Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Proleće 2013  (Pročitano 77030 puta)

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #20 poslato: 05. Mart 2013. u 06:55 »
Biće veliki problem ako se to ostvari, ok da ne bude sada 5-6 dana sa temperaturama od 15 do 20 stepeni, ali priroda će neminovno krenuti u tom periodu i onda da opali sneg i mraz. Imali smo prošle godine mraz u aprilu i velike štete. Lude li klime.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #21 poslato: 05. Mart 2013. u 08:56 »
Dugotrajna ciklonska aktivnost sa čestim padavinama je opet pred nama. I prema GFS-u i prema EC-u bi se to završilo sa jačim zahlađenjem, jedino što je prema GFS-u to znatno ekstremnije. Iskreno, ne bih volio da se takav scenario ostvari. Željan sam sunca i temperatura preko 15°C...


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: futog
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #22 poslato: 05. Mart 2013. u 09:31 »
www. meteprog. rs. skicira 3-4 dana sneznih padavina,12-15 mart..nesto im ne verujem :popcorn:

Van mreže Deni

  • *
  • Poruke: 141
  • Lokacija: Skopje-Kozle
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #23 poslato: 05. Mart 2013. u 10:43 »
ekstremno toplo pa onda ekstremno hladno = 2-3 EUR za kilogram kajsija :)

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #24 poslato: 05. Mart 2013. u 10:48 »
Prošle godine je moj kraj koji je inače čuven po trešnjama,jagodama,pretrpeo ogromnu štetu jer je bilo mraza posle cvata i sve je bilo uništeno,samo oni retki su koliko - toliko preživeli pa je zato i cena bila jako visoka.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #25 poslato: 05. Mart 2013. u 12:55 »
I 06z GFS nastavlja sa brutalnom hladnoćom posle 12.marta.
Za sad EC naslućuje nešto slično oko 15.marta. Narednih dana će biti vrlo interesantno pratiti razvoj situacije za narednu nedelju.
Da li će zima ošinuti kad joj vreme nije ili će ipak ova zimska sezona ostati bez ijednog pravog zimskog prodora još od decembra?

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #26 poslato: 05. Mart 2013. u 12:56 »
Malo bolje sam razmislio o ovoj situaciji,i moram reći da je sasvim normalno ovo što se crta za II dekadu marta.Zahladjenja sa snegom će sigurno biti,jer su modeli ukazivali na ovo još odavno,e sad da li će biti -5C,-10C,-15C, na 850hPa ostaje nam da pratimo.Kao što je Miloš rekao ciklonska aktivnost će biti vrlo izražena u Mediteranu,a to će nama značiti dosta padavina.Sve u svemu za snegoljupce idealan period.Ne verujem da će,ako se ostvari ovakav udar,biti šteta na biljkama,jer je tek mart mesec,a ovih par dana toplog vremena neće još potstaći cvetanje.I dalje imamo jutarnje mrazeve,istina je da će narednih dana mrazevi itekako izostati,a temperatura će otići visoko-sasvim uobičajeno za mart mesec.Uostalom biljke znaju da osete velike promene vremena i odlože period cvetanja,koliko je samo bilo snežnih udara u martu,aprilu,pa čak i u maju.Pre manje od 10 godina sneg je pao i u Dalmaciji u maju mesecu,a svi znamo koliko tamo ima uslova za sneg.Taj sneg,tj. to vrlo jako zahladjenje nije donelo  nikakve štete.Drugo je kada se mraz javi u martu,a drugo u aprilu i maju.To su razlike nebo i zemlja.Celu zimu mi  u dvorištu stoje suptropske biljke i kaktusi,i pored -15C u decembru nije im ništa.Tako da je vreme zaista da se oprostimo od ove zime u velikom stilu,ne treba paničiti zbog zimskog prodora u sred marta.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #27 poslato: 05. Mart 2013. u 13:52 »
Biljke ne poznaju kalendar, već samo vreme. "Toplo" vreme tokom februara i ovo što sledi do kraja nedelje usloviće kretanje sokova unutar biljke i bubrenje pupoljaka, verovatno ne i njihovo cvetanje. To je proces koji traje obično 2 nedelje.

Citat
Od pocetka kretanja vegetacije pa do zametanja plodova u vocaka mogu od mraza stradati neotvoreni cvetovi, otvoreni cvetovi i tek zametnuti plodovi. Pri temperaturama od -1 do +2°C ugroženi su zametnuti plodovi, do -2°C otvoreni cvetovi, a temperature od -5 do -8°C dovode do izmrzavanja neotvoreneih cvetova.

E sad kad bi pao sneg, i udario mraz od -10, -15 to bi sigurno štetilo iako biljka nije procvetala.

Jedno je da je to hladan front, padne sneg na 0-1 stepen i sutradan opet otopli, a potpuno drugo ako bude 5-6 dana sa umerenim do jakim mrazevima i niskim dnevnim temperaturama.

Voleo bih i ja sneg od 1. decembra pa do kraja marta, ali da je onda stalno hladno (opet ne ispod -20 jer i to uzrokuje štete). Ali kad već dođe do +20 stepeni i biljke krenu, onda zaboravi na zimu, pa čak ni mrazeve ne volim zbog moguće štete. Nemam plantaže, ali imam oko 200 voćaka raznih sorti i sad već znam dosta toga.

A to je i jedan od razloga uzimanja stanice, jer Palić je i jutros imao -4.0, a kod mene je bilo -5.5. Tako nekad tamo izostane mraz, a kod mene se pojavi.

Van mreže djuki77

  • *
  • Poruke: 68
  • Starost: 46
  • Lokacija: Beograd - Novi Beograd
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #28 poslato: 05. Mart 2013. u 18:26 »
Snezni scenario i dalje prisutan po gfs...najozbiljniji posle decembarskog...

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #29 poslato: 05. Mart 2013. u 19:25 »
Iako modeli ponovo vraćaju zimu posle 12 marta netreba ovo uzimati za ozbiljno jer je još uvek poprilično daleko,
tako je i pre neki dan crtan  hladan prodor sa severoistoka pa ga je već nareni izlaz obrisao kao gumicom...




Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.146
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #30 poslato: 05. Mart 2013. u 19:31 »
To je bio jedan ili dva izlaza,a ovo zahladjenje modeli vide ima 7 dana,samo je neki izlaz bio zimski neki prolecni.

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #31 poslato: 05. Mart 2013. u 19:37 »
 ^^

Videćemo šta će reći modeli kad uđe u period od 48h  :) uglavnom biće svakako interesantno za praćenje jer je pred nama česta ciklonska cirkulacija :)


Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #32 poslato: 05. Mart 2013. u 22:01 »
Nema tu više šta da se razmišlja da li će biti zahladjenja,ili neće.Ovo je neka sasvim druga situacija u odnosu na ceo prethodan zimski period.Jednostavno zahladjenja će svakako biti,tj. ogromna hladnoća će se obrušiti na jug.Modeli su složni po tom pitanju,narednih dana će se samo doradjivati kog će to biti intenziteta.Vreme je i GFS da odnese "pobedu" ove zime.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #33 poslato: 05. Mart 2013. u 23:33 »
Prilicno sam iznenadjen kako je GFS "nanjusio" ovo zahladjenje koje ce uslediti pocetkom druge dekade marta.
Modeli su sada slozni da ce zahladjenja biti ali je jos uvek rano prognozirati kakvi nas vremenski uslovi ocekuju, koliko ce se zaista temperatura spustiti i koju vrstu padavina mozemo ocekivati.

Van mreže Rale

  • *
  • Poruke: 79
  • Lokacija: Pecao kao mali u Sljivaku
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #34 poslato: 06. Mart 2013. u 13:00 »
Nista spektakularno,uobicajena dvodnevna varijanta zahladjenja kao i u prthodnom periodu.... Ostaje samo pitanje da li ce se formirati ikakav snezni pokrivac ili ce to biti kisa i susnezica.. Realano je bolje da izostane sneg a steta na vocu ce svakako biti jer su ove nedelje mnoge pupoljci  uveliko krenuli... Gotovo uobicajena 'Baba martovska" prica...
Nakon toga treba ocekivati znatno visoke temperature sto fakticki znaci da ce ,temperaturno, prolece biti vrlo kratko...

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #35 poslato: 06. Mart 2013. u 13:39 »
Nakon toga treba ocekivati znatno visoke temperature sto fakticki znaci da ce ,temperaturno, prolece biti vrlo kratko...

Zanima me Rale da li je to puko nagadjanje ili postoji neka barem dugorocna prognoza koja potkrepljuje tvoje tvrdnje o ranoj "vrelini"? Kazem to jer je u ovom trenutku tesko detaljnije prognozirati i ovo zahladjenje koje stize za oko 7 dana, a kamoli za period posle...da li su nam to stoprocentno izvesne neke velike vrucine mozda vec u aprilu, a da mi to jos ne znamo? ;D Naravno, salim se malo...sve u svoje vreme, pa tako (najblaze receno) prosto sumnjam da ce ove godine prolece i prolecne temperature da izostanu u periodu kad im vreme jeste...  ;)

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #36 poslato: 07. Mart 2013. u 09:32 »
Cele zime palo 30cm snega, sad će pasti u sred marta isto toliko  :rofl:


Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #37 poslato: 07. Mart 2013. u 09:37 »
Cele zime palo 30cm snega, sad će pasti u sred marta isto toliko  :rofl:


Ostri ostri lopatu Dejo,trebace:):)
Menjace se ovo surnajst puta:)

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #38 poslato: 07. Mart 2013. u 17:49 »
Auuu sta nacrta GFS tamo oko 15. marta, sneg do kolena uz celodnevni minus par dana. Nije mi dobro. :-[

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #39 poslato: 07. Mart 2013. u 18:23 »
 ^^
GFS već danima "pomera" ono glavno zahlađenje sa padavinama (prvobitno je to "davao" za 12.3., pa 13.3., pa potom za 14.3.) i sada to najavljuje kao i ECMWF za 15.3. (valjda "u inat"  ;) meni koji sam napisao da "ne verujem da će 15.3. u BGu ceo dan bio obilan sneg uz temp. -5C").
Videćemo šta će modeli davati u naredna 2-3 dana, baš 15.3. ujutru krećem kolima na veoma dugačak put pa možda priroda hoće da me kazni  ;) kao "snegoljupca" koji je rekao da sumnja u obilan sneg i debeo minus 15.3.