Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Budimpešta, maj 2008  (Pročitano 21186 puta)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Budimpešta, maj 2008
« Odgovor #20 poslato: 03. Jun 2008. u 14:28 »
Eh, pa ima takvih legendi i za Beograd. Ali o tome nekom drugom prilikom.
Ja sam u Budimpešti bio 1986 na jedan dan, 1998, 2000, 2003, 2006 i ove godine, sve na po 5-6 dana. I sve iz istih razloga. Prolazio sam kroz Budimpeštu 2000 na putu za Španiju (dakle, samo aerodrom) i 2007 na putu kroz Beč (tj. samo železnička stanica). Baš vidim kako od jednog socijalističkog grada postaje evropska metropola, sa svim svojim prednostima i manama.
Razumljivo mi je što praviš pritisak, Joe. Ali moji rasporedi se neće menjati! Dakle, tek sutra će biti još.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Budimpešta, maj 2008
« Odgovor #21 poslato: 04. Jun 2008. u 10:43 »
Treći deo - sreda, 28. maj 2008

Ovaj deo je posvećen nečem možda manje bitnom, ali želim i to da podelim sa vama. Evo nekoliko slika iz okruženja mog hotela (a ima i interesantan bonus na kraju).

Prvo, nekoliko slika iz parka u Budimu ispred mog hotela. Evo jedne mađarske uspomene iz Prvog svetskog rata.



Naravno, ove scene su me malo vratile kući u mojim mislima... ali na kratko.



I da je živ, teško da bi me čuo. :lmao:



Park je neobično čist i uredan, baš kao i ceo grad (uključujući i ona opštepoznata mesta).



Iako sam možda čuo 'Tata!', tu su majke!



Dosta nostalgije! Vratio sam se u hotel, pozvao kući telefonom i smirio se.
A evo i koja fotka iz hotela.



Hotel Fabiuš (znam, piše Fabius ali napisao sam kako se čita) je jedna minijatura koja nije nepoznata posetiocima iz Srbije. Cena noćenja je relativno niska (55 evra za jednokrevetnu sobu + doručak), a hotel je čist i uredan. Pored ulaza na recepciju nalazi se restoran koji ujutru postavlja svojim gostima doručak, a tokom dana opstaje restoran indonežanske (!) kuhinje. Nažalost, nisam bio u prilici da probam nešto od toga, ali sam video postavljene cerealije.
Uveče, hotel ponovo menja svoje lice. Ovo je jedno tipično večernje.



Uveče se otvara terasa hotela za sve posetioce ne samo iz hotela, već i za ostale. Zanimljivo je da je terasa sa travnatom podlogom, a u nivou terase se nalazi i parking za automobile. Nikakav luksuz, ustvari, već snalaženje sa brdom na čijoj je padini sazidan ovaj hotel. Evo dela terase (dnevna fotka, jer noćna bi postavljala mnoga pitanja od strane gostiju terase, što nisam želeo da radim - ometati vrlo privatne priče svojim prisustvom je krajnje neumesno, zar ne?)



A sada, bonus br. 1. Ovo je automatska meteorološka stanica, postavljena za skupljanje uzoraka vazduha za ispitivanje zagađenosti. Sve se radi automatski. Lokacija - Trg Sena (Szena Ter). Grafiti su normalna stvar i ovde, tako da nema mesta čuđenju.



I najzad, bonus br. 2. Ovo je zgrada Meteorološke službe Mađarske (OMSZ), mojih dragih domaćina!



Neki se čude? Pa ja lepo rekoh da imam jednu malu tajnu i da je vrlo jednostavna. A neki su i znali za ovo. No, Mali Princ će ostaviti par iznenađenja u narednom periodu. Danas, sutra...
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 47
Odg: Budimpešta, maj 2008
« Odgovor #22 poslato: 04. Jun 2008. u 10:49 »
Baš sam željno iščekivao tvoj naredni post :)
Nego, imam jednu zamerku... nigde te nema na slikama! hahaha.... :) Znam, nisi se obrijao, radi se puno itd, ali mogao si pored Betovena ili na mostu.... :)  :)  :)
Šalim se malo naravno. Nisam nikada bio tamo. Čuo sam od ljudi da je divno, ali ovako nešto nisam pretpostavljao. Svaka čast i njima, a i tebi na divnom izveštaju! :)

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.854
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Budimpešta, maj 2008
« Odgovor #23 poslato: 04. Jun 2008. u 10:51 »
Ko zna šta ćemo sve saznati u nastavku reportaže?  ;)
Lepo kolega :)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Budimpešta, maj 2008
« Odgovor #24 poslato: 04. Jun 2008. u 10:58 »
Nego, imam jednu zamerku... nigde te nema na slikama! hahaha.... :) Znam, nisi se obrijao, radi se puno itd, ali mogao si pored Betovena ili na mostu.... :)  :)  :)

Biće i toga, polako... ;)

Ko zna šta ćemo sve saznati u nastavku reportaže?  ;)

Ja znam, a znaćete i vi!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Budimpešta, maj 2008
« Odgovor #25 poslato: 04. Jun 2008. u 12:11 »
Treći deo - sreda, 28. maj 2008, nastavak

Otkrivaju se male tajne...
Bio sam učesnik dva skupa. Prvi je sastanak Upravnog odbora COST Akcije ES0601 za utvrđivanje jednog standardnog postupka homogenizacije klimatoloških podataka (videti web stranu COSTa http://www.cost.esf.org/index.php?id=205&action_number=ES0601 i web stranu Akcije http://www.homogenisation.org/ - tu ćete videti i neke osnovne informacije o tome zašto sam išao u Beč novembra prošle godine ;)). Taj sastanak je trajao prva tri dana i sastojao se od prezentacija rada radne grupe 1, ali i predstavljanje radova učesnika Akcije.
Drugi skup je Šesti Seminar za homogenizaciju i kontrolu kvaliteta klimatoloških podataka koji se tradicionalno održava u Budimpešti, jednom u dve-tri godine (godine su date u jednom ranijem postu na ovu temu). Do sada sam učestvovao na svim seminarima, osim na prvom, koji se održao 1996. godine (tada za to nisam ni znao). Uvek sam dolazio sa nekim svojim radom, pa i sada.
Tog dana (sreda, vrela sreda), negde oko podne, prezentovao sam svoj rad za COST. Obično se homogenizuju podaci o temperaturi, padavinama, ređe pritisku, trajanju sijanja Sunca, i to na mesečnom i godišnjem nivou. Ja sam radio ispitivanje homogenosti podataka za pravac i brzinu vetra, što do sada niko nije radio u svetu, da ne pominjem da sam jedan od retkih koji ulazi u vremensku rezoluciju nižu od mesečnih vrednosti, dakle u dnevne podatke. Štaviše, nesmetano zadirem i dublje, u časovne podatke, tako da je moj rad u tom polju pomalo jedinstven. Neki kažu da je to hrabro, jer ne mogu da se snađu sa velikim oscilacijama u vrednostima, dok je moj rad upravo baziran na tim oscilacijama. Da ne davim više, otvoriću novu temu, ako ima ikog ko je zainteresovan za to.

Dakle, bilo je opušteno...



... naročito oko mineralnih voda (ketering je bio na zavidnom nivou - kao i uvek)...



...ali i radno - evo jednog uobičajenog predavanja.



Nele, imam sliku kako držim predavanje u Beču, ali nemam ništa iz Budimpešte. Zato imam jednu sliku sa nastavka skupa, radi dogovora o daljem radu. Ovde su (sleva nadesno) novi prijatelj Matthew iz NOAAe, moj dugogodišnji prijatrelj Petr iz Brna (Češka), a pošto sam radio sa podacima iz Irske, tu je koautorka Mary, ja i Sean (kao i Mary, takiođe iz Met Eireann). Slikao nas je njihov kolega Mike. Dogovori su postignuti i ovo je naravno opušteni deo :ziveli:.



Neću da detaljišem dalje, samo da kažem da će se sutra nastaviti. I evo još jednog razotkrivanja: biće novog i u četvrtak, i u petak.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže GORAN

  • *
  • Poruke: 70
  • Lokacija: Donji Lug-Žepče, BiH
    • Klimatološka stanica "Donji Lug"
Odg: Budimpešta, maj 2008
« Odgovor #26 poslato: 04. Jun 2008. u 12:23 »
Predobra reportaža i fotke, svaka čast  :D :first:

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.854
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Budimpešta, maj 2008
« Odgovor #27 poslato: 04. Jun 2008. u 12:46 »
Lepo društvo kolega :) Sve  :smartass: :smartass: :smartass:
Naravno, da otvoriš novu temu (kad budeš imao vremena)! Znaš da ima nas koje to veoma interesuje :)

Van mreže Palmark

  • **
  • Poruke: 1.073
  • Lokacija: Stari Banovci,jugoistocni Srem,20km od Beograda
Odg: Budimpešta, maj 2008
« Odgovor #28 poslato: 04. Jun 2008. u 13:18 »
Super,pa ti si pravi profesionalac  :o
A ova reportaza u epizodama je vise nego zanimljiva...Kao da gledamo neku dobru seriju,stalno se ceka novi zaplet i novi rasplet  ???

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Budimpešta, maj 2008
« Odgovor #29 poslato: 04. Jun 2008. u 15:07 »
Super. Meni se u današnjoj reportaži najviše sviđa terasica hotela, a i ovo opušteno može da prođe.  :ziveli: Još da je na istoj terasici.  ;D

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Budimpešta, maj 2008
« Odgovor #30 poslato: 05. Jun 2008. u 09:06 »
Da je bilo na istor terasici, izbacili bi nas iz hotela! :axe:
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Budimpešta, maj 2008
« Odgovor #31 poslato: 05. Jun 2008. u 12:49 »
Četvrti deo - petak, 30. maj 2008

Pošto u četvrtak nije bilo ništa zanimljivo u okolini (puno se radilo, donosili zaključci i tome slično), popodne sam proveo kulirajući i odmarajući se od svega. Petak je bio rezervisan za jedan interesantan izlet, tako da ću se privremeno pomaći iz Budimpešte nekih 90 km na severoistok, u seoce zvano Holoko (mađ. Hollókő - izvinjavam se ako moj mađarski nije baš kako treba, ali mislim da se čita manje-više onako kako sam napisao). Kako je to bio poslednji dan skupa, društvo se dobrano osulo. Ipak, najjači su ostali u priči.

Krenuli smo relativno rano, oko 8 ujutru, da bi tamo stigli neki minut pre 10. U autobusu smo dobili odštampan materijal kako bismo se informisali o mestu na koje idemo. Prema tom listu, selo ima oko 400 (četiri stotine) stanovnika, uglavnom iz jedne specifične etnografske grupice Palok, koje vode poreklo verovatno od Slovena il ikako god, ali tu se zabilo još u vreme najezde Turske imperije. Zbog svoje specifičnosti, Holoko je pod zaštitom UNESCOa kao svetska kulturna baština. Inače, smatraju se Mađarima, ali njihov mađarski je prilično izmenjen (mada skroz razumljiv ostalim Mađarima).
Kako smo izašli iz autobusa, brzo smo došli do restorana u kojem ćemo imati ručak. Međutim, kako osim domaćina skoro niko ne zna mađarski, bili smo malo zbunjeni. Neki su slikali šta su stigli, drugi su čekali da vide šta će se desiti...



... a onda moje višenegoskromno poznavanje mađarskog mi je odalo tajnu da smo ispred restorana-gostionice-štagoddaje koji se zove po muškatlama. Lepo piše, zar ne? U slici i reči!



I tako, dok smo se okretali levo-desno, ja sam uslikao jednu lepu kuću, koja je izgleda namenjena turistima. Samo ne znam u kom svojstvu.



I taman da se odlučim da odem u tom pravcu, kad eto ti domaćice Muškatli. Zastala je i pozirala nam je u punoj opremi, tj. narodnoj nošnji!



E, pa to je to, rekoh. Krenusmo na slovo dobrodošlice. A opnda ugledah prvu neobičnu stvar, kako se drže kuhinjske posude.



- 'Nisam znao da lončići rastu na drvetu' - dobaci neko. 'Ja tako čuvam jedan set šolja za mleko' - odgovorih. Stvarno, neoobično je videti ovakvu tvorevinu u makro izdanju.
Domaćica nam se predstavila. Ime joj je Piroška. Mogu reći da bakica nije viša od 145 cm. Ali je prilično žustra. Sasvim dovoljno da nas dočeka sa jednom Palinka (pelinkovcem) u znak dobrodošlice. Egeszsegedre! (u prevodu :ziveli: )



A mi smo na stolu imali svako po jedno ovakvo punjenje.



Da, da, sigurno je bilo na temperaturi ispod nule!
Onda nam je baka Piroška pričala malo o običajima ovog kraja, uz simultani prevod mog prijatelja Šandora, našeg domaćina, izuzetnog čoveka u svakom pogledu. Tako nam je pričala o tome kako su se zabavljali, kako su devojke prele vunicu, pa kobajagi im ispadne kalem, sve da bi se neki momak našao da to podigne i za to od devojke bivao nagrađen poljupcem. I tako, kad se dvoje spanđaju, sve ostalo bude legenda. Da bi legenda bila bolje opisana, dvoje od nas je moralo da obuče nošnju tog kraja. Tako se Gregor iz Slovenije obreo pod nekoliko slojeva odeće, a koleginica iz Poljske (uh, zaboravih ime, baš sam :doh:) pod malo većim brojem krpica, ručno rađenih. Samo kapa je iz tri dela. Evo ih:



A sada iznenađenje! Baka Piroška ih je proglasila mužem i ženom!
Uh, dobro je, pomislih. Ubila bi me žena za bigamiju! :axe: Ovako, nema štete. I Gregor i njegova 'mlada' nisu venčavani, pa ko zna zašto je to dobro.
Onda su učili kako da plešu svadbeni ples. Dva koraka levo, dva desno. Nema tu neke filozofije. Samo vozi! A kada su naučili (za minut-dva), otplesali su i sami jedan svadbeni ples.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=B5f-ST1SDjw" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=B5f-ST1SDjw</a>

Na svadbama se pleše sa mladencima. Napravio sam nekoliko clipova, ali ovaj je najjači!

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=gHRYB5DAQ1Y" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=gHRYB5DAQ1Y</a>

Pošto brak nije samo veselje i igra, treba voditi i računa o kuhinji. Već 'prvog jutra' treba videti kako se mladenci snalaze u kućnim poslovima. Tako je baka Piroška stavila malo kukuruza u sito, pa im pokazala šta treba da se radi.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=ZoBoAuLhA04" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=ZoBoAuLhA04</a>

Istina, nisu se nešto prihvatiti posla, ali kako su poskočili kada su počele da lete kokice, uhvatili su me nespremnog sa snimanje. Baka Piroška je tada govorila kako će u braku biti uspeha koliko se kukuruz bude bolje pretvarao u kokice.
A onda su skinuli narodne odore i ostali u svojoj odeći. Dobrodošlica je bila gotova i baka Piroška nas je povela u selo. Na putu do sela sam video kako ne samo u dvorištu, već i u prirodi ima drveća na kojem rastu lonci i krčazi. :lmao:



Selo je prilično malo. Ima malo manje od 400 stanovnika, a u prva četiri razreda ovdašnje škole ide 10 đaka iz sela, ukupno 18 sa okolnim mestima. Je l' vam poznata priča o izumiranju sela? Da je ne prepričavam...
Ovde ću ubaciti jedan filozofski traktat o licemerju koji mi je pao na pamet dok smo išli kroz selo. Svi kažu 'Jao, kako je ovde lepo i mirno', bez mnogo preispitivanja zašto ljudi beže iz sela. Sadašnje savremene ekonomske prilike nalažu da se ide u grad u potrazi za boljim životom, zaposlenjem, jer selo ne pruža neku šansu za proboj u životu. Kada ljudi tako dođu u grad, posle nekoliko godina shvate kako žive stešnjeni u svoji zidovima, autobusima, ulicama, u borbi za radno mesto, položaj, trci-frci... i niko se ne pita 'Zašto?' A onda posete selo i oduševe se kako je ovde lepo... Pa kad je lepo, zašto se ne vratite na selo? Hrana je jevtinija, čist vazduh, zdrav život... Posao? Šta će ti? Je l' živiš za posao ili za sebe? Šta je cilj u životu?
Kao da je čitao moje misli, Šandor mi pokaza kuću za 5 miliona forinti (dođe oko 20 hiljada evra) i upita me 'Hoćeš li da je kupiš?' Kuća lepa i velika, recimo 150 kvadrata u jednom nivou (pa seoska je, zar ne), sa lepom okućnicom i još lepšim imanjem na recimo oko 2-3 ara. Primetivši moj zastoj u odgovoru, reče mi 'Naći ću ti posao kao meteorologu u našoj meteo službi'. 'Miože, samo nađi takav posao i mojoj ženi, i sutra se doseljavamo!' kao iz topa mu odgovorih. Ostao je zatečen mojim odgovorom. Ko ga je vukao za jezik. :doh:

Eto nas u glavnoj ulici. Pustoj. Za trenutak, jer je iza nas išla grupa đaka na jednodnevni izlet.



Crkva je malena kao i ovo seoce. U nju može da se smeti manje od 50 ljudi. Dovoljno za nedelju ujutru, jer ostali su ispred crkve.



Gledajući seoske domaćine, pomislih kako su oni ovde na izložbi, kao u nekom rezervatu. Fuj! A onda zatekoh pravo rešenje meštana.



'Ako hoćete da nas gledate, gledajte nas. Nećemo nigde ići, samo ćemo gledati svoja posla.'

U dvorištu jedne od kuća-suvenirnica video sam prelepu izložbu predmeta domaće radinosti. Evo izložbe umetničkih predmeta pod otvorenim nebom.



'Sad znam zašto su ovi ljudi u opasnosti da izumru' - povika kolega iz Holandije. 'Evo, ovako su to radili'



'Ja više volim ovako' - odgovorih.



Ostali su proveli neko vreme u suvenirnici, dok je manji deo ostao napolju da fotka ili da kulira (Šandor je skroz desno).



A onda smo se uputili u jednu šetnju pre ručka.



Uzbrdo kroz šumicu, do tvrđave!



Molim, ko zna mađarski, neka nam prevede ovaj natpis na tvrđavi. Opisuje poreklo i život ove tvrđave.



Dok smo se peli, primetili smo kako je priroda prilično netaknuta oko Holokoa. Hajde, nađi kuću ili neki trag 'civilizacije'!



Na zidinama je čovek, obučen u odeću branioca tvrđave, davao čas istorije okupljenim đacima na izletu. Čak im je pokazivao ukratko rukovanje lukom i strelom.



Unutar zidina su u to staro vreme boravili ovakvi ljudi.



(Izvinjavam se ako sam loše spojio slike, jer sam malčice promenio položaj fotografisanja)
Uh, volim makete. Evo makete tvrđave.



Skriven u zidinama, na položaju, Legolas je čekao neprijatelja... Ne, to je Faramir!



Međutim, nije bilo nikog na vidiku, a da je bio neprijateljski raspoložen. A može celo selo da se vidi.



Ni plan tvrđave nije pomogao mnogo. No, dobro ga je znati, jer se nalazi unutra, a treba jednom i izaći.



Jedan pogled na udaljeno mesto Sečenj (Szeceny)...



...i eto nas na ručku. A ručak k'o ručak. Sve je proteklo obično. Baka Piroška se opet odnekuda pojavila i, opraštajući se od nas, poželela nam svako dobrop i da se vidimo još neki put, jer život treba da bude dug i zdrav. A 'mladence' je posavetovala da budu dobri, i da obavezno dođu dogodine, sa detetom!

Sutra peti i poslednji deo ovog putopisa. Konac delo krasi! ;)

Edit: Je l' mi dobar 1000ti post?
« Poslednja izmena: 05. Jun 2008. u 13:10 ptprince »
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...


Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.854
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Budimpešta, maj 2008
« Odgovor #32 poslato: 05. Jun 2008. u 13:06 »
Interesantan izlet kolega :) Lepo su se Mađari setili da bar na neki način očuvaju taj duh života iz prošlosti.
Eh koliko naša Srbija ima potencijala za nešto slično ali ... :-\
Svaka čast na 1000-tom postu :first:
Ovo nam dođe kao mini serija u pet nastavak.
Taman za jednu radnu nedelju. :)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.487
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Budimpešta, maj 2008
« Odgovor #33 poslato: 05. Jun 2008. u 14:46 »
jos jednom extra!!!

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 47
Odg: Budimpešta, maj 2008
« Odgovor #34 poslato: 05. Jun 2008. u 14:53 »
Meni je ova reportaža najzanimljivija :) Baš očaravajuće, nisam ni pretpostaviti mogao da je tako lepo. Istina je da je svako putovanje doživljaj :)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Budimpešta, maj 2008
« Odgovor #35 poslato: 05. Jun 2008. u 15:01 »
 :o Kakva reportaža. Osim pohvale za reportažu zaista sam oduševljen selom i tvrđavom. Eto mogli bi malo da se ugledamo i da vide naši ljudi kako se ulaže u turizam i kako su malobrojni ljudi ovog seoceta se potrudili da predstave sebe, njihovu kulturu i njihovo selo turistima. Nije to slučaj samo sa tim selom. I cela Budimpešta i cela Mađarska su takvi. Oni od ničega naprave turističku atrakciju kakve nema u Srbiji, a moglo bi je biti više nego u Mađarskoj jer lično mislim da naš seoski, gradski, planinski i banjski turizam ima mnogo više potencijala.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Budimpešta, maj 2008
« Odgovor #36 poslato: 05. Jun 2008. u 15:08 »
Apsolutno se slažem, Joe. Nije potrebno biti iz AustroUgarske da bi pravio istoriju. Samo, istorija Srba je obično mnogo veća na rečima, nažalost. A prirodni potencijali Srbije su neviđeni. Doslovno. Dakle, neiskorišćeni.
Ali, možda će to da krene nabolje. Bar sam lično (u vozu za Budimpeštu) čuo puno pozitivnih kritika o Beogradu od posetilaca Eurosonga. Oduševljeni su gradom, tvrđavom (Kalemegdan), zgradom Skupštine (ne zaviruj!)... Da ne pominjem prirodne lepote širom Srbije. Meni je uvek prva asocijacija na neiskorišćen turistički potencijal Đavolja Varoš. Ono šta se tamo nalazi, nema nigde u svetu. A ja još nisam išao da vidim.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Budimpešta, maj 2008
« Odgovor #37 poslato: 05. Jun 2008. u 15:24 »
Sve je kod nas nažalost veće na rečima nije samo istorija.  ::) 

Treba samo uporediti Kalemegdan sa tvrđavom u Budimpešti. Ne mogu se porediti ni po čemu. Glasam za Kalemegdan, ali džaba sve to kada njihova tvrđava sija, puna je informacija šta je šta, vodiča, ma svaki kamenčić ima svoju priču koju je zanimljivo pročitati. I da sve to izmišljaju svaka im čast (kao i za most sa lavovima  ???).
Kalemegdan još liči na nešto, a šta reći za Petrovaradinsku tvrđavu. Tužno je što ovo govorim, ali nadam se da će mafijaš preuzeti stvar u svoje ruke i srediti tvrđavu pošto je sredio hotel.

Evo banalnog primera. Jel neko čuo za tvrđavu (utvrđenje) u Baču? Prošao sam tuda pre nekih godinu dana. Bač je selo inače koje je i opština. Ej ljudi ni lepšeg utvrđenja u nekom selu ni veće zapuštenosti. Verujem da ga posećuju samo pauci i miševi. To je samo jedan primer ima ih milion.  :(
Evo našao sam malu fotografijicu na netu, http://www.vojvodina.com/images/foto24/hom050117-03.jpg

Da da ima toga i u našim selima samo niko ne zna za to.  ::)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.487
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Budimpešta, maj 2008
« Odgovor #38 poslato: 05. Jun 2008. u 17:34 »
Citat
Treba samo uporediti Kalemegdan sa tvrđavom u Budimpešti. Ne mogu se porediti ni po čemu. Glasam za Kalemegdan, ali džaba sve to kada njihova tvrđava sija, puna je informacija šta je šta, vodiča, ma svaki kamenčić ima svoju priču koju je zanimljivo pročitati.
Da upravu si... a sta reci na to kada obezbedjenje ne dozvoljava turistima/posetiocima, svakom ko ima iole ozbiljniji aparat da fotka!!! zvuci neverovatno ali tako je... znaci ako ides sa nekim dSLR-om, ili ako nosis stativ spremi se na smaranje... to je necuveno, nije Kalemegdan privatno vlasnistvo.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Budimpešta, maj 2008
« Odgovor #39 poslato: 06. Jun 2008. u 14:40 »
And now...

Peti deo - petak, 30, maj 2008, kasno popodne

Bajka se završava... Po povratku sa izleta, preostali učesnici sastanka COST Management Committee Akcije ES0601 i Šestog seminara za homogenizaciju i kontrolu kvaliteta klimatoloških podataka su se ispozdravljali, sa verom da ćemo se ponovo videti, verovatno tokom godine (po radnim grupama), a svakako na narednom godišnjem sastanku, najverovatnije u Bolonji, maja 2009 godine. Radne grupe će se sastajati, a kada i gde, odlučiće se naknadno.
Da sumiram ovo: biće još reportaža iz drugih krajeva Evrope. Toooo... :first:
Pošto sam ostao sam, poslao sam razglednice na razne adrese (sve su stigle na svoja odredišta pre dva dana ;)), a zatim sam krenuo put Budima. Odavno se nisam peo na brdo Gellert, na Citadelu, još od moje prve posete Budimpešti davne 1986. godine. Ovako naoružan fotoaparatom, stvarno bi bilo šteta da ne fotkam odozgo, naročito što Gellert dominira nad gradom.
Do podnožja je bilo lako, naravno. Od hotela Gellert put vodi uzbrdo, prilično strmo. Ne baš strmo kao na Stražilovu, pomislih. ??? Ipak, radovalo me je da dođem do vrha, jer bilo je prilično sparno. A odatle, pred ovim prizorom prosto mi se pojaviše reči 'Iz Budimpešte se za SerbianMeteo javlja naš specijalni izveštač...'



'Dobar dan! Ja nisam Vladimir Jelić, i ovo nije drugi Dnevnik RTSa' :lmao:. Istina, vreme u koje sam se peo odgovaralo je pomenutoj informativnoj emisiji.
Neka nevidljiva beskrajna težina se valjala preko Budima. Dok je pogled ka spomeniku dobio jako interesantno osvetljenje...



...dotle je Budim crkavao u sparini. Evo zamka, jedva diše!



A sada, na posao! Moje prve panorame do sada. Prilika koja se ne propušta. Ali kako je ovo prvi pokušaj, molim vas, vi vičnije kolege da mi ne zamerite što nije savršeno. Ipak, mnogo su mi pomogli vedro vreme i stativ. Posle dosta nameštanja, evo rezultata:



...pa sad sa druge strane spomenika...



Klikom mozete videti vecu fotografiju.

E, taaakoc! Sad sam miran. Hajd' sad nazad u hotel po stvari, pa na put.
Na tom putu prošao sam sa zadnje strane Budimskog zamka.



I to su poslednji dnevni fotoni za fotkanje. Večera, pa na voz. Odlazak u metro na Moszkva teru je bio pravo rešenje za umorne noge od vitlanja.



Izlazak iz metroa, i ja sam ponovo na Keleti Palyaudvaru. Gde mi je voz?



Dobro, tek je dolazio onaj meni dobro poznati od prošli put iz Beča, koji treba da me poveze kući. Pardon, pošto se menja kompozicija (taj voz ide za Bukurešt - Dacia Express), ja sam potražio one poznate vagone ŽS. I kako sam ih našao, smestio sam se u prazan kupe, izvrnuo da spavam i tako ostao do Novog Beograda (sa prekidima da pokažem kartu, a u pola tri noću i pasoš). Usput, moj kupe je dobio još jednog putnika u Subotici i još jedan par u Novom Sadu, i oni su me probudili tačno gde treba. Sjurio sam se na 89 i otperjao kući.

'Jo regelt kivanuk!'
« Poslednja izmena: 06. Jun 2008. u 17:29 Boda Tajson »
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...