Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: treba mi pomoc za ispit!!  (Pročitano 26092 puta)

Van mreže krsh

  • *
  • Poruke: 11
  • Starost: 32
  • Lokacija: Bezanijska kosa, Beograd
treba mi pomoc za ispit!!
« poslato: 17. Jun 2011. u 15:59 »
Treba mi pomoc za ispit, imam neke stare rokove i ne mogu da odgovorim na sledece pitanje:

Posmatrajmo ledeni kristal i kap vode na granici oblaka u nezasićenoj sredini. Koji element će pre nestati? Objasniti.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: treba mi pomoc za ispit!!
« Odgovor #1 poslato: 17. Jun 2011. u 17:08 »
Mislim da je to u pitanju onaj Beržeronov proces koji opisuje rast ledenih kristala na račun okolnih prehlađenih kapljica. Što znači da bi kapljica prije nestala. Nisam 100% siguran da je li je ovo odgovor.

Trebalo bi da je ovako nekako suština Beržeronovg procesa: Pritisak vodene pare iznad kapljice je veći od pritiska vodene pare iznad kristala, na istoj temperaturi. Samim tim, iznad kristala je veće prezasićenje, pa se kapljice mogu naći u nezasićenoj sredini i isparavati.
Tako da je suština da ledeni kristali rastu na račun okolnih kapljica koje isparavaju, a kristal raste putem depozicije vodene pare zbog razlike u prezasićenju.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: treba mi pomoc za ispit!!
« Odgovor #2 poslato: 17. Jun 2011. u 17:36 »
Slazem se sa Milosh-em i samo cu reci konacan odgovor je kapljica i to upravo zbog ovoga sto je on napisao.

Van mreže krsh

  • *
  • Poruke: 11
  • Starost: 32
  • Lokacija: Bezanijska kosa, Beograd
Odg: treba mi pomoc za ispit!!
« Odgovor #3 poslato: 17. Jun 2011. u 18:03 »
Evo jos jednog pitanja:
Zašto je potrebno manje prezasićenje vodene pare kod heterogene nukleacije tečne faze nego kod homogene?

Van mreže krsh

  • *
  • Poruke: 11
  • Starost: 32
  • Lokacija: Bezanijska kosa, Beograd
Odg: treba mi pomoc za ispit!!
« Odgovor #4 poslato: 18. Jun 2011. u 04:03 »
Zašto magla obično nestaje pri nailasku oblačnog pokrivača i pojave padavina?
Zašto su superćelijske oluje dugoživeće?

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: treba mi pomoc za ispit!!
« Odgovor #5 poslato: 18. Jun 2011. u 09:50 »
Lepo bi bilo da ti razumes sve ovo sto se mi trudimo ovde da odgovorimo, inace nema neke velike svrhe od ovoga svega.

1.Sama priroda procesa, po mom secanju je takva, da homogena nukleacija( tj. nukleacija bez aerosolnih cestica, vec spontano udruzivanje kapi u grozd ) zahteva mnogo veca prezasicenja. U tom slucaju potrebna je mnogo veca energija da bi se stvorila kapljica i ona je jednaka zbiru neke dve, sad se i ne secam koje (jedna je u vezi sa povrsinskim naponom koji se stvara pri formiranju kapi, a drugi sa zapreminom date cestice i energijom koja je potrebna za sami fazni prelaz).

2. Primarni uzrok nestajanja magle pri nailasku oblacnog pokrivaca i padavina, je sto se menja divergencija dugotalasnog zracenja iznad magle , tj. oblak koji naidje, ne dozvoljava da se uspostavljeni radijacioni procesi koji su prethodili i bili za vreme magle da nastave da se odvijaju i jednostavno fluks toplote usmeren na gore je znacajno smanjen ( ili skroz ugusen ) i magla se narusava. A narusavanje je posledica opet nedostatka vode koji dolazi od toga sto se upravo gornji slojevi magle vise ne hlade dugotalasnim izracivanjem, pa samim tim nema ni kondenzacije.

3. Mislim da je na ovo pitanje dosta puta odgovoreno vec na forumu. Poenta je nagnutost uzlazne struje koja se javlja u pravcu uz vetar kao i njena razdvojenost od silazne struje (preplicu se). Samim tim, nema nikakve interakcije izmedju ulaznih i silaznih kretanja i proces moze da bude dugotrajan i efikasan u produkciji kise, leda i olujnih vetrova.

Van mreže krsh

  • *
  • Poruke: 11
  • Starost: 32
  • Lokacija: Bezanijska kosa, Beograd
Odg: treba mi pomoc za ispit!!
« Odgovor #6 poslato: 18. Jun 2011. u 16:27 »
razumem, tako sam nesto i mislio samo mi je trebalo drugo misljenje :) hvala

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: treba mi pomoc za ispit!!
« Odgovor #7 poslato: 18. Jun 2011. u 17:05 »
Drago mi je da je tako. Samo pogledaj ovo prvo pitanje u knjizi, tu ima veze ona Dzibsova slobodna energija i onaj Kelvinov grafik gde je kriticna velicina poluprecnika kapljice u zavisnosti od ukupne energije sistema.