Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Septembar 2015  (Pročitano 59634 puta)

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.096
  • Starost: 32
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #20 poslato: 04. Septembar 2015. u 00:37 »
Opet gfs oko 11 i 12 septembra vidi obilne padavine za Hercegovinu,Dalamciju i Crnu Goru..Jeste da je daleko ali drzi se vec neko vrijeme taj trend oko tog perioda





Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #21 poslato: 04. Septembar 2015. u 00:55 »
Što se tiče subote, i dalje se ozbiljne stvari crtaju, naročito zbog veoma jakog smicanja, ali tu je i izražena zavojitost (helicity), sve to pogoduje formiranju superćelija, otud i jako visak SC composite parametar:







Baš me zanima šta će reći ESTOFEX sutra. Ako se ništa ne promijeni bitnije na kartama, biće ovo barem za level 2 za Srbiju, Bosnu, Hrvatsku, Crnu Goru.

Ono što ne volim kod situacija sa jakim smicanjem je to što često visoka oblačnost pokvari sve, ona je neizbježna pri smicanju, to je njen mehanizam nastajanja. Nekako mi je nezaboravna situacija koja na kartama jako podsjeća na ovu aktuelnu 25. jun prošle godine. Tada je samo malo sunca sredinom dana bilo dovoljno da se razbujaju neke od najjačih oluja koje smo ikada gledali na radarima. Nestrpljiv sam da vidim može li nam ova dosadna sezona donijeti kakvo iznenađenje za kraj.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #22 poslato: 04. Septembar 2015. u 01:28 »
I meni liči na 25. jun prošle godine. GFS daje liniju nestabilnosti kao pošle godine. Biće opasno, ako bude bilo dovoljno zagrevanja biće to strašna nevremena. Samo da napomenem da je moguć i jači tornado, kao prošle godine, zbog smicanja u najnižem sloju i do 20 m/s! Šta li će reći ESTOFEX, može li level 3, videćemo.

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #23 poslato: 04. Septembar 2015. u 02:11 »
Jaki parametri za oluje svakako, nema šta da se doda sem da pratimo promene izlaza kako se subota približava.  :)
Evo par zanimljivih slika WRF-a i njegovih spekulacija za taj dan:

Vrlo jake uzlazne struje zbog dosta raspoložive energije i smicanja i čega već ne?  :P



Prognozirani radarski odrazi, deluje kao neka moguća superćelijica usled izraženog smicanja.



I jaki udari vetra što znači biće dobrih downburst-ova.



Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #24 poslato: 04. Septembar 2015. u 12:09 »
Zanimljivo bi bilo kod rokija kod nas zapadna srbija je glavna... Sa jugozapadnog stujanja predvece skrece na severozapadno, kod mene nista posebno... al aj nadam se za 5mm... Da se primetiti da ja uvek izbacujem i pratim model koji mi se najvise svidja  :popcorn:


« Poslednja izmena: 04. Septembar 2015. u 12:23 Bart »

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.096
  • Starost: 32
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #25 poslato: 04. Septembar 2015. u 13:42 »
Nova trica,ovaj put za Italiju,level 2 za Jadran i pogranicne dijelove BiH uz level 1 koji ulazi u veci dio BiH


Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.894
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #26 poslato: 04. Septembar 2015. u 13:59 »
 ^^ ovako jedna trica bi mogla sutra i na balkan da se premesti, dok level 2 kao od šale očekujem za šire područje  :D

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.096
  • Starost: 32
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #27 poslato: 04. Septembar 2015. u 14:38 »
 :D




Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #28 poslato: 04. Septembar 2015. u 15:57 »
Evo nekih ipresivnih parametara:






Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #29 poslato: 04. Septembar 2015. u 16:47 »
Glavnina desavanja sutra cini mi se severno od Z Morave... Meni to po modelima ne izgleda nesto posebno ali ja ne znam sta je smicanje pa ako bi to mi neko objasnio u jednoj ili dve recenice bio bih mu zahvalan...  Neko je spomenuo da posle 24. juna prosle godine se ocekuje najjace nevreme, ja gledao po forumu  ako bude odmah posle onog prosle godine po jacini to ce ipak biti strasno nevreme... U Nisu nista posebno ne ocekujem nekoliko mm...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #30 poslato: 04. Septembar 2015. u 18:43 »
SC parametar glavninom jeste  malo bolji severnije,ali ne mora to ništa da znači.U ovakvom stujanju je vrlo moguća i superćelija u dolini Zapadne Morave.

Sve će zavisiti koji deo zemlje će imati više (ne)sreće da bude više pokriven nakovnjima i ostacima razvoja sa mora,što dalje,nedostatkom Sunca i zagrevanje rezultira i manjkom energije za razvoje.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #31 poslato: 04. Septembar 2015. u 19:14 »
Ako ja dobro razumem dobre padavine se crtaju za sledeci petak i subotu i nisu konvektivnog porekla i temperatura ispod 20C... Sutra blagi ocaj kod mene al aj ko zna mozda bude nesto,  promeni se situacija...


Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #32 poslato: 05. Septembar 2015. u 00:05 »
Izašao izlaz ESTOFEX-a, opasno ovo izgleda za Srbiju, a za Bosnu i da ne govorim....  :-[

A level 3 was issued for parts of Italy, Croatia, Bosnia and Herzegovina mainly for excessive rain, large hail, severe wind gusts and tornadoes.
A level 2 surrounds the level 3 area for the same threats but with less spatial coverage.


A cold front approaching Italy during the early morning of Saturday, pushes warm (T >28°C) and humid (mixing ratio >15g/kg) air masses eastwards and as a result, high MLCAPE, perhaps more than 3000 J/kg, is forecast in the west coast of Italy during the morning, overlapping with strong DLS. 0-6km vertical wind shear over 25m/s and SREH of ~300m²/s² will sustain the formation of one or two MCSs or a supercell with large hail and excessive rain being the main threats (PW >40mm). LLS and low LCLs indicate a threat for waterspouts and tornadoes in the level 3 area.
During the second half of Saturday, the severe weather threat is placed over the NW Balkans, where the jet streak creates strong DLS but also every thermodynamic parameter indicates a dangerous situation. Supercells are forecast to move onshore from the Adriatic Sea, producing large amounts of precipitation, large to very large hail and tornadoes due to middle and low level rotation of the features. LLS is expected to exceed 15m/s so a waterspout / tornado outbreak is forecast, especially for Croatia's coast.
Areas into levels 1 and 2 will experience some DMC, especially in North Italy where a MCS or a supercell is forecast during the afternoon. Directional DLS in parts of Slovakia and Romania may feed a linear squall line.



Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #33 poslato: 05. Septembar 2015. u 10:30 »
Nas Wrf ocajan za ostatak zemlje a za moj kraj najbolji i severnije od Srema...... e sad njemu najvise verujem :)

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #34 poslato: 05. Septembar 2015. u 12:16 »
Kao i 2009-e godine, leto se završava u subotu 5-og septembra. Estofex juče nije za Srbiju ništa nacrtao, a prošla je čak superćelija koja se dugo održala. Tako da u njega nemam mnogo poverenja iako nas je treći put u svojoj istoriji ucrtao u level 3 (govorim nas zbog sebe jer je ucrtao i moj kraj Istočnu Bosnu gde je Bratunac, a tamo je većinski naš narod i Drinu ne smatram granicom za razliku od nemaca i anglosaksonaca). Što bi rekli Hrvati, ponovo isti datum i isti dan dolazi summerkiller. Pogledajte u arhivi. Sledeće sedmice znatno hladnije, naročito jutra. Do četvrtka ili petka nema na vidiku novih padavina. Inače, estofex se ove godine baš brukao za razliku od prethodnih.

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #35 poslato: 06. Septembar 2015. u 02:24 »
Jedna od mogućih solucija za kraj sledeće sedmice prema poslednjim izlazima GFS-a. Ciklon bi doneo malo jače zahlađenje uz obilne padavine za kratak period.
Položaj prognoziranog Skandinavskog anticiklona i ciklona jugoistočno od Srbije :



Padavine:





Vetar:



Temperatura:

« Poslednja izmena: 06. Septembar 2015. u 02:36 Miki »

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #36 poslato: 06. Septembar 2015. u 08:51 »
 ^^ Menja se polozaj ciklona, sad bi samo bolje padavine po gfs-u bile u juznoj i istocnoj Srbiji....Videcemo kada to bude na dva, tri dana malo preciznije sta ce biti sada jos daleko :)

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #37 poslato: 06. Septembar 2015. u 12:27 »
Promena na gore, ništa od ciklona a uz ovo jačanje AC-a iznad rusije i skandinavije imali bi košavsku situaciju uz suvo i vetrovito vreme.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #38 poslato: 06. Septembar 2015. u 12:48 »
Ne znaju još modeli šta će sa tim ciklonom, pogotovo GFS, stalno ga šeta gore-dolje, tamo-vamo. Neka ciklonska aktivost je sve izvjesnija tuda oko petka, ali ne možemo još uvijek pouzdano znati šta da očekujemo. Do tada, 3-4 lijepa i stabilna dana uz veoma prijatne temperature.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Suncica

  • *
  • Poruke: 20
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #39 poslato: 06. Septembar 2015. u 18:08 »
I sta je od onog juce bilo za level 2 i 3 ?! Samo me je estofex bezveze isprepadao.