Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1362079 puta)

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3760 poslato: 05. Februar 2018. u 21:54 »
Posto se cesto komentarise desavanje u stratosferi, samo cu naglasiti da dosta dugo nismo imali ovako izrazeno zagrevanje i toliko brzo slabljenje zonalne struje u stratosferi kao sto bismo sada mogli imati. Danas zbog privatnih razloga nisam stigao da napisem nista iako sam obecao, ali ispravicu to. Koliko bi to moglo biti brzo i "nasilno"  zagrevanje mozemo videti i u poslednjem gfs-ovom izlazu koji, recimo za 10-i februar daje brzinu zonalne struje od 14m/s, da bi vec 13-og ta "brojka" bila - 23m/s, tj. imali bismo istocno strujanje brzine 23m/s. Ovo bi mogao biti major SSW dogadjaj posle dosta vremena. Vise o tome cu pisati u temi o polarnom vorteksu kao i u podforumu za dugorocne prognoze. Ne bih ja prenagljivao sa zakljucivanjem u vezi druge polovine februara, jer jednom kada se najavljene promene ostvare i modeli ce "dobijati" drugacije ulazne podatke. Naravno, niko ovde nikome ne garantuje sneg i zimu, ali nema potrebe ni biti toliki pesimista, iako smo, pouceni prethodnim iskustvom, svi vec po "malo" pesimisti s' vremena na vreme.  :)

Citave ove zimske sezone smo imali prilicno stabilan i postojan stratosferski PV, za razliku od prosle zime kada smo cesto imali zagrevanja i remecenje PV-a, konacno da se nesto pocne desavati i "tamo gore".  :)

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3761 poslato: 05. Februar 2018. u 22:10 »
Uz ovakav Ssw dogadjaj koje bi ti sanse dao Mile periodu hladnog vremena kod nas?Znam samo da smo kod nekih zimskih situacija bili 90% sigurni da ce se desiti ali nisu,tako da pre svega sam realista kada kazem da zime nece vise biti,pesimista bi bio kada bi u 24h do ciklona sa 50mm snega na debelom minusu kazao da nema zime,mada se I to polako priblizava realizmu :D

Mile,inace nedostajes nam ove zime sa prognozama,prosle godine dok si gledao jos je I bilo zime,nadam se da ces pronaci vremena :tu:
« Poslednja izmena: 05. Februar 2018. u 22:24 diktator »
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.457
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3762 poslato: 05. Februar 2018. u 22:55 »
Ne bih ja prenagljivao sa zakljucivanjem u vezi druge polovine februara, jer jednom kada se najavljene promene ostvare i modeli ce "dobijati" drugacije ulazne podatke. Naravno, niko ovde nikome ne garantuje sneg i zimu, ali nema potrebe ni biti toliki pesimista, iako smo, pouceni prethodnim iskustvom, svi vec po "malo" pesimisti s' vremena na vreme.  :)

Citave ove zimske sezone smo imali prilicno stabilan i postojan stratosferski PV, za razliku od prosle zime kada smo cesto imali zagrevanja i remecenje PV-a, konacno da se nesto pocne desavati i "tamo gore".  :)

Bas tako. SSW je zanimljiv dogadjaj gde ce doneti zimu ne znamo mozda nam se posreci, jedan poznat meteorolog poceo pricu o ovome sa Vau a Mile je obasnio i zbog cega... Mislim da SSW nije bio od januara 2013. godine...  Danas su moji komentari bili zezanje jer svi su pesimisticni pa ja reko ajde suprotno od njih da se zezam... Bas dobro me nasmejao Kimi u prognozama a mislim da me Milos procitao da nisam ozbiljan...  :)
E, svašta sa nama !

Tu se gegamo, buljimo u svaki izlaz, jer ne znamo šta će se desiti za predstojeći vikend, zato što svako malo pomeranje je velika razlika.

Ali ništa ne brinite, prosek GFS-a u 374-om satu, evo bloka evo zime :

 :laught: :grin:
:rofl: :rofl: :rofl:


Zanimljiv sajt imate temperaturu,brzinu i dole na koji datum lici...
http://weatheriscool.com/index.php/stratosfaren-temp-geopot-height-10hpa/

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.396
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3763 poslato: 06. Februar 2018. u 12:37 »
Ništa novo kod modela. Samo se početak padavina dodatno pomera, sada glavnina padavina stiže u noći subota na nedelju, što je možda i bolje zbog najbolje eventualne akumulacije snega.

Definitivno je u najboljem položaju padavinski jug i deo (konkretno južniji) centralnih predela.

Da, sve je isto samo snega nema. :D Makar kad je Beograd u pitanju, sa 15-30mm smo došli do 0-3mm. S obzirom kakva je zima, to je bilo i očekivano.
EC je počeo da nazire neko značajnije otopljenje od 15. februara. Najiskrenije se nadam da će se to ostvariti i da se konačno ova agonija od zime završi. GFS ni ne nazire nikakvo otopljenje, već daje onaj čuveni sneg u 380-om satu.
Najviše bih voleo kada bih mogao da prespavam ovaj period do konačnog otopljenja i dolaska proleća, mog omiljenog godišnjeg doba.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.1mm
Miljakovac - 18.0mm
prosek - 51.5mm

Na mreži Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.197
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3764 poslato: 06. Februar 2018. u 12:41 »
Ko se uopšte i nadao snegu u Beogradu, i da su ostale padavine na Dorćolu bi sneg video samo na slici. :)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.396
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3765 poslato: 06. Februar 2018. u 12:49 »
 ^^ Nekoliko izlaza je bilo unelo tračak nade, a ovaj i konkretniju nadu:

Evo kako to izgleda na meteogramu, više kao zanimljivost da okačim. Ovakva zatrpavanja smo navikli da gledamo u dalekim satima, a ovoga puta za manje od nedelju dana. 33mm čistog snega na temperaturi između 0°C i 1°C. Zvuči kao naučna fantastika, ali...


izvor - yr.no


izvor - kachelmannwetter.de

Ali naravno ni od svega toga ništa, kao ni nikad do sada.

Ako ostanem da živim u Beogradu u perspektivi, za nekih 10 i kusur godina ću morati da vodim decu na planine da bi videli sneg. Pričaću im "znate deco, nekada davno je čak i u Beogradu znao zimi da padne sneg". Teško će mi verovati.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.1mm
Miljakovac - 18.0mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3766 poslato: 06. Februar 2018. u 13:41 »
Miloše evo ima nade. GFS crta zatrpavanje u 384. satu.  :grin:



Što se tiče današnjih izlaza očigledno je da će se agonija od zime nastaviti.  :facepalm:

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.995
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3767 poslato: 06. Februar 2018. u 14:14 »
Kao da smo do sada pa imali zimu pa se strecamo na Atlantik u 200im satima  :grin:  "Taj" i kada ne utiče na vreme kod nas,fali nesto drugo,trece..  :) Ec tu i tamo , ali Gfs i njegovi daleki sati su mi najjaci  :grin:
Ova zima je za zaborav i kao sto rece Milos,najbolje je prespavati ovo i probuditi se na prolece( najlepse godisnje doba).. Jedino se bojim da ne udari neki mraz u Aprilu a postalo je redovna pojava  :angry:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.396
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3768 poslato: 06. Februar 2018. u 14:26 »
Da je pao sav sneg koji je GFS davao između 180-og i 380-og sata, ova zima bi bila najsnežnija ikad. :D
Ovako zima ostaje jedna od najmanje snežnih ikad. Šteta samo što je zabeležen onaj 1 dan sa snežnim pokrivačem u januaru, jer da nije zabeležen, bila bi ovo prva zima u istoriji merenja bez ijednog dana sa snežnim pokrivačem u januaru i februaru. Ovako je izjednačena sa zimom 1950/51. koja je takođe imala 1 dan sa snežnim pokrivačem u januaru (0 u februaru), dok je nekoliko zima u prošlosti imalo ukupno 2 dana sa snežnim porkivačem u prva dva meseca u godini. Ako se natavi ovakva tendencija, već neka od narednih zima bi mogla biti prva bez ijednog dana sa snežnim pokrivačem u Beogradu.
Takođe, naša klima po klimatskoj klasifikaciji sve više teži ka nekom prelazu mediteranske i kontinentalne klime. Doduše, zbog položaja planina, nikad naša klima neće biti u potpunosti mediteranska koliko god klimatske promene budu napredovale.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.1mm
Miljakovac - 18.0mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3769 poslato: 06. Februar 2018. u 14:37 »
Koliki smo baksuzi ni proleće nas neće.  :D

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3770 poslato: 06. Februar 2018. u 14:41 »
Nasa klima je vec mediteranska,leta suva i vruca zime sve padsvinu u vidu kise,nema tu nista kontinentalno vise

Prolece bi mi bilo omiljrno godisnje doba da posle njega idr zima ovako kad znam kako pakao ide posle ne volim ga tolko,jesen svakako ne volim a i zina polako postaje za zaborav,sve u svemu nasa klima se pretvara u najgoru nocnu moru,bolje da sam na ekvatoru nego ovako

Bar da vredi prezivljavati pakao leti,pa da dobijrmo pravu zimu,ovako nista nema veze,ima i bitnijih stvari od vremena u zivotu
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3771 poslato: 06. Februar 2018. u 15:15 »
ima i bitnijih stvari od vremena u zivotu

Upravo!!

 empathy

Inače samo jedna opaska. Daleko smo mi još od mediteranske klime.


Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.629
  • Lokacija: futog
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3772 poslato: 06. Februar 2018. u 17:56 »
da zabelezim, da u dosadasnjem delu zime nisam imao zimske pojave kao sto su inje, I zrnat sneg ,eto da ne bude jedino sneg u manjku... :tu:

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.319
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3773 poslato: 06. Februar 2018. u 19:26 »
"Sneg prekrio Saharu drugi put ove godine /FOTO"  :facepalm:

https://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2018&mm=02&dd=06&nav_id=1355674

!@#$$$%%^^&&&***(((*&$#@!@$Q$

(da sad ne psujem na sav glas ovde!)

Pa ovo stvarno, ali stvarno nije fer  :cry:
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Milan995

  • *
  • Poruke: 164
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3774 poslato: 06. Februar 2018. u 20:56 »
I ja ću da dodam da je moj kraj jedini dobio sneg,a mislim da sam ga najmanje od svih želeo.

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.771
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3775 poslato: 06. Februar 2018. u 21:11 »
"Sneg prekrio Saharu drugi put ove godine /FOTO"  :facepalm:

https://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2018&mm=02&dd=06&nav_id=1355674

!@#$$$%%^^&&&***(((*&$#@!@$Q$

(da sad ne psujem na sav glas ovde!)

Pa ovo stvarno, ali stvarno nije fer  :cry:

I ja pročitah danas baš. Da ne poveruje čovek.
Udri magare dok je u blatu ...

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.787
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3776 poslato: 06. Februar 2018. u 21:23 »
A ja još da dodam da Leskovac ove zime nije imao ni 1 (jedan) ledeni dan, a neće ga ni biti.

Poslato sa ALE-L21 uz pomoć Tapatoka

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.457
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3777 poslato: 07. Februar 2018. u 13:07 »
Gledam ovaj gfs kako stvara skandinavca u daljim satima i znaci odma me obuzme emocija tipa:
"Poraslo dete, osamostalilo se"
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=AABn8Mp7gQY" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=AABn8Mp7gQY</a>

 :rofl: :rofl: :rofl:

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3778 poslato: 07. Februar 2018. u 16:20 »

Van mreže Niksic 3

  • **
  • Poruke: 570
  • Starost: 24
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3779 poslato: 07. Februar 2018. u 22:13 »
Jedno pitanje za Barta.Bi li zamjenio klimu Nisa sa Banjaluckom klimom? :D