Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Klima Srbije  (Pročitano 62960 puta)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Klima Srbije
« Odgovor #20 poslato: 19. Mart 2011. u 19:11 »
Srbine, kapiram da si iz tog kraja i da topografiju tog dela Srbije znaš bolje od mene. Mežutim, ono sa čime baratam jesu podaci koji se mogu naći u Godišnjacima RHMZ Srbije. U njima stoji da su koordinate Kaone 43­°43' N, 20°25' E i 570 metara nadmorske visine. Tu je postavljena klimatološka stanica još negde 1949. godine koja radi i sada. Sad, ako je mesto na brdima, ko zna šta se sve broji u atar sela Kaona. Dakle, baratam samo sa zvaničnim podacima RHMZ.

Inače, pojava viška padavina u Kaoni ne treba vezivati sa samom nadmorskom visinom, već i sa ekspozicijom (nagibom) planinske strane prema onoj strani sa koje ide najviše padavina. Po svoj prilici, to je jugozapadna strana. Mislim da sam to i objasnio u citiranom postu.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Klima Srbije
« Odgovor #21 poslato: 19. Mart 2011. u 19:12 »
Mislim da taj podatak u tekstu nije tacan. Bio sam, tamo, a i ako pogledas google earth, videces da je ona na oko 500m. Okolni vrhovi Jelice ne prelaze 700 mnv. Ali nije to sad ni toliko bitno, znamo svi gde je. :D    

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Klima Srbije
« Odgovor #22 poslato: 19. Mart 2011. u 19:35 »
 ^^
Bitno je zbog kolichine padavina jel kako je  ptprince rekao kolichina padavina raste sa visinom :)  Znam da znash gde je Kaona jel si ti josh pre rekao da si poreklom iz ovih krajeva,mada jeste Kaona udaljena od Ivanjice ali ja je smatram okolinom(nznm dal spada u jugozapadnu Srbiju ?) :) Inache znam da se poprilichno penje  do Kaone tako da sam ubedjen da je visha od 500 m a i dva razlichita teksta daju potpuno istu visinu za Koanu od 850 metara nmv. Ne mogu da tvrdim ali mislim da je tako...

A evo i na wikipediji pishe da je najvishi vrh Jelice daleko preko 700 m tako da nemoj mnogo da verujesh google earth-u xDD

Pogledaj: http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%88%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B0_%28%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BD%D0%B0%29

Mozda sam te pogreshno razumeo,ti si mislio na vrhove u okolini Kaone,nznm :) ali ubedjen sam da je Kaona iznad 500 m a koliko sam potrazio po netu nalazi se na 850 mnv :)
« Poslednja izmena: 19. Mart 2011. u 20:03 Srbin »

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Klima Srbije
« Odgovor #23 poslato: 19. Mart 2011. u 19:57 »
ja ne poznajem taj kraj uopšte ali Kaona po svim mapama ne može biti viša od 590m

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Klima Srbije
« Odgovor #24 poslato: 19. Mart 2011. u 20:05 »
 ^^

Tachno ce te da me naterate da sutra svratim u Kaonu kada vec prolazim i raspitam se iz prve ruke o nmv :) :)

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Klima Srbije
« Odgovor #25 poslato: 19. Mart 2011. u 20:07 »
Nisi me razumeo, Srbine, kad sam rekao za vrhove Jelice, mislio sam na one koji su u blizini Kaone. Jelica je najvisa u svom severozapadnom delu, a krecuci se duz njene ose prostiranja ka istoku, visina vrhova opada. Kaona jeste najvisa tu u okruzenju, ali opet mislim da nema toliku nadmorsku visinu. No, opet kazem, ajde da se ne hvatamo za 200 m gore dole, kad to (najvecim delom) ne radi pricu u ovom slucaju.

Naime, ptprince je lepo ukazao da je odskakanje same kolicine padavina, od okolnih stanica, verovatno posledica ne same nadmorske visine, vec gde se mesto nalazi na uzlaznom putu vazdusnih masa uz planinu. Ocigledno da vazdusne mase, dolaskom sa JZ se penju iz Dragaceva na Jelicu i samim tim u tom delu uticaj prisilnog dizanja uslovljenog orografijom je najjaci. Kontraprimer bi mozda mogla da bude ista nadmorska visina, ali sa druge strane Jelice ili premestanje paralelno osi planine(jz-si), opet duz iste visine. Ukoliko bi ta mesta imala manje padavina od Kaone, znali bismo da je upravo ekspozicija stanice u prostoru, a ne sama nadmorska visina bila odlucujuci faktor u ovoj prici.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Klima Srbije
« Odgovor #26 poslato: 19. Mart 2011. u 20:34 »
Ok... kada smo vec pocheli a vidim da si po prilichno upucen. Pa da pitam oduvek me je zanimalo poshto sam uvek znao da Ivanjica ima vishe padavina od okoline a sad imam i zvanichne podatke :

Ivanjica: 965 mm

Pozega: 718 mm

Sjenica : 795 mm (a nmv je 1000 metara duplo veca od Iv)

Novi Pazar : 674 mm

Uvek sam se pitao zashto je to tako, npr Novi Pazar je ispred Golije i jugozapadna strujanja bi po mom skromnom mishljenju trebala tom gradu da donesu vishe padavina, a da posle nailaska na Goliju da se isprazne i Ivanjici  donesu manje padavina (a ne suprotno 291 mm vishe u odnosu na NP) meni to nije logichno,ali hocu da chujem vasha ipak struchnija objashnjenja... Isto mislim i za Sjenicu zashto toliko manje oadavina u odnosu na Iv ? Posle kako o5 idemo ka severu i Pozegi o5 dosta manje padavina.... pa mene zanima shta to Ivanjici donosi vishe padavina u odnosu na okoliniu? Ako imate neku ideju zashto je to tako voleo bih da chujem,to me mnogo zanima,pogotovu shto je to moj grad :)

Znam da je jako teshko dati odgovor,ali npr ako neko moze da navede moguce razloge,stvarno nije lako ako se dobro ne poznaju geografske odlike ovog kraja ali eto ja bih zamolio nekoga, gencica, ptprince-a  ili bilo koga ko moze da da bilo kakav moguci razlog,to me dosta zanima :)
« Poslednja izmena: 19. Mart 2011. u 21:32 Srbin »

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Klima Srbije
« Odgovor #27 poslato: 20. Mart 2011. u 10:11 »
Ponesi atimetar ili barometar, to ne može da omane.

Da, količina padavina raste sa visinom, ali samo donekle, do recimo 900-1200 m nadmorskje visine (lokalno najčeđći nivo baze oblaka).

Poreklom nisam baš iz SW Srbije, kao ti, Srbine, ali moji koreni su nešto istočniji (Kimijev kraj).

Na ostala pitanja ću odgovoriti sutra.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Klima Srbije
« Odgovor #28 poslato: 20. Mart 2011. u 11:25 »
Ptprince,ima li podataka za količinu padavina u Vrnjačkoj Banji za 2010 godinu ?

2009 je bilo lepih 1110,4 mm,pa me zanima koliko je zabeleženo u 2010-oj :)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Klima Srbije
« Odgovor #29 poslato: 20. Mart 2011. u 12:09 »
Ponesi atimetar ili barometar, to ne može da omane.

Da, količina padavina raste sa visinom, ali samo donekle, do recimo 900-1200 m nadmorskje visine (lokalno najčeđći nivo baze oblaka).

Poreklom nisam baš iz SW Srbije, kao ti, Srbine, ali moji koreni su nešto istočniji (Kimijev kraj).

Na ostala pitanja ću odgovoriti sutra.

Hvala  unapred za sutrashnji odgovor :) Poneo bih  atimetar ali iskreno nznm ni shta je to :D barometar mislim da znam shta je ali ni to nemam, tako da se oslanjam na tvoj uvek struchni i lako razumljivi odgovor za nas koji nismo iz struke  I stv sam mozda dosadan ali zanima me ako mozda postoji podatak koja godina je bila sa najobilnijim padavinama a koja sa  najoskudnijim(odnosi se na Ivanjicu) to i ne mora ako ne moze,vishe me zanima odgovor na prvo pitanje  :)  Zanima me meteorologija dosta  pa me sve intresuje,da sam bio u mogucnosti verovatno bih je upisao i time se bavo u zivotu,ali ovako hvala bogu shto postoji ovaj forum :)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Klima Srbije
« Odgovor #30 poslato: 21. Mart 2011. u 10:28 »
Poneo bih  atimetar ali iskreno nznm ni shta je to :D barometar mislim da znam shta je ali ni to nemam,

Altimetar, Srbine, je instrument za određivanje visine nekog objekta, a baziran je na merenju atmosferskog pritiska. Potkrala se greška u kucanju (ruke i tastatura nisu uvek u skladu).
Barometar je instruiment za merenje atmosferskog pritiska. Tu nema greške. :D

Hajde, objediniću odgovore i javljam se malo kasnije.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Klima Srbije
« Odgovor #31 poslato: 22. Mart 2011. u 11:32 »
 ^^

Ti instrumenti sigurno nisu ni malo jeftini :)  Chekam odgovor,znam da nije lako i da se nema vremena,ali ja sam strpljiv  :D


Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Klima Srbije
« Odgovor #32 poslato: 22. Mart 2011. u 12:00 »
Uvek sam se pitao zashto je to tako, npr Novi Pazar je ispred Golije i jugozapadna strujanja bi po mom skromnom mishljenju trebala tom gradu da donesu vishe padavina, a da posle nailaska na Goliju da se isprazne i Ivanjici  donesu manje padavina (a ne suprotno 291 mm vishe u odnosu na NP) meni to nije logichno,ali hocu da chujem vasha ipak struchnija objashnjenja...

Jugozapadna strujanja nisu jedina koja donose padavine. To umeju vrlo lepo da rade i severozapadna strujanja.
Novi Pazar je stešnjen između planina u dolini Raške, pa nekako ispada kao da je na zavetrenoj strani svake planine. Opet, kako Raška teče iz pravca SSW (duž jugozapadnog strujanja), kao da nema navetrenih strana planina iza Novog Pazara. Pažljivo posmatrajući položaj Novog Pazara, videćeš da planine oko grada nisu toliko strme kao oko Ivanjice. Tako se orografski efekat kod Novog Pazara 'razblaži' na veću teritoriju.

Isto mislim i za Sjenicu zashto toliko manje oadavina u odnosu na Iv ? Posle kako o5 idemo ka severu i Pozegi o5 dosta manje padavina.... pa mene zanima shta to Ivanjici donosi vishe padavina u odnosu na okoliniu? Ako imate neku ideju zashto je to tako voleo bih da chujem,to me mnogo zanima,pogotovu shto je to moj grad :)

Sjenica ima manjak padavina zato što je na visoravni, pa reljef iznad Sjenice (koja je sama po sebi dosta visoko) nije nešto mnogo uzbudljiv. Planine oko Sjenice su manje relativne visine (do 300-400 metara iznad Sjenice, dok su Golija i Jadovnik dosta daleko odatle), pa nema tih orografskih efekata. S druge strane, Ivanjica ima neposredno oko sebe relativno više orografske objekte (mislim na razliku između nadmorskih visina Ivanjice i okolnih planina), a Požega je već u jednoj širokoj zaravni (Požeško polje). Severni položaj Požege nema nikakve veze sa većom ili manjom količinom padavina.
Vratimo se na Ivanjicu. Pogledaj dolinu Moravice, ona se pruža ka severozapadu, zar ne? A na severoistočnoj strani imaš opet planinu solidne relativne visine (navetrena strana Čemernice, čiji je vrh preko 1000 metara viši od Ivanjice). Zapazi kada bude takvih situacija: kada krenu padavine sa jugozapada, kod tebe se istrese samo tako. A sa jugoistoka, kad uopšte i naiđe, sve ode niz Moravicu. To ti dođe kao jedina 'rupa' u padavinama. Kad krene severozapad, opet bude malo više padavina, a severoistok već sam po sebi ne daje padavina (osim opet možda kod tebe, kao pre par dana). Dakle, malo 'rupa', malo strujanja koja nemaju ovaj orografski efekat.

Altimetar, Srbine, je instrument za određivanje visine nekog objekta, a baziran je na merenju atmosferskog pritiska.

^^
Ti instrumenti sigurno nisu ni malo jeftini :)  Chekam odgovor,znam da nije lako i da se nema vremena,ali ja sam strpljiv  :D

Baš nisu ni previše skupi. Sasvim dovoljno je imati anerodi, onaj barometar sa kružnom skalom, a može se naći za red veličine oko hiljadu dinara. Možeš ih naći na netu (ne teraj me sad da tražim, molim te nađi sam).

Ptprince,ima li podataka za količinu padavina u Vrnjačkoj Banji za 2010 godinu ?

2009 je bilo lepih 1110,4 mm,pa me zanima koliko je zabeleženo u 2010-oj :)

Treba mi neko vreme da to sredim, ali imam gotove godišnje sume za Kraljevo (804.0 mm), Kruševac (753.0 mm) i Trstenik (786.1 mm). Dakle, daleko od onih hiljadu milimetara, što ti se sručilo uglavnom zbog onog kišnog početka leta (ako se ne varam, imao si oko ili preko 100 mm u nekom danu 2009. godine - sam si kačio postove).
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Klima Srbije
« Odgovor #33 poslato: 22. Mart 2011. u 12:54 »
 ^^

Svaka chast  :first:  :first:  :first:

Hvala na trudu,sad mi je sve mnogo jasnije,sa jugoistoka mi padavine nikad nisu ni dolazile(sigurno su me prolazile)
 
Zakljuchio sam da je kljuchno to shto se u okolini Ivanjice nalaze strme i visoke planine,i shto se te obilnije padavine zahvaljujuci polozaju Ivanjice i orografskom efektu izruchuju na uski pojas  Ivanjice,a ne na shiru oblast kao shto je sluchaj kod Novog Pazara... Samim tim Ivanjica ima neku vrstu mikro klime(barem shto se tiche padavina) u odnosu na okolinu...


Baš nisu ni previše skupi. Sasvim dovoljno je imati anerodi, onaj barometar sa kružnom skalom, a može se naći za red veličine oko hiljadu dinara. Možeš ih naći na netu (ne teraj me sad da tražim, molim te nađi sam).


Nisam znao da su tako pristupachni,narvno da ne morash ti da trazish,sam cu se snaci,nije veliki problem naci kada nisu skupi :)

Znachi moram josh jednom da se zahvalim na trudu stvarno svaka chast :D  :first:

ziveo forum :)   :sm:


Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Klima Srbije
« Odgovor #34 poslato: 22. Mart 2011. u 13:00 »
Samim tim Ivanjica ima neku vrstu mikro klime(barem shto se tiche padavina) u odnosu na okolinu...

Svako mesto ima mikroklimu. Mikroklima je izraz za klimu veoma malih područja, razmere do desetak kilometara (ali češće i manje od 10 km). Područje nije definisano, već je proizvoljno. Dakle, svako ima mikroklimu.

Ustvari, pravi izraz je 'specifičnost', tako da bi tvoja rečenica trebalo da glasi (u tvojoj transkripciji  ;)):

Citat
Samim tim Ivanjica ima neku specifichnu mikro klimu (barem shto se tiche padavina) u odnosu na okolinu...

E, sad je sve na mestu.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Klima Srbije
« Odgovor #35 poslato: 22. Mart 2011. u 13:28 »
 ^^
Ok,nisam se najbolje izrazio,tu si ti da sve postavish na svoje mesto :)

Meni je najbitnije da sada shvatam,ono shto godinama nisam shvatao,i uvek se pitao zashto je to tako,sada mi je sve jasno  ;)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Klima Srbije
« Odgovor #36 poslato: 22. Mart 2011. u 17:12 »
Meni je najbitnije da sada shvatam,ono shto godinama nisam shvatao,i uvek se pitao zashto je to tako,sada mi je sve jasno  ;)

Zadovoljstvo je i moje. ;)
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže forest

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 40
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Klima Srbije
« Odgovor #37 poslato: 12. Oktobar 2012. u 14:05 »
Zaista ima neceg cudnog u poslednje dve godine.... tj. mozemo reci da je u pitanju izvanredna situacija... Kod mene je u 2011 i u 2012 do sada bilo 7 meseci sa padavinama od 0 do 5mm. Npr novembar 2011 i mart 2012 su bili sa 0mm... ovo sto danas pada je najjaca kisa od kraja maja. Npr gledao sam godisnjake 1993 i 1994 su generalno bile susne u mom kraju... znaci dve godine vezano ali nikako nije bilo nekoliko vezanih meseci bez kise. Ukupna suma padavina je bila znacajno ispod proseka ali opet nekako razvnomerno rasporedjena po mesecima. Ista situacija i 1987 i 1988 koje su bile susne. Sta je jos za zapazanje: u mom kraju je ovog leta izgorelo gotovo 70% vestacki podignutih suma cetinara, prvenstveno borova. Sadjeni su sezdesetih i sedamdesetih i zaista se pitam kako su preziveli sve ove godine... letos su planuli kao da su od benzina. Takodje sve sto je u najvecem delu Srbije posumljeno u poslednjih 5 godina se prosle i ove godine uglavnom osusilo.

Ipak mislim da je sve to klima i da nema prostora za teorije zavere. E sada ako se nastavi ovakva situacija i narednih godina onda vec mozemo razmisljati da je djavo umesao prste  :D

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Klima Srbije
« Odgovor #38 poslato: 12. Oktobar 2012. u 17:32 »
Zaista ima neceg cudnog u poslednje dve godine....
Meni su "čudne" poslednje četiri godine ... 2009 i 2010-e sam imao preko 1800mm padavina i sve to dokumentovao u posebnoj temi http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=2304.0.
Ta dvogodišnja količina premašuje trogodišnji prosek ... naredne 2011-e je bilo 391mm (očekivano manje), a kada se recimo uzme i 2008-a, dobijem prosek od 715mm godišnje, što je i dalje više od godišnjeg proseka za ovo područje. Dakle ništa čudno, bar po meni. Ciklusi su takvi kakvi su ... ove godine je kod mene bilo padavina, ali su one bile nepravilno raspoređene. Recimo, mart (4mm) i avgust  (2mm) su bili najsušniji, dok su februar (98mm) i maj (70mm) bili sa najviše padavina. U ovoj godini do sada je palo 439mm ... što i nije tako loše po količini, ali po raspoređenosti padavina je katastrofa, s tim da oko 150mm otpada na snežne padavine u januaru i februaru.
Citat
Od svoje devete godine pratim vremenske prilike gotovo svakodnevno, cak sam dobar deo detinjstva proveo i u zapisivanju tih podataka! ali ovako nesto jos nisam ikada video! Oblaci kao da ne mogu da prevale dinarski masiv! Sto je jos neverovatnije Hrvatska je na citavoj svojoj teritoriji imala prilican broj kisnih dana, oblacni sistemi kao da prave tu kiflu do odlaska u Madjarsku, koja je takodje imala lep broj kisnih dana. Medjutim kada dodju do nas kao da ispare!.. Pogledajte snimnke ako ste sumnjicavi.
Da, sada ih pratimo preko interneta, imamo radarske i satelitske slike ... pre je bilo drugačije. Gde smo mogli da vidimo kako ti oblaci "nestaju"?  ;)

Van mreže NikolaProf

  • Poruke: 8
  • Lokacija: Kraljevo
Odg: Klima Srbije
« Odgovor #39 poslato: 12. Oktobar 2012. u 22:44 »
Ljubisa...  :)
Mogao si videti na RTSu kako su se kretali oblacni sistemi preko Evrope, Sredozemnog mora, eventualno slusati o "prostiranju talasa vlaznog vazduha iz Jadranskog mora", itd. Eto!..  :)
Sve u svemu, pade nesto kise veceras! Cuo sam oluke, izasao, napario se malo... Dosta!  :)