Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Avgust 2017  (Pročitano 62778 puta)

Van mreže srba

  • **
  • Poruke: 1.928
  • Starost: 57
  • Lokacija: Inđija,115m n.v.
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #200 poslato: 19. Avgust 2017. u 13:44 »
Ja bih rekao da je to samo bilo pitanje trenutka kada će GFS krenuti u pravcu EC-a. Milion puta dokazana situacija je da je na duže staze u pravu onaj model koji daje stabilniju (anticiklonalnu) varijantu. Pred nama je jako dug period stabilnog vremena, kome se uopšte ne nazire kraj. Ali, navikli smo već na to ovog leta. Treba li da pominjem da je poslednja kiša u pravom smislu te reči pala još početkom juna?
A kad je već ovako vruće leto, reko' ajde makar ću se iskupati lepo na moru. A ono, more nikad hladnije, samo što sante leda ne plivaju. Kako nije uspelo da se zagreje pored toliko vrućina, nije mi jasno. Dođe mi sad da odem u tropske predele, naša klima je bolest sama po sebi.
More je u julu bilo toplo  24-26C a krajem jula i do 13.avgusta 26-28C (satima nisam izlazio iz vode).Samo je od 14-16 jula zbog severa  voda bila 21-23C. Znaš i sam za mikro klimu Bara,u letnjem periodu čim dune sever u toku noći zna da ohladi vodu za 4-6C.S obzirom da se u kontinentalnim delovima Srbije očekuju prodori sa severozapada u narednom periodu u  Baru će pored toplog vremena biti dosta severa a samim tim i hladnija voda mora.

Pozdrav Milošu uz želju da ga posluži vreme i da se što više kupa.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #201 poslato: 19. Avgust 2017. u 15:37 »
Ništa se nije promenilo, ova karta obećava dosta grmljavine iako, ponavljam, parametri nisu ništa specijalno. U igri je i neki linijski sistem.



NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.096
  • Starost: 32
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #202 poslato: 21. Avgust 2017. u 14:45 »
Kako stvari stoje od petka se opet vracamo vrucinama..

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #203 poslato: 21. Avgust 2017. u 18:26 »
Situacija podseca na kraj avgusta 2015 kada su krenule vrucine posle 27 avgusta , temperature od preko 30 stepeni ce biti vec od petka kao sto roki kaze , videcemo da li ce modeli narednih dana davati ponovo preko 35 stepeni za Srbiju.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #204 poslato: 22. Avgust 2017. u 00:01 »
Po aktuelnom prognostičkom materijalu deluje da bi kraj avgusta mogao da nam donese novi tropski talas (barem 2-3 vezana dana sa Tmax preko 35°C). Ovo leto kao da od početka ima neku svoju šemu koje se drži, i ništa se nije desilo da tu periodičnost naruši. I to stalno ide ovako ~10 veoma ili ekstremno toplih dana pa hladni front sa prolaznim padavinama ili nestabilnostima koji to prekine, onda nakon fronta 3-5 dana sa normalnim ili nešto nižim temperaturama pa opet tropski talas i tako u krug. Mislim da nijednom nismo imali ciklonsku aktivnost u pravom smislu te reči, sve promene vremena su bile u obliku brzopoteznih frontova. A nismo imali ni duži period sa normalnim letnjim temperaturama (Tmax oko 30°C). Volim leto, kao i svako drugo godišnje doba, ali ovo je stvarno preteralo. Bilo je neprimereno našoj klimi i niko me ne može ubediti u suprotno.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Caligula

  • *
  • Poruke: 103
  • Starost: 61
  • Lokacija: Beograd
Avgust 2017.
« Odgovor #205 poslato: 22. Avgust 2017. u 08:33 »
Zašto bi te neko ubeđivao, kad podaci pokazuju da je tako. Plašim se da ne bude toga i u septembru, kao 2015, mada bi noći bar bile hladnije, pa kad je bal, nek' je maskenbal.
Mene niko ne može da ubedi da, bar Beograd, nema najgoru klimu na svetu. Dokaz... pa potrebno je da od garderobe moramo da imamo sve šta ima bilo ko u svetu. I onaj u polarnom pojasu i onaj u Burkini Faso.

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Shvatam zašto volite sneg i zimu, pa očekujem da shvatite da volim sunce i toplotu.

Van mreže Paun79

  • **
  • Poruke: 893
  • Starost: 44
  • Lokacija: Borča
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #206 poslato: 22. Avgust 2017. u 11:02 »
No precipitation observed,...


Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #207 poslato: 22. Avgust 2017. u 12:39 »
Jeste ovo leto bilo toplo. Jedino sto mi ne nedostaje, a ovde to svi prizeljkuju je kisa.  Ja sam se bas sokirao kad sam dosao na forum, koliko ljudi "ne vole" kad je "lepo" vreme nego vole frontove, zato sto na "ulici" jako retko srecem koji vole kad dodje kisa. Jedino mi je zao zbog useva i poljoprivrede, ali kisa kao kisa, znaci da nema znacaja za privredu i finansije, mi uopste ne fali. Meni odvratno kad pada kisa, nekako mi sve sumurno, sivo i dosadno. Grmljavinu volim da vidim, ali ni upola kao vecina sa foruma. Nekako me opusta kad je sve mirno, a kad je grmljavina dosta cesto bude neki problem a nije kao da moze nesto specijalno da se radi osim sto je prizor munje zaista lep. Jedino sto volim od tih pojava, a da nije pitomo i suncano vreme je sneg.


I EC vidi potpuno stabilno dokle ide prognoza uz temperature od 30 o 35 u BG svaki dan  od petka.

GFS 6z jos topliji od 00z vidi 42 na samoj granici Hrvatske i Srbije u 150. satu, a i za sam kraj je par stepeni topliji od 00z.
« Poslednja izmena: 22. Avgust 2017. u 12:58 real madrid »

Van mreže Antarktik

  • *
  • Poruke: 234
  • Starost: 57
  • Lokacija: Kragujevac
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #208 poslato: 23. Avgust 2017. u 20:43 »
Дужине ноћи и не баш превисока температура по висини ће мало амортизовати врућине које нас чекају до краја овог месеца, али понека "тридесетпетица" (посебно у понедељак), и мало јаче од тога, нам не гине :facepalm:. Како се, у последњој деценији, лако нижу године са топлотним рекордима, а како ретко са оним супротним, везаним за екстремне хладноће! Равнотежа ових појава тренутно не постоји и тешко да ће бити успостављена.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #209 poslato: 23. Avgust 2017. u 21:01 »
 ^^ Kad smo preživeli onu jugovinu krajem juna i ovu prvu dekadu avgusta sa četrdeseticama pre svega ovo sada nije ništa s tim sto bih rekao da posle 28. nista nije konacno... Modeli drže ovo ciklonče kod Portugala a vala redno i oni tamo da dobiju neku kišu, a mi verovatno opet se malo propeći... Ali pocetkom septembra lici da bi mogao doći onaj Letokrepač, što ga neki član priželjkivao juna  :rofl:... Ali sećam se 2015. godine kad smo mislili da je 5. septembra bio pa nas posle 2 nedelje ošinu leto najjačom toplotom... Ovo je vec za drugu temu ali aj...

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #210 poslato: 24. Avgust 2017. u 17:03 »
EC vidi neki front 29 avgusta do duse relativno suv ,  ako se to ostvari ovaj topli talas od sutra ce onda trajati svega par dana(najkraci do sada ovog leta) videcemo kako se bude priblizavao 29 avgust sta ce biti.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #211 poslato: 24. Avgust 2017. u 18:05 »
"Šuškala" se mogućnost nekog fronta oko utorka, pre svega na ensima oba glavna modela.

Jutros je glavni EC konkretnije "bacio" udicu, a evo i najnoviji  glavni GFS postepeno pojačava prodor.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #212 poslato: 25. Avgust 2017. u 22:49 »
Možda jedan dio Srbije nešto i ulovi mjerljivo za 28 i 29.
Kimi je više puta, ako se dobro sjećam, spominjao odsutnost konkretnijeg prodora sa sjevera/istoka ovog ljeta, poslije GEM-a (koji je to radio par puta), ECMWF je crtao tako nešto za početak septembra da bi napustio tu ideju i gledao zapadno strujanje kao i GFS.
A sa zapada nemamo neku zanimljivost u narednih 10-ak dana. AC ima "goriva" sa sjevera Afrike i po Mediteranu  koliko želi.

« Poslednja izmena: 26. Avgust 2017. u 00:29 Pulsar_ »

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #213 poslato: 26. Avgust 2017. u 13:13 »
Količina padavina od fronta između ponedeljka i utorka po GFS-u. Deo zemlje bi mogao fino da prođe.

Šansa za nestabilnosti po GFS-u raste, jer se daju konvektivne padavine već u popodnevnim satima u ponedeljak, prvo  u Donjem Podrinju i kolubarskom okrugu a zatim do večeri i do jugozapada zemlje i dobrog dela Šumadije.

Energija, pa dobro, septembar je, ne mogu se očekivati baš neke velike vrednosti, ali ima smicanja. Zapadnije u Bosni može biti jakih oluja, pa i superćelija, nije isključeno da neka izgura i do naše zemlje..
 
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Vrscanin

  • *
  • Poruke: 65
  • Lokacija: Banat
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #214 poslato: 26. Avgust 2017. u 14:57 »
Jel moze Vrsac i okolina da ocekuje neku kisu sledece nedeljee?Ili samo zahladjene moze da ocekuje :)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #215 poslato: 26. Avgust 2017. u 18:00 »
12Z GFS još pojačava padavine !

Napokon razvijen sistem iz BiH prelazi središnjim pojasom zemlje, u reklo bi se čisto zapadnoj struji:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #216 poslato: 26. Avgust 2017. u 20:28 »
 ^^ Pa kako za koga.  :) Evo šta je jutros davao, ali bilo je jasno da je to samo jedan Sci-Fi izlaz i da od toga nema ništa:



U 12Z izlazima većina modela daje padavine za Beograd u ponedeljak, ali su to uglavnom male količine koje će se teško održati na kartama, kao što smo i navikli ovog leta. Važno je da će ipak koliko-toliko da zahladni, pa ćemo u poslednja 3-4 dana ovog avgusta imati jako prijatne letnje temperature (oko 27-30°C Tmax).


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #217 poslato: 26. Avgust 2017. u 21:49 »
A interesantno, EC i naš WRF-NMM su suvi kao barut takoreći za veći deo zemlje.

GEM i ICON na strani GFS-a, ARPEGE i UKMO slični EC-u.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #218 poslato: 27. Avgust 2017. u 01:19 »
A evo u 18Z izlazima presušiše i GFS i ICON za veći deo zemlje, osim krajnjeg jugozapada. Jedino pravilo koje važi ovog leta je da, koliko god modeli davali padavina za koji god period, kiša na kraju neće pasti. :) Navikli smo već na to.
Nove promene vremena koja bi mogla doneti padavine za sada nema ni na vidiku, ali kao što rekoh, makar ide period sa normalnim temperaturama od ponedeljka.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #219 poslato: 27. Avgust 2017. u 15:22 »
Sam tok dešavanja ostaje isti, ali prosto ukinuto je prolazno okretanje strujanja na zapadno za sutra popodne/uveče i zato usled preovlađujuće severozapadne struje sve beži na jugozapadni deo zemlje.

Moji krajevi dole, odnosno čitava dolina Zapadne Morave deluje kao da je granica dešavanja i po GFS-u i po EC-u.

Ipak, drago mi je da bi jugozapad zemlje, posebno Pešter napokon mogao da dobije bitniju kišu, jer je tamo zaista izuzetno teška situacija.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*