Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zivot u svemiru  (Pročitano 43281 puta)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Zivot u svemiru
« poslato: 17. Mart 2011. u 02:04 »
Citat
Ma koliko to izgledalo neverovatno, naša planeta može biti jedina sa životom u kosmosu. ista verovatnoća koja govori u prilog tome da negde postoji inteligentan život, jeste jednaka onoj da možemo biti sasvim sami.
nastavljamo ovde...
« Poslednja izmena: 24. Januar 2012. u 03:57 Stefano »

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Mesec u perigeju
« Odgovor #1 poslato: 17. Mart 2011. u 16:30 »
Ja sam siguran da postoji život i u našem Sunčevom sistemu! Mislim da će se ova teorija u narednih 15-ak godina i dokazati, ako ne i pre. Ovde pre svega mislim na najprimitivniji oblik života na Marsu i Jupiterovom satelitu Evropi. Ima tu još kandidata, ali recimo da su ovi najbolji. Život u svemiru nije pod znakom pitanja, ali jeste njegova održivost!

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Zivot u svemiru
« Odgovor #2 poslato: 20. Mart 2011. u 03:57 »
Pridruzujem se Ljubisi i cenim da postoje neki oblici primitivnog zivota na Marsu i Evropi. Tome bih dodao i Titan (Saturnov mesec).
Sto se tice Evrope, tu bi mogao da se pronadje zivot kakvog poznajemo, znaci na bazi ugljenika samo malo drukcije forme :) Isto vazi i za Mars.
Zivot na Titanu bi bio drugaciji, ali bi bio zivot....samo, tu ulazimo u drugi problem - sta je u stvari zivot i sta se smatra zivim bicem....

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Zivot u svemiru
« Odgovor #3 poslato: 20. Mart 2011. u 04:26 »
e sad prvi  put vidim da je otvorena ova tema,sutra cu izneti svoje mishljenje povodom ovoga i navesti neke chinjenice :)

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Zivot u svemiru
« Odgovor #4 poslato: 20. Mart 2011. u 09:56 »
Pridruzujem se Ljubisi i cenim da postoje neki oblici primitivnog zivota na Marsu i Evropi. Tome bih dodao i Titan (Saturnov mesec).
Sto se tice Evrope, tu bi mogao da se pronadje zivot kakvog poznajemo, znaci na bazi ugljenika samo malo drukcije forme :) Isto vazi i za Mars.
Zivot na Titanu bi bio drugaciji, ali bi bio zivot....samo, tu ulazimo u drugi problem - sta je u stvari zivot i sta se smatra zivim bicem....
Apsolutno! Skroz zaboravih na Titan ... on je definitivno jedan od najboljih kandidata! Na Titanu metan ima ulogu koju voda ima na Zemlji. Dakle imamo metanske kiše, metanska jezera pa i manja mora ... Slični procesi su bili na Zemlji kada je bila "u pelenama"! :D
Takođe, sonda Hajgens koja je spuštena na Titan je potvrdila da se spustila na tlo koje je bilo veoma mekano ili drugim rečima, tlo na koje je padala metanska kiša. I pored metanskih kiša, temperatura na Titanu je oko -170˚C.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Zivot u svemiru
« Odgovor #5 poslato: 20. Mart 2011. u 19:52 »
Evo samo putem najprostijih chinjenica se moze zakljuchiti da zivot van nashe planete postoji 100000%

Mi zivimo na planeti Zemlji koja se nalazi u sunchevom sistemu(sunchev sistem je podruchije u svemiru koje chini barem jedna zvezda i odredjeni objekti koji se krecu na odredjenoj orbiti oko nje). To su planete komete asteroidi. Nash sunchev sistem chini zvezda i 8 planeta(skoro je izbachen pluton) e sad to je samo jedan sunchev sistem od milijardi i milijardi suchevih sistema koji se nalaze unutar nashe galaksije Mlechni put.. procenjuje se da nasha galaksija sadrzi oko 200 milijardi zvezda ali bi taj broj u buducnosti mogao da se uveca na 400 milijardi ukoliko zvezde manje mase postanu dominatne. E sad mlechni put je samo jedna od milijardi i milijardi galaksija u samo vidljivom delu svemira(koji je kako se pretpostavlja beskonachan,mada...) dakle nasha galaksija jedna od milijardi drugih. Onda samo zamislite koliko je nasha planeta beznachajna u svemu  tome i kolike su shanse da samo na nashoj planeti postoji zivot,a chak se pretostavlja da je i na marsu nekada postojao zivot,pa vam nece biti teshko da zamislite koliko je zivot u svemiru ustvari potpuno normalna i rasprostanjena pojava,kada je vec u nashem najblizem okruzenji mozda nekada postojao...

Za choveka koji misli da zivot van nashe planete ne postoji u najmanju ruku mogu da kazem da je ogranichen :)  E sad postoji dosta slika snimaka i raznoraznih drugih dokaza da su druga ziva bica posetila nashu planetu mnogo puta u proshlosti ali o tome kada se malo potsetim po netu :)

Ovo za snimke mislim na NLO tj skorija sadashnjost,realno je da je vecina tih snimaka lazna  ali postoje i oni za koje sam ubedjen da nisu nameshtajka....

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Zivot u svemiru
« Odgovor #6 poslato: 20. Mart 2011. u 20:00 »
Citat
temperatura na Titanu je oko -170˚C.
Sto znaci da odmah otpada bilo kakva poznata primitivna vrsta... jedino nesto sto moze izdrzati na takvim temperaturama... naravno, temperature izmedju -87 C i +55 C kolike su nama poznate na Zemlji su ok za ovdasnje vrste, mozda neke druge vrste imaju daleko vecu toleranciju, pogotovo na hladno...

Zna li neko uopste koja je temperatura u svemiru u bezvazdusnom prostoru, mislim tu nema vazduha, ali nesto mora da se greje (nadam se da nisam odvalio glupost :) )

Citat
a chak se pretostavlja da je i na marsu nekada postojao zivot,pa vam nece biti teshko da zamislite koliko je zivot u svemiru ustvari potpuno normalna i rasprostanjena pojava,kada je vec u nashem najblizem okruzenji mozda nekada postojao...
Nisam upoznat sa tim podatkom? Naucni dokazi ili "paranaucni"? Inace kakvi god bili, da li imaju objasnjenje zasto je "potencijalni zivot" tamo nestao i koje su bile forme?

P.S. ne bih da tema preraste u X-Files, tako da bih da diskutujemo na bazi koliko-toliko relelvantnih cinjenica

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Zivot u svemiru
« Odgovor #7 poslato: 20. Mart 2011. u 20:40 »
 ^^
To su samo pretpostavke nishta sa cjinjenicama.... jel da bi se utvrdile chinjenice mora da chovek ode na mars a ne da shalje raznorazne robote,mada su chak i ti roboti utvrdili postojanje vode na marsu i neke naznake o mogucem primitivnom zivotu(misli se na onaj najprimitivniji),opshirnije o tome cu za neki dan sada ne mogu stv jel ima dosta toga da se kaze.... A i rekao sam: "mozda", a to jesu rekli nauchnici a ne paranauchnici ali moze se reci i vecina to poriche.... Ali nekada je vecina nauchnika poricala postojanje crnih rupa dok se sad pretpostavlja da se u sredishtu svake galaksije nalazi jedna supercrna rupa,i to sada pretpostavlja vecina,a postojanje crnih rupa se potpuno dokazalo....

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Zivot u svemiru
« Odgovor #8 poslato: 21. Mart 2011. u 11:51 »
Nekada sam i ja bio prilično "zagrejan" za NLO! Međutim, kako je vreme prolazilo uviđao sam da je velika većina tih "susreta" lažna. Postoji jedan mali procenat tih "susreta" koji nije moguće objasniti, što opet ne znači da su u pitanju vanzemaljci. I sam sam bio svedok nekakvih predstava na nebu, ali ne mogu ići i pričati "Video sam vanzemaljce" ... video sam nekakve svetle tačke koje su pravile razne oblike na nebu i nisam bio jedini ... to naravno ne znači ništa posebno, jer ne znam šta sam video.  :o
Sto znaci da odmah otpada bilo kakva poznata primitivna vrsta... jedino nesto sto moze izdrzati na takvim temperaturama... naravno, temperature izmedju -87 C i +55 C kolike su nama poznate na Zemlji su ok za ovdasnje vrste, mozda neke druge vrste imaju daleko vecu toleranciju, pogotovo na hladno...
Naučnici pronalaze sve više ekstremnih oblika života iznad ovih +55 ... život je mnogo fleksibilniji nego što mislimo i zbog toga i mislim da postoji van naše planete!  ;)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Zivot u svemiru
« Odgovor #9 poslato: 21. Mart 2011. u 15:59 »
Citat
video sam nekakve svetle tačke koje su pravile razne oblike na nebu i nisam bio jedini
Secam se leta 2004, skoro svako vece sam gledao predstavu na nebu 2-3 bele slabe mrlje i tako, kruze... znao sam da postoji objasnjenje za to... to je bio svetlosni snop sa tadasnjeg splava SkyBar (ex Kolos) i onda sam shvatao da to vidjam samo kad je oblacno vece i da je to odbljesak sa oblaka... e sad posto od mene do tog splava ima oko 10 km, to je delovalo bas onako NLO-vski i cuo sam da su neke babe iz kraja pomislile bas da su videle vanzemaljce :) ali eto objasnjenje za to postoji...
I proslo leto sam video slicne odbljeske, ali to nije bilo sa tog splava, nego verovatno sa Freestylera ili Sounda, a mozda sujeverne babe idalje misle da nas to svako vece posecuju i nadgledaju mali zeleni :)

Citat
Naučnici pronalaze sve više ekstremnih oblika života iznad ovih +55 ... život je mnogo fleksibilniji nego što mislimo i zbog toga i mislim da postoji van naše planete!
Da, to je totalno logicna stvar. Samim tim logika kaze da mozda postoje i oblici zivota kojima ne treba kiseonik za zivot, nego neki drugi element... mislim od milijarde milijardi planetarnih sistema u svemiru, prosto je nemoguce da samo na Zemlji postoji zivot, samo ukljucis zdrav razum i shvatis koliko je mala sansa za to...

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Zivot u svemiru
« Odgovor #10 poslato: 22. Mart 2011. u 16:01 »
Ako je svemir beskonacan, ima beskonacno mnogo planeta, beskonacno mnogo oblika zivota i beskonacno mnogo inteligentnih oblika zivota -)
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Zivot u svemiru
« Odgovor #11 poslato: 22. Mart 2011. u 18:57 »
Secam se leta 2004, skoro svako vece sam gledao predstavu na nebu 2-3 bele slabe mrlje i tako, kruze... znao sam da postoji objasnjenje za to... to je bio svetlosni snop sa tadasnjeg splava SkyBar (ex Kolos) i onda sam shvatao da to vidjam samo kad je oblacno vece i da je to odbljesak sa oblaka... e sad posto od mene do tog splava ima oko 10 km, to je delovalo bas onako NLO-vski i cuo sam da su neke babe iz kraja pomislile bas da su videle vanzemaljce :) ali eto objasnjenje za to postoji...
I proslo leto sam video slicne odbljeske, ali to nije bilo sa tog splava, nego verovatno sa Freestylera ili Sounda, a mozda sujeverne babe idalje misle da nas to svako vece posecuju i nadgledaju mali zeleni :)

pošto ti imaš pogled na grad, ako nije sa nekog splava onda možeš videti i sa "zire" ta svetla.. dok sam živeo preko puta uključivali su ih kada slave godišnjicu i nekim sličnim prilikama

često se dešava da se ljudi čude kakvo je to svetlo kada su ti reflektori u pitanju i naravno odmah povezuju sa vanzemaljcima :)


Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Zivot u svemiru
« Odgovor #12 poslato: 22. Mart 2011. u 19:03 »
Sećam se koliko sam bio oduševljen kada su naučnici pronašli neku vrstu crva u dubinama mora koji žive pored podvodnih vulkana. Voda bukvalno ključa a pored nje se razvio život. Nisam siguran, ali mislim da su rekli da se ti crvi hrane sumporom ...  :o

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Zivot u svemiru
« Odgovor #13 poslato: 22. Mart 2011. u 21:24 »
 ^^
Gledao sam i ja, istina živa, čak žive na T od nekoliko stotina celzijusa.. :o

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Zivot u svemiru
« Odgovor #14 poslato: 22. Mart 2011. u 21:53 »
   Nauka se zasniva namoćnoj ali obično neformulisanoj pretpostavci da postoji veza između realnog sveta i sveta teoretskih modela. Za napredak u nauci je presudno verovanje da u stvarnosti postoje izvesne pravilnosti koje je moguće otkriti procesom racionalnog istraživanja. Iako su, očito, mnogi teoretski modeli sveta samo privremeni, i imaju mane, ipak naučnici pretpostavljaju da oni oslikavaju neke apsekte realnosti. Iako su naučne teorije samo pronalasci ljudske misli, ipak se pretpostavlja da sadrže bar neke elemente "spoljnjeg" sveta. Da li?

   Da se razumemo, autor ovih redova i sam veruje o postojanje života (u ma kom obliku), van zemlje, ali u ovim redovima ću pojušati da objasnim upravo suprotno-mi smo sami!

Odakle ovo? Otud što ono što ću iznositi ne dolazi iz učenja. Kao i kod vas verovatno, kada razmišljate o mogućnosti života. Niko vas nije učio da je tako, jednostavno je logično.

Već govorih o ovome, pa ću se verovatno ponavljati:

   Postulati koji su izvedeni do sada, nagoveštavaju da je Univerzum jedino što doživljavamo. Ne vodi li ovo solipsizmu?
   Filozofi su generalno skeptični u vezi bilo čega što iznedri solipsizam, a čija je definicija da je jedina stvarnost čovek sam i njegovo iskustvo. Lako je karikaturizovati ovu poziciju na takav način, da solipsizam deluje blago isključen iz realnosti. Verovati da je Univerzum kreacija individualne misli je takav primer i sugerira zabludu. Ali ove psihološke mikrostrukture solipsizma jesu u osnovi kreacije filozofa u potrazi za lakom metom.
   Na površini, moja hipoteza liči na solipsizam. Ali opet, solipsizam, je, jednom kada je oguljen od svojih pogrešnih psiholoških nemogućnosti, blizu očevidan, što bi svega nekoliko opovrglo. Na primer, sa tačke gledišta treće osobe, jasno je da sve što osoba zna dolazi jasno iz njenog uma. U strogom smislu, niko do sada nije imao kontakta sa svetom izvan mozga. Sve što znamo jeste produkt naših neuronskih aktivnosti. Pa ipak, niko ne bi opovrgao da krajnji razlog ove neuronske aktivnosti uključuje događaje van mozga. Iako je tačno da je realnost osobe ograničena funkcijama mozga, nije logično zaključiti da moždane funkcije kreiraju svet koji vide.
   Slično, moja hipoteza zaključuje da ne postoji realnost sem iskustva. Ali ovo ne uključuje da vi ili ja kreiramo Univerzum iskustva. U svakom datom momentu, naše iskustvo je beskonačno malo u poređenju sa ogromnim iskustvom svih mogućih iskustava. Imamo veoma malo kontrole oko toga šta dolazi novo iz iskustva. Dok smo zagnjureni u svetu iskustava, mi ih jednostavno ne izmišljamo. Bilo bi to kao kada bi rep slona, bio u mogućnosti da vidi samo slona na kojem je kao deo njegovog tela, i da zaključi da je on upravo ono što je stvorilo i kontroliše zver koja se klati pred njime.
   Na kraju, moramo veoma pažljivo razlučiti između iskustva i znanja. Dok se svako od nas čini osoben samo svom sopstvenom iskustvu, znanje može biti podeljeno sa drugima. Ono što tražimo u ovom smislu jeste podeljeni model sveta. I ovaj podeljeni model je upravo ono što može biti korišćeno da pokaže bilo kakvu solipsističku zabludu u psihološkom smislu. Na primer, osoba koja nikada nije iskusila sneg može tvrditi: ”sneg ne postoji.” Da bismo je ubedili u suprotno, možemo napomenuti sve osobine snega, onako kako on postoji u knjigama i na Internetu. Sledeće, možemo dovesti neke od svojih prijatelja da posvedoče o njihovom iskustvu sa snegom. Ali to još uvek nije dovoljno; mogli bismo povesti tu osobu u planinu u februaru i zatrpati je grudvama snega. Znanje da je sneg hladan nije isto što i osetiti/iskusiti to. I koliko možemo reći, nema načina da druga osoba ima iskustva neke druge osobe. Tako, na kraju, ako bismo zaista želeli da saznamo nešto o svetu, morali bismo da iskusimo taj svet. Svo znanje sveta o čokoladi neće imati tako dobar ukus kao prava stvar.

   Diskusija o svim ovim pitanjima naime, postaje naročito akutna ako postavimo na sve ovo, na nas i naš kosmos, zakon početnih uslova. Da objasnim (ako se neko već nije uspavao pisanijem, a šta ću...?). Da bih objasnio ovo, moram se vratiti par koraka unazad i objasniti fizički zakon i šta se pod njime podrazumeva. Tu ćemo koristiti našeg Bodu Tajsona (našeg igrača bezbola, izvini Bodo!) :) To je na primer, jednostavan zakon da će se izbačena loptica za bezbol kretati po paraboličnoj putanji (ako zanemarimo otpor vazduha i zakrivljenost zemljine površine). Zakon je opšti, ali nije dovoljan da se precizno odredi tačan oblik putanje svake lopte. Iako će svaka putanja biti parabola, to mogu biti niske, zaravnjene parabole, ili visoke, veoma zakrivljene parabole. Zakon određuje vrstu krive, ali njen tačan oblik u svakom posebnom slučaju takođe zavisi i od početnih uslova. Kada je u pitanju loptica za bezbol, početne uslove predstavljaju položaj bacača, ugao i brzina izbačaja.
Zakoni se, po samoj svojoj prirodi, odnose na čitave klase procesai određeni su jednom zauvek. Nasuprot tome, početni uslovi moraju biti određeni dodatnim kriterijumima, u slučaju bezbola, na primer, uzimajući u obzir fiziologiju (u krajnjoj instanci i psihologiju), bacača. U fizici se korišćenje početnih uslova prosuđuje ispitivanjem šire fizičke okoline.

   E sad, dolazimo do interesantne stvari vezane za život u kosmosu: Kada se razmatra problem kosmologije, koja je nauka o vaseljeni u celini, onda se ovde javlja jedan fundamentalan problem: tu nema šire okoline koja bi se uzimala u obzir! Prema tome, početni uslovi prisutni u trenutku rađanja kosmosa, u velikom prasku, moraju se smatrati datim. Oni se ne mogu objasniti prethodnim procesima, jer njih nije ni bilo, s obzirom na to da veliki prasak označava početak vremena.

   Da skratim već jako dugačko: već neko vreme, bavim se ovim formulacijama, pošto se, prema proračunima koje sam radio, odgovor na vaša pitanja može završiti vrlo brzo i lako i u Nemačkom institut Max Plank su bili oduševljeni idejom prošlog meseca (odsek za radio astronomiju), pošto se velikim radio teleskopima, može čuti eho prošlosti, tj čak i samog početka univerzuma. Ovo možemo čuti svi, čim uključimo TV i nađemo prazan kanal. "Sneg" koji vidimo na ekranu, jeste eho početka kosmosa.

   I dalje, ako je sa njime nastao čitav matematički set koji kroji život, onda on mora biti zabeležen u fragmentima tih odjeka. Jer njegovi početni uslovi su već postojali u velikom prasku!

   Na taj način, ne samo da ćemo pronaći sami sebe u tim konfiguracijama, već i eventualne druge mogućnosti za život.

   Kosmos nam stavlja na raspolaganje mapu. Vrstu telefonskog imenika života u kosmosu. Na nama je samo da nađemo način da je čitamo. I to činimo svakoga dana, samo do sada nismo znali kako.

Izvinite na dugačkom pisanju...

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Zivot u svemiru
« Odgovor #15 poslato: 22. Mart 2011. u 22:45 »
neverovatna kombinacija:
bezbol, filozofija, sneg, mozak, solipsizam ('nema ničeg izvan/osim mene'), internet, teleskop, kosmos i telefonski imenik...
/dodatak: 'rep slona', zablude i čokolada/

a šta sam tu JA?
/individua, višak, materija, život, histerija i sladoled/

a ovo sve navodno ne postoji u svemiru?
/a gde smo to mi?/

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Zivot u svemiru
« Odgovor #16 poslato: 23. Mart 2011. u 15:32 »
Svet se uzima često "zdravo za gotovo". Prepušteni percepciji - shvatamo, onako kako osetimo. Međutim, generalno uzevši, sve je određeno impulsima u mozgu. Naša stvarnost nije ništa drugo, do električni impuls. Kako možemo zaista znati, da je sve što vidimo, sve što postoji?
Ovako gledano, samo u uslovima u kojima smo, možda može postojati život i nikako i nigde drugačije. Mogućnost, da.
Primer: atmosfera propušta samo uzan frekventni opseg (od 460 do 740nm talasne dužine), zbog čega naša svesnost fabrikuje dosta fleksibilnu i subjektivnu stvarnost, koja je podređena raznim cenzurama. A ono što je oko nas u stvari, možda nije ni blizu onome što postoji u "stvarnom" svetu.

Dakako, logički navodi su nastali učenjem i obrazovanjem čula, ali oni ne moraju biti i tačni. Za sada, sledimo logično...pa logično je :) Ali nije loše poznavati i "drugu" stranu, koja na žalost, često dolazi jako ofanzivno i šokantno, ali je pored svega, ipak mogućnost.

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Zivot u svemiru
« Odgovor #17 poslato: 23. Mart 2011. u 15:36 »

Primer: atmosfera propušta samo uzan frekventni opseg (od 460 do 740nm talasne dužine)


Da, ali ipak mislim da su pre nase oci u stanju da vide jedino ovaj opseg talasne duzine elektromagnetnih talasa koji stizu na zemlju. Ne znam da li je to jedino sto stize na Zemlju?

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Zivot u svemiru
« Odgovor #18 poslato: 23. Mart 2011. u 15:41 »
U pravu si, kolega. To je samo uzani snop Sunčevog spektra koji može da registruje ljudsko oko.
Prema napisanom, ne bi postojalo ni infracrveno ni ultraljubičasti zračenje sa Sunca, a o X zracima da i ne govorimo. Što, naravno, apsolutno nije tačno.

Vodite računa šta pišete! Ovde ima i pažljivih čitalaca.

Uzgred, ja se ne bih ni uključivao u diskusiju na tu temu, jer bih izneo oštra neslaganja, originalne stavove, a nemam nameru da rušim ovde stečena prijateljstva. Hvala na razumevanju.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Zivot u svemiru
« Odgovor #19 poslato: 23. Mart 2011. u 15:49 »
Jeste, to je i poenta Genčiću. Nije jedino, ali je opseg obojene svetlosti. Ostalo može da se probije, ali ne bude registrovano sa naše strane.
Kao i ultra i infra zvuk. Samo neki od primera. Na ovaj način nas atmosfera štiti, ali ima eto i neke nuspojave... No, niko od onih koji su nas gradili, nije predvideo da ćemo se mi pitati kako je naš svet ovako čudesno napravljen. Oni su mislili samo da nam obezbede najbolje za opstanak života :)