Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Leto 2017  (Pročitano 61264 puta)

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Leto 2017
« Odgovor #40 poslato: 25. Jun 2017. u 02:20 »
Medjutim ono što je zabrinjavajuće jeste nestanak ili dominacija blagih i vlažnih ili nekad suvih zima. Period od 1916-e do 1964-e smo imali dominaciju toplijih leta čiju smo imali kulminaciju tokom 1920-ih, 1930-ih i pogotovo 1940-ih. Medjutim, postojale su i tokom tog perioda jake i ekstremne zime. Od 1989-e i 1990-e imamo sve blaže zime bez obzira na leta koja su nekad ovakva i onakva. Snega je sve manje, a o mrazu da ne govorim. Ostale su unikatne zime iz 1995-e/1996-e, 2002-e/2003-e, i naročito 2004-e/2005-e i 2011-e/2012-e. Poslednje dve su unikati.  ;)

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Leto 2017
« Odgovor #41 poslato: 25. Jun 2017. u 05:29 »
Već duže vreme se premišljam da li da komentarišem ili ne. Već su neki članovi/moderatori foruma skretali pažnju, a sada bih to učinio i ja. Nisam moderator u ovom potforumu, već kao običan član apelujem na pojedince da prestanu da pišu u temi posvećenoj dugoročnoj prognozi o analizama godišnjih doba (trenutno su na "meti" leta) proteklih godina/decenija i da vrše poređenja sa ovim. Za to postoje adekvatne teme. Nemam ništa protiv ni jednog člana foruma kada kažem da je po mom mišljenju pitanje samo vremena kada će da se "povuče crta" i da se sve poruke koje nisu advekvatne sadržine (mislim na gore navedeno), a to je najprisutnije u ovoj temi - brišu. Ovde se, da se podsetimo, pišu isključivo dugoročne prognoze. Molim vas da mi ne zamerite, ali ovakvim porukama opada kvalitet foruma, a moram priznati i da je, makar meni, prilično iritantno da čitam "prepucavanja" oko toga kakvo je leto bilo npr. 2005. u ovoj temi. Još jednom izvinite ako sam bio preoštar. Verujem da se neće niko naljutiti, te da će se prepoznati akteri i da će poslušati moju dobronamernu kritiku. :)

Van mreže Caligula

  • *
  • Poruke: 103
  • Starost: 61
  • Lokacija: Beograd
Leto 2017
« Odgovor #42 poslato: 25. Jun 2017. u 09:16 »
Bravo, upravo bih i ja isto rekao. Za ljubitelje ove statistike, trebalo bi te postove prebaciti u posebnu temu.

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Shvatam zašto volite sneg i zimu, pa očekujem da shvatite da volim sunce i toplotu.

Van mreže majstoric17

  • *
  • Poruke: 137
Odg: Leto 2017
« Odgovor #43 poslato: 25. Jun 2017. u 16:35 »
Izgleda da idući mjesec započinje ugodnim temperaturama.
Nadam se da to nećemo ,,platiti'' velikim vrućinama sredinom ili krajem idućeg mjeseca.

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Leto 2017
« Odgovor #44 poslato: 25. Jun 2017. u 19:10 »
Već duže vreme se premišljam da li da komentarišem ili ne. Već su neki članovi/moderatori foruma skretali pažnju, a sada bih to učinio i ja. Nisam moderator u ovom potforumu, već kao običan član apelujem na pojedince da prestanu da pišu u temi posvećenoj dugoročnoj prognozi o analizama godišnjih doba (trenutno su na "meti" leta) proteklih godina/decenija i da vrše poređenja sa ovim. Za to postoje adekvatne teme. Nemam ništa protiv ni jednog člana foruma kada kažem da je po mom mišljenju pitanje samo vremena kada će da se "povuče crta" i da se sve poruke koje nisu advekvatne sadržine (mislim na gore navedeno), a to je najprisutnije u ovoj temi - brišu. Ovde se, da se podsetimo, pišu isključivo dugoročne prognoze. Molim vas da mi ne zamerite, ali ovakvim porukama opada kvalitet foruma, a moram priznati i da je, makar meni, prilično iritantno da čitam "prepucavanja" oko toga kakvo je leto bilo npr. 2005. u ovoj temi. Još jednom izvinite ako sam bio preoštar. Verujem da se neće niko naljutiti, te da će se prepoznati akteri i da će poslušati moju dobronamernu kritiku. :)
Kada vidim da neko piše gomilu gluposti ili ono što ja smatram da su gluposti, ja mu odgovorim sa gomilom podataka iz prošlosti koji su možda tebi zasmetali jer navodno nisu deo teme. Podaci iz prošlosti mogu da nam budu dobar parametar za naredne prognoze za leta i zime i proleća i jeseni. Majstorčić ima animozitet prema vrelim letima, a imam i ja. Samo što On je počeo da preteruje sa željama i da priželjkuje po mom mišljenju kišovita i hladna leta, a ja baš i nisam za takav scenario. Po meni leta 2005-e po temperaturi i pogotovo 2010-e i 2014-e nisu normalna i ne ponovila se. Imali smo velike materijalne štete i ljudske žrtve 2014-e, pa zar je to normalno? Slažem se da iskačemo iz teme. Poredi On (koji je po rečniku iz Hrvatske) klimatološki aspekt leta 2011-e i 2015-e. Hrvatska i BiH su imale više padavina i izraženija zahladjenja 2011-e nego mi. Isto kao kada bi se ja sad pojavio na makedonskom, bugarskom ili čak grčkom i turskom meto forumu i počeo da im pričam o istoriji leta, a nekad izmedju Srbije i Makedonije ili Srbije i Bugarske znaju biti baš velike razlike i u temperaturi i u količini padavina do ne prepoznatljivosti. Čak i u samoj Srbiji su velike razlike u temperaturi i u količini padavina izmedju severa i juga. Što se tiče prognoze, ovo je prognoza za leto ukupno, a to je do 23-eg septembra. Nije orijentir desetak dana i onda stop. Iako nisu pouzdane, ali jesu aktuelne pogotovo za naše medije dugoročne prognoze. Neki deda je na TV Pink  u jutarnjem programu žvalavio kakvo nas leto čeka ove godine i rekao da neće biti ekstremnih temperatura i da nas kao čeka hladnije leto od proseka. I pritom kako On nikad ne greši. I šta je sad ovo?  :rotf: :blush: Mogu ja i da otvorim poseban članak u temi Klima ili Zanimljivosti, ali je već prvih nekoliko godina ta tema prežvakana uzduž i popreko.

U narednim danima svi su modeli složni za pakao, ali se približavanjem ovog fronta on ublažava. Za jul nemam šta da kažem jer ni modeli nisu složni, bar onoliko koliko dosežu meteo-karte. Sa prvim danima jula se crtaju prijatnije temperature u odnosu na jun jer sledi neki front unoći 30. jun/1. jul. Za 2. jul se crta i jače zahladjenje. Niko me ne može ubediti da leto treba da ima dominaciju dana kao što su bili 17. i 18. jun. Lepo je napisao čovek gore: "Nismo u Norveškoj".  :laie:

Van mreže majstoric17

  • *
  • Poruke: 137
Odg: Leto 2017
« Odgovor #45 poslato: 25. Jun 2017. u 19:18 »
Za vašu informaciju poplave su bile u 5. mjesecu 2014.
Ljeto je bilo tek malo kišovitije od prosjeka.
A temperaturno je bilo malo toplije od prosjeka što je i DHMZ potvrdio tako da sva ova negodovanja na ljeto 2014. padaju u vodu.
Puno bolje ljeto 2014. od 2011., 2012. itd. Veću je štetu prouzročila suša tih godina.
Dao Bog da se ponove ljeta 2014. i 2005. a što manje pakla da imamo.

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Leto 2017
« Odgovor #46 poslato: 25. Jun 2017. u 19:19 »
Jul će po mom mišljenju biti sigurno vreo i topao ako se formira i zaglavi ciklon na Srednjem Atlantiku. To je opštepoznata situacija.

Van mreže majstoric17

  • *
  • Poruke: 137
Odg: Leto 2017
« Odgovor #47 poslato: 25. Jun 2017. u 19:28 »
Nadam se ipak ugodnom ljetu. Tko zna što će biti poslije prve dekade idućeg mjeseca.
« Poslednja izmena: 25. Jun 2017. u 19:44 majstoric17 »

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Leto 2017
« Odgovor #48 poslato: 25. Jun 2017. u 19:46 »
Za vašu informaciju poplave su bile u 5. mjesecu 2014.
Ljeto je bilo tek malo kišovitije od prosjeka.
A temperaturno je bilo malo toplije od prosjeka što je i DHMZ potvrdio tako da sva ova negodovanja na ljeto 2014. padaju u vodu.
Puno bolje ljeto 2014. od 2011., 2012. itd. Veću je štetu prouzročila suša tih godina.
Dao Bog da se ponove ljeta 2014. i 2005. a što manje pakla da imamo.
Tebi nek se ponove, meni ne dao Bog. U pravu je Srdjan. Admine.

http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=3305.0
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=BW7LkoKatY4" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=BW7LkoKatY4</a>

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=oLzoYbxswtk" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=oLzoYbxswtk</a>

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=LkAd5zSbfVk" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=LkAd5zSbfVk</a>

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=DhkszpzV9vo" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=DhkszpzV9vo</a>

http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=3339.0
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=ZD6UGMopM0Y" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=ZD6UGMopM0Y</a>

A, onda dolazi "leto".
http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=3389.0
http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=3395.0
http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=3411.0

Zajebi me takvih leta. Toliko.

Van mreže forest

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 40
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Leto 2017
« Odgovor #49 poslato: 25. Jun 2017. u 23:29 »
Kod toplih leta svi se bace iskljucivo na analizu i prognozu temperature, padavine uvek budu u drugom planu... Mene licno padavine vise interesuju, odnosno najvise me interesuje da li ce vreli talasi biti prekidani povremenim padavinama. Leti zapravo najvece stete nastanu od nedostatka padavina, definitivno najgori scenario za pozare su dugi periodi bez padavina pa cak i ako temperature nisu nesto mnogo visoke usled nedostatka padavina krecu pozari. Imali smo primere leta gde su vreli talasi prekidani padavinama i to je stvarno podnosljivo. Ne mogu da se setim koje leto je to bilo ali bilo je konstantno 5-7 dana pakla pa onda 2-3-4 dana osvezenje sa ili bez padavina, ali dobar deo leta je prosao u smenjivanju takvih talasa.

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Leto 2017
« Odgovor #50 poslato: 26. Jun 2017. u 02:22 »
Kod toplih leta svi se bace iskljucivo na analizu i prognozu temperature, padavine uvek budu u drugom planu... Mene licno padavine vise interesuju, odnosno najvise me interesuje da li ce vreli talasi biti prekidani povremenim padavinama. Leti zapravo najvece stete nastanu od nedostatka padavina, definitivno najgori scenario za pozare su dugi periodi bez padavina pa cak i ako temperature nisu nesto mnogo visoke usled nedostatka padavina krecu pozari. Imali smo primere leta gde su vreli talasi prekidani padavinama i to je stvarno podnosljivo. Ne mogu da se setim koje leto je to bilo ali bilo je konstantno 5-7 dana pakla pa onda 2-3-4 dana osvezenje sa ili bez padavina, ali dobar deo leta je prosao u smenjivanju takvih talasa.
Ja znam. Leto 2003-e i Leto 2012-e. Pogotovo Leto 2012-e. Seti se serije toplih i uglavnom suvih Avgusta od 2008-e do 2013-e ili čak 2014-e. Pogotovo dva avgusta bez kiše i grmljavine 2011-e i 2012-e. Ne ponovili se. Avgust 2011-e je imao samo dva dana sa udaljenim sevanjem (4. i 15.) dok je Avgust 2012-e bio bez kapi kiše osim jednog slabog pljuska sa još slabijom grmljavinom (27. avgust ujutru). Od 7-og avgusta 2010-e do 24-og avgusta 2013-e nije u tom mesecu pao ni konkretan letnji pljusak. 2014-e je bio kišovit i umeren sa temperaturama, 2015-e je bio uglavnom suv, ali je bilo i tih preseka u drugoj dekadi i početkom treće o kojima pričaš, a 2016-e je bio sasvim normalan i pristojan avgust, ali za moj ukus ipak malo suvlji. Avgust je bio najgori svih ovih toplih leta osim 2007-e i 2015-e kada je taj primat preoteo jul. Jul 2007-e je imao te preseke u prvoj dekadi, dok od druge dekade počinje toplotni talas koji je trajao do kraja meseca. Avgust 2007-e je bio ekstremno topao, ali nestabilan uz česte ovakve pljuskove sa grmljavinom i ponegde jake oluje i to su ti preseci koje ti priželjkuješ i koje možda i ja priželjkujem da se posle tačno deset godina ponove. Jul 2011-e je imao takve preseke i jednu trodnevnu epizodu nestabilnosti (22. 23. i 24.) Trećeg dana sam ja napravio svoju prvu reportažu jače oluje sa gradom. Bilo je to moje prvo ozbiljno grmljavinsko nevreme koje sam uslikao, ali i poslednja aktivnost te godine. Sledći put sam zabeležio u reportaži veliko nevreme 24-og aprila 2014-e kada je počela strašna serija vremenskih nepogoda i oluja koje nisu bile  2012-e, a 2013-e nisam bio aktivan na forumu iako su bile dve jače oluje te godine kod mene. Omela me je druga bolest da ispratim 2014-e nestabilan septembar i to mi je mnogo žao, ali sam se do proleća 2015-e oporavio iako je sezona oluja kasnila. Nezaboravni 2. avgust i strašna superćelija preko Valjeva i neverovatno krupan grad i moj poslednji do preksinoć munjolov u noći 3./4. avgust su bili dovoljni da ne bude baš totalno jalova ta sezona. Prošle godine je konvektivna sezona počela kad joj vreme nije i to sa gradom (13-og januara) što sam ja sa oduševljenjem ispratio,  :grin: a onda je zvanično otvorena ponovo sa sitnim gradom 14-og aprila, a što se tiče leta, bilo je tih prekida vrućina svaki treći ili četvrti dan pa toplotni talas, pa nevreme ili nekoliko nestabilnih dana, pa toplotni talas, ali ne preterano visokih temperatura do spektakularnog kraja leta sa snažnom olujom 18-og i konvektivne sezone 19-og septembra. Posle toga je došla prava jesen i nije bilo grmljavine u Valjevu do 6-og marta kada sam imao jednu mini-oluju sa sitnim gradom, a potom ništa ozbilno do 14-og maja kada je bila jedna nešto jača oluja sa jačom grmljavinom i krupnijim gradom. Što se tiče leta 2017-e. Ono je po meni de facto počelo prvim letnjim talasom 28-og maja i nije se nešto pretrglo sa jakim olujama kod mene u junu osim preksinoć kad je zaista bilo opasno. Sve su klasične letnje nestabilnosti sa minimalnim padavinama, ali jakim električnim pražnjenjima poput onog u sredu i petak u noć. Petak-izuzetak.  :grin: Zaista jaka letnja oluja uz nešto veću količinu padavina, snažan vetar i strašna električna pražnjenja. Ali s' obzirom na malu količinu padavina u prethodnom periodu i veoma visoke temperature, sve to ispari za dan. Tako da sam 90% siguran da ovog leta ne bi trebalo biti većih poplava i klizišta jer za tako nešto je potrebna prolećna vlažna podloga koje nije bilo osim onog snega početkom treće dekade aprila, ali padavine nisu bile ni iz bliza obilne tokom tog ludačkog zahladjenja i aprilskog mraza. Ove godine toga nema i leto ne bi trebalo biti zabrinjavajuće sa te strane. Što se tiče požara, to već jeste zabrinjavajuće ako se toplotni talasi poput ovog i narednog od utorka do subote budu serijski redjali do septembra ili ne daj Bože do oktobra kao 2012-e, to već jeste veliki problem i vrlo je verovatan. :(
« Poslednja izmena: 26. Jun 2017. u 02:34 Stefan Valjevo »

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Leto 2017
« Odgovor #51 poslato: 04. Jul 2017. u 20:48 »
Stani malo više luda zonalna strujo  :ranting: Ovo je leto a ne zima...

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže majstoric17

  • *
  • Poruke: 137
Odg: Leto 2017
« Odgovor #52 poslato: 06. Jul 2017. u 15:33 »
Ovo je ljeto grozno u rangu s onim iz 2011.
Šteta što nema više ljeta kao 2014. ili 2005. nego je skoro svako ljeto ovako vruće i suho.
Bolje kišno ljeto nego vruće ljeto i bez kapi kiše.

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Leto 2017
« Odgovor #53 poslato: 06. Jul 2017. u 17:05 »
Majstoricu pisao si to vec nekoliko puta.Zar nije bio  svestrani dogovor da necemo vise o tome?

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Leto 2017
« Odgovor #54 poslato: 06. Jul 2017. u 22:26 »
Sale je pomenuo u MeteoChat-u kao zanimljivost, a ja reko da pomenem ovde u dugoročnim prognozama. Ne pamtim da su se nekada ovako složili EC i GFS u dalekom 240-om satu., neverovatno poklapanje za tako dalek termin, pogotovo ako se uzme u obzir specifičnost situacije i neko odstupanje od prosečnog stanja u ovo doba godine. Razlika u poljima je kao da je period 24h, a ne sa još jednom nulom:





Pretočeno u vremenske prilike, ovo bi bilo ozbiljno zahlađenje sa obilnijim padavinama. O tom, po tom.  :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže majstoric17

  • *
  • Poruke: 137
Odg: Leto 2017
« Odgovor #55 poslato: 06. Jul 2017. u 23:32 »
Prosle je godine u slicno vrijeme osjetno zahladilo.
Onih par dana kad je bilo 17, 18 C.
Da barem I sada bude tako.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Leto 2017
« Odgovor #56 poslato: 07. Jul 2017. u 10:39 »
E ovo je već nešto krupno- prosek EC-a 192h:

Imamo taman dovoljno prolaznog uzdizanja AC sa Azora da ova dolina sa severa može lepo da zabaci ka jugu.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Leto 2017
« Odgovor #57 poslato: 08. Jul 2017. u 01:23 »
U igri je i dalje ciklon u Jadranu sledeceg petka i za vikend. EC 12Z i GFS 12Z su ga ukinuli maltene, ali ga GFS 18Z sada vraca na pravom mestu i da mogu rado bih ga potpisao. :comeon:

Samo to moze da ublazi susu, tako da pratimo dalje da vidimo sta ce se desavati.

Van mreže majstoric17

  • *
  • Poruke: 137
Odg: Leto 2017
« Odgovor #58 poslato: 08. Jul 2017. u 12:55 »
Mozda na kraju nista ne bude. :(
Par ugodnih dana oko 23 C i onda iza toga mozda novi nalet vrucina.
Neke ozbiljnije kise opet nema na vidiku.

Van mreže Antarktik

  • *
  • Poruke: 234
  • Starost: 57
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Leto 2017
« Odgovor #59 poslato: 10. Jul 2017. u 23:02 »
Ако се могућа аналогија са зимским месецима (о којој сам писао 23. 06. 2017.) настави, у периоду од 13. 07. до 19. 07. (плус минус који дан) ове године  следује нам нешто свежије време а затим би се после тога врућине, у нешто умеренијој варијанти него ових дана, усталиле до скоро пред сам крај месеца. Ништа не кошта да пратимо ову евентуалну коинциденцију.