Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Nestabilnosti u Valjevu (superćelija i munjolov u pokušaju) 23. 08. 2014.  (Pročitano 1831 puta)

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.160
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Evo i jednog mog (naravno) neuspešnog munjolova, ali bitno mi je kako se stvarno slikaju munje i ukaprao sam da treba veliko strpljenje u slučaju njihovog slikanja. Treba uključiti opciju sa dužom pauzom i škljocnuti otprilike sekund-dve pre bljeska i onda držati pritisnuto dugme dok ne bude gotova slika.

Dan je bio sunčan i topao sve do 18h, a onda sa zapada dolazi do naoblačenja.




Na radaru strahota. :-[ Prethodnu snažnu superćeliju koja je u zapadnoj struji iz Bosanske Posavine stigla do Loznice i tu se raspala čim je prešla Drinu, odmah je odmenila druga koja je promenila putanju i prešla je stotine kilometara u jugozapadnoj struji. Radarska je u ovom momentu podsećala na 25. jun ove godine.






Pogled na severozapad i sever. Superćelija je bila suviše blizu da bi' je mogao jasnije uslikati, a bilo je previše razvoja oko nje koji mi nisu dozvolili da je malo bolje uslikam. O poziciji za slikanje neću da trošim reči.






Razvoj na jugu.


Oko 20h dolazi do novog razvoja zapadno od Valjeva i počinje da seva.


Nisam oklevao, već sam pokušao da nešto uslikam i da iskoristim to učestalo sevanje za vežbanje slikanja munja. Naravno da su slike ispale katastrofalne, jer sam tek počeo. ;D :rofl:






Šteta što je ispred Valjeva nastao jedan manji Cb koji je doneo kratkotrajan, ali jak pljusak sa veoma krupnim kapima. Pred njegov dolazak, usledila je vrlo jaka tutnjava, pa sam se sklonio ispod stepenica i uključio video. Toliko je jako tutnjalo, pa sam mislio da će biti grada i odlučio sam da to zabeležim video zapsom. Dva minuta sam snimao, a onda je iz tog manjeg oblaka pukao grom, pa sam pobegao u kuću. :D Evo video zapisa.
http://www.youtube.com/watch?v=31hBWy3rAts&feature=youtu.be

Još jedan, ali slabiji oblačni sistem se bližio sa zapada.




Njegov dolazak je nagoveštavalo nešto redje sevanje u odnosu na prethodni, ali kako se bližio sevanje je bilo sve učestalije. Ovo mi deluje da je bio Shelf Cloud, jer je pred stizanje ovog talasa duvao pojačan vetar, a iz grada se čula strašna tutnjava. Zbog loše pozicije i nešto redjeg sevanja, zabeležio sam samo bljesak.




Pred nailazak prve superćelije na Loznicu, ćale mi je stigao na Moto skup u Banju Koviljaču i rekao mi da je i pre njenog nailaska tamo bilo velike kiše. U Valjevu je ukupno palo 7mm vodenog taloga.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Lepo si ispratio jučerašnji dan Stefane, ti si najredovniji član sa reportažama :super:

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Šteta što nisi izašao na neku čistinu, sigurno bi video i uslikao spektakularnu strukturu. Kod mene se, nažalost, smrklo kada je došla do mene. Da imam fotoaparat, struktura bi se videla bez obzira što je mrak, munje su neprestano parale nebo.

Dok je bila severozapadno 25 km odavde, izgledala je ovako nekako, čak je i struktura mezociklona bila lepša nego na ovoj preuzetoj slici:




Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Super reportaža Stefane , samo tako nastavi! Jedino kad ne bi bilo ovih drveća što malo zaklanjaju oblake :)

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.160
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Lepo si ispratio jučerašnji dan Stefane, ti si najredovniji član sa reportažama :super:
Jesam Dejo zato što je moj kraj najaktivniji ove godine od 100% dana sa grmljavinom 99% je bilo pljuskova, a 20% je bilo jakih vremenskih nepogoda sa gradom jakim vetrom uz česta izlivanja kanalizacije, a 27-og jula i 5-og avgusta se izlio potok blizu moje kuće. Prvi dan u gornjem toku i sa desne strane u fabriku Krušik, a drugi dan je potpuno potopio čitavo moje naselje i sve u mom dvorištu i naneo mi štetu u stotinama, ako ne i u hiljadama evra. Do sada je u Valjevu bilo jedanaest oluja, od kojih je sedam bilo razornih sa materijnom štetom i još majske poplave i podzemne vode. :( Bez obzira na veliku štetu od obilnih padavina, ovo će mi ipak biti nezaboravna godina, a naročito leto. ;D Ove reportaže su moje svedočanstvo ove ekstremno vlažne godine bogate neobično velikom količinom padavina i brojem jakih letnjih oluja. Još jedan podatak. Do sada su u ovoj godini grad i sugradica padali čak osam puta od kada pratim vremnske prilike u mom gradu. Dosadašnja rekorderka je bila 2004. godina sa šest puta pojavom grada.
Šteta što nisi izašao na neku čistinu, sigurno bi video i uslikao spektakularnu strukturu. Kod mene se, nažalost, smrklo kada je došla do mene. Da imam fotoaparat, struktura bi se videla bez obzira što je mrak, munje su neprestano parale nebo.

Dok je bila severozapadno 25 km odavde, izgledala je ovako nekako, čak je i struktura mezociklona bila lepša nego na ovoj preuzetoj slici:

Nije baš tako izgledala superćelija. Bila je opkoljena drugim oblacima, ali da sam bio u prilici da slikam sa čistine, sigurno bi sve izgledalo mnogo bolje. Pokušao sam preksinoć da odem do "Lukoil"-ove pumpe odakle imam mnogo bolji pogled i potpunu čistinu na sve četiri strane sveta u nameri da uslikam po koju munju, ali je u blizini Valjeva nastao manji oblak koji je počeo sa električnim pražnjenjima, a potom nagli pljusak od kog nisam pobegao. Na moju veliku žalost, ništa nisam uslikao, ali sam zato okisao do gole kože. ;D Zato sinoć nisam hteo ništa da rizikujem, pa sam slikao iz mog dvorišta gde mi je sigurno, jer je situacija bila slična kao preksinoć. To svedoči i video zapis. :D
Super reportaža Stefane , samo tako nastavi! Jedino kad ne bi bilo ovih drveća što malo zaklanjaju oblake :)
Hvala Miki. :) Nažalost, nekada velika livada se zbog zapuštenosti, neodržavanja i konfiskacije fabrike Krušik posle više od dvadeset godina ponovo pretvara u šumu. Za mojih 27. godina nikad nisam kročio preko puta zbog ograde bodljikavom žicom. Pre je bila potpuna čistina, a sada se sve više popunjava drvećem. Nažalost, to mi je iz dvorišta najčistija strana. Sreća što mi je sa zapadne strane, jer u ovom kraju najviše oluja dolazi upravo sa te strane. :neznam:
« Poslednja izmena: 24. Avgust 2014. u 23:54 Stefan Valjevo »

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Nestabilnosti u Valjevu (superćelija i munjolov u pokušaju) 23. 08. 2014.
« Odgovor #5 poslato: 29. Oktobar 2014. u 18:17 »
Evo radarskih slika jedne od više superćelija koje su prošle Peripanonskom nizijom. HP superćelija kod Kocoljeva je dostizala visinu od 20 km, a na vertikalnom preseku kod Koceljeva se vidi nadstrešnica vrlo jakog odraza iznad područja slabog odraza. Ovo znači vrlo krupan grad. Takođe, pored krupnog grada i snažnog vetra, bilo je i obilnih padavina ( do 100 mm).
Evo klimatoloških stanica na kojima je zabeleženo preko 50 mm padavina:

Donja Orovica 90 mm
Pinosava 69 mm
Zavlaka 55 mm
Mala Krsna 50 mm










Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Nestabilnosti u Valjevu (superćelija i munjolov u pokušaju) 23. 08. 2014.
« Odgovor #6 poslato: 29. Oktobar 2014. u 19:30 »
Jel ima neki link od tih klimatoloskih stanica? Odakle su preuzete ove kolicine. Ovo su neka sela predpostavljam?

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Nestabilnosti u Valjevu (superćelija i munjolov u pokušaju) 23. 08. 2014.
« Odgovor #7 poslato: 29. Oktobar 2014. u 23:28 »
Pardon, ovo su padavinske stanice. Podatke jedino može dati osoba koja radi u RHMZ-u, ili u slučaju kada RHMZ objavi neki rad na internetu, pa se tu nađu i podaci sa padavinskih stanica.
S druge strane, podaci sa klimatoloških stanica se nalaze u godišnjacima koje RHMZ objavljuje na svom sajtu.