Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Maj 2017- II dekada  (Pročitano 37191 puta)

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #380 poslato: 16. Maj 2017. u 17:23 »
Ево и две слике развоја од северозапада до североистока.

Север и североисток

hébergeur d image gratuit

Север и северозапад

heberger une image

Након овог мог сликања, према североистоку све више
 бујају кумулуси, добра развијеност, можда и цб ускоро.

Едит: Ево и update-a североистока.

image a telecharger gratuitement

Van mreže beli

  • **
  • Poruke: 1.382
  • Starost: 34
  • Lokacija: Bijeljina
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #381 poslato: 16. Maj 2017. u 17:25 »
Kod mene strasan pljusak,bez ikakve najave. U centu Bijeljine suvo...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #382 poslato: 16. Maj 2017. u 17:28 »
Tu su i prvi odrazi oko Beograda:



Svaka čast za analize sondaže, to volim da pročitam na forumu!  :tu:
Slažem se da je sloj iznad 700mb prilično suv, ali nije to ono što koči razvoje, Miki je primetio jedan sloj inverzije, kog cumulusi nisu mogli da probiju. Međutim, i na sondažu treba gledati kritički.
Ono što mi je zapalo za oko je da je LCL previsoko, čak na 790mb. Cumulusima koji su se danas formirali je baza bila znatno niže, već oko 850mb (1500m). Razlog za takvo odstupanje je što vidimo da je na sondaži prizemna tačka rose oko 5°C, a ustvari je oko 10°C. To bi taman spustilo LCL na realnu vrednost i umesto stabilne atmosfere sa analizirane sondaže, imali bismo uslovno nestabilnu uz Li oko 0 i nešto CAPE-a.
To su već situacije kad je sve moguće, i ne bih isključio mogućnost ni da zagrmi oko Beograda u narednih sat-dva.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #383 poslato: 16. Maj 2017. u 17:34 »
 ^^ Еto zbog cega treba proveravati stvarno stanje i ne oslanjati se samo na sondazu, hvala Milose na ovim ispravkama, i kao sto si i napisao, to dosta vise otvara mogucnosti da dodje do razvoja, a kao sto vidimo vec ih ima, ovaj kod Beograda, ali i jedan solidan odraz u juznom Banatu, kao i jos jedan zapadno od Kikinde. Pratimo.

EDIT: Posto smo usli u period nestabilnosti i dosta ce se pratiti i sondaze naravno, za sve one koje zanima a koji nisu pronasli odgovarajucu temu, vecinu toga sto treba da znate o sondazi i citanju iste mozete pronaci ovde: http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=3610.0

Milos je sve sjajno i vrlo pojednostavljeno objasnio, i kada sam ja prvi put citao o ovoj temi njegova objasnjenja su mi najvise pomogla, a verujem i ostalima. Do sada nigde nisam pronasao bolje objasnjenje i bolji tekst na ovu temu, pogotovo za ljude kojima ovo nije struka. Svaka cast za tu temu Milose!  :tu:   

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #384 poslato: 16. Maj 2017. u 17:36 »
^^ Hvala Miki.  :D I da, to sam zaboravio da napisem, u ovoj situaciji svakako da i to ima ulogu, ali kada bi, recimo, nivo kondenzacije bio nizi, pretpostavljam da ta temperaturna inverzija ne bi predstavljala toliki problem.

Baš tako Lemi, da su niži slojevi bili više vlažni, spustio bi se LCL i gle samo kako bi drugačija situacija bila, kao što gore napisa Miloš. Na sondaži  je LCL na poziciji A a zamisli da je na B npr. U tom slučaju ova crvena kriva bi bila zapravo ova siva na sondaži (vlažna adijabata) i čitav ovaj prostor levo od crvene krive bi predstavljao CAPE. A sad ga nema uopšte, zato je atmosfera stabilna. (ili je uslovno nestabilna zbog greške u Td)



EDIT: Kod mene ni kap kiše od ovih razvijenih kumulusa, na severnom horizontu se vide novi razvoji.
« Poslednja izmena: 16. Maj 2017. u 17:55 Miki »

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #385 poslato: 16. Maj 2017. u 17:52 »
Пролази овај облак северозападно, али је и ослабио, видљиве слабије кишне завесе у том правцу.

Развио се цб од оног развоја на североистоку и тренутно даје пљускове местимично.

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #386 poslato: 16. Maj 2017. u 17:55 »
 ^^ Upravo tako Miki.  :tu:

Evo prvih "lepsih" oblaka u mojoj blizini, steta sto nemam bolju kameru i bolji pogled na tu stranu, inace ovo je pogled ka severoistoku-istoku, dakle ka Banatu.


Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #387 poslato: 16. Maj 2017. u 17:56 »
Kisa na Zvezdari.. Pirka i prijatan vetar :)

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #388 poslato: 16. Maj 2017. u 18:32 »
Ovaj razvoj iz Banata koji mi je najblizi, ukoliko se ne prosiri dalje na zapad, a ne deluje da hoce, ce ipak proci istocnije od mene, cini mi se, a evo i dve slike od malopre:





EDIT: Definitivno prolazi ovo istocnije od mene.

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 2.973
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #389 poslato: 16. Maj 2017. u 18:33 »
^^ Upravo tako Miki.  :tu:

Evo prvih "lepsih" oblaka u mojoj blizini, steta sto nemam bolju kameru i bolji pogled na tu stranu, inace ovo je pogled ka severoistoku-istoku, dakle ka Banatu.


Gde ti je Lumia 1020? Ako se dobro secam, ti si imao taj telefon?

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #390 poslato: 16. Maj 2017. u 18:39 »
 ^^ Ne gresis, imao sam lumiju 1020 ali se pokvarila, a popravka mi se ne bi isplatila tako da sada imam lumiu 640 i za sada mora da posluzi. :D

Inace, vlaznost vazduha je u porastu, ocekivano, a trenutna temperatura ovde iznosi 23C.

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 2.973
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #391 poslato: 16. Maj 2017. u 18:45 »
Steta... Ko zna koliko tih 1020 se pokvarilo, ili je vec imalo fabricku gresku. Pre 3 godine, kupio sam je novu, i jos dobio onaj kamera grip uz nju, i posle mesec dana je vratim zbog kamere koja je imala fabricku gresku. Po meni, uz 808 i dalje najbolja u svetu mobilnih telefona.

Ovde tokom citavog dana uglavnom vedro, uz malo kumulusa.


Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.096
  • Starost: 32
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #392 poslato: 16. Maj 2017. u 18:46 »
U Sarajevu umjereno oblacno uz umjeren S-I vjetar..Tesko da ovaj razvoj sa S-I BiH moze dogurati ali vidicemo i pratit cemo situaciju..

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #393 poslato: 16. Maj 2017. u 18:59 »
Bilo je čini mi se 2,3 kapi kiše na Dorćolu od ovog razvoja.

Ono što mi je baš neprijatno iznenađenje je to da su zapad zemlje, kao  i Šumadija totalno sterilni..
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #394 poslato: 16. Maj 2017. u 19:06 »
Ovaj razvoj sto je prosao malo istocnije od mene se jos uvek dobro "drzi", cak je i malo ojacao kada je otisao juznije.



Ispratih ja ovaj oblak kao da mi je doneo neko nevreme, a ne da je samo prosao pored mene, ali tako je to kad nema nista zanimljivije.  :D

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #395 poslato: 16. Maj 2017. u 19:19 »
Kod mene danas 6mm od kratkotrajnig ali vrlo jakog pljuska.

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.096
  • Starost: 32
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #396 poslato: 16. Maj 2017. u 19:31 »
Nista izgleda od ovog razvoja..Poceo je da se gasi..

 









« Poslednja izmena: 16. Maj 2017. u 19:57 roki »

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #397 poslato: 16. Maj 2017. u 19:51 »
Nista pod milim bogom, skroz se razvedrilo, nigde oblacka nema. Takt 21.3C, vetar se smirio.

Ovaj maj preti da bude pretezno za zaborav u konvektivnom smislu, sto se ovog kraja ovde tice. Nadam se da ce subota popraviti situaciju i razbiti maler, nista da nas pogodi kako treba.

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #398 poslato: 16. Maj 2017. u 20:12 »
Развој кумулуса овде, мада не изгледа да ће се развијати нешто јаче то.

Једини конкретнији развој у даљини на североистоку, али мислим да ће се и то постепено гасити. Т 20.4°C.

Van mreže Josip

  • **
  • Poruke: 731
  • Lokacija: Štitar-Županja, Hrvatska
Odg: Maj 2017- II dekada
« Odgovor #399 poslato: 16. Maj 2017. u 20:22 »
Ništa posebno danas u Štitaru. Sunčano s umjerenom naoblakom te toplo. Vjetar je bio slab i umjeren, oko 16h prolazno i pojačan sjeverozapadni. Tmax 24C.
Trenutno je vedro, tiho i ugodno uz 20C.