Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Hitno! Imam ispit 28.1. kod Nemanje, helpp!  (Pročitano 23325 puta)

Van mreže kovrdzava93

  • Poruke: 7
Hitno! Imam ispit 28.1. kod Nemanje, helpp!
« poslato: 23. Januar 2013. u 13:12 »
Imam prvi ispit kod Nemanje, prva sam godina, treba mi mala pomoc. Hvala unapred!



1.Kakva je advekcija vazduha ako je geostrofski vetar na visini z1 severni, a na visini z2 istocni, gde je z2>z1?

2. Globalno osrednjeni povrsinski pritisak je za 28mb manji od globalnog osrednjenog pritiska na nivou mora. Zasto?

3. Kolika je Korisolisova sila koja deluje na delic vazduha koji se krece horizontalno brzinom od 10m/s, pravca 300 stepeni na Fi=60 stepeni?
 :)

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Hitno! Imam ispit 28.1. kod Nemanje, helpp!
« Odgovor #1 poslato: 24. Januar 2013. u 18:47 »
Pitanja su laksa nego pre.

1. Potrebno je nacrtati oba vektora vetra, sa pocetkom u istoj tacki, a zatim naci njihovu razliku i to v2-v1.
Vektor koji se dobije kao razlika je termicki vetar, koji ''duva'' tako da mu je hladniji vazduh sa leve strane. Kada se to nacrta na papiru vidi se da vetar na oba nivoa duva iz oblasti toplijeg, ka oblasti hladnijeg vazduha. To je dakle, topla advekcija.

2. Zato sto je globalno osrednjena visina reljefa cele Zemlje visa od srednjeg nivoa mora. Drugim recima, kada ne bi bilo nicega osim ravne povrsine mora na Zemlji ova dva pritiska bi se poklapala, a ovako, postoji razlika.

3. Uzme se vektor brzine tog delica i razlozi se na dve komponente u i v. Zatim se uzme od ukupne Koriolisove sile samo onaj deo koji se odnosi na horizontalno kretanje i posto su nam poznati u i v, zatim fi i omega, znamo da izracunamo i silu, pa na kraju i njen intenzitet, sto se trazi u zadatku.

Van mreže kovrdzava93

  • Poruke: 7
Odg: Hitno! Imam ispit 28.1. kod Nemanje, helpp!
« Odgovor #2 poslato: 27. Januar 2013. u 00:40 »
Hvala puno! Dosta ste mi pomogli.  :jupi: