Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Funnel cloud, pijavica ili samo običan oblak kod Zrenjanina? 25. maj 2013.  (Pročitano 2477 puta)

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Samo što sam pogledao radarsku sliku na netu, RC Samoš javlja da je i opština Žitište poslata na protivgradne stanice. :nelupaj: Ne baš preterano srećan zbog toga (ceo dan sam radio), krenuo sam na protivgradnu.
Strujanje mi nije išlo na ruku, tako da je najjači deo oblaka prolazio severnije od mene.
Kada sam shvatio da neće biti šta da se uslika (konkretno), krenuo sam da slikam dešavanja u okolini ...
Pogled na selo, nakon dolaska na protivgradnu ...

Pogled na zapad ...

I tako, dok se kod mene nije ništa dešavalo, kolega iz mesta Šumarak dejstvuje na ovaj oblak ...

Pogled na pljusak koje je prošao severnije od Česterega (19:41) ...

U 19:45 poligonu se javlja strelac broj 57 (Zrenjanin). Problem je to što se mi strelci ne čujemo međusobno, nego čujemo samo RC. U tom trenutku čujem centar kako govori: "Verovatno je u pitanju neka slabija pijavica!".
Pogledam na karti ko je 57, vidim Zrenjanin, pogledam i vidim (19:46) ...

Nisam siguran šta da kažem ... nešto mi je ovaj gornji deo nelogičan, međutim, s obzirom da sam udaljen nekih 20-25km od mesta događanja, ne bih da nagađam šta je u pitanju.
Zovem centar da pitam šta je kolega prijavio, a oni kažu: "Tornado!". Potvrđujem da i ja vidim nešto i da sam slikao.
Na osnovu čega je prijavio tornado, stvarno ne znam. Da li samo vizuelno iz daljine, ili se to odigralo baš kod njega. :neznam:
Uglavnom, narednih minuta to je izgledalo ovako ...





Sve slike su sa skoro maksimalnim zumom, a nisam poneo stalak pa su malo lošijeg kvaliteta. Evo je jedna bez zuma ...

I još ...

19:48 ...

Nakon nestanka "surle", primetio sam da je samo taj deo oblaka non stop ponovo izbacivo kratke "šiljke" na dole ...
20:14 ...

20:15 ...

20:16 ...

To bi bilo to ... ukoliko dobijem neke informacije u vezi ovog događaja, objaviću ih ovde.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
U svakom slucaju fotografije su fantasticne, imao si bas uzbudljivo poslepodne iako je na tvojoj lokaciji bilo dosta "mirnije" u odnosu na okolinu.
Sto se tice pijavice ne bih znao sta da kazem, definitivno lici na pijavicu ali tvoj polozaj nije bio bas najbolji jer si bio dosta daleko. Praticemo da li ce se u medijima pojaviti slicna informacija.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Svaka čast za trud Ljubiša !Lepe slike. :) :D

Što se tiče oblaka,on podseća na pijavicu.Ali,kao što Ciklon kaže,ipak si bio malo predaleko pa je teško zaključiti šta je tačno u pitanju.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Obozavan slike oluja sa takve cistine pa se ceo oblak vidi. Sliku su super!
Za funnel, pijavicu tesko da se moze sa sigurnoscu reci mada kada su u pitanju oblaci koji nisu supercelije pijavice mogu nastati u sklopu shelf cloud gde postoje rotacije (Non-supercell tornado, landspout)...

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Hvala! :-*
Sto se tice pijavice ne bih znao sta da kazem, definitivno lici na pijavicu ali tvoj polozaj nije bio bas najbolji jer si bio dosta daleko.
Što se tiče oblaka,on podseća na pijavicu.Ali,kao što Ciklon kaže,ipak si bio malo predaleko pa je teško zaključiti šta je tačno u pitanju.
Citat
s obzirom da sam udaljen nekih 20-25km od mesta događanja, ne bih da nagađam šta je u pitanju.
Očigledno se slažemo. Iskreno, da strelac iz Zrenjanina nije prijavio, verovatno bi ovo ostalo ne zabeleženo.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odlične slike  :super:, imao si zanimljivo subotnje popodne i veče  ;)

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
 ^^ Hvala Profi, generalno na protivgradnoj je uvek tako. Uvek ima šta da se vidi (i čuje preko radio stanice), međutim, ovo je bilo posebno.
Nisam mislio da pravim reportažu, jer kod mene nije bilo zanimljivo, ali ...  :P

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
vrlo lepo koristiš svoj nov aparat ;) odlično prorpaćeno!

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
 ^^ Moćan zum, nema šta! Na ostalo se još navikavam, mada Canon je to, pa je dosta podešavanja kao i na starom! :super:

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Најпре да кажем да су слике одличне! :) А што се тиче потенцијалне пијавице или формирања пијавице мишљење делим са осталим члановима. Сваки фунел и пијавица ће ротират. Е сада, да ли си питао колеге је л се тај део ротирао?
Ако се није ротирао око замишљене осе онда је то само најобичнији фрактус.
Ако јесте, онда је то била сурлица. :-D

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Hvala!
Nisam mogao da "gušim" radio vezu ispitivajući RC, pošto se u drugim opštinama dejstvovalo. Pitao sam samo šta je kolega prijavio, a oni su odgovorili "Tornado". Na osnovu čega ...  :neznam: ... čudno mi je da niko drugi ovo nije slikao ili snimio! :o
Pokušaću da stupim u kontakt sa strelcem koji je ovo prijavio, pa da čujem od njega direktno.