je nadugačko i naširoko pisano u temi Emagrami.
U našoj zemlji radiosondaža se vrši u Beogradu, ispred zgrade RHMZ, u 00 i 12 UTC.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.473
  • Lokacija: Novi Beograd
Re: Radiosondaža
« Odgovor #2 poslato: 19. Maj 2009. u 14:44 »
A reci mi kako posle nadju sondu koja padne... zato sto pretpostavljam taj balon kada ga puste je po uticajem vetra...

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Radiosondaža
« Odgovor #3 poslato: 19. Maj 2009. u 14:46 »
A reci mi kako posle nadju sondu koja padne... zato sto pretpostavljam taj balon kada ga puste je po uticajem vetra...
I mene to zanima  ;)
ptprince očekujemo tvoj odgovor  :)

Van mreže Mili-CQ

  • **
  • Poruke: 720
  • Starost: 38
  • Lokacija: - Novi Sad -
Re: Radiosondaža
« Odgovor #4 poslato: 19. Maj 2009. u 15:26 »
E razlog zasto sam ovo pitao je dogadjaj koji se spremam da ispratim ako mi nesto ne iskrsne:
http://www.rk-nikolatesla.hr/pihrab.php


A reci mi kako posle nadju sondu koja padne...
Informaciju koju sam nasao na netu svaka sonda ima GPS modul i predajnik (na nekih 400MHz,tacnije i mene interesuje probao bi da primim i dekodujem radio saobracaj)

storm spotter/chaser

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Radiosondaža
« Odgovor #5 poslato: 19. Maj 2009. u 16:00 »
Eh, mislim da malo promašujemo temu. Moja priča je vezana za radiosondažu, a ne za radio-amatere.
GPS modul služi za opdređivanje položaja sonde u svakom trenutku, na osnovu čega se određuje visinski profil vetra. Nalaženje sonde nije neophodno, jer je ona jednokratna. Sonda šalje podatke dok je u letu, a kad počne da pada, emisija se prekida.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Radiosondaža
« Odgovor #6 poslato: 19. Maj 2009. u 16:03 »
Nalaženje sonde nije neophodno, jer je ona jednokratna. Sonda šalje podatke dok je u letu, a kad počne da pada, emisija se prekida.
To sam znao,ali mi je totalno ludo da sonda padne npr. u moje dvorište. . . ???
Možda vremenom bude nešto novo,pa sonda počne da radi svoj posao navođenjem.Isto tako bise i vratila na meso odakle je puštena u vazduh. . .

Van mreže Mili-CQ

  • **
  • Poruke: 720
  • Starost: 38
  • Lokacija: - Novi Sad -
Re: Radiosondaža
« Odgovor #7 poslato: 19. Maj 2009. u 22:55 »
@ptprince: i moje pitanje je vezano za meteorologiju. Necemo skretati sa teme. ;)

@tema: :o Mislio sam da se sonda vise puta koristi
storm spotter/chaser

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Re: Radiosondaža
« Odgovor #8 poslato: 21. Maj 2009. u 11:01 »
Mili, ti znaš za vojni otpad u Temerinu.... bilo je tih balona... i to ne da se plate, već samo da se odnesu.

Nego jesi li pokušao odbijanja VF-a od atmosfere na ekstremno niskim frekvencijama? Radio sam ovo na opsegu od 0,1Hz do 1kHz, gde se oseti rad čak na UHF-u. Mada, za ovo je neophodan analizator spektra. Nadam se da ću završiti novi, pa da će sve to biti znatno lakše za raditi. Vidi se čitav okean veštački proizvedenih talasa, generisanih na bilo kom poznatom opsegu, sem mikrotalasa koji se probijaju van atmosfere, a sve to mi upade slučajno u rad, kada sam snimao šumove sa sunca i SID )Sudden Ionospheric Disturbances..).
Sreća pa su nam oscilatori nesavršeni kako jesu, inače... :)

Ups, sorry za offffffff....

Van mreže Mili-CQ

  • **
  • Poruke: 720
  • Starost: 38
  • Lokacija: - Novi Sad -
Re: Radiosondaža
« Odgovor #9 poslato: 22. Maj 2009. u 17:24 »
Ima i onaj iz cacka sa "radiste" za 5e prodaje "nove" balone.

@NeLe: Prosle godine imao sam prvi put iskustvo sa Rain Scatter-om na 70cm. Mislim da je bio prvi ili drugi vikend marta desetak minuta pre nego sto je Emma projurila.
storm spotter/chaser

Van mreže Mili-CQ

  • **
  • Poruke: 720
  • Starost: 38
  • Lokacija: - Novi Sad -
Re: Radiosondaža
« Odgovor #10 poslato: 12. Jun 2009. u 01:55 »
ptprince samo te podsecam :)
storm spotter/chaser

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Radiosondaža
« Odgovor #11 poslato: 12. Jun 2009. u 09:20 »
Dobro. Molim te da konkretizuješ pitanje, jer čitajući sve iznova, nisam siguran šta si hteo da me pitaš. Izvini, nešto sam zaglupaveo poslednjih dana, juni je u toku...
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...


Van mreže Mili-CQ

  • **
  • Poruke: 720
  • Starost: 38
  • Lokacija: - Novi Sad -
Re: Radiosondaža
« Odgovor #12 poslato: 12. Jun 2009. u 09:34 »
I reč-dve o njoj, a za nekoliko dana i više od toga (podseti me).

Mislio sam da imas jos nesto da dodas?
storm spotter/chaser

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Radiosondaža
« Odgovor #13 poslato: 12. Jun 2009. u 10:01 »
Ne sada, molim te. Za koji dan ću valjda biti u boljoj situaciji (a ti me podseti na PP, da ne opterećujemo forum).
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Radivoje

  • *
  • Poruke: 11
    • Живети са биљкама
Re: Radiosondaža
« Odgovor #14 poslato: 26. Jun 2009. u 11:13 »
Јел зна неко где могу да набавим хелијум или још боље водоник?

Van mreže Mili-CQ

  • **
  • Poruke: 720
  • Starost: 38
  • Lokacija: - Novi Sad -
Re: Radiosondaža
« Odgovor #15 poslato: 26. Jun 2009. u 12:09 »
Imas PP.

BTW ako planiras da pustas takav balon let mora da se najavi kontroli leta inace sledi kazna.
I jos neke uslove da obezbedis.
storm spotter/chaser

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Re: Radiosondaža
« Odgovor #16 poslato: 26. Jun 2009. u 21:17 »
Da, to bi bilo opasno, naročito ako je na ruti redovnog avio saobraćaja.

Inače, odličan avatar Radivoje... SU-27.... miljenik! :)

Van mreže Mili-CQ

  • **
  • Poruke: 720
  • Starost: 38
  • Lokacija: - Novi Sad -
Odg: Radiosondaža
« Odgovor #17 poslato: 27. Jun 2011. u 19:38 »
Elem,malo novina.
prvo da podelim jedan sajt vezan za temu
http://www.radiosonde.eu/ <uz pomoc google translatora je sve razumljivo.
Onda sam nabavio i program za dekodiranje:
http://www.coaa.co.uk/sondemonitor.htm
Sad jos samo da napravim mape,malo bolje se upoznam sa programom i sredim opremu za prijem sondi pa javljam rezultate.
storm spotter/chaser

Van mreže Milos

  • *
  • Poruke: 10
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
Odg: Radiosondaža
« Odgovor #18 poslato: 29. Jun 2011. u 21:33 »
Da napisem i ja ponesto o ovoj temi. Sonda ne mora da se podize balonom vec moze i da se izbaci iz aviona sa malim padobranom. Tako je NATO vrsio sondazu 99-e. Ljudi koji su nasli sonde su mislili da su to lokatori :). Kod nas se sondaza radi sa balonom. Jedan od tehnicara u RHMZ mi je pricao da je bio slucaj kada se avion sudario sa balonom sonde i tada je bila opsta frka. Po pravilu ne bi smeli da se pustaju sondazni baloni ispod trase letenja koja je bas nad zavodom ali to se ne postouje. Danas se koriste Vaisaline sonde koje imaju senzore za vlagu i temperaturu, a pravac vetra se racuna na osnovu horizontalne promene balona koja se prati GPS-om (sondu prati najmanje 3 satelita istovremeno). Jedna sonda kosta oko 100 evra i ona je jednokratna tako da Srbija dnevno potrosi oko 200 evra na sondazna merenja. Po nekim procenama za dobru pokrivenost podacima za bivsu Jugu je trebalo 4 sondazne stanice.
Nekada su sonde pracene teodolitom i na osnovu geometrije je odredjivan polozaj i brzina vetra. Stare sonde su bile mnogo vece. Na njima je pisalo ime zavoda i adresa i molba pronalazacu da posalje sondu na adresu RHMZ da bi se neki od delova ako su ispravni ponovo koristili. Jedna od interesantnih prica mi je bila kako su tehnicari dozivljavali taj posao. Po toj prici jedan od starijih tehnicara koji je bio pred penzijom je drzao rekord u visini na koju se balon popeo i par dana pred penziju ga je oborila mladja koleginica. On je da bi povratio rekord prokuvavao i hladio balon nekoliko puta da bi mu povecao elasticnost i ponovo postavio rekord ... Pedesetih godina dok nije bilo lako nabavljati vodonik u bocama tehnicari su u srednjoj meteoroloskoj ucili kako hemijskim reakcijama da izdvoje vodonik i napune balon ...
Sto se price sa radiotehnikom tice ne znam nista ali pretpostavljam da nije lako to da izvedete. Ako se pozicioniranje radi satelitima najverovatnije se i prijem podataka obavlja satelitski a verovatno su podaci zasticeni od strane proizvodjaca jer se za pripreu sonde koristi njihov uredjaj, a i za pracenje sondaze tehnicar koristi njihov softver. Najvolje da pogledate specifikaciju Vaisalinih sondi.

Van mreže Mili-CQ

  • **
  • Poruke: 720
  • Starost: 38
  • Lokacija: - Novi Sad -
Odg: Radiosondaža
« Odgovor #19 poslato: 30. Jun 2011. u 01:15 »
Vecinu sondi dekodira gore navedeni program.
U EU sonde rade u opsegu od 400MHz-406MHz.
Drugar iz HR je uspeo da dekoduje sondu iz Zagreba i jos neke:

Ja sam jos malo pa zavrsio sa podesavanjem softwarea(malo je zeznuto napraviti mapu...),sledi priprema opreme
koja ce nadam se zadovoljiti prijem bar jedne sonde pa u lov na sonde. :)
Evo kako izgleda program:


Evo programa koji dekoduje telemetriju sa satelita.
http://www.coaa.co.uk/argos3plotter.htm

Tolko za sad
storm spotter/chaser