Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Avgust 2015  (Pročitano 59416 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #80 poslato: 12. Avgust 2015. u 19:34 »
Bart,videćeš i sam vremenom,u situaciji sa južnim stujanjima u čitavoj zemlji uvek bolje prolazi severna polovina zemlje,tj. posebno Vojvodina u globalu.To je prosto neko pravilo.

Kažem u globalu,ali svakako će i južnije biti mesta koja će pogađati jači odrazi, tj. koja bi dobila nevreme i velike količine padavina.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #81 poslato: 12. Avgust 2015. u 19:56 »
U Vojvodini i Beogradu vec 2 nedelje temperature preko 35 stepeni skoro(bilo je samo par dana ispod 35 stepeni) , dobro ce doci zahladjenje posle nedelje.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #82 poslato: 12. Avgust 2015. u 20:38 »
To nisam znao Kimi, hvala za info... :) Moja logika kaze da tada razvoji bez prepreka idu i vise energije skupljaju sa pregrejane ravnice... Amatersko razmisljanje :)
Ako sam ja razumeo ovo je po gfs ukupno padavina do cetvrtka, ne znam kako da zumiram za nase podrucije ali valjda ce se snadjete... :)
« Poslednja izmena: 12. Avgust 2015. u 21:05 Bart »

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #83 poslato: 12. Avgust 2015. u 22:26 »
Ovo za petak veceras jos bolje izgleda po nasem WRF-NMM-u. Razvoji ce se kretati od istoka ka zapadu.




Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #84 poslato: 13. Avgust 2015. u 07:54 »
Svaki izlaz je slican tako da pa skoro sigurno sada mozemo da kazemo da nas od subote ceka nekoliko nestabilnih dana :)
 

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #85 poslato: 13. Avgust 2015. u 13:32 »
WRF-NMM i dalje drži izolovane razvoje za sutra,u nekoj severnoj-severoistočnoj struji.

Subota uveče je otanjila po GFS-u značajno,vratio se scenario kašnjenja dotoka vlage sa juga.Ni naš WRF-NMM ne vidi ništa značajno.Hrvatski ARW i NMM deluju raspoloženije.

I nedelja je sad  malo traljavija,nekako nema više onih impresivnih konvektivnih "bombi".Taj loš trend za nedelju baš čudi,imamo bukvalno sve što je potrebno..
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #86 poslato: 13. Avgust 2015. u 13:39 »
Izlazi modela uopšte nisu loši, na ovako nešto smo dugo čekali ja bih rekao! :)
Samo da se nešto bitno ne promeni do vikenda i da napokon dobijemo neku kišu i nešto za praćenje.
Preovladala bi uglavnom južna i jugozapadna/zapadna strujanja u zavisnosti od položaja ciklona :



Petak :



Subota :



Nedelja :



Ovu su samo naredna 3 dana dokle dostiže WRF za praćenje tj prognozu, GFS drži nestabilnosti i početkom naredne nedelje do sredine sedmice uz konačno osveženje što se temperature tiče.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #87 poslato: 13. Avgust 2015. u 13:46 »
Biće razvoja u subotu, ali glavnina je u nedelju tokom noći kada će CAPE sve do jutra jačati. Sasvim su izgledni obilni pljuskovi na širem području, glavnina zbivanja će biti kod nas. Tokom iduće nedelje će biti uslova i za superćelije, ali još sve nije sigurno, sve zavisi koliki će biti CAPE.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #88 poslato: 13. Avgust 2015. u 13:49 »
Zbog ovog baruta od vazduha CAPE opet maksimalno žut,eventualno blago naradžast.Smejurija... ???
 
Da ako ovo što padne u subotu i nedelju podigne napokon tu vlagu u prizemlju za razvoje sledeće sedmice.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #89 poslato: 13. Avgust 2015. u 19:20 »
Subota mi se cini da nece biti znacajnija sa padavinama od danasnjeg dana.... Evo kako gfs vidi ukupno padavina do srede uvece, juzni krajevi slabi, Nis na nekoj granici, cini mi se Kimi i Vrsac najbolje prolaze... :)

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.146
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #90 poslato: 13. Avgust 2015. u 20:57 »
Nije ova karta mnogo merodavna kada su padavine pljuskovitog karaktera.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #91 poslato: 13. Avgust 2015. u 21:01 »
Znam da nije merodavna za konvektivne padavine ali pokazuje po meni gde su vece sanse za padavine, gde su bolji uslovi za razvoje.Sto veci broj veca sansa za pljuskove... Ja to gledam kao mogucnost i gde bi bila i prosla glavnina razvoja...


Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #92 poslato: 13. Avgust 2015. u 22:00 »
Stvarno fino zahladjenje daje EC sledece nedelje , cak i temperature ispod proseka:


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #93 poslato: 13. Avgust 2015. u 22:37 »
Najjači mi je EC,koji crta potpuno suvo vreme u nedelju i ponedeljak, skoro bez ikakvih šansi za razvoje.

Nisam znao da baš može toliko da bude u "banani" kad su konvektivne padavine u pitanju.Zapravo ne sećam se,još od onih prolećnih ciklona da je on ikada bio u bilo šta konvektivno optimističan  ???

Izreći nešto takvo uz ovakav setup je prilično besmisleno za jedan takav (moj omiljeni) fino kotirani model:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #94 poslato: 13. Avgust 2015. u 23:01 »
Ma kakav EC, ja njega i ne gledam kada su konvektivne padavine u igri. Zna se koji su modeli bolji u ovakvim situacijama.

Finorezolucijski modeli WRF-NMM i WRF-ARW su odlicni za nedelju:











Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #95 poslato: 13. Avgust 2015. u 23:11 »
Potpuno si u pravu Sale naravno,ali ipak deluje neverovatno koliko se zvanično najbolji,tj. naprecizniji prognostičarski model muči sa raspoznavanjem i postavljanjem tih konvektivnih padavina.

Da ne bude skroz u prazno,evo WRF NMM-ovog CAPE-a,koji je dosta jači u odnosu na standarno zelenkasto-žućkast kod GFS-a:



NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #96 poslato: 13. Avgust 2015. u 23:15 »
Uh, vecerasnji EC je  za narednu nedelju obecavajuci kad su padavine u pitanju.
Ne secem se kada sam se toliko obradovao prognoziranoj kisi.
Daleko je utorak/sreda ali vazno je da su modeli poceli da uvode padavine...

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #97 poslato: 14. Avgust 2015. u 02:16 »
GFS za nedelju daje MCS u Vojvodini, što je i realno očekivati sa ovakvim strujanjem i prisutnim smicanjem. Tačka rosišta će tokom noći biti i do 20°C, pa je ralno očekivati CAPE ponegde i do 1500 J/kg. Sa ovakvim strujanjem najbolje prolazi Vojvodina, ali bi dosta razvoja trebalo biti i južnije. Ipak, smicanja će biti samo u Vojvodini.
Inače, ja ne volim da gledam CAPE WRF-ova na Meteoadriatic-u, redovno preteruju sa vlagom, pa sa javljaju neke daleko veće vrednosti od realnog stanja. U to sam se uverio bezbroj puta.
Evo kako izgleda WRF-ARW 12 km:






Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.278
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #98 poslato: 14. Avgust 2015. u 12:17 »
Konacno i mlazna struja menja pravac i podvlaci se ispod nas:



Ovo vec lici na nesto.
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2015
« Odgovor #99 poslato: 14. Avgust 2015. u 12:33 »
Odličan scenario kod GFS 06Z-a za nedelju,baš onako kao što i priželjkujem.Prvo nas do popodneva sve promašuje i u jugoistočnoj struji prolazi zapadnije.S obzirom da bi u toj turi bilo i dosta razvoja poreklom sa mora,to je odlična stvar :) .

No,kasnije uveče  i ka noći se i kod nas dosta razbukti,uz okretanje na čistu južnu struju rekao bih:




NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*