Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Pitanja  (Pročitano 71855 puta)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Pitanja
« poslato: 01. Decembar 2012. u 11:23 »
Sva pitanja u vezi analize modela i sl. ovde  :-:

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #1 poslato: 03. Decembar 2012. u 17:31 »
Videcemo sta ce reci vecerasnji WRF  za sutra vece i sredu preko dana ali ne ocekujem na severu nista znacajnije bas kao ni kod ove situacije od juce i danas.
Bilo je nedoumica koji ce predeo dobiti najvise padavina i sta na to sve utice ali od pocetka je naginjalo ka tome da centralni i zapadni(jugozapadni) delovi zemlje imaju mnogo vece sanse za sneg od Vojvodine i da j to gotovo uvek tako kad je centar ciklona u juznom Jadranu.

Zamolio bi nekoga da okaci ovde karte sa strujanjem vazduha na odredjenoj visini i da ih objasni, neka za primer uzme bilo koji izlaz i termin ne mora da bude ovogodisnji ali bi pozeljno bilo da bude situacija sa ciklonom koji je donosio snezne padavine. Spominjalo se ovih dana u par navrata strujanje vazduha i bilo je par postova koji se pomalo razilaze u objasnjenju koje strujanje donosi najvise odnosno najmanje padavina nekoj oblasti. Mislim da je potrebno malo diskusije na tu temu kako bi sto bolje mogli da razumemo pojedine situacije. To je vazna stvar na koju dosta ljudi ne obraca paznju kada gleda prognozu, mnogo je bitnije dobro prouciti karte nego komentarisati sta je izbacio yr.no, freemeteo ili neki treci besplatni sajt za dobijanje gotove prognoze. Jedino tako se moze podici kvalitet prognoze na forumu.

Van mreže ljubostinja

  • **
  • Poruke: 877
  • Starost: 40
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #2 poslato: 03. Decembar 2012. u 19:56 »
Zamolio bi nekoga da okaci ovde karte sa strujanjem vazduha na odredjenoj visini i da ih objasni, neka za primer uzme bilo koji izlaz i termin ne mora da bude ovogodisnji ali bi pozeljno bilo da bude situacija sa ciklonom koji je donosio snezne padavine. Spominjalo se ovih dana u par navrata strujanje vazduha i bilo je par postova koji se pomalo razilaze u objasnjenju koje strujanje donosi najvise odnosno najmanje padavina nekoj oblasti. Mislim da je potrebno malo diskusije na tu temu kako bi sto bolje mogli da razumemo pojedine situacije. To je vazna stvar na koju dosta ljudi ne obraca paznju kada gleda prognozu, mnogo je bitnije dobro prouciti karte nego komentarisati sta je izbacio yr.no, freemeteo ili neki treci besplatni sajt za dobijanje gotove prognoze. Jedino tako se moze podici kvalitet prognoze na forumu.
Bilo bi dobro da milos, gencic ili profiamater objasne neku kartu i mene zanima strujanje po visini. Trebalo bi pogledati poruke u aktuelnim u vreme onog februarskog snega ove godine ili slicne situacije od ranije ima mozda neko objasnjenje u vezi stujanja.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Pitanja
« Odgovor #3 poslato: 03. Decembar 2012. u 20:25 »
Evo prebacujem tj. kopiram ovaj post iz teme prognoza ovde.

Zamolio bi nekoga da okaci ovde karte sa strujanjem vazduha na odredjenoj visini i da ih objasni, neka za primer uzme bilo koji izlaz i termin ne mora da bude ovogodisnji ali bi pozeljno bilo da bude situacija sa ciklonom koji je donosio snezne padavine.
Spominjalo se ovih dana u par navrata strujanje vazduha i bilo je par postova koji se pomalo razilaze u objasnjenju koje strujanje donosi najvise odnosno najmanje padavina nekoj oblasti. Mislim da je potrebno malo diskusije na tu temu kako bi sto bolje mogli da razumemo pojedine situacije.
To je vazna stvar na koju dosta ljudi ne obraca paznju kada gleda prognozu, mnogo je bitnije dobro prouciti karte nego komentarisati sta je izbacio yr.no, freemeteo ili neki treci besplatni sajt za dobijanje gotove prognoze. Jedino tako se moze podici kvalitet prognoze na forumu.

Ne bih zapocinjao sa analizom strujanja vazduha iako mi je ta materija koliko toliko poznata jer smatram da ce neke kolege to uraditi bolje i razumnije. Sa nekim clanovima sam diskutovao na ovu temu u pp ali bilo bi dobro da bude javna diskusija.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Pitanja
« Odgovor #4 poslato: 03. Decembar 2012. u 20:42 »
I mene veoma interesuje ova tema, samo znam koliko i ti verovatno. Nadam se da će neko stručniji napisati nešto.
Jedino znam da severozapadno strujanje pri podlozi uglavnom uvek donosi običan front na severu Srbije. Najčešće pada kiša koja čim pređe u susnežicu i sneg prestane. Vetar pojača, razvedrava se i eventualno bude još koji pljusak snega, dok južnije od Beograda se gotovo uvek zadrže duže padavine. Čak sam primetio da hladnoća često sustigne padavine tako da na jugu kratko pada kiša koja brzo pređe u sneg.
Posmatrajući vremenske prilike zimi dosta godina unazad kod nas je najbolja situacija kada se zavrti ciklon sa centrom jugoistočno od nas, a pri tom imamo anticiklon elipsoidnog oblika iznad Skandinavije.
Čak i kada sam bio klinac pratio sam kretanje dima Beočinske cementare. Omiljeno mi je bilo kada dim ide sdesna na levo i zanosi ka Fruškoj Gori. Uz padavine to je za mene uvek značilo minimum par dana sankanja.  ;)
Kada je dim zanosio sdesna na levo prema Dunavu obično su se dešavali prestanci padavina čim kiša pređe u sneg.

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #5 poslato: 03. Decembar 2012. u 20:45 »
Zasad mogu ukratko, ono sto smatram najbitnijim.
Mislim da vecina zna kakvo je strujanje u ciklonima i anticiklonima kao sistemima sa vrtloznim kretanjem. Osim sto je ono suprotno od kazaljke na satu, odnosno u smeru kazaljke, za redom ova dva, treba znati da u prizemnom sloju imamo odstupanje od kretanja duz izobare i to u pravcu nizeg pritiska. Tako, strujnice u ciklonskoj cirkulaciji se izvijaju ka centru niskog pritiska, a u anticiklonu su izvijene van njega. (to je i jedan od uzroka vertikalnog uzdizanja u ciklonima)
Kako se podizemo sa visinom strujnice se sve vise primicu pravcu duz izobara, dok potpuno ne izadjemo iz prizemnog granicnog sloja, gde nema sile trenja i to strujanje se naziva geostrofsko (doduse samo u slucaju da su izobare prave linije, za zakrivljene izobare, sto je slucaj kod ciklona i anticiklona, moramo koristiti druge pojmove- gradijentni i ciklostrofski vetar).
Kad to znamo, treba da znamo i da se strujanje u prizemlju uglavnom ne poklapa sa strujanjem na visini. Plasticno, ako imamo u prizemlju anticiklon, to ne znaci da je na svim visinama iznad njega isto anticiklon, vec kao sto znate mogu da budu razne opcije. Moguce je i da je u prisustvu prizemnog anticiklona, na visini ciklon i dalje vrti. Moze da bude i dolina.
Dakle, kada posmatramo nas region, moramo da obratimo paznju na visinsko strujanje kao vodecu struju u atmosferi za ciklone (~ 500mb),  zatim strujanje na 700 mb kao ono bitno za kretanje oblacnosti koja donosi padavine i zbog advekcije temperature, zatim na 850 mb kao najbitniji za bilo kakvu orijentaciju u vezi sa sektorima ciklona a uz to takodje i advekcija temperature. 
Iako nije bas od primarnog znacaja za prognozu za manje oblasti ipak ne treba izgubiti iz vida strujanje na nivou mlazne struje (250-300 mb).
Konacno, tu je i prizemlje, tj. strujanje u prizemlju koje moze bitno da se razlikuje od visinskog.

Po mom misljenju, najpovoljnija situacija za sneg u delu Srbije van Timocke krajine je prednja strana visinske doline (znaci juzno - jugozapadno strujanje iznad 850 mb i advekcija vlaznog vazduha u debljem sloju iz Mediterana) i naravno ciklon u prizemlju, ali tako da se nasi krajevi nalaze u delu koji ima severoistocnog do zapadnog strujanja - znaci izbegnut je fenski efekat pri prebacivanju preko planina.
Cest slucaj je da ako se isuvise nisko nalazi nivo sa jugozapadnom strujom mi dobijemo kisu jer sve do 1500 m je lako moguce da je temperatura pozitivna u oblasti Sredozemnog Mora.

Opet, sve to zavisi od konkretne situacije, kao i od polozaja frontova u ciklonu, jer su ti oni koji su glavni proizvodjaci uzlaznih kretanja i padavina vecih razmera.
Toliko od mene zasad. :D

Van mreže Akineki

  • *
  • Poruke: 38
  • Lokacija: Beograd - Lestane
Odg: Pitanja
« Odgovor #6 poslato: 05. Decembar 2012. u 09:22 »
Ako moze par pitanja. Upravo sam gledao meteo karte na sajtu www.meteoadriatic.net i to GFS (zadnji i sve ostale).Prvo u cemu je razlika izmedju GFS 00,06,12,18 modela, a drugo, po onome sto sam video na kartama za sneg, za Beograd se nesto ne prognozira mnogo snega odnosno bilo bi ga ako sam dobro video samo u subotu, i u nedelju bi vec prestao, dok gde god da sam gledao drugo kazu da ce sneg padati ceo vikend i u ponedelja? Da li ja nesto pogresno gledam ili sta? :neznam: Hvala unapred na odgovoru

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Pitanja
« Odgovor #7 poslato: 05. Decembar 2012. u 09:32 »
GFS (Global Forecast System) je globalni prognostički model kojeg razvija američka NOAA za nacionalnu meteo službu NWS, a koriste ga i brojne druge meteorološke službe u svijetu. GFS se izvodi svakih 6 sati (00, 06, 12 i 18 UTC) i pruža prognoze atmosferskih varijabli na 26 vertikalnih razina u horizontalnoj rezoluciji 0.5 stupnjeva. Portal Windguru preciznije navodi da su za prva 84 sata izračuni u rezoluciji približno 55km, zatim oko 80km za period od 3.5 do 7.5 dana (180h), te razlučivosti 110km za ostale sate i dane do 16 dana unaprijed.

U poslednjim izlazima je tako da se crta samo sneg u subotu, a zatim ništa. Kod drugih modela snega ima i u nedelju, pa i ponedeljak. Tako da si sve dobro video :)

Van mreže Akineki

  • *
  • Poruke: 38
  • Lokacija: Beograd - Lestane
Odg: Pitanja
« Odgovor #8 poslato: 05. Decembar 2012. u 09:35 »
Hvala na odgovoru...to bi znacilo sedimo i cekamo sta ce biti i dalje  :popcorn: :kafa:

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Pitanja
« Odgovor #9 poslato: 05. Decembar 2012. u 10:56 »
Još da dodam da brojke 00Z, 06Z, 12Z i 18Z predstavljaju vreme kada su uzeti ulazni parametri za model. 00Z je 1 ujutru po našem vremenu zimi i 2 ujutru leti, 06Z je 7 ujutru zimi i 8 ujutru leti itd. U ta vremena su na osnovu ulaznih parametara pušteni modeli. Mi kažemo izlaz 06Z recimo, što znači da je izrađen na osnovu ulaznih parametara u 7 ujutru.

Van mreže Akineki

  • *
  • Poruke: 38
  • Lokacija: Beograd - Lestane
Odg: Pitanja
« Odgovor #10 poslato: 08. Decembar 2012. u 21:38 »
Jedno pitanje, koje modele koristi sajt accuweather a koje yr.no ? Hvala unapred

Van mreže KrLe

  • *
  • Poruke: 95
  • Lokacija: Beograd - Rakovica (juzni Beograd)
Odg: Pitanja
« Odgovor #11 poslato: 14. Septembar 2014. u 16:56 »
Pozdrav ljudi imam jedno pitanje  :) :

Da li je moguce da grmi i seva u toku zime.Citao sam da je moguce i na engleskom se to zove "Thundersnow".Hteo sam pitati ove malo starije na forumu da li ste nekad doziveli da se u Srbiji desilo tako nesto kao grmljavina zimi?Citao sam da se u Americi to desi 1 u 20-30 god.Ja to nikad nisam doziveo posto imam 15 god ali pitam vas posto mrzim grmljavinu :(


Van mreže Pavlevuk

  • *
  • Poruke: 21
Odg: Pitanja
« Odgovor #12 poslato: 14. Septembar 2014. u 17:00 »
Ja takodje kao i ti imam 15 god i jednom sam doziveo da ujedno pada sneg i grmi.Uvek su mi govorili kako zimi nikad ne grmi i kako je to jako retko.

Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.127
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Odg: Pitanja
« Odgovor #13 poslato: 14. Septembar 2014. u 17:04 »
Jel nza neko sta bi ovo moglo biti i jel neko primetio nekad ovo u oblaku,bas je zanimljivo

Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 10,0мм
Година:76.7mm

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Pitanja
« Odgovor #14 poslato: 14. Septembar 2014. u 17:13 »
Senke! :super:

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Pitanja
« Odgovor #15 poslato: 14. Septembar 2014. u 17:28 »
Pozdrav ljudi imam jedno pitanje  :) :

Da li je moguce da grmi i seva u toku zime.Citao sam da je moguce i na engleskom se to zove "Thundersnow".Hteo sam pitati ove malo starije na forumu da li ste nekad doziveli da se u Srbiji desilo tako nesto kao grmljavina zimi?Citao sam da se u Americi to desi 1 u 20-30 god.Ja to nikad nisam doziveo posto imam 15 god ali pitam vas posto mrzim grmljavinu :(
Jel si mislio da li može grmeti u toku zime konkretno , ili da li može grmeti uz snežne padavine?  :snesko

Van mreže KrLe

  • *
  • Poruke: 95
  • Lokacija: Beograd - Rakovica (juzni Beograd)
Odg: Pitanja
« Odgovor #16 poslato: 14. Septembar 2014. u 17:29 »
Jel si mislio da li može grmeti u toku zime konkretno , ili da li može grmeti uz snežne padavine?  :snesko

Pa da preciziram uz snezne padavine ma da ako mozes da mi odgovoris i na jedno i na drugo  :D

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Pitanja
« Odgovor #17 poslato: 14. Septembar 2014. u 17:39 »
Pozdrav ljudi imam jedno pitanje  :) :

Da li je moguce da grmi i seva u toku zime.Citao sam da je moguce i na engleskom se to zove "Thundersnow".Hteo sam pitati ove malo starije na forumu da li ste nekad doziveli da se u Srbiji desilo tako nesto kao grmljavina zimi?Citao sam da se u Americi to desi 1 u 20-30 god.Ja to nikad nisam doziveo posto imam 15 god ali pitam vas posto mrzim grmljavinu :(

Može naravno da grmi uz snežne padavine, ali je prilično retko. Ja sam za svojih 42 godina mislim jednom to doživeo i to uz izraženu košavsku situaciju kada je u Timočkoj krajini bila temperatura u minusu a oblačnost dolazila sa juga gde je temperatura bila daleko u plusu. Grmljavina u toku zimeuz kišu je već nešto manje retka pojava.

Jel nza neko sta bi ovo moglo biti i jel neko primetio nekad ovo u oblaku,bas je zanimljivo


Mislim da je u pitanju senka oblaka iz nižih slojeva ocrtana na oblacima iz viših slojeva. Pošto je sunce nisko pred zalazak onda su niži slojevi prepreka svetlu ka višim slojevima.


Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Pitanja
« Odgovor #18 poslato: 14. Septembar 2014. u 17:40 »
Pa da preciziram uz snezne padavine ma da ako mozes da mi odgovoris i na jedno i na drugo  :D
Što se tiče grmljavine u zimskom periodu , kako da ne , moguće je i dešavalo se ali veoma retko naravno. Razlozi su očigledni jer za razvoj cumulonimbus oblaka koji daje pljuskove i grmljavinu mora postojati određena toplota u atmosferi i vlažnost vazduha uz to da je ta ista atmosfera nestabilna. Kako je zimi u većini slučajeva veoma hladno , do formiranja takvih oblaka retko kada dolazi. Primer kada se to desilo jeste 31. decembar 2009 godine kada smo imali pljuskove sa grmljavinom u većini zemlje , eto za Novu godinu.  ;) Temperatura tog dana je u Beogradu iznosila čitavih 17.2 °C ! Za grmljavinu u toku snežnih padavina ti ne mogu ništa reći jer u životu tako nešto nisam doživeo , a nisam ni siguran je li to moguće.
« Poslednja izmena: 14. Septembar 2014. u 17:50 Miki96 »

Van mreže KrLe

  • *
  • Poruke: 95
  • Lokacija: Beograd - Rakovica (juzni Beograd)
Odg: Pitanja
« Odgovor #19 poslato: 14. Septembar 2014. u 17:43 »
Što se tiče grmljavine u zimskom periodu , kako da ne , moguće je i dešavalo se ali veoma retko naravno. Razlozi su očigledni jer za razvoj cumulonimbus oblaka koji daje pljuskove i grmljavinu mora postojati određena toplota u atmosferi i vlažnost vazduha uz to da je ta ista atmosfera nestabilna. Kako je zimi u većini slučajeva veoma hladno , do formiranja takvih oblaka retko kada dolazi. Primer kada se to desilo jeste 31. decembar 2009 godine kada smo imali pljuskove sa grmljavinom u većini zemlje , eto za Novu godinu.  ;) Temperatura tog dana je u Beogradu iznosila čitavih 17.2 °C ! Za grmljavinu u toku snežnih padavina ti ne mogu ništa reći jer u životu tako nešto nisam doživeo , a nisam ni sugran je li to moguće.

Hvala ti puno na odgovoru  :D