Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1362144 puta)

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2920 poslato: 03. Avgust 2017. u 17:44 »
"Srbija u crvenom: Veoma opasno, u Jagodini i do 65 stepeni"  :facepalm:

Izgleda da imamo novi svetski rekord!  :first:  :grin:


Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2921 poslato: 03. Avgust 2017. u 17:47 »
Ma to je 65 u hladu ovako je sigurno 85 stepeni bilo  :rotf:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.458
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2922 poslato: 03. Avgust 2017. u 17:54 »
Prvo tornado prosle godine, pa sada 65C u Jagodini, slucajnost ne bih rekao... Uperili Harp direktno u Jagodinu, jos samo čiča da bankrotira i to je smak sveta tamo... Samo se vi zezajte a ne uocavate znake apoklalipse koja krece bas iz Jagodine...  8)

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.319
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2923 poslato: 03. Avgust 2017. u 18:45 »
Jos kad krenu da citaju farenhajte umesto celzijusa....   :thumbup:

Kod mene je 102.2 a vi gledajte ;)
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.319
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2924 poslato: 03. Avgust 2017. u 18:58 »
Interesantan, naucni tekst o vremenu ocitavanja min/max termometra i uticaj na min/max temperaturu.

https://judithcurry.com/2015/02/22/understanding-time-of-observation-bias/
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.397
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2925 poslato: 03. Avgust 2017. u 23:49 »
Sećanja...

Avgust definitivno nije jedan od zanimljivijih meseci u godini, i retko kada donese išta osim vrućina. Na prste jedne ruke mogu da prebrojim meteo-zanimljive avgustovske dane koje sam proveo u Beogradu (treba uzeti u obzir i da sam veći deo avgusta provodio van Beograda). Jedan od takvih dana bio je i 24. avgust 2013. Možda i najintenzivniji downburst koji pamtim i 25mm u cugu na Vračaru.








padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.1mm
Miljakovac - 18.0mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Niksic 3

  • **
  • Poruke: 570
  • Starost: 24
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2926 poslato: 04. Avgust 2017. u 01:51 »
Joj sto se moji dragi Beogradjani zale na padavine :D a kod mene u Nk u jesen,zima i procljece je dosadno kad krene velike kise,u jednom mjesecu moze panut preko 500mm,e to se zove dosadom.Ne moze se izac napolje a da se ne vratis mokar,no sva sreca sto je krasko polje,pa rijetko dolazi do poplava.Sve je to ćud ove brdske prelijepe CG,koja se moze dičit u klimatoloskom smislu.I sa snijegom i s padavinama smo najjaci. :D

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.458
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2927 poslato: 04. Avgust 2017. u 11:11 »
Kao sto ste i sami shvatili volim da se pridruzim temi Secanja koju je otvorio Milos u Meteo chatu a u narodu bi se narodski nazvala Bilo jednom sad se pripoveda...
Danas osvrt na cuvenu 2000. godinu po susi ne po necem dobrom i evo od 2 do 31. jula je ovako izgledalo...Pogledajte samo tu lepu kisu u sred jula u Nisu, e 50mm u nekoliko dana... A bio je i tu jedan jak talas slican ovome ali ipak slabiji  :fan:

Ili ovo 9.7. sa tmax jednog dana 41.8C sledeceg jutra tmin 9.1C  :/



I najjaci avgust u Nisu 2005. godine



Evo i sta Nedeljko kaze dokle ovakva vrela leta odnosno dokle ce ih biti cesce...
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/reportaze/aktuelno.293.html:678999-Paklena-leta-do-2021-godine
« Poslednja izmena: 04. Avgust 2017. u 12:09 Bart »

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 494
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2928 poslato: 04. Avgust 2017. u 11:22 »
B92:  "Novosti": Paklena leta trajaće do 2021.
Beograd -- Pakleni dani u Srbiji se nastavljaju. Kratko osveženje očekuje se sledeće nedelje, ali se vrućine nastavljaju. Meteorolog RHMZ objašnjava do kad će biti tako.

"To je princip koji se ponavlja vekovima. Ti periodi prosečno traju 35 godina. Ako je za utehu, pri kraju smo perioda češćih toplijih leta, koji je počeo 1986. a procenjuje se da će trajati do 2021.", kaže Todorović.

Prema njegovim rečima, analize ukazuju da će od početka treće decenije ovog veka ponovo uslediti tridesetpetogodišnji period svežijih leta.


Mene je vrlo iznenadio tekst, sa obzirom da se javlja neko iz RHMZ-a. Prvo ne podudara mi se sa svim mogucim projekcijama, o daljem rastu temperature na planeti, koje cini mi se iako je bilo polemike postaje opsteprihvacena stvar. Sada eventualno moze da se polemise sta je razlog(covek vs priroda) i to je to. A drugo ne podudara se ni sa podacima iz nase zemlje(konkretno BG)


Za pocetak globalno. Jasno mozemo da vidimo koliko je "zahladilo",od 50ih do 80ih u odnosu na topao period pre toga. Jedino sto se desilo je stagnacija, ali je prosek opet vise nego u "toplih" 35 godina. Plus vidi se koliko je to zahladjenje minorno u odnosu na period od tada do danas.

A evo konkretno i za Beograd


Kad pogledamo liniju zahladjenja od 1950. do 85' takodje mozemo videti koliko je ono malo(prakticno stagnacija i skoro ravna linija u tom periodu) u odnosu na skok posle.

Kod leta to jest nesto izrazajnije, ali opet ne puno.


Kao sto se vidi od pocetka pedesetih (ulazak u period hladnijih leta po Todorovicu iako je to pocelo tek 60ih po ovoj tabeli) do kraja perioda 80ih je temperatura sa oko 21,5 spala na 21. Znaci za pola stepena. E sad ako pratimo liniju videcemo da se ona popela na 24,5 2012. a u ovih 5 godina sigurno nije pala, ali hajde da kazemo da je ostala na istom, iako je samo 2014. bila oko proseka ili hladnija (1981-2010). Znaci to je skok sa 21 na 24,5C to jest 3,5C.  Sto znaci da bi spali na 24C. Znaci 24 stepena bi bila srednja temperatura vazduha u junu,julu i avgustu. E sad ako pogledamo poslednju tabelu mozemo da vidimo gde bi ta leta zavrsavala u proseku. Tako da moj zakljucak je da ima neke logike u ovome sto on kaze, ali nikako ne mogu da zamislim da bi nas to vratilo u period nekada normalnih leta, kao sto se iz teksta da zakljuciti(35 godina toplo, pa 35 hladno)

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 494
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2929 poslato: 04. Avgust 2017. u 11:39 »
Evo Bart je aktualizovao tabelu letnjih temperatura  koja sada ide do 2017. Ima to u drugoj temi, da ne kacim ovde. Doduse bez avgusta, pa poklapanje nije potpuno.

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2930 poslato: 04. Avgust 2017. u 12:45 »
 ^^ Generalno nije najpoželjnije uzeti stanicu na Vračaru za neku generalizovanu analizu kretanja temperature (sezonske, mesečne, godišnje, kakve god) kroz decenije, jer je ona pretrpela značajan uticaj urbanizacije u 20. veku (širenje gradskog ostrva toplote, kao i njegovo intenziviranje). Ne sporim toplija leta koja su se pročestila u 21. veku, nego samo kažem da bi bilo adekvatnije odabrati neku drugu stanicu čija se okolina (uža i šira) nije značajno menjala tokom vremena.

Stanica na Vračaru je u tom smislu najgori mogući izbor, ali sa druge strane - baš sa nje imamo najduži niz klimatoloških podataka.

Van mreže Paun79

  • **
  • Poruke: 893
  • Starost: 44
  • Lokacija: Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2931 poslato: 04. Avgust 2017. u 15:05 »
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=08&dd=04&nav_category=12&nav_id=1289863
Tropski talas dobio ime: Lucifer se nadvio nad Srbijom

Znao sam ja da je đavo umešao prste,...  :diablo:


Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2932 poslato: 04. Avgust 2017. u 16:02 »
U Kninu je danas 40C  :ufff:, pre 22 godine nije bilo ovako vrelo ali je bio pravi pakao  :cry: koji neki maloumnici (ovo je isuviše blaga reč, ali neću da na meteo-forumu koristim "teže" opise) slave pod nazivom "Oluja"...

Van mreže Niksic 3

  • **
  • Poruke: 570
  • Starost: 24
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2933 poslato: 04. Avgust 2017. u 17:09 »
U Kninu je danas 40C  :ufff:, pre 22 godine nije bilo ovako vrelo ali je bio pravi pakao  :cry: koji neki maloumnici (ovo je isuviše blaga reč, ali neću da na meteo-forumu koristim "teže" opise) slave pod nazivom "Oluja"...
Ebes politiku svi smo mi isti,od krvi i mesa,bio to,Crnogorac,Srbin,Albanac,Hrvat,Bosanac...Ne mrzim nekog,al ne dajem na svoje.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.458
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2934 poslato: 04. Avgust 2017. u 23:05 »
 
Iz tvog izlaza u božije uši, WRF-NMM. Valjda i ćorava koka ubode neko zrno.  :D







^^ Jedva cekam da vidim sutrasnji izlaz... A na meteogramu se vidi kolko bi bio razvijen taj oblak u visinu...




Ono kad vidis zahladjenje u Nisu u ponedeljak i ovakav meteogram za sledecih 7 dana


Van mreže Niksic 3

  • **
  • Poruke: 570
  • Starost: 24
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2935 poslato: 05. Avgust 2017. u 00:06 »
Bart ti si meni prava legenda :comeon:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.458
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2936 poslato: 05. Avgust 2017. u 08:23 »
Bart ti si meni prava legenda :comeon:
Vazda je bilo da samo legende prepoznaju druge legende   :D

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2937 poslato: 05. Avgust 2017. u 13:57 »
Valjda ce posle 11 avgusta biti neka pauza od vrucina  :fan:

Danas kada je najtoplija Smederevska Palanka(po ams) sofranija nema , ne veruje vise ams stanicama.  :laie:

Van mreže Niksic 3

  • **
  • Poruke: 570
  • Starost: 24
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2938 poslato: 05. Avgust 2017. u 16:09 »
Koliko je puta Ogulin ima metarski snijeg zna li se?

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.771
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2939 poslato: 05. Avgust 2017. u 17:01 »
"Tемпература у Београду је после подне достигла 39,01 степен Целзијуса, што је за 0,1 степен више од данашње прогнозиране"


Izvor RTS odnosno nepostojeći Tanjug