Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Hladan front u Novom Selu 27.3.2023.  (Pročitano 3811 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Hladan front u Novom Selu 27.3.2023.
« poslato: 27. Mart 2023. u 18:44 »
Eto, čisto da vreme ne proguta ovo u aktuelnim, kada već ima slika za reportažu.

Rekao bih tipično za ovakve situacije kada se ciklon centrom premešta sa Jadrana ka Karpatima, pod uslovom naravno da nema izraženog grebena odnosno fenskih strujanja sa juga, probojem hladnog fronta sa zapada, severozapada na liniji fronta dolazi do plitke konvekcije na liniji konvergencije strujanja. Samo je trebalo imati sreće da se pogodi da ćelija bude aktivna u trenutku prelaska preko moje oblasti, pošto je takođe svojstveno ovim situacijama da se one periodično pale i gase.
I eto, to se i desilo. Baš onako kao što sam i priželjkivao. A oblačnost koja dolazi sa severozapada je ovde po pravilu najfotogeničnija u dolasku glede formacija.

Dok sam imao nekih obaveza, stidljivo sam pratio šta se dešavalo na radaru kada se na satelitu nazirao proboj frontalne zone. Pažnju je privukao razvoj u okolini Čačka, koji se brzo približavao. Eto ga iz automobila, gledajući na putu ka kući:



Ka severozapadu, naravno i ekspozicija terena je odlična za taj pravac jer je tamo kotlina odnosno dolina Morave:



Dolaskom kući kada se sve još dodatno primaklo imalo je šta da se vidi, zaista divan frontalni oblak:



Približava se, prve zavese hvataju dragosinjački Crni vrh:





Sve konkretnije i sve bliže, krenuo je već da se oseća vetar:





Ubrzo je krenuo sitan grad, kao grašak koga je nakon nekih 30-40 sekundi zamenila krupna kiša a ubrzo zatim i pravi pljusak. U kombinaciji sa vetrom koji je dostizao 16M/S ličilo je to na pravi letnji downburst, iako naravno intenzitet padavina i silina vetra nisu bili na nivou onog klasičnog letnjeg koji potrefi pa se prst pred nosom ne vidi. No, za početak sezone, malo li je ovo, nakon onakve subote puna kapa.


NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Hladan front u Novom Selu 27.3.2023.
« Odgovor #1 poslato: 27. Mart 2023. u 19:14 »
Top fotke i opis!

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Hladan front u Novom Selu 27.3.2023.
« Odgovor #2 poslato: 27. Mart 2023. u 19:59 »
Bravo! :super: Odavno nismo imali ovako konvektivno zanimljiv mart. Već treći dan u ovom mesecu sa zanimljivim dešavanjima, naročito u centralnom pojasu zemlje. Kod mene beležim 3 dana sa grmljavinom što smo imali 2 puta u istoriji merenja - 2013 i 1963.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Hladan front u Novom Selu 27.3.2023.
« Odgovor #3 poslato: 27. Mart 2023. u 20:21 »
Miloše, da ne bi tražio u aktuelnim, možeš li samo da kucneš koji je treći datum pored 9. i 25. marta? Moguće da tog dana nisam pratio radar ili nije bilo grmljavine na NBG.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Hladan front u Novom Selu 27.3.2023.
« Odgovor #4 poslato: 27. Mart 2023. u 20:41 »
^^ Pa današnji. Zagrmelo oko podneva i to dobro.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Hladan front u Novom Selu 27.3.2023.
« Odgovor #5 poslato: 27. Mart 2023. u 20:45 »
Браво за слике Кими  :) Одлично пропраћено   :tu:
Заиста невероватно да смо у скоро свим зимским месецима имали конвенкцију а сезона тек треба да почне  :)
« Poslednja izmena: 27. Mart 2023. u 21:34 risbo gr »

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.396
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Hladan front u Novom Selu 27.3.2023.
« Odgovor #6 poslato: 27. Mart 2023. u 20:49 »
Bravo Kimi  :laie:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Hladan front u Novom Selu 27.3.2023.
« Odgovor #7 poslato: 27. Mart 2023. u 21:06 »
Заиста невероватно да смо у скоро свим зимским месецима имали конвенкцију а сезона тек треба да почне  :)
Neverovatno ali istinito...

Lepe slike Kimi  :thumbup:

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Hladan front u Novom Selu 27.3.2023.
« Odgovor #8 poslato: 27. Mart 2023. u 23:26 »
^^ Pa današnji. Zagrmelo oko podneva i to dobro.
Ima logike obzirom da nisam pratio u prvom delu dana.

Заиста невероватно да смо у скоро свим зимским месецима имали конвенкцију а сезона тек треба да почне  :)
Ja imam osećaj kao da se prošla konvektivna sezona nije ni završila - od oktobra do marta skoro svakog meseca je bilo grmljavine, čak smo imali 2 puta i noćnu zimsku grmljavinu.

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.006
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Hladan front u Novom Selu 27.3.2023.
« Odgovor #9 poslato: 28. Mart 2023. u 12:08 »
Kimi, odlična reportaža, prelepe fotke!  :laie:

Već treći dan u ovom mesecu sa zanimljivim dešavanjima, naročito u centralnom pojasu zemlje. Kod mene beležim 3 dana sa grmljavinom što smo imali 2 puta u istoriji merenja - 2013 i 1963.

Заиста невероватно да смо у скоро свим зимским месецима имали конвенкцију а сезона тек треба да почне  :)

Ja imam osećaj kao da se prošla konvektivna sezona nije ni završila - od oktobra do marta skoro svakog meseca je bilo grmljavine, čak smo imali 2 puta i noćnu zimsku grmljavinu.

Dobra zapažanja, definitivno neobična hladna sezona za nama...

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Hladan front u Novom Selu 27.3.2023.
« Odgovor #10 poslato: 28. Mart 2023. u 12:28 »
Kimi, odlična reportaža, prelepe fotke!  :laie:

Dobra zapažanja, definitivno neobična hladna sezona za nama...
Hladna sezona će potrajati još minimum 20 dana. A kante sa drva se troše ko da je januar.
A reportaža jeste dobra ali ja sam ipak više za icetove slike.

Sent from my DN2103 using Tapatalk

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting: